Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine
Da 76 17.92%
Ne 335 79.01%
Nije me briga 13 3.07%
Glasovatelji: 424. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2017., 09:35   #61
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Na razini eu ne postoji niakakv a pogotvo ne unificirani porez. To je točno ali ja nisam ni tvrdio da je to tako. Ako treba crtati rekao sam da svaka eu država, ima neki oblik poreza. A za nered te naravno boli kurac, dok ne trebaš ostvarivati neka prava na temelju tih podataka, je tako??


Ima, ali...
Bio je raniji post gdje sam naveo da li postoji porez na nekretnine u EU i kakav je, pa cu se ponoviti, barem djelomicno:

1. Francuska
Evo procedure za izracun poreza:
https://www.french-property.com/guid...rty-taxes/#9.1

Konkretno, na osnovicu za porez dolaze odbitci u vidu - broja djece, visine prihoda domacinstva po osobi, itd itd...

2. UK
Porez na imovinu se zove 'council tax' sto bi u prijevodu bila komunalna naknada i koristi se za te svhe. Ako imas podstanara, oni placaju taj porez.

3. SAD
Ukupno porezno opterecenje u SADu je takvo da bi mi mogli plakati od muke...
Znaci, imas federal income tax, a imas i sales tax koji nije svugdje isti. Npr. U Texasu je on 6.5%.
Sales tax nije PDV (odnosno VAT), nego je nesto kao sto smo mi nekada imali 'porez na promet proizvoda i usluga', odnosno maloprodajni porez..

Tek onda imas (ne svugdje) property tax.
No, here's the catch....
- postoje porezne olaksice za property tax - uredjivanje nekretnine, ulaganje u nju i sl.
- ako imas nekretninu pod kreditom, iznos kamate ti je odbitak za federal income tax (zato svi imaju nekretnine pod hipotekama i nitko ne razmislja o ranijem zatvaranju kredita)

Ima ih jos, ali mi fali jos kave..
Uglavnom, ukupno porezno opterecenje je smijesno u odnosu na hrv..




Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 09.08.2017., 09:36   #62
Quote:
Mortal Kombajn kaže: Pogledaj post
Pa čitam da bi građani koji posjeduju kuću ili stan sagrađeni prije 1971. sa novim prijedlogom poreza imali manja davanja nego što su do sada plaćali kao komunalnu naknadu.

Čitam na medijima. To je žalosno da mediji svaki na svoj način komuniciraju taj porez umjesto da se vlada za tu komunikaciju prema građanima dobro pripremila.


Hm... zavadi pa vladaj? Zele obmanuti dio ljudi da ce placati manje poreze kako bi zapravo dio ljudi odustao od negativne reakcije?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 09.08.2017., 09:48   #63
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
pa tko im brani dizati vodnu naknadu?
tako da ona s vremenom također može biti skuplja,
kako meni sve ostaje na istom, isti mi je vrag plačao porez na nekretnine ili vodnu naknadu. Rekao bih odokativno da je 80% objekata u Hr izgrađenih prije 1987, tako da 80% vlasnika nekretnina davanja ostaju ista ili manja, a ostalima se povečava max 70 kn mjesečno
od ovog se po meni napravila drama bezveze
I kada love usfali, i treba krpati proracunske rupe - povecava se porez. Kao sto se i svaki porez koji se uveo povecao.

A porez na place sto su smanjili ? Pa 90% ljudi ima dogovorenu netto placu sa sefovima. Smanjenjem poreza ti ljudi su i dalje imali istu placu a razliku si je poduzetnik stavio u djep.
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 09:54   #64
Ova famozna odgoda je tipičan politički dribling u kojem narod dobije gol kroz noge. Sad triba udriti još žešće, nipošto se ne opustiti.
strange quark is offline  
Old 09.08.2017., 10:00   #65
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Ova famozna odgoda je tipičan politički dribling u kojem narod dobije gol kroz noge. Sad triba udriti još žešće, nipošto se ne opustiti.
Pa odgoda nije niti sluzbena; naime on je to rekao na intervju. Nije nista sluzbeno potipisao ili poslao dopis da se sluzbeno zakon odgodi. U nadi da narod prestane pricati o tome.

A mi ne zelimo odgodu - mi zelimo ukidanje. Sto mene briga ako zakon ne dodje 1.1.2018 nego dodje 1.1.2019; isto sranje drugo pakovanje.
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:10   #66
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Socijalisticka utopija sa neoporezivim nekretninama.???????


Malo si se pogubio ....upravo je mentaitet socijalizma da se oporezuje sve i svasta.
.
ha ha ha ha ha ha ha

pa kad smo zivjeli u socijalizmu nije bilo pdva ni poreza na nekretnine ni drugih ovoliko poreza

pricas gluposti
praksa te je pobila

protiv poreza na nekretnine trebamo biti svim silama
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Old 09.08.2017., 10:15   #67
Super za ovu odgodu. S guštom sam glasovao protiv uvodenja ovog poreza. Imam 4 stana i ovaj porez bi me bolno rebnuo. Bolje da te novce koji fale lokalnoj samoupravi za funkcioniranje, uplaćuju svi gradani solidarno, nego neki više, a neki manje.
Sinji strijač is offline  
Old 09.08.2017., 10:16   #68
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa odgoda nije niti sluzbena; naime on je to rekao na intervju. Nije nista sluzbeno potipisao ili poslao dopis da se sluzbeno zakon odgodi. U nadi da narod prestane pricati o tome.

A mi ne zelimo odgodu - mi zelimo ukidanje. Sto mene briga ako zakon ne dodje 1.1.2018 nego dodje 1.1.2019; isto sranje drugo pakovanje.
Slažem se. Zato sam i rekao da je politički dribling. Zato sad treba udriti još jače jer našem narodu je dovoljna rečenica u intervjuu.

Kako je rekao onaj stari "A gdje je pečat?"
strange quark is offline  
Old 09.08.2017., 10:17   #69
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
pa tko im brani dizati vodnu naknadu?
tako da ona s vremenom također može biti skuplja,
kako meni sve ostaje na istom, isti mi je vrag plačao porez na nekretnine ili vodnu naknadu. Rekao bih odokativno da je 80% objekata u Hr izgrađenih prije 1987, tako da 80% vlasnika nekretnina davanja ostaju ista ili manja, a ostalima se povečava max 70 kn mjesečno
od ovog se po meni napravila drama bezveze

Komunalna ni vodna se nisu plaćale za masu nekretnina, pogotovo po selima.
Nije ni na građevinsko.
Drama se digla s dobrim razlogom jer bi se po ovome plaćalo na sve.
A zašto?
Da građanima bude bolje?
Da građani imaju više?


Ako tebe nije briga jer nigdje ne upadaš, OK. Nije ni nezaposlenog briga koliki su porezi na dohodak.
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:18   #70
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Super za ovu odgodu. S guštom sam glasovao protiv uvodenja ovog poreza. Imam 4 stana i ovaj porez bi me bolno rebnuo. Bolje da te novce koji fale lokalnoj samoupravi za funkcioniranje, uplaćuju svi gradani solidarno, nego neki više, a neki manje.
Gdje ti je odgoda stari moj? To sto je Plenki na TV rekao novinaru? To je odgoda. Zakon je i dalje izglasan i stupa na snagu 1.1.2018.

A i za svoja 4 stana ti placas vec lokalnoj samoupravi nesto sto se zove komunalna naknada. Tako da ako se brinemo za lokalce - ne treba nista dirati.
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:22   #71
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
U novom zakonu tehnicki napisali su rijec "rekonstrukcija". Rekonstrukcija po pravilima struke - a neka me se ispravi ako grijesim, znaci intervencija na takvoj razini koja ili mjenja dosadasnji gradevinski elaborat, odrazava se na promjenu kvadrature, gabarite stambene gradevine i slicno ( dogradivanje,nadogradivanje, uklanjanje vanjskog dijela gradevine, izvodenje radova zbog promjene namjene objekta...). Adaptacija nije automatski rekonstrukcija.
logikom zdravog razuma u pravu si ali, pošto u svemu ovom nema zdravog razuma bojim se da se varaš.
uostalom gdje je i tu logika? da nekom tko je na 100 kvadrata izgrađenih 1950 npr. dogradio 5 kvadrata 2010g, racunaš godinu izgradnje 2010?

Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Što objašnjava velikodušno sufinanciranje troškova obnove pročelja stambenih objekata od strane Grada Zagreba.

Dugoročna investicija.
to je i meni prvo palo na pamet

nego, ima tu još jedna fora, obzirom da se starost nekretnine dokazuje dokumentacijom, šta ce biti s ovim ljudima koji su sad legalizirali kuce sagrađene npr. 1970g? njihove su onda isto tek sagrađene
tanita is offline  
Old 09.08.2017., 10:24   #72
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gdje ti je odgoda stari moj? To sto je Plenki na TV rekao novinaru? To je odgoda. Zakon je i dalje izglasan i stupa na snagu 1.1.2018.

A i za svoja 4 stana ti placas vec lokalnoj samoupravi nesto sto se zove komunalna naknada. Tako da ako se brinemo za lokalce - ne treba nista dirati.
Proguglaj riječ "sarkazam"
popo1 is offline  
Old 09.08.2017., 10:24   #73
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Super za ovu odgodu. S guštom sam glasovao protiv uvodenja ovog poreza. Imam 4 stana i ovaj porez bi me bolno rebnuo. Bolje da te novce koji fale lokalnoj samoupravi za funkcioniranje, uplaćuju svi gradani solidarno, nego neki više, a neki manje.
Ovo ću svatit kao ironiju.

Inače, najbolje da se sad digne PDV, prirez, dignre porez na plaće na 50% - za plaće koje su na razini EU i onako socijala, parking itd. tako da i dalje ostane sivo i zlatno doba rente netaknutno.

Smatram da će porez krenit sa naplatom, ovo je slično kao i sa koncesijama, ubacivanje u nižu brzinu. Ovim potezom ugašen je požar, a potencijalni referendum onemogućen.
jdoric is offline  
Old 09.08.2017., 10:26   #74
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Komunalna ni vodna se nisu plaćale za masu nekretnina, pogotovo po selima.
Nije ni na građevinsko.
Drama se digla s dobrim razlogom jer bi se po ovome plaćalo na sve.
A zašto?
Da građanima bude bolje?
Da građani imaju više?


Ako tebe nije briga jer nigdje ne upadaš, OK. Nije ni nezaposlenog briga koliki su porezi na dohodak.
Plaćaju se sada i po selima, evo ja znam općine teške zabiti di se to uvelo prije 2 godine.
jdoric is offline  
Old 09.08.2017., 10:28   #75
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
logikom zdravog razuma u pravu si ali, pošto u svemu ovom nema zdravog razuma bojim se da se varaš.
uostalom gdje je i tu logika? da nekom tko je na 100 kvadrata izgrađenih 1950 npr. dogradio 5 kvadrata 2010g, racunaš godinu izgradnje 2010?
Nema logike - tocno. Npr nadozidao si je ispred ulaznih vrata za staviti cipele i dodatna ulazna (kao malo predsoblje). No, cuj gdje je granica? Sto ako je netko imao kucerak od 50 kvadrata gdje je 2010 nadozidao 100 kvadrata?

Quote:
nego, ima tu još jedna fora, obzirom da se starost nekretnine dokazuje dokumentacijom, šta ce biti s ovim ljudima koji su sad legalizirali kuce sagrađene npr. 1970g? njihove su onda isto tek sagrađene
Ne nego kada sam ja zvao svoje lokalce rekli su da ce se uzimati godina izdavanja gradjevinske dozvole. Iako su su kuce gradile godinama i desetljecima. E sada ako nikad nisi imao nikakve papire - ebiga...
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:29   #76
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
Plaćaju se sada i po selima, evo ja znam općine teške zabiti di se to uvelo prije 2 godine.
Možda negdje netko, najčešće ne.
U selima gdje imam djedovinu se ne plaća, a ne vjerujem da sam ja jedini izuzetak.
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:30   #77
Smatram da je zakon dobra stvar..."natjerati" ce se vlasnike nekoristenih nekretnina da ih aktiviraju..nadam se da ce time i cijene najma pasti, isto tako i cijene grad. zemljista, jedna uplatnica umisto njih 4-5 ili koliko vec..onaj tko ima manje placati ce manje a onaj tko ima vise placati ce vise...posteno
__________________
Živi i pusti živiti ili Umri..
Behemoth is offline  
Old 09.08.2017., 10:30   #78
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
Ovim potezom ugašen je požar, a potencijalni referendum onemogućen.
Ne širi dezinformacije i ne trči pred rudo.
strange quark is offline  
Old 09.08.2017., 10:31   #79
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
Smatram da će porez krenit sa naplatom, ovo je slično kao i sa koncesijama, ubacivanje u nižu brzinu. Ovim potezom ugašen je požar, a potencijalni referendum onemogućen.
U medjuvremenu Slovenija nedavno ustavom zastitila vodu; a mi progurali u zakon o koncesijama i koncesije za izvore. Ne mogu vjerovati koliko nasi politicari od kada je ove drzave rade apsolutno protiv vlastitog naroda umjesto da rade svoj posao za koji ih je narod izabrao a to je da rade za narod, pa onda svega malo pokradi - nece ti se nitko buniti. Koji smo mi idioti....
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:32   #80
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
Smatram da je zakon dobra stvar..."natjerati" ce se vlasnike nekoristenih nekretnina da ih aktiviraju..nadam se da ce time i cijene najma pasti, isto tako i cijene grad. zemljista, jedna uplatncia umisto njih 4-5 ili koliko vec..ona jtko ima manje placati ce manje a onaj tko ima vise palcati ce vise...posteno
Kao što je cijena najma pala u državama koje imaju taj porez.
Moš mislit. Može jedino rasti.
Nekorištene nekretnine?
Po opustjelom hrvatskom selu?
Kako će ih aktivirati?
Da ih mogu aktivirati već bi ih davno aktivirali.
Kexx is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:30.