Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2011., 17:08   #2661
Quote:
panther_79 kaže: Pogledaj post
Jutro,

imala sam jake bolove u želucu ovog ljeta koji su se bili proširili na leđa. Od 6mj do danas vadim krv svaka 2 tjedna i CRP mi je uvijek oko 10-12, a U Amilaza između 600-900. Ultrazvuk abdomena uredan, hormoni u redu. Doktorica mi je prepisala controloc i kaže da ..nije to ništa (??)...međutim sve što pojedem mi teško padne na želudac i nemogu probaviti i imam stalno jake žgaravice (doslovno me sve peče iznutra)

Hvala za bilo kakvu info
Trebali bi se javiti gastroenterologu,učiniti ev. CT ili MR pankreasa,amilazu s/u,lipaze,Ca,LDH,CK,GUK,bilirubin uk./dir.,AST,ALT,GGT,ALP,KKS,SE,Fe,UIBC(ovo podebljano obavezno).
1.Kakva je stolica?
2.Dali je rađena S-amilaza?,te još kakvi nalazi,ako jesu prepišite ih.
3.Jeli vam šta bolje na IPP tj.Controloc?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 17:22   #2662
Quote:
Colas kaže: Pogledaj post
Dobar dan, molio bih za savjet.

Unazad 3 tjedna sam počeo osjećati konstantan slankast okus u ustima, za kojeg mi je stomatolog rekao da se najvjerovatnije radi o pojačanoj želućanoj kiselini. Također, imao sam i par puta žgaravicu poslije doručka, no ništa strašno. Stoga sam od svoje liječnice zatražio uputnicu za gastroskopiju i tu počinju veći problemi...

Naime, od pregleda do danas (dakle četiri dana) imam konstantnu žgaravicu, a jezik mi je nadražen i u stražnjem dijelu onako žućkasto obojen. Trudim se sažvakati svu hranu i jedem sporo, no nakon svakog obroka mi želudac proključa, a u jednjaku osjetim kako mi se diže kiselina. Trbuh me, u području abdomena, boli na pritisak. Došlo je do toga da mi se više ni ne jede. je li ovo uobičajeno nakon ovakve vrste pregleda? Mislio sam da će se smiriti nakon dan-dva, ali postalo je neizdrživo.

Da li je moguće da je želudac ovako iziritiran pregledom? Napominjem da je prilikom pregleda doktor uzeo dva uzorka za antruma (rezultati za desetak dana). Prvi obrok nakon pregleda sam imao između 1.5h - 2h, i to sam jeo kašastu hranu (čokolino). Navečer sam večerao malo "jače".

Evo endoskopskog nalaza:
Postbulbularni segment duodenuma je uredan kao i bulbus. Sluznica antruma hiperemična, Inverzijom je uočena hijatalna hernija. Sluznica GE prijelaza i je uredna, kao i jednjaka.

Dg: gastritis acuta, hiatus hernija



Drugo pitanje. Pregledom je utvrđeno da imam hijatalnu herniju. Što sada, koja su ograničenja? Smijem li se nastaviti baviti sportom, ojačati trbušnjake? Imam 29 god. i dobru liniju, tako da debljina nije problem. Ne pušim, a alkohol pijem rijetko.

Što se lijekova tiče, prije 10-tak dana sam, iz navedenih razloga, počeo piti ranix (ranitidinum) 150 mg, po jednu tabletu ujutro i navečer.
1.Što se tiće komplikacija kod gastroskopije one vrlo rijetke oko u 0.1-0.3% slučajeva,i češće su kod teže bolesnih poglavito srčano/plućnih bolesnika.
2.Mogli bi ev. kod svoje dr. dobiti spazmolitik npr.Spasmex
3.Što se tiće hiatus hernie,dobro je sluznica jednjaka nije upaljenja.Savjetuje izbjegavanja dužeg saginjanja,te izbjegavati neke lijekove npr.Blokatore Ca kanala (koriste se za liječenje hipertenzije i angine pektoris).
Dakle možete se baviti bilo kakvim sportom ako on nepogoršava vaše tegobe. Ako da onda promjenite i prolagodite onom koji vam najviše odgovara.
Valja sačekati nalaz H.P. bakterije.
Ev. se može pojačati doza Ranixa na 300mg ujutro,te pokušati pocuclati Gastal.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 17:56   #2663
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
...
Hvala, doktore!
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 19:15   #2664
Pozdrav, otkriven mi je gastritis sredinom 8.mjeseca, ove godine, imam dvije manje erozije+ gerb, HP bakteriju nemam, pila sam u pocetku acipan 2x1, buscol 2x1 i persen 2x1, doktorica mi je rekla, kada se osjecam bolje da smanjujem te doze, kako i jesam, vec zadnjih pola mjeseca pijem acipan 1x1, buscol prema potrebi, a persen vise ne, ali evo zadnjih 4 dana mi se konstantno javlja žgaravica, uzas, i jucer jaka bol u želucu , prije tjedan dana pocela sam koristit matičnu mliječ, da li je to dobro i da li pomaze??
probala sam cimet i donat kao kaj sam cula, bas ne pomaže!! vec sam luda od tog želuca, bol je nesnošljiva, sva utrnem i crni mi se pred ocima od nje?? da li se ikada od gastritisa uopce izlijeci?? pomagajte
da li te tablete koje trošim (acipan) su dobre uopce??
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 09:17   #2665
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Trebali bi se javiti gastroenterologu,učiniti ev. CT ili MR pankreasa,amilazu s/u,lipaze,Ca,LDH,CK,GUK,bilirubin uk./dir.,AST,ALT,GGT,ALP,KKS,SE,Fe,UIBC(ovo podebljano obavezno).
1.Kakva je stolica?
2.Dali je rađena S-amilaza?,te još kakvi nalazi,ako jesu prepišite ih.
3.Jeli vam šta bolje na IPP tj.Controloc?
Ovo su zadnji nalazi (od petka) :
K-Lkc 9,4
K-Erc 4,94
K-Hb 138
K-Htc 0,420
K-MCV 85,1
K-MCH 27,9
K-MCHC 328
K-RDW 12,3
K-Trc 289
K_MPV 8,3
K-Ttc 0,239

P-PV 1,00
P-INR 1,00
P-APTV 35,00
P-APTV omjer 1,06
P-Fibrinogen 2,8

S-GLU 6,10
S-U BIL 8,9

S-AST 14
S-ALT 11
S-GGT 20
S-AMY 82
U-AMY 650

S-CRP 12,32

S-KOL 5,5
S_TRIG 0,65

Stolica je neuredna i skoro nepostojeća...sa controlocom mi bude malo bolje, barem pola dana prođe bez "žgaravice" (ali i to ne uvijek)
Moja doktorica kaže da sam dobro jer..."imam lijepu boju" ?!?...
panther_79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 13:20   #2666
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
Pozdrav, otkriven mi je gastritis sredinom 8.mjeseca, ove godine, imam dvije manje erozije+ gerb, HP bakteriju nemam, pila sam u pocetku acipan 2x1, buscol 2x1 i persen 2x1, doktorica mi je rekla, kada se osjecam bolje da smanjujem te doze, kako i jesam, vec zadnjih pola mjeseca pijem acipan 1x1, buscol prema potrebi, a persen vise ne, ali evo zadnjih 4 dana mi se konstantno javlja žgaravica, uzas, i jucer jaka bol u želucu , prije tjedan dana pocela sam koristit matičnu mliječ, da li je to dobro i da li pomaze??
probala sam cimet i donat kao kaj sam cula, bas ne pomaže!! vec sam luda od tog želuca, bol je nesnošljiva, sva utrnem i crni mi se pred ocima od nje?? da li se ikada od gastritisa uopce izlijeci?? pomagajte
da li te tablete koje trošim (acipan) su dobre uopce??
Povečati dozu Acipana na 2x40mg kroz par dana,zatim se vratiti na uobičjno doziranje.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 13:23   #2667
Quote:
panther_79 kaže: Pogledaj post
Ovo su zadnji nalazi (od petka) :
K-Lkc 9,4
K-Erc 4,94
K-Hb 138
K-Htc 0,420
K-MCV 85,1
K-MCH 27,9
K-MCHC 328
K-RDW 12,3
K-Trc 289
K_MPV 8,3
K-Ttc 0,239

P-PV 1,00
P-INR 1,00
P-APTV 35,00
P-APTV omjer 1,06
P-Fibrinogen 2,8

S-GLU 6,10
S-U BIL 8,9

S-AST 14
S-ALT 11
S-GGT 20
S-AMY 82
U-AMY 650

S-CRP 12,32

S-KOL 5,5
S_TRIG 0,65

Stolica je neuredna i skoro nepostojeća...sa controlocom mi bude malo bolje, barem pola dana prođe bez "žgaravice" (ali i to ne uvijek)
Moja doktorica kaže da sam dobro jer..."imam lijepu boju" ?!?...
Postoje neki znakovi zbivanja u pankreasu tj. gušteraći,ali neki ih pobijaju. Trtebalo bi radi razlučivanja učiniti tj. neke ponoviti(ono gore napisno),te se javiti gastroenterologu pod obavezno,imate indikaciju za gastroskopiju. Te daljnju obradu prema nalazu iste.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 18:11   #2668
da li se od gastritisa ikada uopce izljeci, ili ce me to pratit cijeli zivot??
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 18:23   #2669
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
da li se od gastritisa ikada uopce izljeci, ili ce me to pratit cijeli zivot??
Većinom se može kontrolirati,često je tijek kroničan.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:52   #2670
ma uzas, imam tek 20 godina i zlo mi je od toga svega vec, imam osjecaj da ce mi svaki dan do kraja zivota bit muka
danas mi cijeli dan stoji u grlu kao da cu povracat i sva sam napuhnuta, odvratnoooooo

jel ima nesto za rjesavanje te mucnine u zelucu u tom trenu?? ili moram trpit?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.11.2011. at 21:26. Reason: spajanje postova
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 09:07   #2671
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
ma uzas, imam tek 20 godina i zlo mi je od toga svega vec, imam osjecaj da ce mi svaki dan do kraja zivota bit muka
danas mi cijeli dan stoji u grlu kao da cu povracat i sva sam napuhnuta, odvratnoooooo

jel ima nesto za rjesavanje te mucnine u zelucu u tom trenu?? ili moram trpit?
ja tako trpim vec četri godine,metopran za mucninu meni ništane djeluje
analore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 09:31   #2672
Quote:
analore kaže: Pogledaj post
ja tako trpim vec četri godine,metopran za mucninu meni ništane djeluje
vec cetiri godine???? znaci tebi pomaze taj metopran za mucninu?? to ide na recept ili kako??
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:15   #2673
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
vec cetiri godine???? znaci tebi pomaze taj metopran za mucninu?? to ide na recept ili kako??
ne meni on apsolutno ništa ne pomaže
analore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:02   #2674
joj ma uzas.., ima dr.hrvoje kakvu preporuku??
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 13:23   #2675
Otkada sam počela liječiti anksioznost, tegobe gastritisa i gerba svele su mi se na minimum, i napokon odgovaraju kliničkoj slici. Nešto o čemu bi trebalo razmisliti
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:18   #2676
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
joj ma uzas.., ima dr.hrvoje kakvu preporuku??
Uz ono što je flyingappletree rekla,još k tome i Gastal,te Reglan ,gledajte kod nekog će se osjetiti učinak,a kod nekog ne a kod tih u koji se učinak neosjeti tegobe su većim dijelom psihičke prirode.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 20:57   #2677
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Uz ono što je flyingappletree rekla,još k tome i Gastal,te Reglan ,gledajte kod nekog će se osjetiti učinak,a kod nekog ne a kod tih u koji se učinak neosjeti tegobe su većim dijelom psihičke prirode.
oke, probat cu gastal ili reglan, ide li to preko recepta ili mogu bez njega uzet??
inace sam rijetko znala uzeti peptoran, ali nikad nije znao pomoci...
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 21:32   #2678
u zadnje vrijeme često me (otprilike jednom tjedno) boli želudac. i bol prođe kad popijem čaj od kamilice...najčešće uz bol ide i nadutost trbuha. nisam baš uočila neku poveznicu između pojavljivanja boli i hrane. ali točno je da općenito jedem dosta začinjene hrane.
po prirodi sam vrlo anksiozna i moguće je da to dolazi od toga. ali ako je to, čudim se da nije i prije.
strah me da je ipak nešto ozbiljnije.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 21:43   #2679
ja imam kolegicu koja je dosta panična, ima takoder problema sa želucem, pogotovo kad se živcita, želuudac je zna boliti i po dva tjedna svaki da, isla je doktoru, na gastroskopiju, ultrazvuk trbusne supljine, vadenje krvi, nista joj nije otkriveno...dr je rekla da joj je sve to u glavi, od panike i zivciranja...inace kad ju boli popije caj od stolesnika i bol ju prode u 10min, ali opet nista ti ne škodi proci posavjetovat se sa doktorom, vjeruj mi nemas sta izgubit, vidit ces, ja zdravlje nisam cijenila do sada dok nisam dobila ovaj glupi gastritis, sada bi sve dala da sam zdrava, a imam tek 20godina!!!
zeka-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 22:15   #2680
Quote:
zeka-peka kaže: Pogledaj post
ja imam kolegicu koja je dosta panična, ima takoder problema sa želucem, pogotovo kad se živcita, želuudac je zna boliti i po dva tjedna svaki da, isla je doktoru, na gastroskopiju, ultrazvuk trbusne supljine, vadenje krvi, nista joj nije otkriveno...dr je rekla da joj je sve to u glavi, od panike i zivciranja...inace kad ju boli popije caj od stolesnika i bol ju prode u 10min, ali opet nista ti ne škodi proci posavjetovat se sa doktorom, vjeruj mi nemas sta izgubit, vidit ces, ja zdravlje nisam cijenila do sada dok nisam dobila ovaj glupi gastritis, sada bi sve dala da sam zdrava, a imam tek 20godina!!!
da, i meni je tako prolazila dosad. a sad već treba jedno pola sata da mi čaj uopće djeluje.
a ne bi me čudilo da je gastritis. kakva sam živčana, ne znam ni kako sam izdržala do 27-e godine.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.