Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2017., 23:19   #1
Žašto nas mnoge tvrtke uopće ne doživljavaju?

Već sam tisuću puta naletio na tvrtke koje se bave nečime,ali i nema kod nas tj. ni kroz cijeli balkan.
U eu smo već dosta,a nikako da se to pokrene.

Recimo ja gledam tu jednu firmu koja šalje kutije pune zanimljivih stvari - lootcrate.
Jako popularna firma,ali uopće ne dostavlja kod nas.

Jako žalosno jer tu nije samo stvar države barem mi se čini nego smo na nekom tom lošem glasu.
Što vi mislite?
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:33   #2
O ovome sam i ja pisao kao jedan od temeljnih problema. General Electric ima 10 000 zaposlenih u Mađarskoj, kod nas 100tinjak u nekakvoj podružnici u Karlovcu. Morgan Stanley, ista država i grad, 1500-2000 zaposlenih uz konstantan rast. Poljska, faking Lodz ima 2500 zaposlenih u Infosysu. Cluj Napoca ima Sykes sa plaćama koje su i za nas izvrsne i 700tinjak zaposlenih, Prag ima takvu industrijsku zonu koja se doslovce može posrat po Zagrebu i bila bi veća od svih Zagrebovih industrijskih zona zajedno.
A što je najgore, Zagreb je mila majka, on bar nudi revizijske strane firme i slično, ovo ostalo ne nudi ni to.

Zašto ? Najlakše bi bilo reći jer nismo u EU, ali General Electric je davnih dana u Mađarskoj, a vjerujem i brd drugih firmi. Ne vjerujem da će nam EU donijeti toliko brdo novih stranih firmi.

Moje mišljenje je da ima puno razloga. Korupcija, porezi, možda i neprimjerena radna snaga. Ali ne treba zaboraviti ni činjenicu da gradonačelnik glavnog grada i njegova BiH ekipa priča engleski na razini dječjeg vrtića, pa kako onda očekivati neko lobiranje ? Neće te firme sigurno dolaziti same od sebe.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:45   #3
da nismo toliko pohlepni mozda bi nesto i bilo....

eto inzinjer prijavi se ti da bosancima i hercegovcima prevodis...
btw banditosu i ekipi je uvreda kad kazes da su bosanci...
jer pazi oni su
slusaj dobro
hercegovci ej hercegovci
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 08:23   #4
Sjećate li se kako smo se ismijavali na račun CZ, al, bug, rum... po tvom pitanju, izgleda da polako prestajemo i da shvaćamo gdje pripadamo

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 08:34   #5
Iz moje perspektive razlozi zbog kojih mnoge tvrtke ne žele poslovati u Hrvatskoj su:

- malo tržište, ako gledaš na područje Balkana, onda ok, imaš veće tržište ali svatko sa svojim propisima, zakonima itd.

- skupo poslovanje

- puno glupih i nepotrebnih zakona i propisa koji su nemogući za shvatiti i objasniti nekome tko nije za Balkana (jer nama je sve to normalno)

- nestabilni zakonski okviri - kod nas se svako malo nešto mijenja, zakoni se primjenjuju retroaktivno, svaki službenik u poreznoj je malo božanstvo, sudovi su spori... Zato je nemoguće raditi bilo kakve planove jer stalno moraš očekivati da će se nešto promijeniti na gore

- mnogi stanovnici zapadnih zemalja naš mentalitet ne mogu shvatiti

Što se tiče takvih kutija kod nas se ne dostavlja zato što je dostava skupa i imaš pitanje carine. Barem su mi tako rekli iz jednog takvog startupa.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 08:58   #6
Zato jer kod nas moraš namiriti cijelu piramidu-od onog u općini do onog u saboru. U normalnim zemljama ako i trebaš lobirati,lobiraš na vrhu,a oni gore srede ove dole. Isto tako,firme idu tamo gdje dobiju bolje uvijete i imaju solidnu bazu radne snage. Mi nismo čak ni jeftini kao radna snaga.

Ne treba zaboraviti da su davnih dana neke firme i htjele otvarati tvornice kod nas,pa su naši pametni političari rekli da nama ne treba prljava industrija,mi bi usluge i turizam
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:09   #7
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Zato jer kod nas moraš namiriti cijelu piramidu-od onog u općini do onog u saboru. U normalnim zemljama ako i trebaš lobirati,lobiraš na vrhu,a oni gore srede ove dole. Isto tako,firme idu tamo gdje dobiju bolje uvijete i imaju solidnu bazu radne snage. Mi nismo čak ni jeftini kao radna snaga.

Ne treba zaboraviti da su davnih dana neke firme i htjele otvarati tvornice kod nas,pa su naši pametni političari rekli da nama ne treba prljava industrija,mi bi usluge i turizam
Hm,nezz baš što se tiče jeftine radne snage.
Možda ne možemo konkurirati kinezima,japancima i sl. ali ako gledamo europu i zapadne zemlje za njih smo jeftina radna snaga.

A što se tiče turizma to bi možda i donekle upalilo kada bi se ulagalo u to.
Probaj si zamislit hr kao vodeću zemlju u korištenju solarne energije,(moguće električni auti)besplatan net i sl. sitnice.
U sekundi bi dobili još više turista,a i nama bi bilo bolje.
Ali u to se ne ulaže,bitnije je spasiti inu. -_-
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:18   #8
Ma bi kurac, ajde budi realan, troškovi u novcima su tu nebitni, jer su ti troškovi vremena toliki, da ti se ništa ne isplati. Što se tiče cijene rada, Hrvatska nije najjeftnija u EU.

U Hrvatskoj IKEA, Kaufland i Lidl imaju problema sa pravnim zavrzlamama, uz puste pravne timove, a ljudi pričaju o nekom razvoju.

Jedino gdje se vidi pomak, je tamo gdje je administracija nebitna, u turizmu.

Što se tiče malog tržišta, veće je tržište od Estonije, Litve, Latvije, Slovenije, Cipra, Luksemburga, Malte, dok su Irska, Finska i Slovačka neznatno veće, pa ne vidim da su izuzete u nabavi od free shippinga, kao Hrvatska. Čak, štoviše, na neke proizvode nemaš uopće Hrvatsku kao opciju dostave.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:25   #9
mislim da je to je sve jedan veliki mix raznoraznih faktora, ali mislim da je kod nas presudan isključivo ljudski faktor

prvo ta korumpiranost od onog najnižeg službenika u fiktivnim općinama diljem RH, do ovih na vrhu ili pri vrhu čije frekvencije mozga ne možeš shvatiti ni da si atmoski fizičar, mislim da oni čine veći udio tog problema

iz moje prakse drugi manji udio čine sami naši ljudi, od toga da ih ne zanima dodatno obrazovanje do firmi koje to isto ne zanima

imam masu konkretnih primjera kad sam za firmu tražila razne ponude od drugih privatnih firmi, čak i kad sam sebi tražila privatno ponude za neke stvari, prvo web sajtovi firmi su teška žalost, e-mail na koji želiš pisati je pomno skriven, za sve moraš nazvati, onda kad i uspijem naći e-mail na njega mi se odgovara nakon 11 dana i te fore, kad nazoveš da budu taj dan poslali ponudu, nema je dva dana, rokovi dostave/izrade se probijaju, itd. itd.
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:37   #10
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Već sam tisuću puta naletio na tvrtke koje se bave nečime,ali i nema kod nas tj. ni kroz cijeli balkan.
U eu smo već dosta,a nikako da se to pokrene.

Recimo ja gledam tu jednu firmu koja šalje kutije pune zanimljivih stvari - lootcrate.
Jako popularna firma,ali uopće ne dostavlja kod nas.

Jako žalosno jer tu nije samo stvar države barem mi se čini nego smo na nekom tom lošem glasu.
Što vi mislite?
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
.
Zašto? Evo zašto.

Zato što na ovoj temi na gospodarstvu su prva dva odgovora brojanje krvnih zrnaca.
Doze is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:39   #11
Pa da krenem:

Zato sto smo supak europe
Zato sto smo zadnja destinacija za smece koje nitko ziv ne zeli
Zato sto je mentalitet usran
Zato sto vecina ljudi gleda kako da te prevari ili barem zajebe (crkla mi krava, da bog da i susjedu crkne)
Zato sto posten rad nije na cijeni
Zato sto smo neobrazovani za plakati (ili smijati se) u poslovnom smislu
Zato sto smo u glavama zaostali u srednjem vijeku
Zato sto samo korupcija funkcionira ucinkovito
Zato sto imamo BRDO potpuno apsurdnih zakona/inspekcija/propisa/birokracije
Zato sto su troskovi poslovanja OGROMNI
Zato sto se direktno potice nepotizam i korupcija kroz politiku
Zato sto je pravni sustav u potpunom rasulu te stoga i pravna sigurnost
Zato sto politika donisi zakone kako kome pase (cak i retroaktivne) samo da su fotelje sigurne
Zato sto nam je politika totalan PROLJEV i skup apsolutnog sljama u drzavi
Zato sto vecinu u drzavi boli kurac za ikakve probleme dok je njihovo dupe sigurno
Zato sto je "uhljebljivanje lifestile" kod nas uspijeh
Zato sto smo potpuno nebitni u bilo kakvom politickom, gospodarskom ili geografskom smislu

Slobodno nastavite niz, neda mi se vise….
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:53   #12
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Hm,nezz baš što se tiče jeftine radne snage.
Možda ne možemo konkurirati kinezima,japancima i sl. ali ako gledamo europu i zapadne zemlje za njih smo jeftina radna snaga.

A što se tiče turizma to bi možda i donekle upalilo kada bi se ulagalo u to.
Probaj si zamislit hr kao vodeću zemlju u korištenju solarne energije,(moguće električni auti)besplatan net i sl. sitnice.
U sekundi bi dobili još više turista,a i nama bi bilo bolje.
Ali u to se ne ulaže,bitnije je spasiti inu. -_-
Kinezi nisu više tako jeftini,pogotovo visokoobrazovana kineska radna snaga. Prosječna mjesečna plaća u Kini je 5169 yuana,što je nekih 5685 kn. U ruralnim krajevima je prosjek plaće oko 3300 kn. Japan,Kina,J. Koreja,Singapur su ispred nas po svemu. I gazit će još jače. Čak i u EU nismo jeftini. IT se seli u Rumunjsku npr jer su porezi za plaće u tom sektoru 0%. Hrvatski radnik je skup. Neto plaća od 10k kn poslodavca u hr košta skoro 19k kn.

Još jedna velika zapreka je pravna nesigurnost. Obaviš posao,fakturiraš račun i odbiju ti platiti. I onda ti se smiju u facu i kažu-tuži me. Što mi vrijedi tužit ga,kad ću novce koje trebam sada,vidjeti za 3-5 godina ako do tad firma ne propadne. Imamo sporo sudstvo,teško se naplatiti i na sve to,država sama je jedan od najgorih neplatiša. Uredno kasne sa plaćanjem.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:24   #13
Ovo dolje se u velikoj mjeri odnosilo na sve tranzicijske države, a ne tako davno i u većoj mjeri nego na Hrvatsku bar u nekim slučajevima. Na primjer, Rumunjska - ovim dolje ne možeš objasniti puno veću privlačnost Rumunjske za PROIZVODNA ulaganja. U idućem postu ću reći u čemu je zapravo stvar.
Quote:
Pile4444 kaže: Pogledaj post
Pa da krenem:

Zato sto smo supak europe
Zato sto smo zadnja destinacija za smece koje nitko ziv ne zeli
Zato sto je mentalitet usran
Zato sto vecina ljudi gleda kako da te prevari ili barem zajebe (crkla mi krava, da bog da i susjedu crkne)
Zato sto posten rad nije na cijeni
Zato sto smo neobrazovani za plakati (ili smijati se) u poslovnom smislu
Zato sto smo u glavama zaostali u srednjem vijeku
Zato sto samo korupcija funkcionira ucinkovito
Zato sto imamo BRDO potpuno apsurdnih zakona/inspekcija/propisa/birokracije
Zato sto su troskovi poslovanja OGROMNI
Zato sto se direktno potice nepotizam i korupcija kroz politiku
Zato sto je pravni sustav u potpunom rasulu te stoga i pravna sigurnost
Zato sto politika donisi zakone kako kome pase (cak i retroaktivne) samo da su fotelje sigurne
Zato sto nam je politika totalan PROLJEV i skup apsolutnog sljama u drzavi
Zato sto vecinu u drzavi boli kurac za ikakve probleme dok je njihovo dupe sigurno
Zato sto je "uhljebljivanje lifestile" kod nas uspijeh
Zato sto smo potpuno nebitni u bilo kakvom politickom, gospodarskom ili geografskom smislu

Slobodno nastavite niz, neda mi se vise….
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:34   #14
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
... Moje mišljenje je da ima puno razloga. Korupcija, porezi, možda i neprimjerena radna snaga. Ali ne treba zaboraviti ni činjenicu da gradonačelnik glavnog grada i njegova BiH ekipa priča engleski na razini dječjeg vrtića, pa kako onda očekivati neko lobiranje ? Neće te firme sigurno dolaziti same od sebe.
Tih puno razloga se odnose i na ostale zemlje, barem na one bivše "socijalističke", tranzicijske. Ali mi imamo jednu kapitalnu grešku, koju ostale zemlje s vlastitom valutom nemaju, a to je PRECIJENJENI TEČAJ DOMAĆE VALUTE!

Proizvodnja se mora isplatiti! Zašto bi strane firme kod nas otvarale tvornice, kad profitabilnoj proizvodnji kod nas smeta jako precijenjeni tečaj kune?!?!

Naša kuna je precijenjena već desetljećima, te desetljećima guši domaću proizvodnju i izvoz a pogoduje uvozu i tako seli radna mjesta u inozemstvo!

Evo jedan odlomak izvrsnog Baletićevog intervjua o tome:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/zvoni...-kune/1534953/
Quote:
...
Devizni je tečaj važniji razvojni faktor od svih drugih mogućih reformi. Ako se zareknete da ćete dugoročno prodavati svoj proizvod skuplje od svakog vašeg konkurenta, onda možete biti sigurni da ga nećete prodavati. Aprecirani tečaj sistematski djeluje depresivno na svaki sektor razvoja. Možete praviti reforme, ali to vas ne izvlači ako ste odredili da ćete na vanjskom tržištu biti između 20 i 30 posto skuplji sa svojim proizvodima. Ako ste tako odlučili, onda trebate znati da vaš proizvod neće naći kupce ni u inozemstvu ni u vlastitoj zemlji. A time vi dajete prednost uvoznicima, pa se uvoznici organiziraju i uvoze jeftiniju robu izvana. Vidimo u što se kod nas investiralo: u uslužne djelatnosti, bankarstvo, trgovinu i slično, u sve ono što je bilo vezano uz usluge i proizvode izvana, zato što su te usluge i ti proizvodi bili jeftiniji, a domaći proizvođači nisu mogli ostati konkurentni ni na vlastitom tržištu. ..
Samo ta ‘zamka fiksnog tečaja' već tako dugo traje da je slom možda jedini izlaz ... nadajmo se da se ipak možemo spasiti ako nađemo dovoljno pameti i patriotizma za odricanja.

S druge strane, sada moramo paziti i da nas ECB ne prevari ovako: devalviramo kunu da oživimo proizvodnju i izvoz i otvorimo nova proizvodna radna mjesta, a eurokrati ne ostave vremena za to nego nas navedu da brzo prihvatimo Euro ali po devalviranom tečaju kuna-Euro Dakle i tu moramo paziti da nas opet ne nasamare.

Zadnje uređivanje Hlebyn : 01.02.2017. at 18:47.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:03   #15
...
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:47   #16
Genijalci Devalviramo tecaj kune a sve uvozimo. Pa ti bu placa koja je i ovak mala u Eurima bila jos manja a sve kaj se prodaje ili uvozi kao sirovinaza proizvodjace se placa u eurima ili dolarima. Pa ti kruh ne bu 7 kuna nego 10 kuna a placa ostala ista u kunama. cak i da hoces konvertirati u eure i zgibati van budes dobio manje eura. isto tako ako ti je tecaj fixan kuna= euro onda je to samo jedan obican faktor za mnozenje. oces platiti pivu15kn ili 2 eura meni kao vlasniku kafica npr dodjena apsolutno isto
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:58   #17
OK, vidim da tema kreće po pljuvačini što smo i zaslužili.

Osnovni razlog je što kod svake globalne kompanije jedino Zagreb može imati privlačnost a to je cca 1,3 M ljudi.

Također problem je što se Zagreb zahvaljujući HDZu nije uspio nametnuti kao regionalno središte za ex YU.
Nismo mi (balkanska)regija. Mi smo šupak CEE regije.


Tako mali narod koji misli da je nešto.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:36   #18
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Tih puno razloga se odnose i na ostale zemlje, barem na one bivše "socijalističke", tranzicijske. Ali mi imamo jednu kapitalnu grešku, koju ostale zemlje s vlastitom valutom nemaju, a to je PRECIJENJENI TEČAJ DOMAĆE VALUTE!

Proizvodnja se mora isplatiti! Zašto bi strane firme kod nas otvarale tvornice, kad profitabilnoj proizvodnji kod nas smeta jako precijenjeni tečaj kune?!?!

Naša kuna je precijenjena već desetljećima, te desetljećima guši domaću proizvodnju i izvoz a pogoduje uvozu i tako seli radna mjesta u inozemstvo!

Evo jedan odlomak izvrsnog Baletićevog intervjua o tome:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/zvoni...-kune/1534953/

Samo ta ‘zamka fiksnog tečaja' već tako dugo traje da je slom možda jedini izlaz ... nadajmo se da se ipak možemo spasiti ako nađemo dovoljno pameti i patriotizma za odricanja.

S druge strane, sada moramo paziti i da nas ECB ne prevari ovako: devalviramo kunu da oživimo proizvodnju i izvoz i otvorimo nova proizvodna radna mjesta, a eurokrati ne ostave vremena za to nego nas navedu da brzo prihvatimo Euro ali po devalviranom tečaju kuna-Euro Dakle i tu moramo paziti da nas opet ne nasamare.
Valuta je definitivno jedan od razloga.

Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
OK, vidim da tema kreće po pljuvačini što smo i zaslužili.

Osnovni razlog je što kod svake globalne kompanije jedino Zagreb može imati privlačnost a to je cca 1,3 M ljudi.

Također problem je što se Zagreb zahvaljujući HDZu nije uspio nametnuti kao regionalno središte za ex YU.
Nismo mi (balkanska)regija. Mi smo šupak CEE regije.


Tako mali narod koji misli da je nešto.
Točno.

Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Zato jer kod nas moraš namiriti cijelu piramidu-od onog u općini do onog u saboru. U normalnim zemljama ako i trebaš lobirati,lobiraš na vrhu,a oni gore srede ove dole. Isto tako,firme idu tamo gdje dobiju bolje uvijete i imaju solidnu bazu radne snage. Mi nismo čak ni jeftini kao radna snaga.

Ne treba zaboraviti da su davnih dana neke firme i htjele otvarati tvornice kod nas,pa su naši pametni političari rekli da nama ne treba prljava industrija,mi bi usluge i turizam
Ovo da treba namiriti sve je po meni bit svega. Pa pogledajte ovo iako je parodija:

https://www.youtube.com/watch?v=l3tqpiHkMQg

Čovjek je da se mislio zajebavat, ali što da nije ? Što da se fakat pojavio neki šeik koji želi uložiti u Split, a ovi idioti ništa ne rade i još im nešto prdi cijelo vrijeme na telefonu

Sad tek zamislite da netko zove Bandića i ekipu, što je sasvim moguće, i vrlo realno ovdašnji jezik neće znati. Kakvo bi to ruganje tek bilo. Tko bi se uopće u tim holdinzima znao sporazumijeti s njima ?

Quote:
Iveky kaže: Pogledaj post
Sjećate li se kako smo se ismijavali na račun CZ, al, bug, rum... po tvom pitanju, izgleda da polako prestajemo i da shvaćamo gdje pripadamo

Poslano sa Lenovo Mobicha
Točno.

Quote:
Doze kaže: Pogledaj post
Zašto? Evo zašto.

Zato što na ovoj temi na gospodarstvu su prva dva odgovora brojanje krvnih zrnaca.
Ne krijem amozitet prema određenoj grupi ljudi, ali ovdje se čisto radi o neznanju engleskog gradonačelnika glavnog grada (što je vjerujem nešto što je apsolutno nedopustivo za poziciju koja ne vodi samo grad, nego ga i predstavlja i ima posao lobiranja da ondje dođu firme bolje od državnih uhljeba) i vrlo vjerojatno njegove ekipe.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 00:13   #19
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Genijalci Devalviramo tecaj kune a sve uvozimo. Pa ti bu placa koja je i ovak mala u Eurima bila jos manja a sve kaj se prodaje ili uvozi kao sirovinaza proizvodjace se placa u eurima ili dolarima. Pa ti kruh ne bu 7 kuna nego 10 kuna a placa ostala ista u kunama. cak i da hoces konvertirati u eure i zgibati van budes dobio manje eura. isto tako ako ti je tecaj fixan kuna= euro onda je to samo jedan obican faktor za mnozenje. oces platiti pivu15kn ili 2 eura meni kao vlasniku kafica npr dodjena apsolutno isto
Tako je, na početku bi bilo teško, ali bi se poslije nekog vremena dobar dio toga promijenio na bolje.

Naravno, prvo sudstvo do temelja skršit, pa ispočetka, pa za 30 godina... možda.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 00:15   #20
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Kinezi nisu više tako jeftini,pogotovo visokoobrazovana kineska radna snaga. Prosječna mjesečna plaća u Kini je 5169 yuana,što je nekih 5685 kn. U ruralnim krajevima je prosjek plaće oko 3300 kn. Japan,Kina,J. Koreja,Singapur su ispred nas po svemu. I gazit će još jače. Čak i u EU nismo jeftini. IT se seli u Rumunjsku npr jer su porezi za plaće u tom sektoru 0%. Hrvatski radnik je skup. Neto plaća od 10k kn poslodavca u hr košta skoro 19k kn.

Još jedna velika zapreka je pravna nesigurnost. Obaviš posao,fakturiraš račun i odbiju ti platiti. I onda ti se smiju u facu i kažu-tuži me. Što mi vrijedi tužit ga,kad ću novce koje trebam sada,vidjeti za 3-5 godina ako do tad firma ne propadne. Imamo sporo sudstvo,teško se naplatiti i na sve to,država sama je jedan od najgorih neplatiša. Uredno kasne sa plaćanjem.
Jos ako uzmes u obzir kupovnu moc u Rumunjskoj ili Kini, oni ispadaju jos i bogatiji.




Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.