Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2016., 20:41   #1
Invaliditet - dal se isplati srediti papire

Pozdrav,

Prije 5 godina nastradao sam na firmi pri radu na strojevima za obradu drva
- dva prsta.
Nisam bio na nikakvu komisiju da mi potvrdi invaliditet, jedino kad sam davao zahtjev prema osiguranju priznali su mi 7% invaliditeta.
Zanima me dali ako odem na komisiju, dali mi znači to da u dobiti kakvih 100/200kn više na plaći? Jer sam neki dan gledao neke kalkulatore za izračun plaća prema novoj poreznoj reformi, te je unutra bilo za izabrati "invalidnost"(možda za osobe s kakvim invaliditetom se ne obračunava porez?) pa mi pokazalo da bi mi s time plaća bila nekih 200kn veća? (inače plaća cca 5800kn)
- jel to drži vodu?

ozljede su bile
- kombinirana traumatska amputacija (dijela) prst(iju) s druim dijelovima ručnog zgloba i šake
- višestruki prijelomi prstiju
- ozljeda mišića i tetive fleksora ostalih prstiju u području ručnoga zgloba i šake
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 10:06   #2
Otidji svom izabranom lijecniku opce prakse pa se posavjetuj, inace papire za pokretanje priznanja invaliditeta (invalidsku komisiju) pise tvoj izabrani doktor.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 11:01   #3
ne znam da li postoji neki minimum invalidnosti za poreznu olakšicu, ali znam da postotak koji odredi osiguranje manje više nema veze sa onime što odredi invalidska komisija

kad sam ja skršila nogu imala sam tri police po kojima sam tražila odštetu i sjećam se da je mi je svako osiguranje priznalo dugačiji postotak (između 10 i 15%), a od invalidske komisije sam dobila 30 %
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 12:22   #4
Osiguranja i idu k tome da ti isplate sto manje novaca.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 13:44   #5
neće se ni invalidska komisija polomiti da nategne koji postotak više, ali koliki postotak invalidnosti mu pripada će znati tek kada se pojavi pred komisijom

meni je malo bedasto da ga u pet godina nisu za tu invalidnost savjetovali ili u firmi ili kod izabranog doktora... doktoru se možda i živo fućka, ali firma bi trebala imati neke povlastice ako ima zaposlenog invalida
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 15:16   #6
Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 5 godina nastradao sam na firmi pri radu na strojevima za obradu drva
- dva prsta.
Nisam bio na nikakvu komisiju da mi potvrdi invaliditet, jedino kad sam davao zahtjev prema osiguranju priznali su mi 7% invaliditeta.
Zanima me dali ako odem na komisiju, dali mi znači to da u dobiti kakvih 100/200kn više na plaći? Jer sam neki dan gledao neke kalkulatore za izračun plaća prema novoj poreznoj reformi, te je unutra bilo za izabrati "invalidnost"(možda za osobe s kakvim invaliditetom se ne obračunava porez?) pa mi pokazalo da bi mi s time plaća bila nekih 200kn veća? (inače plaća cca 5800kn)
- jel to drži vodu?

ozljede su bile
- kombinirana traumatska amputacija (dijela) prst(iju) s druim dijelovima ručnog zgloba i šake
- višestruki prijelomi prstiju
- ozljeda mišića i tetive fleksora ostalih prstiju u području ručnoga zgloba i šake
A zašto već do sada, niste predali zahtjev za tjelesno oštećenje u mirovinsko?
Fino si iskopirajte sve povijesti bolesti koje imate (posebno one najnovije), ispunite obrazac zahtjeva koji možete ispisati i sa interneta, a i kupiti u nekoj papirnici i predajte sve skupa, osobno ili poštom s povratnicom na urudžbeni u Mirovinsko u Tvrtkovoj 5 u Zagrebu.
I onda čekajte...
...da Vam odrede postotak invalidnosti.
Potrajat će koji mjesec, ali će te barem znati u kojem ste rangu pa temeljem toga i predati eventualni zahtjev za invalidsku mirovinu, a i ostvariti neku crkavicu od naknade.
Pretpostavljam da naknada za tjelesno oštećenje neće biti značajna, ali kolika god da bude - bude...
Ako bude dovoljna za kruh mjesečno - super. Jedan trošak manje iz kućnog proračuna.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 19:43   #7
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
A zašto već do sada, niste predali zahtjev za tjelesno oštećenje u mirovinsko?
Fino si iskopirajte sve povijesti bolesti koje imate (posebno one najnovije), ispunite obrazac zahtjeva koji možete ispisati i sa interneta, a i kupiti u nekoj papirnici i predajte sve skupa, osobno ili poštom s povratnicom na urudžbeni u Mirovinsko u Tvrtkovoj 5 u Zagrebu.
I onda čekajte...
...da Vam odrede postotak invalidnosti.
Potrajat će koji mjesec, ali će te barem znati u kojem ste rangu pa temeljem toga i predati eventualni zahtjev za invalidsku mirovinu, a i ostvariti neku crkavicu od naknade.
Pretpostavljam da naknada za tjelesno oštećenje neće biti značajna, ali kolika god da bude - bude...
Ako bude dovoljna za kruh mjesečno - super. Jedan trošak manje iz kućnog proračuna.
nije mi ni na pameti invalidska mirovina, ruka/prsti su mi u funkciji, iako nemogu stisnuti kaziprst srednji prst u saku, zbog tetiva.

Zanima me samo porezna olaksica, 200kn je 200kn...
Imam 30 godina

Zadnje uređivanje deceiverOfFools : 05.11.2016. at 19:56. Reason: dodano
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 20:14   #8
Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
nije mi ni na pameti invalidska mirovina, ruka/prsti su mi u funkciji, iako nemogu stisnuti kaziprst srednji prst u saku, zbog tetiva.

Zanima me samo porezna olaksica, 200kn je 200kn...
Imam 30 godina
Tjelesno oštećenje i invalidska mirovina su dva različita pojma.
Procjenu postotka tjelesnog oštećenja imate pravo zahtijevati bili vi u radnom odnosu ili ne.

Tjelesno oštećenje se određuje u postocima, temeljem kojih se, ovisno o visini, isplaćuje adekvatna naknada. Iznos naknade nije Bog-zna-što, ali 30;40;50;60 ili više %, u džep donese neku crkavicu...
Kakvu-takvu...

Evo link... O gubitku prstiju šake piše na str. 34 i 35

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...0ostecenja.pdf

Zadnje uređivanje Bolesna : 05.11.2016. at 20:26.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 21:06   #9
Znači, mogu poslat ZAHTJEV ZA PRIZNANJE PRAVA NA NAKNADU ZBOG TJELESNOG OŠTEĆENJA na mirovinsko osiguranje iako sam u radnom odnosu?
a za poreznu olakšicu bi trebao ici prvo k doktoru, te me onda on šalje na komisiju?
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 21:11   #10
Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
Znači, mogu poslat ZAHTJEV ZA PRIZNANJE PRAVA NA NAKNADU ZBOG TJELESNOG OŠTEĆENJA na mirovinsko osiguranje iako sam u radnom odnosu?
a za poreznu olakšicu bi trebao ici prvo k doktoru, te me onda on šalje na komisiju?
Naravno da možete...
Evo linka na obrazac za priznavanje naknade:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...br.%201.3..pdf

Raspitajte se još malo o utvrđivanju postotka tjelesnog oštećenja...
Možda i za to treba "posebni" obrazac...

Meni je google izbacio ovaj link...
http://www.savez-slijepih.hr/hr/kate...-ostecenja-46/

Kakva je situacija s poreznim olakšicama, bolje da vam odgovori netko kompetentan... Ja se u poreze ne kužim...

Zadnje uređivanje Bolesna : 05.11.2016. at 21:21.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 09:39   #11
hvala, puno ste pomogli
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 11:18   #12
Ja se isto ne razumijem u to, ali kako se to dogodilo na poslu, za vrijeme rada, zar čovjek nema pravo na neku naknadu štete zbog ozljede na radu?

Ili je već kasno za to?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 11:28   #13
jedino sam dobio naknadu preko firminog osiguranja, i preko svojeg.
iako je firma bila kaznjena jer sam radio nesto za sta nisam bio osposobljen, od firme nisam dobio nista.
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 20:07   #14
Gdje naći "tiskanica ovlaštenje/suglasnost", u mom slučaju za erste banku?!
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 20:59   #15
obavezno to riješi. nikad ne znaš za što će zatrebati. npr. često su invalidi zaštićeniji od otkaza.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 12:55   #16
Pozdrav svima!
ako je nekome poznato, informacija bi mi dobro došla - 0d 2013.imam Rješenje o postojanju tjelesnog oštećenja od 50 % (multipla skleroza).

U stalnom sam radnom odnosu...imam li pravo na kakvu naknadu po osnovi navedenog invaliditeta? Ukoliko da, koja je procedura, tj.odakle krenuti?

Hvala unaprijed svima na odgovoru!
malimishek35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:52   #17
bok, nakon 6 mjeseci još me nisu zvali na komisiju, pošto se je meduvremenu mijenjala porezna osnovica plaće, ima li smisla uopce ici na komisiju?
Ili se je porezna osnovica za invaliditet isto povećala? Neznam, pitam, Hvala.
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 17:37   #18
Prvo zovi poreznu upravu, pitaj koji postotak invaliditeta je potreban da bi se u poreznu karticu upisalo da si osoba s invaliditetom. Ako se radi npr o 50%, što prema nekoj laičkoj procjeni ti sigurno nećeš dobiti na osnovu zaostalog "oštećenja", onda ti se to neće upisati u poreznu karticu, tako da ništa od povećanja osobnog odbitka. Drugo, ta procjena od 7% je vjerojatno bila od osiguravajućih društava koji onda za to moraju isplatiti naknadu štete, tako da ti njihova procjena invaliditeta zapravo ništa ne znači.
Ako imaš odgovarajući postotak invaliditeta da se upiše u poreznu karticu, povećava ti se osobni odbitak za 0,4 što je mjesečno 1000kn. Ako imaš plaću oko 5800kn, dobiti ćeš 240kn više na plaći jer ti je oporezivi dio sigurno veći od 1000kn.
Eto, nadam se da sam objasnila dobro. Zovi poreznu!
lasheba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 16:19   #19
Sličan problem

Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Tjelesno oštećenje i invalidska mirovina su dva različita pojma.
Procjenu postotka tjelesnog oštećenja imate pravo zahtijevati bili vi u radnom odnosu ili ne.

Tjelesno oštećenje se određuje u postocima, temeljem kojih se, ovisno o visini, isplaćuje adekvatna naknada. Iznos naknade nije Bog-zna-što, ali 30;40;50;60 ili više %, u džep donese neku crkavicu...
Kakvu-takvu...

Evo link... O gubitku prstiju šake piše na str. 34 i 35

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...0ostecenja.pdf

Meni je prije 15 godina priznato tjelesno oštećenje uslijed ulceroznog kolitisa u iznosu od 60 %. Dobivam neku malu crkavicu o porezne beneficije (oko 150 kn / mjesečno)
Na žalost, nakon toga bolest je i dalje prisutna i sada bih dobio još veći postotak tjelesnog oštećenja.
U međuvremenu se javila i jedna gadna nuspojava zbog liječenja kortikosteroidima - osteoporoza. Prije 2 mjeseca mi je zbog dizanja vreće cementa pukao kražježak. Sada nosim ortozu (ukrutnik za kralježnicu). Operacija nije bila preporučljiva zbog osteoporoze.
Sada moram izbjegavati dizanje tereta većih od 10 kg.
Osim toga imam još hrpu nuspojava uslijed ulceroznog kolitisa (teško gutanje , otvaranje rana po nogama i što sve ne). Neke kolege me savjetuju neka pokušam zatražiti invalidsku mirovinu. Doduše, ja sam ionako mislio ići u prijevremenu za godinu i pol dana (60 god- života i 36 god. staža).
Razlog je u tome što je firma u qurtzu i pitanje koliko još može izdržati do stečaja.
Mene zanima da li je invalidska mirovina nešto sitno veća negoli normalna prijevremena starosna mirovina ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2019., 12:16   #20
Pozdrav.


Naime, imam urođenu manu na jednom oku, uslijed koje to oko gotovo da i ne koristim, već ono drugo "odrađuje sav posao", to nije vidljivo izvana, ali ja to itekako osjetim. Naime, prema oftamologu, imam slab mišić zbog kojeg je oštrina vidnog polja smanjena te je ustvrdio da tu nema pomoći. Na to oko čitati gotovo da i ne vidim, čak ni jako velike znakove ni slova, moć zapažanja mi je mala. No, drugo oko mi je poprilično u redu pa njim mijenjam većinu vidokruga bolesnog oka.

E sad, pošto sam dosad navikla tako živjeti, nisam nikad ništa poduzimala, niti sam znala da bi nešto mogla poduzeti, no, nedavno mi je jedna poznanica rekla da neka tražim naknadu za to jer to je invaliditet.

Otkud početi, kome se obratiti i da li to je invaliditet?
HoneyBee1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.