Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2017., 11:39   #1121
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
neznam dal nekog kopiram nedaju mi se citat svi postovi ali..............
moje misljenje je drugi stup uveden je kao obavezan tako je odredio zakon i tu se nemoze nista promjeniti ja u tom fondu imam nekih 45000kn sta ce od toga bit sam vrag zna kolku cu i hocu li uopce na temelju toga imati ikakvu penziju neznam sta ce bit umrem li prije umirovljena neznam .
ali davati svoje novce nekom fondu koji ce rezultate svog poslovanja dati za 20 godina uh..... hvala al ne hvala
nego zanim a me
ukoliko ja odlucim promjeniti fond dali se realna svota novaca prebacuje u isti fond
A očigledno si ti tip koji ne vjeruje u štednju. Isto tako onda možeš reći i za životno i za stambenu itd. Najbolje novce onda odi zakopati u bašću pa ih otkopaj za 20 godina, tako si najsigurniji.
Ako promijeniš fond koji je u vlasništvu druge firme, uzmu ti 10% svote koju imaš. Tako je u 3. stupu, ako pitaš za 2. to ne znam
__________________
Čitanje kvari vid, dobro vide samo nepismeni
Rock in Rio is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 08:05   #1122
Quote:
Rock in Rio kaže: Pogledaj post
A očigledno si ti tip koji ne vjeruje u štednju. Isto tako onda možeš reći i za životno i za stambenu itd. Najbolje novce onda odi zakopati u bašću pa ih otkopaj za 20 godina, tako si najsigurniji.
Ako promijeniš fond koji je u vlasništvu druge firme, uzmu ti 10% svote koju imaš. Tako je u 3. stupu, ako pitaš za 2. to ne znam
Životno osiguranje nije štednja, a nije ni III stup.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 08:10   #1123
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Životno osiguranje nije štednja, a nije ni III stup.
Zivotno osiguranje je navlakusa, osim ako ne pogines - no onda tvoji dobe pare a ti si mrtav.

III stup je investicija, koja kao i svaka investicija nosi svoje rizike. Moze plus ali moze i minus.

No na koji nacin ti mislis napraviti bar nesto da se zastitis od utjecaja inflacije na rok od 20-30 godina? Da ti pare koje si ustedio imaju istu kupovnu moc?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 14:12   #1124
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
neznam dal nekog kopiram nedaju mi se citat svi postovi ali..............
moje misljenje je drugi stup uveden je kao obavezan tako je odredio zakon i tu se nemoze nista promjeniti ja u tom fondu imam nekih 45000kn sta ce od toga bit sam vrag zna kolku cu i hocu li uopce na temelju toga imati ikakvu penziju neznam sta ce bit umrem li prije umirovljena neznam .
ali davati svoje novce nekom fondu koji ce rezultate svog poslovanja dati za 20 godina uh..... hvala al ne hvala
nego zanim a me
ukoliko ja odlucim promjeniti fond dali se realna svota novaca prebacuje u isti fond
Ako dobro pamtim, promjena obveznog mirovinskog fonda je besplatna svake četvrte godine.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 14:18   #1125
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Životno osiguranje nije štednja, a nije ni III stup.
A koji bi po tebi bilo kriteriji da se nešto može zvati štednjom?

Životno osiguranje nije štednja, to je osiguranje u slučaju nezgode. Kod auto odgovornosti nitko ne traži da mu se vrati što je platio sa prinosom ili kamatom. Ne znam zašto se očekuje to od životnog osiguranja.
Kod DMŠ postoje značajni povrati, posebno za 10 ili više godina štednje. Naravno, rizik postoji ali koliko se dugo bavim ovim temama, do sada najmanji moguć od svih vrsta štednje.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 14:42   #1126
Quote:
Bull Smith kaže: Pogledaj post
A koji bi po tebi bilo kriteriji da se nešto može zvati štednjom?

Životno osiguranje nije štednja, to je osiguranje u slučaju nezgode. Kod auto odgovornosti nitko ne traži da mu se vrati što je platio sa prinosom ili kamatom. Ne znam zašto se očekuje to od životnog osiguranja.
Kod DMŠ postoje značajni povrati, posebno za 10 ili više godina štednje. Naravno, rizik postoji ali koliko se dugo bavim ovim temama, do sada najmanji moguć od svih vrsta štednje.
A nece ti ona i pola hrvata nista o tome znati odgovoriti. Nitko ne razmislja dulje od par tjedana ili par mjeseci. Vec je science fiction kada netko prica za nesto ustediti do 2018 godine a kamoli za 2037 godinu....Onda se svi Hrvati cude ko pura dreku kako zapadnjaci imaju a mi nemamo....svi bi sve odmah.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:19   #1127
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A nece ti ona i pola hrvata nista o tome znati odgovoriti. Nitko ne razmislja dulje od par tjedana ili par mjeseci. Vec je science fiction kada netko prica za nesto ustediti do 2018 godine a kamoli za 2037 godinu....Onda se svi Hrvati cude ko pura dreku kako zapadnjaci imaju a mi nemamo....svi bi sve odmah.
Dobro veliš. Nije da baš toliko nemamo koliko ne razmišljamo dugoročno. Vlada nam je dala jasan signal i poticaj da se i sami pobrinemo za mirovinu. Još to nećemo ni shvatiti kad će se slično dogoditi i sa zdravstvenim, dentalnim i inim povlasticama.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:49   #1128
Quote:
Bull Smith kaže: Pogledaj post
Dobro veliš. Nije da baš toliko nemamo koliko ne razmišljamo dugoročno. Vlada nam je dala jasan signal i poticaj da se i sami pobrinemo za mirovinu. Još to nećemo ni shvatiti kad će se slično dogoditi i sa zdravstvenim, dentalnim i inim povlasticama.
Znam ekipu koja je imala 6 tisuca kuna mjesecno - i sve potrosila.
Pa je dobila 8 tisuca kuna - i opet sve potrosila.
Sada isti ti imaju 10 soma kuna mjesecno placu - i opet sve potrose.

A zive u istom stanu i placaju iste rezije. Znaci moglo se sa 6 soma. Ajde da imas sada 10 soma pa 6 soma kao i prije i onda se pocastis sa dodatnim budjetom od 1 soma da trosis za neke sitnice koje te cine sretnim a 3 soma spremas u djep. Ne, sve se potrosi....prvo si kupovao Deihman cipele za 120 kuna komad koje su te sasvim OK sluzile; sada kupujes za soma kuna komad i tako to....

I takvima (sto je vecina Hrvata) da pricas da ustede nesto na 20-30 godina...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 09:13   #1129
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znam ekipu koja je imala 6 tisuca kuna mjesecno - i sve potrosila.
Pa je dobila 8 tisuca kuna - i opet sve potrosila.
Sada isti ti imaju 10 soma kuna mjesecno placu - i opet sve potrose.

A zive u istom stanu i placaju iste rezije. Znaci moglo se sa 6 soma. Ajde da imas sada 10 soma pa 6 soma kao i prije i onda se pocastis sa dodatnim budjetom od 1 soma da trosis za neke sitnice koje te cine sretnim a 3 soma spremas u djep. Ne, sve se potrosi....prvo si kupovao Deihman cipele za 120 kuna komad koje su te sasvim OK sluzile; sada kupujes za soma kuna komad i tako to....

I takvima (sto je vecina Hrvata) da pricas da ustede nesto na 20-30 godina...
to ti je ostavstina tipa "nigdar ni bil da nekak ni bil"(drzava ce to rjesiti)...ili ono tipa "carpe diem" citata...uzivaj danas, ko zna oces dozivjet sutra..mediji i potrosacko drustvo te na to tjeraju..utjeruje se atmosfera straha s jedne strane da te ipak drze robljem, a s druge ti se na pladnju nude razne pogodnosti za trosenje (iznad) svojih mogucnosti i naturavanje da si papak ako nemas to sto je in...osobno poznam ljude koji relativno dobro zaraduju i koji posuduju novce od prijatelja koji manje od njih zaraduju..na kraju ispadne blesav ovaj drugi jer financira njegov novi auto, skijanje, ljubavnicu, djecu, tv dijagonale 300 cm itd..
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 09:31   #1130
Quote:
ivanjan76 kaže: Pogledaj post
to ti je ostavstina tipa "nigdar ni bil da nekak ni bil"(drzava ce to rjesiti)...ili ono tipa "carpe diem" citata...uzivaj danas, ko zna oces dozivjet sutra..mediji i potrosacko drustvo te na to tjeraju..utjeruje se atmosfera straha s jedne strane da te ipak drze robljem, a s druge ti se na pladnju nude razne pogodnosti za trosenje (iznad) svojih mogucnosti i naturavanje da si papak ako nemas to sto je in...osobno poznam ljude koji relativno dobro zaraduju i koji posuduju novce od prijatelja koji manje od njih zaraduju..na kraju ispadne blesav ovaj drugi jer financira njegov novi auto, skijanje, ljubavnicu, djecu, tv dijagonale 300 cm itd..
Izraz potrosacko drustvo je floskula i navlakusa koju sada koriste oni koji trose i kupuju cesto iznad svojih mogucnosti da bi sami sebi nesto opravdali.

Kao sada je potrosacko drustvo a prije ga nije bilo? Pa od kada je svijeta i vijeka je drustvo bilo potrosacko. Samo nekad nisi mogao nista kupiti jel nije bilo ili nisi imao s cime. A da si htio - htio si. Naravno da si htio. Ko da su djevojke vezle cijelu zimu uz svijecu da si ukrase odjecu da su to mogle negdje kupiti. Ili da frajer nije htio neku novu pusku ili sjekiru/motiku. Htio je. Samo nije bilo ili nije bilo s cime...Ili za vrijeme Juge nisi htio komad odjece, radio, TV i tako to.

Kazem najlakse je potrositi lovu. I nije to problem - ali pitanje je za sto je potrositi. Za nesto sto cuva vrijednost ili je povecava, ili je potrositi na gluposti?

Imam i ja takve koje ti spominjes; ukupna primanja u obitelji preko 20 tisuca kuna. Stan kupili starci. A uvijek u minusima - sve se trosi na brand name i na skupe aute i motore, najnovije mobitele i tako to. Zena mu je iz skromnije radnicke obitelji pa onda ocito kompenzira da si kupuje stvari koje do sada nije mogla ili se morala odricati a i on voli potrositi na gluposti i brand name. Primjetio sam da ekipa koja je iz srednjeg stleza iz bivse Juge koji su imali nesto nije tako rastrosna i materijalna. Ne govorim sada za ove tajkune i njihovu razmazenu djecu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 09:46   #1131
Isto takvo ja iman iskustvo s prijateljima.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 10:33   #1132
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znam ekipu koja je imala 6 tisuca kuna mjesecno - i sve potrosila.
... ....

I takvima (sto je vecina Hrvata) da pricas da ustede nesto na 20-30 godina...
Istina, i ja imam takvih milion primjera, frendova obrtnika koji su se sprdali sa svakim oblikom štednje. Kaže, imam obrt, djecu, ja sam osiguran. Nije prošlo dugo, djeca se razišla, obrt u banani, spali na mirovinu iz I stupa. Sad žicaju za kavicu. Što ćeš, kratkovidni smo do boli.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 10:54   #1133
Quote:
Bull Smith kaže: Pogledaj post
Istina, i ja imam takvih milion primjera, frendova obrtnika koji su se sprdali sa svakim oblikom štednje. Kaže, imam obrt, djecu, ja sam osiguran. Nije prošlo dugo, djeca se razišla, obrt u banani, spali na mirovinu iz I stupa. Sad žicaju za kavicu. Što ćeš, kratkovidni smo do boli.
U nasoj je kulturi kao i u kulturi npr Japanaca, Koreanaca itd da se brinemo o svojim starcima i tako onda ce se tvoja djeca brinuti o tebi i slicno. No jedno je kultura a drugo je realnost. Danas se vise ne zivi u visegeneracijskim kucanstvima pa nije problem starcima donjesti drva za taj dan, ili otici u podrum po vino jer on vise ne moze lako po stepenicama. Ili kupis sebi sa placa pa doneses i njima kaj je htio jer isto ti je nosio sebi ili i njima doma. Jos ako si sa sela ili manjeg grada pa ti djeca odu u Zagreb radi faksa, kasnije posla pa se tamo ozene i ostanu a ti ostaris i postanes nemocan; ili jos ako odu van gdje su bolje prilike - zaboravi tu pricu. A nema smisla kresati krila djeci samo da bi ti kasnije kao star imao pomoc i radnu snagu. Nisi ih zato rodio i odgajao. Isto oko para; ovisi o situaciji; ako i oni gledaju svaku kunu nece bas moci dati tebi. Ako zivis u istoj kuci sto vise nije slucaj cak i da svi gledaju svaku kunu lakse je - starci plate vodu, ti struju i svi zivite. Ako ste svi solo - svako placa svoju vodu i svoju struju. I lakse skuhati veci lonac graha nego svaki posebno za sebe. I naravno ako se niste oko necega posvadjali pa ste prestali komunicirati godinama a i to se dogadja.

U sazetku - ako se poklopi pa ti djeca mogu pomoci i zele - super. Ali ne bas racunati na to kao tvoji frendovi obrtnici.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:58   #1134
Ako me netko može preusmjeriti na pravi topic ako ovo nije...

Dakle, vrijeme je počnem razmišljati o štednji za mirovinu. Naravno, razmišljam o 3. stupu, no da bih donio odluku, moram neke stvari znati. Pa evo pitanja.

1. Na e-građani, ima neki kao kalkulator gdje se predaju parametri, pa sutradan ima izračun mirovine. Mene zanima, da li je to samo mirovina iz prvog stupa ili je tu uračunat i drugi stup? (imam 36g i 11g staža)

2. Ima li neki kalkulator koji mi može izračunati mirovinu iz 1. stupa, ako ovo iz pitanja 1 nije samo prvi stup?

3. Da li su sredstva u 2. stupu nasljedna? Za sredstva iz 3. stupa znam da jesu.

4. E sad, ako sam dobro upratio i ako je ono iz pitanja 1. samo prvi stup, pretpostavljam da bi mirovina trebala biti to iz pitanja 1, pa mirovina iz 2. stupa i na to se još nadoda mirovina iz 3. stupa. Da li je to točno?

Hvala.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:25   #1135
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
Ako me netko može preusmjeriti na pravi topic ako ovo nije...
Ovo je topic o III stupu. Dakle treci stup je tvoja lova koju uplacujes u fond kojeg si odabrao koji kako koje godine ima neke prinose; nekad su prinosi veci; nekad manji; a moze biti i da odu negativno. Naravno svi rade na tome da budu prinosi pozitivni ili bar 0 a ne negativni. No garancije nemas.

Onda kada odes u penziju dobivas lovu i od tog stupa neovisno o I i o II stupu.

Posto je I stup kao i II stup reguliran od strane drzave i doprinosa od place u njih, jedini nacin na koji ti mozes utjecati na bezbrizniju mirovinu je:

1. stednja u III stupu.
2. stednja u nekom fondu.
3. stednja na racunu u banci.
4. stednja u investicijskom zlatu - fizicki zlatnici, poluge itd.
5. klasika - nekretnine, samo su to nelikvidna sredstva. Pa ako ti zatreba lova da platis racune ili nesto trebas prvo prodati nekretninu itd.

Imas jos i zivotno osiguranje koje je prvenstveno zivotno osiguranje; a onda kada istekne dobijes neku lovu koja je naravno manja nego da si sam stedio i ulagao tu istu mjesecnu ili godisnju svotu - premiju. Naravno ona je manja jer si bio pokriven osiguranjem a svako osiguranje kosta - nije besplatno.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:51   #1136
Sve ok i to sve znam, samo nisam to pitao.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:18   #1137
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
Sve ok i to sve znam, samo nisam to pitao.
Pitao si konkretno ovo:


Ako me netko može preusmjeriti na pravi topic ako ovo nije...

Dakle, vrijeme je počnem razmišljati o štednji za mirovinu. Naravno, razmišljam o 3. stupu, no da bih donio odluku, moram neke stvari znati. Pa evo pitanja.


I ja sam ti odgovorio.

Posto na I stup i na II stup ti nemas nikakvog direktnog utjecaja jer se to mora uplacivati od tvoje bruto place o postotku kojeg odredjuje drzava, jedini nacin da ti podebljas svoju penziju - dakle stedis za mirovinu - je stednjom u instrumentima koje sam ti ja naveo. Jedini drugi nacin je da zatrazis povisicu tamo gdje radis ili promjenis posao i odes na vecu placu kako bi si povecao prihode u I i u II stup od bruto place.

A sa 36 godina racunati kolika ce ti biti penzija u I i u II stupu nema smisla a to tebe zanima pa da znas koliko ces imati i da li da sada uopce stedis da si to kasnije podebljas ili ne.

Jer, u penziju ides tek za jos 29 godina staza; U tih 29 godina ti placa i doprinosi mogu narasti a mogu i pasti; tek imas sada 11 godina staza; Da imas 60 sada pa jos 5 do penzije onda vec imas stofa za izracunati relativno precizno koliko ces imati iz I i iz II stupa; no onda je i lagano kasno za dodatnu stednju a da to bude nesto opipljivo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:47   #1138
Ma jasno da se ne može izračunati 1. stup, ali 2. stup može. Jesu li novci u 2. stupu nasljedni?
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:54   #1139
http://www.regos.hr/default.aspx?id=430
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:04   #1140
Usput kolega otisao u penziju. najveca penzija koju mozes dobiti je 8800 kn. brijem da njega jos nije hvatao 2gi stup pod muss da se mora prebaciti a placa mu je bila managerska dakle velika.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.