Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2016., 22:23   #1
Da li više itko brije na Junga?

Koliko vidim, ovdje nema ni jedne teme o Jungu.

A nešto nisam u raspoloženju da otvorim suvislu temu dugačkim postom u kojem ću drviti o njegovom značaju za ovo i ono.

Meni je malo naporan za čitat, ali jungijance (zapravo jungijanke) jako volim. Marion Woodman, C. P. Estes... Jel ima tko kakvu preporuku za sličnu literaturu, a da se može posudit u knjižnici ili ukrast, pardon, legalno downloadat na netu?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 23:49   #2
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, ovdje nema ni jedne teme o Jungu.

A nešto nisam u raspoloženju da otvorim suvislu temu dugačkim postom u kojem ću drviti o njegovom značaju za ovo i ono.

Meni je malo naporan za čitat, ali jungijance (zapravo jungijanke) jako volim. Marion Woodman, C. P. Estes... Jel ima tko kakvu preporuku za sličnu literaturu, a da se može posudit u knjižnici ili ukrast, pardon, legalno downloadat na netu?
premda je jung bio naporan i težak čovjek, velikog ega, prilično je jednostavan za čitanje. čitaj froma, kritički je nastrojen prema vrijednostima junga.
imam tu frommovu knjigu negdje u pdf-u.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 02:11   #3
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, ovdje nema ni jedne teme o Jungu.

A nešto nisam u raspoloženju da otvorim suvislu temu dugačkim postom u kojem ću drviti o njegovom značaju za ovo i ono.

Meni je malo naporan za čitat, ali jungijance (zapravo jungijanke) jako volim. Marion Woodman, C. P. Estes... Jel ima tko kakvu preporuku za sličnu literaturu, a da se može posudit u knjižnici ili ukrast, pardon, legalno downloadat na netu?
Marie-Louise von Franz. Njezina "Interpretacija bajki" koju posjedujem mnogo je više od toga - secira arhetipe ženskosti, problem puelle aeterne, opasnosti nespoznatog, neupregnutog i slobodnovrludavog animusa s nožem u rukama i ostale materijale za moždano žongliranje. Ostale njezine naslove bukmarkala sam si na Goodreadsima.
Vivian Volcano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 04:07   #4
Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Marie-Louise von Franz. Njezina "Interpretacija bajki" koju posjedujem mnogo je više od toga - secira arhetipe ženskosti, blablabla
kad je još puno prije nje to napravila dubravka ugrešić u život je bajka.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 04:28   #5
Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Marie-Louise von Franz. Njezina "Interpretacija bajki" koju posjedujem mnogo je više od toga - secira arhetipe ženskosti, problem puelle aeterne, opasnosti nespoznatog, neupregnutog i slobodnovrludavog animusa s nožem u rukama i ostale materijale za moždano žongliranje. Ostale njezine naslove bukmarkala sam si na Goodreadsima.
Upoznat sam nešto s tom knjigom, ali je nisam još čitao. Zanima me sljedeće u vezi s tvojim iskustvom čitanja Jungovih učenika i učenica (makar indirektnih): jesu li ti "jungovke" bliže od "jungovaca" i ako da. je li razlika u iskustvu baš jako velika? Mnoge stvari su unisex, ali ovo s animom i animusom mi se čini da baš i nije. Tj. može biti u formi, ali nije u sadržaju.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 04:56   #6
gle, euripid. elektra. jung. razumiješ li sad?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 08:25   #7
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
gle, euripid. elektra. jung. razumiješ li sad?
Ja sam pitao jednu jedinu stvar jednu korisnicu foruma.
Zauzvrat dobijem poluautistično, amatersko i pretenciozno pabirčenje iz neke dvadesete rasprave od strane potpuno druge korisnice.

Some people.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 08:50   #8
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
premda je jung bio naporan i težak čovjek, velikog ega, prilično je jednostavan za čitanje. čitaj froma, kritički je nastrojen prema vrijednostima junga.
imam tu frommovu knjigu negdje u pdf-u.
Jung mi nije naporan zbog stila pisanja nego zato što moram neprestano razvrstavati znanje od sranja. Fromma sam apsolvirala prije dvajst godina. Omiljena knjiga - Imati ili piti.

Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Marie-Louise von Franz. Njezina "Interpretacija bajki" koju posjedujem mnogo je više od toga - secira arhetipe ženskosti, problem puelle aeterne, opasnosti nespoznatog, neupregnutog i slobodnovrludavog animusa s nožem u rukama i ostale materijale za moždano žongliranje. Ostale njezine naslove bukmarkala sam si na Goodreadsima.
E to, thnx!
Animus mi je žešće sjeban. Mislim da ima NPD i PTSP, a i koljački je nastrojen, vrlo. Ne znam kaj da radim s njim. Sere mi po tepihu.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 12:38   #9
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Zauzvrat dobijem poluautistično, amatersko i pretenciozno pabirčenje iz neke dvadesete rasprave od strane potpuno druge korisnice.
Aj, čemu ovo? Uistinu, some people...
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 13:05   #10
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ja sam pitao jednu jedinu stvar jednu korisnicu foruma.
Zauzvrat dobijem poluautistično, amatersko i pretenciozno pabirčenje iz neke dvadesete rasprave od strane potpuno druge korisnice.

Some people.
davore!

a gle, ja sam htjela pomoći da shvatiš što si točno pitao
učinilo mi se korisnim jer prema vlastitom priznanju, ne možeš pratiti, nisi upućen, ne znaš. ali rado sudjeluješ.
i tako.. mislila sam da će ti biti drago, a ti si se opet uvrijedio.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 19:32   #11
Izmislio komplekse ili otkrio, zar ne ? kompleksaše recimo, termin iz svakodnevnog govora.
Meni je težak za čitanje, stil pisanja. Nakon što sam ipak nekako pročitao glavne knjige, ili teoriju, nešto sam i shvatio..
To njegovo je još uvijek psihologija ali na samom rubu, dakle van analize i logike, drm abubanj i vrač te vozi...to je to.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 19:39   #12
Ah Jungić. Nije bilA njemu i Freudu suđena "ljubav" Imao je dosta zanimljiv život i odnos s pacijentima....com. Taj trokut međudopisivanja i suradnje Freuda, Spielreinice i Junga, Mislim da je to znatno utjecalo na Jungov osobni razvoj tijekom godina. Posebice na odbacivanje Freudovog pojma libida i čitave te seksualne pozadine u nesvjesnome. Zanimljiva su mi Jungova uvođenja i objašnjenja kolektivnog nesvjesnog i sinkroniciteta. A imao je i osobno iskustvo živčanog sloma
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 19:56   #13
Malo su zabrijali, odnos oca i sina, (il učitelj-učenik, terapeut-pacijent) da bi se sin kao osamostalio i otišao u svoje teorije a (neznam koliko je film vjerodostojan ili je redatelj malo dodao) veza sa dotičnom damom je kao odraz njegove sjene. (ida ,ili 'očeve' teorije, sexa korijena svega) i onda kaži tko je normalan.

Kaže da će ga se teško shvatiti ili da treba početi u srednim godinama kad je libido slabiji ili šire usmjeren, kad imamo krizu smisla života, suočavanje sa prolaznosti i neizbježnim krajem itd..na neki način to je ipak priznanje toga da je Freud u pravu.

Ali ja mislim da to nije tako, pisali su teorije i metode za normalne ljude a da sami to nisu bili.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 20:08   #14
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Malo su zabrijali, odnos oca i sina, (il učitelj-učenik, terapeut-pacijent) da bi se sin kao osamostalio i otišao u svoje teorije a (neznam koliko je film vjerodostojan ili je redatelj malo dodao) veza sa dotičnom damom je kao odraz njegove sjene. (ida ,ili 'očeve' teorije, sexa korijena svega) i onda kaži tko je normalan.
Ma film je žestoko zabrijavanje i klasična holivudska romantizacija. Nije on ljubovao s njom, to je bio neki prijateljsko-platonski odnos. Iako je ona htjela njegovo dijete. Ali super kak su to oni izracionalizirali i analitički proradili, podlogu zašto ona zapravo želi dijete s njim. I Freud-eku je pisala o želji za Jungovim i njenim nasljednikom.
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Kaže da će ga se teško shvatiti ili da treba početi u srednim godinama kad je libido slabiji ili šire usmjeren, kad imamo krizu smisla života, suočavanje sa prolaznosti i neizbježnim krajem itd..na neki način to je ipak priznanje toga da je Freud u pravu.
Ali ja mislim da to nije tako, pisali su teorije i metode za normalne ljude a da sami to nisu bili.
A jbmu, što onda kod nekih ranije nastupa kriza srednjih godina
Pa nisu bili normalni. Pogotovo psihodinamičari.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 20:22   #15
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ma film je žestoko zabrijavanje i klasična holivudska romantizacija. Nije on ljubovao s njom, to je bio neki prijateljsko-platonski odnos. Iako je ona htjela njegovo dijete. Ali super kak su to oni izracionalizirali i analitički proradili, podlogu zašto ona zapravo želi dijete s njim. I Freud-eku je pisala o želji za Jungovim i njenim nasljednikom.
Sjećam se da u filmu ima te psiho napaljenosti (prava ljubav i je platonska)...i na kraju on kao popusti i žena ga zavede te imaju skroz 'sjenovit' odnos, a imao je i suprugu i djecu...
Da pa svaka žena hoće imati djete sa muškarcem koji je fascinira (svojim animusom) dok je tu u filmu to razrađeno kao neka obiteljska veza i odnosi, u smislu da mu je Freud otac pa mu ova piše a on se isto pali na ovu.

Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
A jbmu, što onda kod nekih ranije nastupa kriza srednjih godina
Pa nisu bili normalni. Pogotovo psihodinamičari.
Nekim odmah čim porgovore, pa su izmislili tzv. indigo.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 20:41   #16
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
a gle, ja sam htjela pomoći da shvatiš što si točno pitao


Pitao sam točno ono što piše, a ti si poželjela natjerati vodu na svoj mlin.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
učinilo mi se korisnim jer prema vlastitom priznanju, ne možeš pratiti, nisi upućen, ne znaš. ali rado sudjeluješ.
Pitao sam točno određenu forumašicu za točno određeno iskustvo kojem pristup ima samo ona. Ono se vrlo vjerojatno ne razlikuje radikalno od iskustava drugih po tom pitanju, ali moguće je, a i mene zanima ono po čemu se razlikuje, ako se uopće razlikuje.

U Junga sam dovoljno upućen i mogu pratiti tako da - hvala Mujo, sam ću.
Mislim, nije da je ovo svjetski kongres Jungovaca, nego forum.hr.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
i tako.. mislila sam da će ti biti drago, a ti si se opet uvrijedio.
Opet? Prvi put u životu sam s tobom konverzirao. Osim ako nisi nečiji klon.

I OK, hvala, ali nepotrebno. I ispričavam se, ali zaista prezirem božićne praznike pa me pokušaj shvatiti, ako možeš.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 20:58   #17
Drugim riječima, mene nije zanimala dihotomija "individualno-kolektivno", nego "muško-žensko". Ne kažem da ovo o čemu ti pišeš nije zanimljivo, ali je iz neke potpuno desete rasprave i konteksta. Ako si prelijena ponavljati za ovaj kontekst, onda niti nemoj. Nisu to "uputstva za uporabu daljinskog upravljača" pa da vrijede uvijek za svaki kontekst za taj određeni daljinski upravljač. Ispričavam se na tonu, ipak. Kad sam već napisao i gasio komp jučer, bilo mi je žao na tonu, ali ovih dana sam stvarno cranky, na sve strane, itd. A i popilo se "malo" previše za vikend, pa eto, nisam stigao ni pošteno odmoriti.

Dakle, ja uopće nisam pitao ono što bi ti željela da sam pitao, iako postoje određene srodnosti (više u formi, manje u sadržaju, kako ja to vidim).
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 21:08   #18
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ah Jungić. Nije bilA njemu i Freudu suđena "ljubav" Imao je dosta zanimljiv život i odnos s pacijentima....com. Taj trokut međudopisivanja i suradnje Freuda, Spielreinice i Junga, Mislim da je to znatno utjecalo na Jungov osobni razvoj tijekom godina. Posebice na odbacivanje Freudovog pojma libida i čitave te seksualne pozadine u nesvjesnome. Zanimljiva su mi Jungova uvođenja i objašnjenja kolektivnog nesvjesnog i sinkroniciteta. A imao je i osobno iskustvo živčanog sloma
Freud se držao libida kao pijan plota da zaustavi "plimu okultnog". Ironično, tu je zaboravio da sve potisnuto prije ili kasnije izbija van u najcrnjem obliku, pa smo dobili nacistička zabrijavanja na indijske pizdarije.

Osim toga, te njegove seksualne baze ne drže vodu. Kad čujem za "zavist na penisu" umirem od smijeha, a na "Elektrin kompleks" kolutam očima jer ženska mora bit žešće poremećena da se želi poševit sa svojim starim. Sredovječni majmuni koji drkaju na svoje kćeri su, nažalost, mnogo češća pojava, a takve "teorije" samo im daju opravdanje.

Uglavnom, kad ga je Jung prozvao da sere kvake, Freudek se počeo rušit u nesvijest kao viktorijanska pičkica.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 21:10   #19
jesam ja to dobro pročitao... indijske pizdarije
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 21:24   #20
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
a na "Elektrin kompleks" kolutam očima jer ženska mora bit žešće poremećena da se želi poševit sa svojim starim.
Nijedan "kompleks", pa tako ni "Elektrin", nema veze s time da se netko hoće "poševiti" s nekim. To nema veze sa psihoanalizom. Bilo kako bilo i nezavisno od toga, razne "psihoanalize" su pune koječega, pa tu treba biti oprezan.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.