Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 15:56   #381
glavna razlika po meni je sta zapadne zemlje imaju puno visi standard srednjeg sloja, a siromasi su vam svugdje jadni
marcuscato is offline  
Old 21.02.2018., 15:57   #382
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Nemaju svi mogućnost pobjeći iz Hrvatske kako bi zamjenili besperspektivan život u Hrvatskoj nekom perspektivom u npr. Njemačkoj.

Penzioneri koji imaju npr. 800-1000 kn koji kad plate sve račune, koliko ostane za hranu?

Obitelji kod kojih majka i otac rade za minimalac, koliko njima ostane za hranu?
Svatko može zaraditi za busnu kartu i otisnuti se u EU. Da li će biti lako? neće ali da li će mu biti bolje nego što mu je sada, vrlo vjerojatno hoće. Dakle govorimo o onima u najgoroj situaciji.

Obitelji koje nemaju dovoljno novca za hranu imaju pravo na humanitarnu pomoć. I tamo će uvijek dobiti hranu i odjeću. Da toga nema prvo bi Romi izumrli na cesti, no nekako nije baš tako, zar ne?

Penzioneri su nažalost u banani. Godine ti vratiti ne može nitko.
T-3000 is offline  
Old 21.02.2018., 16:26   #383
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Evo tvog posta kojeg si iscjepkao:



Za boldano kažeš da je laž zato što ima debele djece koja jedu nekvalitetnu hranu..
Vjerovao ili ne 20 000 djece je samo 2.7% ukupnog broja djece u Hrvatskoj.

U siromaštvu živi 20% stanovnika Hrvatske, dio njih živi u ekstremnom siromaštvu, tako da je vrlo vjerojatno da ima i više od 20 000 djece koja žive u ekstremnom siromaštvu, a oni sigurno nemaju problem s pretilošću zbog nekvalitetne hrane.
Ne, vec sam napisao zasto je to laz.
Zato sto studija hrvatskog UNICEF-a na koju se pozivalo kaze da se tocno toliko djece na vrhuncu krize hranilo toplim obrokom pripremljenim u puckim kuhinjama.

Sta je tebi vrlo vjerojatno, a sta nije je tvoja stvar. UNICEF je jedno, a ti si drugo.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 21.02.2018., 16:48   #384
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Ne, vec sam napisao zasto je to laz.
Zato sto studija hrvatskog UNICEF-a na koju se pozivalo kaze da se tocno toliko djece na vrhuncu krize hranilo toplim obrokom pripremljenim u puckim kuhinjama.

Sta je tebi vrlo vjerojatno, a sta nije je tvoja stvar. UNICEF je jedno, a ti si drugo.
Evo jedan članak o gladnoj djeci na ovom linku https://www.tportal.hr/vijesti/clana...upama-20141108

Quote:
'Gladan sam!' tužio se učiteljici učenik osnovne škole 'Dr. Franjo Tuđman' u Belom Manastiru i rasplakao je. Kako i ne bi? Tko se ne bi rastužio nad mališanom koji do kasna popodneva nije ništa stavio u gladna dječja usta, a i nad ganutom učiteljicom koja se obvezala od svoje plaćice odvajati pet kuna dnevno za njegov topli obrok, jer to nije u stanju sustavno riješiti naše socijalno osjetljivo društvo?
Quote:
Doduše, novi ministar znanosti, obrazovanja i sporta izjavio je zbunjeno kako o problemu gladi u školskim klupama zapravo nije imao pojma, iako su proljetos osnovne škole Ministarstvu dostavile podatak o 0,3 posto od 330.000 osnovaca kojima je obrok u obrazovnoj ustanovi jedino jelo tijekom dana te se tisuću njih može svrstati u kategoriju gladnih mališana. Tisuću malih gladnih hrvatskih usta.
0.3% od 330 000 osnovnoškolaca je otprilike 1000 osnovnoškolaca koji jedu samo jedan obrok dnevno i to onaj u školi.

Koliko je onih koji jedu maksimalno 2 obroka dnevno?

Koliko bi dijete koje raste trebalo jesti obroka dnevno kako se ne bi moglo reći da gladuje?

Nutricionisti govore da bi trebalo jesti svaka 3-4 sata, to ispadne oko 5 obroka dnevno.
GemsBond is offline  
Old 21.02.2018., 16:55   #385
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Svatko može zaraditi za busnu kartu i otisnuti se u EU. Da li će biti lako? neće ali da li će mu biti bolje nego što mu je sada, vrlo vjerojatno hoće. Dakle govorimo o onima u najgoroj situaciji.

Obitelji koje nemaju dovoljno novca za hranu imaju pravo na humanitarnu pomoć. I tamo će uvijek dobiti hranu i odjeću. Da toga nema prvo bi Romi izumrli na cesti, no nekako nije baš tako, zar ne?

Penzioneri su nažalost u banani. Godine ti vratiti ne može nitko.
Penzionera u Hrvatskoj ima 1.2 milijuna http://www.index.hr/black/clanak/pla...na/905959.aspx

Quote:
Podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje govore da je u travnju ove godine mirovinu manju od 500 kuna dobilo 67.515 umirovljenika. Njih 55.254 primilo je između 500 i 1000 kuna, a 74.409 ima mjesečna primanja između 1000 i 1500 kuna

125.782 umirovljenika preživljava s 1500 do 2000 kuna mjesečno, dok 219 tisuća umirovljenih mjesečno na ime mirovine primi između dvije i tri tisuće kuna.
Jesu li ovi s penzijama do 1000 kn gladni ili siti?
GemsBond is offline  
Old 21.02.2018., 16:58   #386
0,3% je ipak manje od 2,7%.

I svaki broj veci od 0 je problem i sramota za drustvo u kojem se brdo hrane baca.

O siromastvu na drugom kraju dobne strukture drustva sam vec pisao na ovoj temi...takodjer prije tebe....
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 21.02.2018., 17:02   #387
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
0,3% je ipak manje od 2,7%.

I svaki broj veci od 0 je problem i sramota za drustvo u kojem se brdo hrane baca.
Tih 0.3% je 1000 učenika u osnovnim školama koji imaju samo jedan obrok dnevno i to onaj u školi.

Koliki je broj djece koje nemaju minimalno 3 obroka dnevno (u osnovnim i srednjim školama ili ako još ne idu u školu), s tim da bi poželjno bilo da imaju 5 obroka dnevno?

Možemo nagađati, ali 20 000 nije nerelani broj, a to je onih 2.7% od ukupnog broja djece, vjerojatno ih ima i više od 20 000.
GemsBond is offline  
Old 21.02.2018., 17:24   #388
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Nedavno sam bio u Kelnu (DE) i vidio masu kopaca po kontejnerima. Svih dobnih skupina i boja koze.

Vecinom traze limenke posto je na njih 20tak eurocenta povratne naknade...

Da li to znaci da se svabe takodjer trebaju ocekivati egzodus? Naime ako je u Kelnu tako a Keln je bio prijestolnica SR Njemacke (dakle nije zeljeznozavjesni dio istocnjaka)... kako je onda tek drugdje po njemackoj

I.
Trebao bi znati da po njemačkoj ti koji su naguženi u kontejner imaju zagarantirano od države njemačke svaki mjesec 900€ socijalne naknade i vrlo vjerojatno osiguran smještaj u socijalnim zgrada i naseljima.

Ako je nagužen u kontejner onda je to rumunjski rom koji ima takav lifestyle kao i svugdje ili je neki narkić ili alkos koji je zapio svojih 900€ u prvih pet dana.

I tu je ogromna razlika između hrvatske sirotinje i njemačke.
homosapiens is offline  
Old 21.02.2018., 17:28   #389
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Penzionera u Hrvatskoj ima 1.2 milijuna http://www.index.hr/black/clanak/pla...na/905959.aspx



Jesu li ovi s penzijama do 1000 kn gladni ili siti?

Oni i drže HDZ/SDP na vlasti, njihovi većinski glasovi. Svakome po zasluzi.
T-3000 is offline  
Old 21.02.2018., 17:35   #390
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post

Koliki je broj djece koje nemaju minimalno 3 obroka dnevno (u osnovnim i srednjim školama ili ako još ne idu u školu), s tim da bi poželjno bilo da imaju 5 obroka dnevno?
.
Ovo je totalni offtopic ali zbog ljudi sto citaju.....kakva svaka 3-4 sata jelo, tj 5 obroka?

Ispravno je jesti tri obroka, sa time da je odredjeno voce bolje jesti bez mjesanja sa ostalom hranom.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 21.02.2018., 20:04   #391
Quote:
Pišući prvi put o ovim odnosima neposredno prije ulaska u EU (1.7.2013.) – tada u očekivanju prvog većeg vala emigracije – pretpostavio sam da će prijetnja gubitka poreznih obveznika utjecati na pozitivnu promjenu ponašanja političara. Hipoteza je glasila: ako su se prije međunarodne integracije, dok su nevidljive tarabe na granicama držale ljude kao ovce u torovima, političari mogli ponašati komotno – prepuštati se nepotizmu, korupciji, lošim politikama, neracionalnim državnim investicijama, ne mariti za glasače i razvoj društva – sada će to prestati činiti. Vjerovao sam da će im ekonomska politika biti sve važnija i da će tada eskalirajući svjetonazorski sukob Karamarka i Milanovića biti zadnji krik umiruće crveno-crne Hrvatske. Logika u mojoj naivnoj glavi govorila mi je da će (ključni) političari vrlo brzo shvatiti kako je nužno poboljšati ekonomske politike i ući u natjecanje radi podizanja razine gospodarskog razvitka kako bi se usporio odljev ljudi, odnosno gubitak glasača i porezne osnovice.
Quote:
Gotovo pet godina kasnije znamo da se to nije dogodilo. Doduše, ambijent se malo promijenio. Ustaše i partizani nisu više u prvom planu. Od kraja 2014. u Hrvatskoj se usporedo s emigracijom pojavio i gospodarski rast i rast broja zaposlenih. Međutim, razina razvoja u odnosu na prosjek EU nije se promijenila. Cijela EU se gospodarski razvija pa je poticaj za emigraciju, koji zavisi o relativnom odnosu razvijenosti, a ne o trenutnom rastu u zemlji, još uvijek snažan. To se osobito vidi u regijama koje razvojno stoje lošije unutar Hrvatske (iz Zagreba i Dubrovnika se, relativno gledano, malo emigrira).

Gotovo pet godina je mnogo. Unatoč malim pomacima nabolje, i dalje u zraku visi pitanje zašto se nije napravilo više? Zašto, u svjetlu moralne i političke panike zbog iseljavanja, naš politički stroj nije proizveo brži izlazak iz krize i rast koji bi nas uvjerljivije približio prosjeku EU? Slijede četiri moguća objašnjenja od kojih samo jedno ukazuje na mogućnost utjecaja (nekih) političara kojima bi emigracija mogla biti u interesu.
Ostatak teksta, tj. odgovor na pitanje koja su to 4 moguća objašnjenja kojima se ukazuje na postojanje političkih struktura kojima je egzodus u interesu, čitajte na blogu Velimira Šonje

http://arhivanalitika.hr/blog/postoj...acija-glasaca/
žalac_1 is offline  
Old 21.02.2018., 23:14   #392
Jako dobra analiza Šonjea a izdvojio bi i ovo iz teksta:

Quote:
Nadalje, ne emigriraju oni rođeni pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća. Uglavnom emigriraju vrlo mladi. Svako normalno ljudsko biće ima poriv za brigu o mladima, njihovoj budućnosti i budućnosti ove zemlje. Pri tome možemo biti i malo sebični, a opet ostati ljudi, ako mi stariji postavimo pitanje: a tko će brinuti o nama? Tko će uplaćivati doprinose za naše buduće, ma kako male, državne mirovine?

Sve upućuje na to da emigracija ljudi ne može biti u interesu nikome pri zdravoj pameti. Ne treba stoga sumnjati da premijer, nadležna ministrica i njeni stručni suradnici imaju najiskrenije namjere i uključuju, po njihovom mišljenju, najvažnija saznanja kada oblikuju mjere kojima namjeravaju preokrenuti demografske i migracijske trendove. Morbidno je misliti da bi netko mogao kalkulirati s dobicima ako nas u ovoj zemlji uskoro bude pola milijuna ili milijun manje.
Gatecrasher is offline  
Old 21.02.2018., 23:30   #393
Pet godina kasnije mali pomaci na bolje? Mislim da su se analiticari malo uplasili anonimnih hejtera.

Rezanje proracunskog deficita sa 25 milijardi kuna koliko je iznosio 2011g, na suficit u prosloj godini, uz podatak da to nije ostvareno neodrzivim oporezivanjem povecanog uvoza, nije bas mali pomak...


Nego zalac_1 sta je sa onim tvojim pitanjem o kuknjavi zbog egzodusa kod drugih drzava koje su to prosle?
Vidimo na Sonjinom grafu Apokalipsu smanjenja stanovnistva u Litvi i Latviji.

I na koncu egzodusa, hopa, imaju pad nezaposlenosti sa gotovo 20% na 8% i pazi sad...pomicanje stope fertaliteta sa ispod 1.3 sto je bila najgora stopa u EU, odjednom na 1.7, sa cime su dosli na sami vrh u EU!
Pa kak?, Pa egzodus...hebemu misa.

http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/tab...00199&plugin=1
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 22.02.2018., 01:39   #394
relevantno

http://www.tacno.net/novosti/pisam-t...arine-strmota/

ocekivao sam nesto agresivnije od strane vjecnih ratnika, hrvata, junaka vise ratova i zbjegova, ali izgleda da ona "uhljeb jede uhljeba" bude vise nalik cijuku miseva vec urliku nekih zvijeri. pomalo degutantno. bajdvej, doktor za demografiju mi je zakon fora. uletavam pickama sa cao mala, ja sam doktor za demografiju, ocemo da napravimo zajedno jednu studiju ? necu objavit nigdje, majkemi.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 22.02.2018., 01:52   #395
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Trebao bi znati da po njemačkoj ti koji su naguženi u kontejner imaju zagarantirano od države njemačke svaki mjesec 900€ socijalne naknade i vrlo vjerojatno osiguran smještaj u socijalnim zgrada i naseljima.

Ako je nagužen u kontejner onda je to rumunjski rom koji ima takav lifestyle kao i svugdje ili je neki narkić ili alkos koji je zapio svojih 900€ u prvih pet dana.

I tu je ogromna razlika između hrvatske sirotinje i njemačke.
plus sto je u Americi,Kanadi i UK pomodarstvo kopat po kontenjerima kraj supermarketa ili shopping centara di se bacaju u posebne kontenjere hrana kojoj je istekao rok, te viskovi neprodane robe.
https://www.youtube.com/watch?v=UHfT6oDOv_g

U Hrv nema toliko beskucnika po ulici jer u svaku supu moze se bespravno useliti ili svak posjeduje neku nekretninu ili ima nerijesene imovinsko pravne odnose te zivi u kuci od nekog rodjaka.. ali standard i placa u Hrv je puuno niza nego u Zapadnim zemljama.

Klosari na socijali iz zapadnih zemalja zive standardom srednje klase u Hrv. ako znaju s novcima mogu si i ljetovanje ili city brejk priustit, ako su na socijali iz lijenosti, a ne droge.

https://www.youtube.com/watch?v=gh3OfeFTHfo&t=1s
Ovi sta su na ulici u UK - prvo dosta njih su na heroinu, ali i beskucnici postaju bas sam sva videa pogledala, zive na knap, ne stede nista, te su podstanari, najmodavac im ne vrati depozit, te nemaju za useliti--- ali cak i to se moze rijesiti da odu u privremeni smjestaj koji im DRZAVA placa, te da stoje neko vrime dok ne skupe za novi smjestaj - ali pola njih su vec ili bili ovisni o alkoholu ili drogi pa zavrse na ulici- a koga ce najmodavac primiti prije, njih ili nekog studenta? Normalno studenta.
Samohranih majki isto ima beskucnica, slicne situacije s depozitom te cinjenica da je njima teze naci smjestaj.
To se moze svakom desiti- ali gledam dalje po netu "gladni u UK" ta dica su gladna jer su im starci debili koji se drogiraju i sve popiju. Pa mislim se nemoj me jeb.... kako je dici u Rumunjskoj, nemos pare izmislit da ga jeb.. a ovi u UK su gladni, nemoj me zezat,imaju socijalu i sve zive benefite i onda se neko siti o dici snimat- a nigdi roditelja njihovih u dokumentarcu, gladni su, a svi jedu u takeaway.
Citam clanak u Irskom portalu da se beskucnik u privremenom smjestaju (koji drzava placa), dakle zali se jer kao beskucnik (smjesten u hotelu niske kategorije) navodi poteskoce sto se ne moze zdravo hranit- vec mora kupovat fast food, jer u sobi nema di kuvat.
Sta ne ode kupit jabuku, kilo banana, jogurt u Lidla?
To su glupani kakve zemlja nije vidila, taj da ga stavis u pustinju i das mu kanistar vode, on bi se s vodom otusirao, umjesto da cuva za posli za pit.
Taj bi ako bi isao popit, eksao kanistar, umjesto da misli za crne dane.
Nemaju ti debili ugracen "crni dani" sklop kakav mi rodjeni na Balkanu imamo, mi smo uvijek na oprezu da ce negdje puknut.
Splićankaa is offline  
Old 22.02.2018., 02:35   #396
Neka gladni penzioneri prodaju stanove i idu u podstanare, i gložđu glavnicu a ne čuvaju stan unuku da ga potroši na drogu, kurve i kocku
Ili nek idu u irsku kopat
Loui is offline  
Old 22.02.2018., 06:52   #397
Beskućnici na zapadu žive standardom srednje klase u Hrvatskoj.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 22.02.2018., 08:35   #398
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Beskućnici na zapadu žive standardom srednje klase u Hrvatskoj.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Tržište ti je to. The market will clear. Šalu na stranu, pogledaj kako tržište radi u RH

"Sobarice bi mogli zarađivati kao radnici u administraciji"


http://www.poslovni.hr/hrvatska/u-lo...ci-adut-337890
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 22.02.2018., 08:49   #399
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
relevantno

http://www.tacno.net/novosti/pisam-t...arine-strmota/

ocekivao sam nesto agresivnije od strane vjecnih ratnika, hrvata, junaka vise ratova i zbjegova, ali izgleda da ona "uhljeb jede uhljeba" bude vise nalik cijuku miseva vec urliku nekih zvijeri. pomalo degutantno. bajdvej, doktor za demografiju mi je zakon fora. uletavam pickama sa cao mala, ja sam doktor za demografiju, ocemo da napravimo zajedno jednu studiju ? necu objavit nigdje, majkemi.
Koje su ovo gluposti u tekstu A sto bi trebala industrija raditi s tim nebrojenim desetinama tisuca radnika, a bez ikakvih trzista u prometnoj izolaciji (i s ozbiljnim redukcijama struje) skoro 4 godine...

Naravno da je bilo ozbiljnog kriminala, ali pitanje je samo da li bi industrija u Dalmaciji izgubila 85% (bez kriminala) ili 90% (s kriminalom) radnika...
z_k is offline  
Old 22.02.2018., 09:57   #400
Nije ni loše,na radnike otpada samo 5 %!
Koliko na menađment 50 % ?!
Ostali faktori?
zacky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.