Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2017., 10:26   #41
@ Flat
Sorry ali ti si promašio celi fudbal 😁
Ma celi svemir fudbala, da ne velim vasionu 😂😂

Moja poanta je da pričuvom financiraš i druge, i one koji ne plaćaju, zatim nepotrebne radove/uređenje plus što postoji mogućnost da se odseliš (iz bilo kojeg razloga), a sav nepotroseni novac iz pričuve ostavljaš zgradi, ne nosiš ga sa sobom

A ja se ne selim zbog iznosa pričuve bože tebe.

A da je život u kući skuplji, pa ne kažem da nije, ali bar svaku kunu ulupavaš za sebe i svoju obitelj. To što ljudi koji žive u kući godinama ne odvajaju ništa, pa se ona čudom čude kad treba iskeširati za fasadu, sori, ali cijenu gluposti moraju platiti kad tad. Tko im je kriv kaj nisu šparali
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:32   #42
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Ne znam što se svi toliko prave grbavi oko pričuve.
Ako živiš u stanu, moraš ju plaćati, nema hoćeš nećeš.
Mi konkretno oko 250 kn plaćamo. Gdje taj novac ide, hm...pa zasad nigdje jer je zgrada stara 10ak godina i prilično kvalitetna.

Dakle, mi smo dosad uplatili 12x250x8 godina.
Fina cifra jel?
Uzmimo za primjer da se sutra selimo u kuću.
Mislite da ću pozvoniti upravitelju zgrade da nam vrati silne pare??

Jbg kad imaš kuću, plaćaš SEBI.

Kad si u stanu, financiraš i džabalebaroše koji eskiviraju plaćanje pričuve.
I tak...
toliko u kući samo plačaš odvoz smeća, grijanje je zimi 2000 kn, malo sam i rekla a hladno!i blo bi poželjno sve grijati da se ne stvori vlaga, i sl. a di je struja, voda, sve ostalo..to je samo da živiš. ja ne znam uopće tko ima lovu za kuću, održavanje i režije. kolike plaće imaju ljudi da to održavaju? a di je još spremanje. i da živi samo jedna obitelj.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:35   #43
Nedvojbeno, kuća i stan imaju svojih prednosti i mana, ali, realno gledano sve na kraju ovisi o kvaliteti gradnje i eventualno lokaciji. Pogotovo u današnjim uvjetima života gdje su troškovi grijanja/hlađenja veliki a i ostali životni troškovi. Danas se stambeni objekti a pogotovo kuće moraju graditi po standardu niskoenergetskog ili pasivnog objekta, sva kemijanja ispod toga je pucanje u nogu na duže staze.

Meni se sviđa ovo što Grad Koprivnica radi, odnosno subvencionira gradnju niskoenergetskih zgrada (koje su gotovo i pasivne), tzv Šparne Hiže. (vrlo dobra toplinska i zvučna izolacija, 3 komorni prozori, podno grijanje, sustav izmjene zraka svakih 4h da ne moraš uopće otvarati prozor, solarni paneli na krovu itd) Mislim da je cijena bila za obitelji oko 1000€ a stvarna oko 1400€. Šteta što ostali gradovi i poduzetnici nisu prepoznali to.

https://www.google.hr/search?q=Otvor...w=1193&bih=646

100 ljudi 100 čudi no složio bi se s upisom od forumašice Kymatice, to je manje više Hrvatska stvarnost... Iako u mojem kvartu ima relativno puno ljudi koji u zadnjih 30 i više godina nisu uložili ni 1kn što izvana što iznutra, tako da, valjda je to svar i prioriteta. Isto kao što se u mnogim hrvatskim zgradma nije plaćala pričuva ili nije bila dovoljna pa se neke zgrade (zapravo puno njih) raspadaju....
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:48   #44
Ja izgleda pišem na kineskom.
Razlika života u kući i stanu:

1. Kuća: financiraš svojih npr. 100 m2 plus 50 m2 dvorišta (nebitno, samo primjer)

2. Stan: financiraš svojih 80 m2 i CIJELU zgradu.

Pritom ne želim reći da je život u kući jeftiniji. Ja govorim o pričuvi ("šparanju), ritmu plaćanja/trošenja i nemogućnosti biranja na što se troši (u zgradi).

A ovo kako je grijanje skupo ovo ono. Mislim i ja bih živjela u kući od 200 kvadrata, ali onak, nemam love za to jbg.
A pisala sam već na drugoj temi koliko grijanje u stanu može biti jezivo skupo (grijanje na plin za 80ak kvadrata uz EC D ili niži bome košta oko 200 € - mjesečno) - ne morate me odmah na nož, pričam o stanu bliske osobe, ne o svom. Ja fala k plaćam "samo", eto ovaj mjesec 650kn, jebenu toplanu, otvoren mi je JEDAN radijator u 80 m2 i grijem zrak po kvartu jer umirem od vrućine. Jebeni EC A 😭

Tako da...
Ništa nije idealno i sve ima svojih mana.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:59   #45
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
toliko u kući samo plačaš odvoz smeća, grijanje je zimi 2000 kn, malo sam i rekla a hladno!i blo bi poželjno sve grijati da se ne stvori vlaga, i sl. a di je struja, voda, sve ostalo..to je samo da živiš. ja ne znam uopće tko ima lovu za kuću, održavanje i režije. kolike plaće imaju ljudi da to održavaju? a di je još spremanje. i da živi samo jedna obitelj.
Tko plaća, a da ima kuću, 250 kn odvoz smeća? Odakle vam te cifre?
Tamo gdje sam odrasla plaća se 70 kn (moji su na selu), svekrva plaća 56 kn, predgrađe.
Grijanje isto ovisi o načinu grijanja. Grije li se na drva, i ima se dobar sistem dodje jeftinije negoli u nekim stanovima. Primjerice moj ujak se grije na toplanu, stan 70-ak kvadrata, plaća grijanje po kvadraturi, u zimi cca 1000 kuna mjesečno, a kroz ostatak godine (drugih 6 mjeseci) ide pričuva cca 500 kuna. S time da je kod njega prohladno, uz tu cifru, stan je na zadnjem katu. A nemaju ni svoje brojilo za vodu. Ne plaća se stvarna potrošnja.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 11:04   #46
Kuća, kuća, kuća.

Ne može se uspoređivati način gradnje i života naših staraca koji su radili kuću na guzove i vikendom vrtili miješalicu ili kad financiraš znajući s kolikom lovom raspolažeš.

Komoditet života u kući, ovisi definitivno o lovi koju uložiš u pametno osmišljen prostor unutarnji i vanjski, izolaciju, namještaj. To poprilično košta, ali onda i pruža kvalitetu života plus, uz ne veliku muku za održavanje.

MOntažno ne bi nikad, već solidnu granju. Imam na viksi samo potkrovlje napravljeno montažnom tehnikom i u roku 6 mj. sam imala glodavce u zidovima koji su se popeli po fasadi na 4 kat. Onak fala, više ne bi.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 13:40   #47
Pro stan:

Lokacija - ako je bitno da je centar, onda stan gotovo uvijek pobjeduje u metropolama.
(Sigurnost) - ovisno o zgradi i susjedima, ali je uglavnom sigurnije u stanu.
Tekuci troskovi - uglavnom je jeftinije u stanu, s tim da se placa svaki mjesec bilo kvarova ili ne.

(necu usporedivati fasade i krovove, jer se isti moraju mjenjati i na kuci i na zgradi, za fasadu je identicno, kroviste bude jeftinije u zgradi jer se djeli na broj stanara logicno. A krov, ljudi, danasnji krovovi drze 20 - 30 godina, znaci kupi kucu da imas trideset godina, i mijenjaj krov jednom s 55, iducu izmjenu vrlo vjerojatno neces dozivjeti (80 god.))

Pro kuca:

Mir - jako bitna stavka sto si stariji, nikog nema da ti skace po glavi.
Sam svoj gazda- mozes sta oces raditi u kuci. Oces muziku nabijati cijelu noc jer ti je danas do toga - mozes, oces skakati cijeli dan - slobodno, oces imati 3-dnevni maratonski glasan i divlji seks bez briga - udri, oces mjenjati podove svakih godinu dve, slobodno, itd..., nikome neces smetati.
Prostor - po potrebi se kuca moze prosirit (potkrovlje, podrum, novi kat), takoder nemas briga oko prostora za aute (garaza, carport).
Fleksibilnost - sam si odgovoran za sve (ovo ne zele svi, jbg), mozes sam preuredivati i popravljati stvari, kada dode do hitnih slucajeva (pucanje cijevi itd.) sve se rijesava onom brzinom kojom sam zelis, ne ovisis o nikom (ali i placas sam sve). Isto mozes imati solarne sustave za struju i toplu vodu (pogotovo voda je super stvar).
Vrt i okucnica - mozes imati bazen/ureden vrt/sjenicu/rostiljat/radit s alatom/Vocnjak/itd i ispucati se do mile volje kreativno (ovo je isto ljudima s godinama sve draze jer takvi hobiji smiruju). ako ne zelis, ne moras nista imati, malo betona i/ili soder ili ploce i mir je. Takoder je pogodnije za kucne ljubimce (veci psi npr.) kao i za djecu i feste ako se to voli.

Sto se tice troskova grijanja u kuci, bitni su faktori: Stolarija, vrsta fasade/izolacija (ako nema izolacije, a nije neka posebna vrsta fasade, onda grijanje kosta puno) i vrsta grijanja i starost sustava (novije peci imaju dosta vecu iskoristivost). S tim da u kuci o svemu tome sam odlucujes. Niskoenergetske kuce su normalnost. Vlastiti izbor.

Nakon puno godina zivota u kuci kao i stanu, definitivno bi uzeo kucu. Pogotovo faktor mira je izrazito bitan, a u stanu nikad ne znas kada ce se doseliti neki neandertalac. Kuca je nesto skuplja u troskovima, ali zato imas puno vise pozitivnih faktora koji dolaze s time.
A ako to nejde, onda bih se odlucio na neki penthouse sa terasom, ali to samo da moram.
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 20:06   #48
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Nedvojbeno, kuća i stan imaju svojih prednosti i mana, ali, realno gledano sve na kraju ovisi o kvaliteti gradnje i eventualno lokaciji. Pogotovo u današnjim uvjetima života gdje su troškovi grijanja/hlađenja veliki a i ostali životni troškovi. Danas se stambeni objekti a pogotovo kuće moraju graditi po standardu niskoenergetskog ili pasivnog objekta, sva kemijanja ispod toga je pucanje u nogu na duže staze.

Meni se sviđa ovo što Grad Koprivnica radi, odnosno subvencionira gradnju niskoenergetskih zgrada (koje su gotovo i pasivne), tzv Šparne Hiže. (vrlo dobra toplinska i zvučna izolacija, 3 komorni prozori, podno grijanje, sustav izmjene zraka svakih 4h da ne moraš uopće otvarati prozor, solarni paneli na krovu itd) Mislim da je cijena bila za obitelji oko 1000€ a stvarna oko 1400€. Šteta što ostali gradovi i poduzetnici nisu prepoznali to.

https://www.google.hr/search?q=Otvor...w=1193&bih=646

100 ljudi 100 čudi no složio bi se s upisom od forumašice Kymatice, to je manje više Hrvatska stvarnost... Iako u mojem kvartu ima relativno puno ljudi koji u zadnjih 30 i više godina nisu uložili ni 1kn što izvana što iznutra, tako da, valjda je to svar i prioriteta. Isto kao što se u mnogim hrvatskim zgradma nije plaćala pričuva ili nije bila dovoljna pa se neke zgrade (zapravo puno njih) raspadaju....
Istina,

Mislim da ljudi generalno ne kuže osnove. A kad pričamo o osnovama onada imaš ogromnu razliku između novogradnje i neke zgrade građene 80ih ili 90ih godina. Da ne pričam o gradskim centrima gdje se fasada raspada a kamo li da će sutra pri obnovi doći neke energetski učinkovita fasasa jer konzervatori nisu za to. I onda imaš situaciju stan koji prosječno troši oko 250kwh/m2G energije sa svojih 60 kvadrata i to godišnje iznosi 15 000 kwh ili isto toliko kuna za grijanje ukoliko se griješ na struju, i moja kuća sa termo fasadom koja troši samo 27kwh/m2G što za 200 kvadrata iznosi 5400kwh godišnje za grijanje, i imam dizalicu topline sa omjerom 3:1 i za 2000kn godišnje grijem cijelu kuću ovdje u Dalmaciji. Toliko o razlici u režijama između kuća i stanova.

Nadalje, pričuva, ja stavim recimo 200kn mjesečno na rok oročenja od 20 godina imam na računu 10 000 Eura sa kojima mogu sanirati krov, fasadu, zatvore i sve ostalo što propadne nakon 20 godina korištenja objekta. Oni koji plaćaju pričuvu obično ušetaju u objekt sa problemima (zgrada obično nije novogradnja) i mole boga da izađe neki EU natječaj za obnovu fasada da raspadnutu fasadu i zatvore mogu dovesti u red. I takav objekt čami godinama, stanari plaćaju ogromne račune za grijanje, pa za saniranje zidova od vlage i gljivica, žive u nezdravom stanu, smrzavaju se, krov prokišnjava, sve smrdi i raspada se jer obnova zgrade stoji kao svetog Petra znate već što. Da napomenem kako novci od pričuve ne idu na oročenu štednju već se koriste odmah po potrebi a
tvrtke koje izvode radove na obnovi rade to po masnim cijena i ponovo jako nekvalitetno (vidimo fasade koje jači vjetar počupa a da ne govorim o kamenoj vuni koja se nasupa vode kroz pukotine u lošoj fasadi kroz nekoliko godina).

Većina ljudi je u zabludi kada razmišljaju o stanovima. Novogradnja ne garantira kvalitetnu gradnju niti niske troškove režija i održavanja kroz nekoliko godina jer svi znamo kakvi se fušeraji danas izvode na novogradnjama. Ponekad je bolje živjeti u trošnoj zgradi nego u loše napravljenoj novogradnji kada se pred očima začuđenog vlasnika stana nakon dvije tri godine krene podizati parket jer voda ulazi sa loše izoliranog balkona, curi sa tavana a fasada krene pucati na uglovima jer nije kvalitetno armirana...

Ali ja ne mogu budalama objasniti da manja kvadratura stana u odnosu na kuću ne znači manje troškove za grijanje i održavanje. Njima će i nakon svega biti presudna činjenica što se trava treba zalijevati i kositi i što treba porezati živicu s vremena na vrijeme.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 20:52   #49
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Istina,
Nadalje, pričuva, ja stavim recimo 200kn mjesečno na rok oročenja od 20 godina imam na računu 10 000 Eura sa kojima mogu sanirati krov, fasadu, zatvore i sve ostalo što propadne nakon 20 godina korištenja objekta. Oni koji plaćaju pričuvu obično ušetaju u objekt sa problemima (zgrada obično nije novogradnja) i mole boga da izađe neki EU natječaj za obnovu fasada da raspadnutu fasadu i zatvore mogu dovesti u red. I takav objekt čami godinama, stanari plaćaju ogromne račune za grijanje, pa za saniranje zidova od vlage i gljivica, žive u nezdravom stanu, smrzavaju se, krov prokišnjava, sve smrdi i raspada se jer obnova zgrade stoji kao svetog Petra znate već što.
+ ljudi u zgradi plaćaju pričuvu 200 ili više kn za tekuće troškove i za tko zna što. I onda se ide npr. radit fasada i nema novaca, diže se kredit i povećava pričuva za koju stotinu kuna
Sunčica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 21:09   #50
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Kada govorite o velikim troškovima održavanja kuće ne znam gdje ih toliko vidite. Kuća u kojoj sam odrasla ima krov star kao ona (40-ak godina), koji je eto sad negdje blizu u fazi za obnavljavati. Nije da ne może izdržati još koju godinu. Stolarija (drvena) isto tako. Vodovodne cijevi zamijenjene prije nekih 5 godina. Nije da se te stvari mijenjaju svakih par godina, a to jesu jedni od većih troškova. Kad mijenjaš nešto radiš to da traje.
Grijanje je jako varijabilno, i u stanu i kući. Ovisi o dosta drugih faktora. Imam kolegicu koja živi u stanu, u novogradnji, 80 kvadrata, imaju grijanje na lož ulje, dođe papreno tijekom zime. Koliko samo dođe skupo grijanje na toplanu u nekim gradovima. Više im je hladno negoli toplo u stanovima, a plaćaju velike račune.
Pa ne živiš samo ti u kući, ja sam do faksa živio u kući.

Stvar je u tome, da će onaj tko gleda između stana u kuće, gledati stan od 50-60 kvadrata ili kuća od 80-100, ili stan od 60-70 kvadrata, a kuća 100-120, pa računaj.

Kuće obično imaju okućnicu, troškovi nekog problema u zgradi se podijele na broj stanara, ovdje si sam, itd... kuća košta više i to je to, pogotovo jer nitko neće graditi sebi kuću od 55 kvadrata.

Inače, moji imaju kuću s ravnom pločom, znači nema niti krova, pa su troškovi veliki iako se grije "besplatno". A tu se još nakupilo toga što bi trebalo obnoviti, ali trenutno se nema love, pa to tako stoji.

U biti, sad se trenutno ima, ali su prioriteti drukčiji još cca pola godine.

Quote:
Tako da puno toga ovisi u biti o samoj lokaciji gdje se želi živjeti i što se tamo nudi po kojoj cijeni. Dati primjerice 100 000 eura plus kamate za stan mi je uvijek bilo loša investicija kada mogu imati kuću, sa više kvadrata i/ili vrt za manje novca. Gdje si sama odlučujem što ću i kako ću. Bez da vodim bitke, što je danas često, gdje plaćam pričuvu, susjed ne, a i njemu se obnavlja fasada, krov i dr.
Istina, stan je znatno skuplji, ali ga je i lakše prodati. Na kući s vremenom, uglavnom gubiš na vrijednosti, znatno, sa stanovima, ovisi gdje i koji stanovi, no, uglavnom, ti stanovi su na boljim lokacijama, pa ti ispadne da su dobili na vrijednosti. Što ne znači da će i ubuduće biti tako, naravno.

Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Ne znam što se svi toliko prave grbavi oko pričuve.
Ako živiš u stanu, moraš ju plaćati, nema hoćeš nećeš.
Mi konkretno oko 250 kn plaćamo. Gdje taj novac ide, hm...pa zasad nigdje jer je zgrada stara 10ak godina i prilično kvalitetna.
Ne pravim se grbav, nikad me nisu ni tražili da je plaćam. Što je tu čudno? Možda je taj iznos bio u stanarini koju sam plaćao, totalno svejedno, ali sam račun za pričuvu uvijek proslijeđivao gazdi.

Quote:
Dakle, mi smo dosad uplatili 12x250x8 godina.
Fina cifra jel?
Uzmimo za primjer da se sutra selimo u kuću.
Mislite da ću pozvoniti upravitelju zgrade da nam vrati silne pare??

Jbg kad imaš kuću, plaćaš SEBI.

Kad si u stanu, financiraš i džabalebaroše koji eskiviraju plaćanje pričuve.
I tak...
Jebiga, da imam stan na prvom katu, a pola zgrade ne plaća pričuvu, prestao bi je i ja plaćati, dok se stanje ne sredi tako da svi plaćamo. Pogotovo bi to prestao ako bi krov počeo propuštat, a ne slijeva se meni u stan.

Quote:
Pile4444 kaže: Pogledaj post
Pro stan:

Lokacija - ako je bitno da je centar, onda stan gotovo uvijek pobjeduje u metropolama.
(Sigurnost) - ovisno o zgradi i susjedima, ali je uglavnom sigurnije u stanu.
Tekuci troskovi - uglavnom je jeftinije u stanu, s tim da se placa svaki mjesec bilo kvarova ili ne.

(necu usporedivati fasade i krovove, jer se isti moraju mjenjati i na kuci i na zgradi, za fasadu je identicno, kroviste bude jeftinije u zgradi jer se djeli na broj stanara logicno. A krov, ljudi, danasnji krovovi drze 20 - 30 godina, znaci kupi kucu da imas trideset godina, i mijenjaj krov jednom s 55, iducu izmjenu vrlo vjerojatno neces dozivjeti (80 god.))

Pro kuca:

Mir - jako bitna stavka sto si stariji, nikog nema da ti skace po glavi.
Sam svoj gazda- mozes sta oces raditi u kuci. Oces muziku nabijati cijelu noc jer ti je danas do toga - mozes, oces skakati cijeli dan - slobodno, oces imati 3-dnevni maratonski glasan i divlji seks bez briga - udri, oces mjenjati podove svakih godinu dve, slobodno, itd..., nikome neces smetati.
Prostor - po potrebi se kuca moze prosirit (potkrovlje, podrum, novi kat), takoder nemas briga oko prostora za aute (garaza, carport).
Fleksibilnost - sam si odgovoran za sve (ovo ne zele svi, jbg), mozes sam preuredivati i popravljati stvari, kada dode do hitnih slucajeva (pucanje cijevi itd.) sve se rijesava onom brzinom kojom sam zelis, ne ovisis o nikom (ali i placas sam sve). Isto mozes imati solarne sustave za struju i toplu vodu (pogotovo voda je super stvar).
Vrt i okucnica - mozes imati bazen/ureden vrt/sjenicu/rostiljat/radit s alatom/Vocnjak/itd i ispucati se do mile volje kreativno (ovo je isto ljudima s godinama sve draze jer takvi hobiji smiruju). ako ne zelis, ne moras nista imati, malo betona i/ili soder ili ploce i mir je. Takoder je pogodnije za kucne ljubimce (veci psi npr.) kao i za djecu i feste ako se to voli.

Sto se tice troskova grijanja u kuci, bitni su faktori: Stolarija, vrsta fasade/izolacija (ako nema izolacije, a nije neka posebna vrsta fasade, onda grijanje kosta puno) i vrsta grijanja i starost sustava (novije peci imaju dosta vecu iskoristivost). S tim da u kuci o svemu tome sam odlucujes. Niskoenergetske kuce su normalnost. Vlastiti izbor.

Nakon puno godina zivota u kuci kao i stanu, definitivno bi uzeo kucu. Pogotovo faktor mira je izrazito bitan, a u stanu nikad ne znas kada ce se doseliti neki neandertalac. Kuca je nesto skuplja u troskovima, ali zato imas puno vise pozitivnih faktora koji dolaze s time.
A ako to nejde, onda bih se odlucio na neki penthouse sa terasom, ali to samo da moram.
Vrhunski objašnjeno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 22:19   #51
Quote:
Sunčica* kaže: Pogledaj post
+ ljudi u zgradi plaćaju pričuvu 200 ili više kn za tekuće troškove i za tko zna što. I onda se ide npr. radit fasada i nema novaca, diže se kredit i povećava pričuva za koju stotinu kuna
Pa naravno, od 1,5kn po kvadratnom metru mjesečno, što za stan od 60 kvadrata iznosi 100 kn ne možeš realno ništa. Recimo da zgrada ima 15 stanova, prihod od 18 000 kn godišnje ne može pokriti troškove sanacije zgrade koja je u lošem stanju. Nova termo fasada od 700 kvadrata košta 150 000 kn dakle trebaš gotovo 10 godina skupljati pare samo za novu fasadu, a gdje je krov, instalacije, tekuće održavanje, lift, okoliš, kurci-palci. Još je gore ako je novogradnja loše napravljena. A obično brigu o računu i odabir izvoditelja radova vodi neki mlatimudan koji niti zna voditi račun niti što zna o građevini, a niti se stanari mogu složiti oko prioriteta (jer ni oni o građevini pojma nemaju) pa se ne zna tko pije tko plaća...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 22:19   #52
Kuca mi ima smisla ako je negdje u prirodi i ima puno prostora okolo. I ljeti.
Zato da bih mogla odmah biti u prirodi cim izadjem.
Inace radije stan, jer ne bih bas uzivala u svim poslovima oko kuce.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 02:04   #53
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Pa naravno, od 1,5kn po kvadratnom metru mjesečno, što za stan od 60 kvadrata iznosi 100 kn ne možeš realno ništa. Recimo da zgrada ima 15 stanova, prihod od 18 000 kn godišnje ne može pokriti troškove sanacije zgrade koja je u lošem stanju. Nova termo fasada od 700 kvadrata košta 150 000 kn dakle trebaš gotovo 10 godina skupljati pare samo za novu fasadu, a gdje je krov, instalacije, tekuće održavanje, lift, okoliš, kurci-palci. Još je gore ako je novogradnja loše napravljena. A obično brigu o računu i odabir izvoditelja radova vodi neki mlatimudan koji niti zna voditi račun niti što zna o građevini, a niti se stanari mogu složiti oko prioriteta (jer ni oni o građevini pojma nemaju) pa se ne zna tko pije tko plaća...
Upravo tako.

Naša projekcija je 5,2 kn minimum, na novogradnju, održavanje okoliša minimalno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 09:14   #54
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Kuca mi ima smisla ako je negdje u prirodi i ima puno prostora okolo. I ljeti.
Zato da bih mogla odmah biti u prirodi cim izadjem.
Inace radije stan, jer ne bih bas uzivala u svim poslovima oko kuce.
To! Ja bi onu nordijskoga tipa sa puno staklenih zidova i jedan omanji bazenčić!
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 20:53   #55
Kad ljudi kažu KUĆA, obično misle na prekrasnu građevinu, okruženu sa dvorištem i zaštićenu od pogleda.
U stvarnosti je to puno teže. Kuće su uglavnom u nizovima jedna do druge (barem u gradu) i ako imaš susjede kretene, možeš imati sto puta veće probleme nego u stanu. Još k tome održavanje okućnice nije za svakoga.
I ono što je netko ovdje rekao - u kući možeš raditi što hoćeš i puštati glasnu glazbu cijelu noć.Možeš, ako si negdje u šumi, ali u naselju baš i ne. Da vam prvi susjed trešti s muzikom u 3 ujutro i tako svaku noć, sumnjam da ne bi zvali policiju.
Kuća je preveliki trošak i maltretiranje veći dio života (osim ako niste bogataši).
Stan kvalitetne gradnje, na dobroj lokaciji, sa terasom je pravi izbor. Odmah imaš sve gotovo, useliš i otplaćuješ kredit, a kuća nikada gotova.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 21:05   #56
Ovisi o prioritetima i količini novca tko si može što priuštiti.

Ja se bolje osjećam u stanu iako sam pola života provela u kući.
__________________
Uređen potpis
marija.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 21:57   #57
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Kad ljudi kažu KUĆA, obično misle na prekrasnu građevinu, okruženu sa dvorištem i zaštićenu od pogleda.
U stvarnosti je to puno teže. Kuće su uglavnom u nizovima jedna do druge (barem u gradu) i ako imaš susjede kretene, možeš imati sto puta veće probleme nego u stanu. Još k tome održavanje okućnice nije za svakoga.
I ono što je netko ovdje rekao - u kući možeš raditi što hoćeš i puštati glasnu glazbu cijelu noć.Možeš, ako si negdje u šumi, ali u naselju baš i ne. Da vam prvi susjed trešti s muzikom u 3 ujutro i tako svaku noć, sumnjam da ne bi zvali policiju.
Kuća je preveliki trošak i maltretiranje veći dio života (osim ako niste bogataši).
Stan kvalitetne gradnje, na dobroj lokaciji, sa terasom je pravi izbor. Odmah imaš sve gotovo, useliš i otplaćuješ kredit, a kuća nikada gotova.
slažem se. kuća je za bogate, okružen prirodom, ne gleda se lova, grijanje, okućnica, spremanje..za nas srednji sloj, niži srednji, stan je puno bolje rješenje.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 22:00   #58
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Kad ljudi kažu KUĆA, obično misle na prekrasnu građevinu, okruženu sa dvorištem i zaštićenu od pogleda.
U stvarnosti je to puno teže. Kuće su uglavnom u nizovima jedna do druge (barem u gradu) i ako imaš susjede kretene, možeš imati sto puta veće probleme nego u stanu. Još k tome održavanje okućnice nije za svakoga.
I ono što je netko ovdje rekao - u kući možeš raditi što hoćeš i puštati glasnu glazbu cijelu noć.Možeš, ako si negdje u šumi, ali u naselju baš i ne. Da vam prvi susjed trešti s muzikom u 3 ujutro i tako svaku noć, sumnjam da ne bi zvali policiju.
Kuća je preveliki trošak i maltretiranje veći dio života (osim ako niste bogataši).
Stan kvalitetne gradnje, na dobroj lokaciji, sa terasom je pravi izbor. Odmah imaš sve gotovo, useliš i otplaćuješ kredit, a kuća nikada gotova.
Da, ja isto razmišljam da život u kući ne znači da nemaš utjecaja od i na susjede.
I baš razmišljam, cijelu srednju/fakultet sam periodično organizirala derneke u stanu i nikad mi nije došla policija (ostavila bih pristojno obavijest susjedima da slavimo to i to i da molim za toleranciju ), kod kume (koja je tada živjela u ogromnoj kući) je policija SVAKI PUT došla na vrata kad bismo dernečili.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 23:43   #59
Čast iznimkama, vidim da je većina ovdje cjepljena od svake logike.
Prije svega, prosječan ex-yu stan je oko 70m2, prosječan nov stan je oko55m2 (jer je to nekih 100 000e i malo tko može više priuštit.
Sad mi nađite nekog ko je danas napravio kuću od 55m2 ČISTE KORISNE
POVRŠINE.
Onda kad ga nađete mi recite kolko on plaća grijanje, i usporedite to sa stanom od 55m2. Uz uvjet iste izolacije.
Ljudi zaboravljaju da su kuće uglavnom 3-4 puta veće od stanova, uz to većina starogradnje nema izolacije i onda se bune što puno plaćaju grijanje. al je fino imat 4 stavaće sobe, garažu i šupu, a ne da 3 djece spava u 10m2 ko u stanovima.


I za kraj, kvaliteno napravljena kuća NEMA ekstremna održavanja. Prvih 30god samo bojaš balkonsku ogradu (ako nije inox) i stolariju ako nije pvc.
Tu i tamo očistiš oluke od lišća.
Ostatak je OKUĆNICA/VRT koji možeš i ne moraš imati.

A unutarnje održavanje je valjda jednako u stanu i kući. jednako krečiš i mjenjaš žarulje.

Quote:
My time kaže: Pogledaj post

Kad kupiš kvalitetan novi stan (koji košta u manjem gradu oko 800 eura u centru), imaš bolje uvjete nego u zg jer su tamo uglavnom raspadnuti stanovi.
reci mi koji je to grad da se i ja tamo preselim?
800e ti je cijena gradnje soldne novogradnje na jajjfetinijem zemljištu.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post

Ljudi cijene prepumpavaju jer pod a) nemaju pojma koliko nešto košta, b) ne žele mrdnuti prstom za bilo što nego za sve zovu meštre koji budalama sve masno naplate i pod c) ako imaju kuću tada se obično bahate sa ulaganjima i to uspoređuju sa stanovima koje opet masno platiš a dobiješ jeftine pločice od 70kn kvadrat i prekidače vulgaris...

Ako kuću radiš štedljivo kao što se usotalom štedljivo grade stanovi možeš jako povoljno proći..
Točno.
Al treba mućnuti glavom a ne da te vode žedna preko vode

Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
Odrasla sam u kuci od 300 kvadrata, sad zivim u 78 kvadrata stana i NIKAD se ne bih vratila u kucu.

Kuca je rupa bez dna. Ulaganja nikad dosta. Da ne govorim o tjednom odrzavanju tipa kosnja trave, cvijece, vocke bla bla

Sve sto ti se na kuci pokvari tipa vanjsko svjetlo - sam placas, nakon 20 godina trebas mijenjat crijep/krov, sam placas, stavljati novu fasadu - sam placas.


Stan uvijek!
Možda je TVOJA kuća bila rupa bez dna jer je loše napravljena i loše održavana?
Tko će ti platit krov/fasadu/stolariju na zgradi? djed Mraz? Sveti Nikola?

Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
@ Flat
plus što postoji mogućnost da se odseliš (iz bilo kojeg razloga), a sav nepotroseni novac iz pričuve ostavljaš zgradi, ne nosiš ga sa sobom
Koja glupost
Plaćaš pričuvu za stan u kojem živiš, i ako ga prodaš, pričuvu nastavlja plaćat novi vlasnik. Pa nećeš sad podići "svoju" pričuvu ko novac sa štednje.
Možda ti smatraš da to nije pravedno, jer eto dokl si živio tamo nije se mjenao krov ili lift pa novci bez veze leže.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 00:58   #60
Moja kuća iz snova djeluje pravo kul, negdje na osami 5-10 minuta od grada, ograđena živom ogradom tako da niko ne vidi unutra, travnjak kao sa engleskih stadiona, mali roštilj, nazad sa druge strane kuće bazen, mace i cuke trčkaraju okolo, divota...


Ali u teoriji je to drugačije, kuće naredane jedna na drugu, nemaš privatnosti jer pola sela zna kad ideš i da kenjaš jer nemaju pametnijeg posla osim cjelodnevnog tračarenja i ispijanja kafice. Mislim, govorimo o balkanskim selima gdje će te ovo gore dočekati u 90% slučajeva, s tim da vjerujem da je vani bolja situacija.
Ogromne obaveze oko okućnice za koje moraš imati volje, vremena, živaca pa i novca (ja prva nemam). Grijanje zimi je također bitno pomenuti.
Broj tri, jebada oko djece... koliko god bilo lakše dok su mali, tolika je zajebancija poslije razvoziti ih u vrtić/školu/sport/nešto pedeseto, teško izvodivo i naporno. Zajebancija je i njima samima dok idu u srednju i moraju putovati.
Autobuske linije. Još pamtim drugaricu koja je sa svakog izlaska letila već u 11 sati da bi na vrijeme stigla na stanicu jer joj je naredni bus tek u 6 ujutru. Ok, položila je poslije vozački i imala dostupan automobil, ali ajde rizikuj pa vozi pripit nazad kući. Taksi je bio malo je reći preskupa opcija.




Tako da, ja sam team stan
Onak' zaključaš bravu, staviš prst u uho i boli te briga. Tu si u centru pa ti je sve dostupno, što je meni jako bitno. I mnogo više privatnosti imaš jer su i ostali stanari u sličnom fazonu, svako sebi.

Jedina mana su brđani koja ne znaju za kućni red i vrištajuća djeca, koja doduše nisu kriva, ali zna biti iritirajuće.
europe11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:16.