Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 10:04   #121
Quote:
Rendolf kaže: Pogledaj post
Kad bi morali imati šefa ili menadžera za svaki odjel (financije, pravo, ljudski resursi, nabava, osoblje, čišćenje itd.) imali bi veću upravu od Cedars-Sinai Medical Centra.

Besmisleno je da vrhunski liječnik umjesto da operira, dogovara servise klima uređaja, nabavu pločica za WC, postavljanje gipsanih ploča na petom katu, popravak krova na istočnom krilu itd. Mislim da nitko normalan neće ulupati 10-15 godina školovanja i specijalizacije da bi dogovarao takve poslove.

Gore sam spomenuo Cedars-Sinai..Ravnatelj iste bolnice, Thomas M. Priselac ima prvostupnički studij biologije i magistar je administracije u javnom zdravstvu. Radi se o 4. najjačem kliničkom centru u SAD-u.

Ravnatelj klinike u Pennsylvanii je Ralph W. Muller, prvostupnik ekonomije, master iz governmenta na Harvardu.

CEO Mayo Clinica je Samuel DiPiazza, inače bivši CEO PwC-a. Master iz ekonomije i računovodstva.

Logika je da sposoban menadžer upravlja takvim sustavom. Ali kod nas je poanta da uz ravnatelja, predstojnika ili predsjednika ustanove, ide bar još 10 menadžera i ispod njih 10 rukovoditelja.

Emirates ima 3 menadžera za čitavu EU i poslove u Europi, a Croatia Airlines mora imati barem 14 za poslovanje u RH.
Praksa je različita.....pogotovo u US ali uglavnom su na top mjestima klinika ipak liječnici. Provjeri timove navedenih CEO-a. Pa svaka bolnica ima nekoliko ljudi na vrhu....uvijek je tu pravnik, računovođa, kolegij...Bolnicu zapravo ne možeš razumjeti ako nisi liječnik ili čovjek iz sustava....bolnice zaista jesu specifične insituticije. Da se razumijemo ne branim uopće naše liječnike na čelima bolnica koji su svi postavljeni politički.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:38   #122
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Praksa je različita.....pogotovo u US ali uglavnom su na top mjestima klinika ipak liječnici. Provjeri timove navedenih CEO-a. Pa svaka bolnica ima nekoliko ljudi na vrhu....uvijek je tu pravnik, računovođa, kolegij...Bolnicu zapravo ne možeš razumjeti ako nisi liječnik ili čovjek iz sustava....bolnice zaista jesu specifične insituticije. Da se razumijemo ne branim uopće naše liječnike na čelima bolnica koji su svi postavljeni politički.
Ovdje se govori o ravnatelju. Ne o timu. Ravnatelj ne mora biti liječnik. Liječnike će imati u timu. Koja argumentacija, moj Bože.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:11   #123
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Ovdje se govori o ravnatelju. Ne o timu. Ravnatelj ne mora biti liječnik. Liječnike će imati u timu. Koja argumentacija, moj Bože.
Više čitati manje pričati...sva slova po mogućnosti.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:34   #124
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zato što more or less navedene institucije koje si naveo nemaju nikakve ili imaju malo veze s onim što danas radi IT. IT u većini naših firmi i jest struka koja se bazira uglavnom na iskustvu i tečajevima a dobro je imati nekakav tehnički background ali nije nužno. To je kao da si napisao da za nogometaša nema veze koju ima školu...i nema. Ne bih ja tako lako širio pojmove na ostale struke...
U biti, jučer nakon šta sam poslala post me crv sumnje počeo nagrizat, da sam možda situaciju u jednoj specifičnoj grani olako primjenila na sve. Prekasno je bilo za sve disclaimere koji su mi počeli padat na pamet (ono, bakalar filozofije...ili stručni studij komparativne književnosti npr...nije baš uvjerljivo ...kad sam počela tako iznimke nizat u glavi, ostalo je dosta pusto...samo nogometaši oko mene ).
Nisam bila baš dobro razmislila jer me iziritirao taj nastup, tema je otvorena kao da se zakonskim dekretom toj osobi oduzima mukotrpno stečeni društveni status a da nije kužila osnovne pojmove koje je Lord Byron pokušavao pojasnit.
Ali, u pravu si za ovu usporedbu. Jbg, my bad.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:33   #125
U bolnicama, a i na fakultetima, spas bi bio poslovni direktor koji bi, uz ravnatelja/dekana zaduženog za "struku", gledao isključivo "ekonomsku računicu". Ti zvuči nehumano i svakako, ali ovo sad je vlak bez kočnica na nizbrdici.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 19:32   #126
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U bolnicama, a i na fakultetima, spas bi bio poslovni direktor koji bi, uz ravnatelja/dekana zaduženog za "struku", gledao isključivo "ekonomsku računicu". Ti zvuči nehumano i svakako, ali ovo sad je vlak bez kočnica na nizbrdici.
Tko kaže da to isto ne bi napravio i netko sa liječničkom strukom iza sebe? Liječnici su još manje tolerantniji i nehumaniji nego neki tamo poslovni direktori koji nemaju veze s bolnicama. Netko tko je napredovao u karijeri kroz svoj rad, budi siguran da ima čeličnu disciplinu i čvrstu ruku kada je u pitanju poslovna etika ili stanje u bolnicama.

Naravno, u Hrvatskoj ovakve scenarije nećete gledati dok je god ove podobne gamadi na vodećim pozicijama.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 05:35   #127
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U bolnicama, a i na fakultetima, spas bi bio poslovni direktor koji bi, uz ravnatelja/dekana zaduženog za "struku", gledao isključivo "ekonomsku računicu". Ti zvuči nehumano i svakako, ali ovo sad je vlak bez kočnica na nizbrdici.

Da, ali;
da li bi onda bilo moguće, kao što je recimo sad, da plaće osoblja čine i do 80% troškova bolnice?

Mislim da ne bi...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 08:17   #128
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Tko kaže da to isto ne bi napravio i netko sa liječničkom strukom iza sebe?
"Netko s liječničkom strukom" se obrazovao za nešto drugo i po meni je dvostruki gubitak gurati ga u poslovni management.

Poseban je problem izbornost ravnateljske/dekanske pozicije - ako znaš da se za četiri ili koliko već godina vraćaš u "bazu", to sigurno utječe na tvoje upravljačke odluke. Poslovni ravnatelj bi bio netko tko je "izvan sustava" - vanjski čovjek koga svi podjednako mrze .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:00   #129
Nevjeroajtno mi je koliko usko razmišljamo. Uzeti "razumjevanje medicinske struke" iznad managerskih znanja i kompetencija u čisto managerskom poslu je...ne znam kako bih se izrazio.

Na radno mjesto koje zahtjeva ekonomska znanja, organizacijske i managerske sposobnosti postaviti, i na tome inzistirati, čovjeka koji je liječnik je vrlo ograničeno razmišljanje. Niti se taj ravnatelj treba petljati u operacije i liječenje, niti treba znati što prepisati čovjeku koji dođe s bolovima u kralježnici. Zato u toj bolnici postoje liječnici. Ako je pametan imat će pomoćnike, upravo te liječnike, koji će ga savjetovati u dijelu koji on ne razumije. Ravnatelj je tu da ta ustanova ima sve potrebno (ljudstvo, opremu i načine) za obavljanje svoje djelatnosti. Da se pobrine za donacije, da smanji troškove, da osigura sredstva za potrebna ulaganja...

Tom logikom formulu može voziti samo mehaničar. Nije bitno kakve su mu vozačke sposobnosti, bitno da zna napraviti servis.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:10   #130
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Tom logikom formulu može voziti samo mehaničar. Nije bitno kakve su mu vozačke sposobnosti, bitno da zna napraviti servis.
Nema prevelikog mjesta čuđenju.

Prispodoba samo naizgled nevezana uz politiku: jedan od najzanimljivijih projekata za praćenje je - neovisno o navijačkim preferencijama, pa i o (ne)zainteresiranosti za nogomet općenito - priča o "Našem Hajduku" i zbivanjima u i oko kluba.

Pri razmatranjima o izboru trenera - a ta su razmatranja vrlo živa nakon svaka dva uzastopna poraza - redovito se javlja vrlo glasna struja koja kao ključni kriterij za odabir (a koji unaprijed eliminira mogućnost angažiranja stranaca) navodi - poznavanje mentaliteta. Ono, štaće ontu nama, on ne pozna mentalitet!!!.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:39   #131
Da se vratimo na temu, jer nisam baš pretjerano pratio razvoj situacije pa da mi netko objasni.

Nakon što netko završi 5. godinu stručnog studija ekonomije, on je stručni specijalist ekonomije i to se piše ono struč.spec.oec. I sada je Divjakica uredila zakon, koji će vjerojatno biti izglasan i oni će nakon 5. godine umjesto struč.spec.oec. dobiti mag.oec.?

Mislim, ja to gledam možda banalno ali ovo struč.spec. bode u oči i zvuči tako retardirano da je nevjerojatno da se to ranije nije promijenilo.

Osim ako sam ja nešto krivo shvatio ali koliko sam shvatio zakon ide u tom smjeru da se te neke glupe titule prilagode i da ljudi kad završe stručni znaju što su završili (ne samo tu, nego i vani).?

Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
Aerospace is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:02   #132
Nisi ništa krivo shvatio, ide se u tom smjeru. Međutim, ako se ne varam (neka me netko ispravi), prvo se treba srediti Zakon o HKO-u, pa onda Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:06   #133
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Nisi ništa krivo shvatio, ide se u tom smjeru.
Tko ide u tom smjeru?

Možeš li naći i jednu relevantnu izjavu koja bi "išla u smjeru" izjednačavanja titula ili studija po SADRŽAJU?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:12   #134
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tko ide u tom smjeru?

Možeš li naći i jednu relevantnu izjavu koja bi "išla u smjeru" izjednačavanja titula ili studija po SADRŽAJU?
O čemu ti? Zakon o HKO-u je srušen, Divjak i dalje smatra da studije ne smijemo razlikovati po razini, što znači da su odbili alternativni prijedlog zakona. Nakon toga bi se trebalo ići u izmjenu titula stručnih specijalista. Ok, ok, jedino ako misliš na stručni magistar (mag.) vs. sveučilišni magistar (univ. mag.), ali daj ne cjepidlači onda.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:17   #135
Ja o tome da izjednačavanje po razini nije izjednačavanje po sadržaju. Pardon, i o tome da bih volio vidjeti relevantnu izjavu da će se izjednačiti titule stručnih i preddiplomskih studija.

A ti?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:21   #136
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ja o tome da izjednačavanje po razini nije izjednačavanje po sadržaju.
OK, a zašto ti o tome? Nije mi jasno.

Quote:
Pardon, i o tome da bih volio vidjeti relevantnu izjavu da će se izjednačiti titule stručnih i preddiplomskih studija.

A ti?
Editirao sam gornji post, valjda ne misliš na mag. i univ.mag. razliku? Jer ako misliš, onda cjepidlačiš. Zna se što je čovjek pitao, neke precizne dubioze u ovom slučaju su suvišne, ili se hvataš samo da bi se hvatao.

A možda te i dalje uopće ne kužim.

Zapravo, btw, čovjek je pisao o prilagodbi, a ne o izjednačavanju titula... Zato mi nije jasno o čemu i kakvom izjednačavanju ti pričaš sada kad nitko to nije ni spomenuo.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:58   #137
Nisam dovoljno informiran o temi pa stoga je moje pitanje bilo relativno jednostavno. Trenutno nakon završetka pete godine stručnog studija ekonomije si struč.spec.oec.

Moje pitanje je bilo hoće li se nakon ovih svih promjena, taj naziv prebaciti u mag.oec.

U principu to i je najveći problem razlike između stručnih i sveučilišnih studija, što se struč.spec.oec. ne prepoznaje i nitko normalan to ne može prevesti na EU okvir. Jer specijalist kao titula ne postoji nigdje u svijetu osim kod nas.

Dakle ne smatram da će se niti da treba izjednačiti stručni i sveučilišni po sadržaju ali forma se mijenja. I to je ono što su tražili što ne?

I da, ne zanima me jel mag.univ.oec. ili mag.oec. Apsolutno nebitno, pitanje je bilo jebeno jednostavno. Hoće li se ukloniti struč.spec.?
Aerospace is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:31   #138
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ja o tome da izjednačavanje po razini nije izjednačavanje po sadržaju. Pardon, i o tome da bih volio vidjeti relevantnu izjavu da će se izjednačiti titule stručnih i preddiplomskih studija.

A ti?
Preddiplomski studij ti je ustvari stručni studij. Nema smisla izmišljati toplu vodu na temu ovoga.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:54   #139
Nekako je u pozadini svega ostalo nerazjašnjeno što će biti s titulama sveučilišni i stručni prvostupnik? Kako planiraju izjednačiti njihove razine, i kompetencije?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:02   #140
Njihove razine jesu izjednačene - preddiplomski sveučilišni studiji i stručni studiji volumena 180 ECTS - a su na istoj, šestoj razini.

"izjednačavanje kompetencija" je besmislen izraz.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.