Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 22:46   #3341
Neopisivo mi drago sto englezi i ameri polako ali sigurno puse karu i to momacki.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:35   #3342
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
U i oko cega?
Sto koristis poljski naziv, za Kazahstan?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kazahstan
A mogao si napisati u izvornom obliku Қазақстан.
Sve si lijepo napisao osim naziva drzave.
Kazahi su Turski narod koji imaju super veze sa Rusijom. Kada je Turska srusila ruski avion tada je medijator izmedju Rusije i Turske bio predsjednik Kazahstana. Ogromna zemlja puna energenata i nafte. Iako su Kazahi ponosni svojom Turskom kulturom ipak mislim da nema Turske drzave koja je bliza Republici Turkoj od Azerbejdzana. Posto se Azerbejdzan bukvalno smatra mladjim bratom Republike Turske. Nesto poput Austrije i Njemacke.

Mislim da je svakako u interesu Rusije da pridobije Tursku na svoju stranu. Ultimni Americki cilj je bio da kroz PanTurkizam i kroz Gullenov pokret proba da obori Rusiju; to jeste Ruski uticaj nad energentima Kazahstana, Uzbekistana. Gullenovci su otvarali fakultete upravo u tim Turskim zemljama gdje su dizali svijest o specificnom Islamu i o panTurkizmu (Turanizmu). Ultimni cilj je bio stvoriti vecu Tursku drzavu koja bi se iz Washingtona upravljala protiv Rusije i uz pomoc intelektualnih elita iz Gullenovih redova i CIA metodama ukljucili SAD u igru oko Kazahstanskih energenata za buducnost i izbacili Ruse. Rusi su tu igru skontali ali sto je jos vaznije; Turska je postala previse jaka da bi bila neciji pijun i samosvijest im je dovoljno porastao da ponovo pucnu teziti samostalnoj politici. Erdogan razjebao Gullenov pokret do kraja kao beba zvecku.

Naravno Amerikanci za obaranje Gullenovog pokreta zatvaraju sva vrata u tom regionu a vrata su zakljucana onog momenta kada uz to Turska jos predje u saveznistvo sa Rusijom i Kinom (i Iranom). Jer Amerika nema vise sta da ponudi.

To je prirodni blok jer su u tom saveznistvu i ostale Turske zemlje ali i Pakistan i tu i lezi ustvari stvarni interes Turske.

Amerikanci ce probati da se hvataju za slamku sa Kurdima ali izgleda da Iran i Turska sada zajedno nastupaju po tom pitanju. Ta Americka avantura sa kurdima ce samo dodatno pribliziti Iran i Tursku te Rusiju i Tursku i udaljiti Tursku od NATO-a.

To je po meni pocetak novog svijetskog poretka.
JozoKrivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 01:23   #3343
https://www.youtube.com/watch?v=G6hh-g8Zk7I

Od 36:00 minute, intervju sa profesorom Zagrebackim o novom Tursko -Ruskom dogovoru i o novoj situaciji u svijetu i posljedice za balkan. Svjez intervju prije 2 sata obavljen na najpoznatijoj BH kuci.

Zakljuci profesora su manje vise isti kao sto smo mi ovdje zakljucili. Dakle na dobrom smo tragu.
JozoKrivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:29   #3344
ne vjerujem da će itko od sporednih svjetskih čimbenika, ostvariti nabavku

naoružanja koje bi im omogućilo bilo koju vrstu neposluha, posebno nestabilne

zemlje tipa turske i irana.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:43   #3345
Ja iskreno duboko sumnjam u tursko-ruski savez i mislim da Turci koriste Ruse trenutno kao nadomjestak Amerike (zaleđina) dok ne postanu samostalno dovoljno jaki da krenu voditi otvoreno vlastitu politiku.
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 15:31   #3346
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
Ja iskreno duboko sumnjam u tursko-ruski savez i mislim da Turci koriste Ruse trenutno kao nadomjestak Amerike (zaleđina) dok ne postanu samostalno dovoljno jaki da krenu voditi otvoreno vlastitu politiku.
Mislim da je turska vec sad dovoljno jaka. Degulenizacija je privedena kraju pa cemo dalje vidjeti sta ce biti. Sam proces izvlacenja (u koji jos uvijek ne mogu povjerovati) ispod americke sape govori dovoljno o snazi ove drzave. Stabilna regija u kojoj zive narodi njihovi rodjaci bi trebao biti logicniji izbor od destabilizacije koju sprovodi sad.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 19:55   #3347
Quote:
Morten kaže: Pogledaj post
Mislim da je turska vec sad dovoljno jaka. Degulenizacija je privedena kraju pa cemo dalje vidjeti sta ce biti. Sam proces izvlacenja (u koji jos uvijek ne mogu povjerovati) ispod americke sape govori dovoljno o snazi ove drzave. Stabilna regija u kojoj zive narodi njihovi rodjaci bi trebao biti logicniji izbor od destabilizacije koju sprovodi sad.
ako su im rodijaci ko i naši...jadna im majka
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 20:22   #3348
Težak incident na NATO vježbi, Erdogan hitno povukao avione:

https://rs-lat.sputniknews.com/svet/...ioni-incident/

Quote:
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izvinio se Turskoj zbog vojne vežbe u Norveškoj tokom koje su Mustafa Kemal Ataturk i predsednik Redžep Tajip Erdogan bili „prikazani kao neprijatelji“, nakon čega je turski lider povukao svoje vojnike sa manevara.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 19:22   #3349
Turska odobrila gradnju prve kršćanske crkve, asirske, od raspada Otomanskog carstva.
Quote:
http://www.voltairenet.org/article198891.html
Turkey authorizes the construction of a church
VOLTAIRE NETWORK | 20 NOVEMBER 2017
urkey has authorized the construction of an Assyrian church in Istanbul. This will be the first construction of a place for Christian worship since the fall of Ottoman Empire at the end of the First World War.

Turkish law prohibits the construction of churches even though the country provides shelter to several Christian patriarchs.

However, several years ago, a derogation was granted to re-establish liturgic celebration in an old Church.

Turkish law has also applied in the Northern part of Cyprus, since Turkish occupation in 1974. Deceitfully, official tourist leaflets present Christian places of worship, now derelict, as “castles”.

By way of comparison, since President Recep Tayyip Erdoğan came to power, more than 9 000 mosques have been built in Turkey.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:36   #3350
U odgovor na USA najavu da će "prolongirati" isporuku F35 Turskoj zbog već ugovorene i plaćene isporuke ruskih S400 sustava Turskoj, Erdogan najavio protumjeru.
Quote:
https://www.rt.com/news/410531-turke...r-retaliation/
Blinding’ Israel’s defense? Turkish media says Ankara could disable US radar over F-35 deal threat
Published time: 21 Nov, 2017 16:16

The newspaper called the implication that the planned deal may be frozen “blackmail” by Washington, and suggested that in retaliation Ankara could dismantle the Kurecik radar station. The powerful AN/TPY-2 X-band early-warning radar, which was set up by the US in the eastern province of Malatya in 2012, is part of NATO’s system of airspace surveillance in the region.

The newspaper says that unlike similar surveillance sites in Israel, Jordan, Qatar and the UAE, the Kurecik radar station can detect missile launches from the entire western part of Iran. With the site disabled, that airspace would no longer be properly monitored by NATO, the editorial said.

“In case Turkey decides to dismantle the Kurecik radar in response to the ongoing attempts by the US to use the F-35 jets to blackmail Turkey, Israel will lose its ‘early warning system’ in case of a missile launch from eastern or northern Iran,” the newspaper said.
Turska najavila da bi mogla onemogućiti močni Kurecik radarski sustav za rano upozoravanje, i time bi faktički ostavila Izrael izložen udaru iranskih balističkih raketa.

Vješt je Erdboy.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 00:28   #3351
Danas sam malo pricao s jednim Turcinom iz Istambula. Znamo se odnedavno preko posla, kolege smo. Imao sam malo extra vremena pa ga priupitah za Fetulaha Gulena. Drvlje i kamenje po njemu. Kaze da su imali aplikaciju za medjusobno komuniciranje, kaze da su mnogi njegovi prijatelji Gulenovci, a jedan je cak svake prilike otvoreno pljuvao po Gulenu. Moj kolega je obrazovan, sposoban i veoma odmjeren i inteligentan covjek. Svakako neko ko je svjestan samog sebe i kao takav nije bas materijal podlozan indoktrinaciji. On je uvjerenja da Erdojan svojim "cistkama" otvara novu i bolju stranicu za Tursku.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 01:04   #3352
Quote:
Morten kaže: Pogledaj post
Moj kolega je obrazovan, sposoban i veoma odmjeren i inteligentan covjek. Svakako neko ko je svjestan samog sebe i kao takav nije bas materijal podlozan indoktrinaciji.

On je uvjerenja da Erdojan svojim "cistkama" otvara novu i bolju stranicu za Tursku.
moj bože
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 03:13   #3353
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
moj bože
Sta?
Ne pisem nista napamet, ako sam u krivu, nauci me. Bez zezanja.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 10:04   #3354
Quote:
Morten kaže: Pogledaj post
Sta?
Ne pisem nista napamet, ako sam u krivu, nauci me. Bez zezanja.
ne za tebe, već za komentar prijatelja kako erdoboy svojim čistkama stvara novu i bolju tursku..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 10:55   #3355
Merak Aksener, bivša političarka nacionalističkog MHPa je osnovala novu stranku, Dobru stranku.
Mnogi MHPovci se priključuju toj stranci, jer se vrh MHP na zadnjem referendumu proklonio Erdoganu i AKPu.

Po anketama za predsjedničke izbore bi mogla Erdoganu biti opasnost.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 15:54   #3356
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
ne za tebe, već za komentar prijatelja kako erdoboy svojim čistkama stvara novu i bolju tursku..
Dobro, a jeli ti problem malo dublje to objasniti?
Ja jedino mogu pouzdano tvrditi da je Gulen na celu jedne fimancijski veoma mocne organiacije koja se bavila oblikovanjem i stvaranjem drustvene elite po svojim-njegovim uzusima.
To je poduhvat ogromnih razmjera i obuhvaca citavu srednju aziju i dio balkana. Gulen raspolaze sa 20-30 milijardi $-zavisno od izvora. Porijeklo tog novca jest organizacija proizvodnje i distribucije droga u najvecoj mjeri.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 16:25   #3357
Quote:
Morten kaže: Pogledaj post
Dobro, a jeli ti problem malo dublje to objasniti?
Ja jedino mogu pouzdano tvrditi da je Gulen na celu jedne fimancijski veoma mocne organiacije koja se bavila oblikovanjem i stvaranjem drustvene elite po svojim-njegovim uzusima.
To je poduhvat ogromnih razmjera i obuhvaca citavu srednju aziju i dio balkana. Gulen raspolaze sa 20-30 milijardi $-zavisno od izvora. Porijeklo tog novca jest organizacija proizvodnje i distribucije droga u najvecoj mjeri.
Gulen dođe kao neki pandan Sorosa, projekt koji djeluje uvjerljivo pozitivno, a koji je vrlo vjerojatno izašao iz cijine tvornice da Tursku kao članicu NATO i zemlje povezane s Turskom drži pod unutrašnjom ideološkom kontrolom
http://bit.ly/2iE95Cb
Prema nekim anketama 60% Turaka je za savez sa Rusijom i Iranom. Ne treba se čuditi. Kome se Ameri nisu popeli na glavu?
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 16:36   #3358
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
Gulen dođe kao neki pandan Sorosa, projekt koji djeluje uvjerljivo pozitivno, a koji je vrlo vjerojatno izašao iz cijine tvornice da Tursku kao članicu NATO i zemlje povezane s Turskom drži pod unutrašnjom ideološkom kontrolom
http://bit.ly/2iE95Cb
Prema nekim anketama 60% Turaka je za savez sa Rusijom i Iranom. Ne treba se čuditi. Kome se Ameri nisu popeli na glavu?
Da pandan, samo sto njegovi inkubatori pokrivaju siri spektar u ovisnosti od lokalnih potreba. U turskoj je to ovo sto si rekao dok je na drugim lokacijama to militantni islamizam.
O njemu sam prvotno saznao od izvjesne Sibel Edmonds.
Djokin proizvod je Srdjan Popovic.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 16:51   #3359
Znas sta je najgore u ovakvim situacijama? Ti od dva zla biras ono manje i to se odnosi na erdogana i njemu slicne. Ja zaista ne poznajem dovoljno citavu konstelaciju u turskoj, ali to je mocna zemlja koja treba biti suverena... e sad gdje ce to zavsiti s erdoganom, za mene je nepoznanica.
Morten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 17:13   #3360
Quote:
Morten kaže: Pogledaj post
Da pandan, samo sto njegovi inkubatori pokrivaju siri spektar u ovisnosti od lokalnih potreba. U turskoj je to ovo sto si rekao dok je na drugim lokacijama to militantni islamizam.
O njemu sam prvotno saznao od izvjesne Sibel Edmonds.
Djokin proizvod je Srdjan Popovic.
Je Sibel Edmonds je govorila i o Gladio i sl. Na njenom kanalu sad nastupa izvjesni profesor Kovačević koji mi neizmjerno ide na živce pa više ne gledam.
U Srbiji kao i u Rusiji djeluju likovi koji glume da su jedno a u suštini su nešto sasvim drugo. Već sam spomen S. Popovića govori dovoljno.
Njegov Canvas je bio zadužen i za provođenje Majdana. Pa si ti misli.

Što se Turske tiče, vjerujem da je to što se u stvarnosti događa pozitivno. Nema sumnje da se odvija rekonfiguracija sfera utjecaja. Evo npr.
Britanija je nedavno odlučila Iranu isplatiti dug od 400 m funti iz 1970-te.
http://www.independent.co.uk/news/wo...-a8060626.html
Obama je avionima dostavljao Iranu neidentificiranu količinu keša.
Zbilja bizarno obzirom na krikove i galamu po medijima
http://www.arabnews.com/node/1201521/saudi-arabia
S jedne strane trpaju Iran parama, a s druge strane vrište o destabilizirajućem djelovanju Irana.
Možda zvuči nepovezano, al hoću reć, Iran Turska i Rusija nedvojbeno preuzimaju kontrolu u tom dijelu svijeta, i izgleda da to svima odgovara, samo što to iz nekog razloga ne mogu javno objaviti kao pozitivnu stvar. Malo bizarno, al tako je. Nadam se da će u dogledno vrijeme izaći na vidjelo zašto svi govore jedno a rade drugo.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.