Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 10:45   #1
Zivot blizu dalekovoda

Koliko je stetno zivit 50 m od 35 kv dalekovoda, mozete li usporediti s nekim drugim uredajem u svakodnevnoj uporabi?
brks22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:11   #2
Mislim da na 50 metara ne bi trebalo biti problema. Vodim se primjerom iz života kada prolazim ispod dalekovoda biciklom zimi i naravno ljeti kada se žice rastegnu i objese. Ljeti me uvijek sprži struja (neki se čude i kažu da njih ne prži, valjda sam ja osjetljiviji), a zimi prolazim bez frke. A slobodni profil ceste zahtjeva minimalno 4.5 metara u visinu od ceste do prepreke, što znači da bi te žice morale biti minimalno 4.5 metara od linije tla. Ako to uzmeš u obzir znači da si minimalno 10 puta udaljeniji od kablova, a samim time je i eventualno djelovanje slabije.
Inače prema priči (ne znam je li istina) kažu da su nekadašnji radio tranzistori mogli ispod dalekovoda raditi i bez baterije, znači da toliko napona "preskoči".
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:36   #3
Prije godinu dana sam to dosta proučavao. (čak sam i kupio uređaj za mjerenje)
Uglavnom, radi se o elektromagnetskom zračenju, koje je naravno moguće izmjeriti. I za koje postoje nekakve granice sigurnog (iako ima dosta različitih brojeva, ovisi od države do države)

35 KV na 50 metara bih rekao da je debelo ispod dozvoljene granice, tj u sigurnoj zoni. Ali nisam ekspert, bolje provjeriti ali ne i prerano paničariti i slušati svakakve "stručnjake".
Ima ovdje nešto https://www.forum.hr/showthread.php?t=196571

Al svakak proučiti malo elektromagnetsko zračenje, utjecaj na zdravlje, ima dosta toga.

Zadnje uređivanje rossonero : 24.09.2017. at 22:49.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:50   #4
Quote:
rossonero kaže: Pogledaj post
Uglavnom, radi se o elektromagnetskom zračenju, koje je naravno moguće izmjeriti.
Pogrešno. Iako je tehnički točno da se radi o EM zračenju, odnos valne duljine i dimenzija našeg tijela je takav da EM zračenje nema utjecaj na naše tijelo (premali smo da bismo bili antene za te frekvencije).

Kod niskih frekvencija se gleda odvojeno utjecaj električnog i utjecaj magnetskog polja. Električno polje je proporcionalno naponu, a magnetsko struji, pa se kod trafostanica mjeri magnetsko, a kod dalekovoda električno polje.

Dopuštena vrijednost za opću populaciju u Hrvatskoj je 2 kV/m (što je dosta konzervativan propis, za druge države varira od 0,5 - 20).

Polje 220 kV dalekovoda pada na tu mjeru već na udaljenosti od 8-10 metara od najbližeg vodiča.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:53   #5
Quote:
rossonero kaže: Pogledaj post

35 KV na 50 metara bih rekao da je debelo ispod dozvoljene granice, tj u sigurnoj zoni.
Nisan siguran sto ovo znaci, jeli to debelo u sigurnoj zoni ili nije?
brks22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:02   #6
Laik sam pa neznam puno o tome, koliko sam citao ima i puno gorih stvari od blizine dalekovoda, kao mobiteli u blizini, wifi, klima uredaji itd.
brks22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 10:35   #7
Blizu mene ima neki dalekovod, kad ides ispod njega cujes pucketanje struje, a kuca ispod dalekovoda, obitelj koja u njoj zivi cesto ima neke paranormalne pojave, sad jel to povezano ne znam. Al zvuci zanimnjivo
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:35   #8
Da, poznato je da dalekovodi privlače duhove...

Šalu na stranu, jaka električna polja mogu utjecati na mozak, pa se može javiti i osjećaj "prisutnosti" nečega, ali jačina polja potrebnih za to prelazi jakost polja ispod dalekovoda za nekoliko redova veličine.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.