Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2008., 12:34   #41
Priča o nestanku nafte nikako ne drži vodu. Profesorica mi je pričala da su prije govorili da će nafte nestati, a nije nestala tako i danas rade. Nafte ima u enormalno velikim količinama. Mi znamo kako izvući iz bušotine nekih 40% nafte, a ostalih 60% neznamo tako da nafte ima još u starim bušotinama. Porastom cijene nafte neka nalazišta postaju isplativa za vadit iz njih kao što je nafta u kamenima i pijesku.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 12:57   #42
Quote:
mjolnir kaže: Pogledaj post
nisam čitao ništa od chomskog, osim što njegove naslove viđam po izlozima knjižara.
nisam niti mislio doslovno na njega.

Quote:
moj post je moj osobni dojam svijeta koji ide u neko krasno mjesto, ali ne zaslugom fosilnih rezervi nego zaslugom kapitalista kojima krize odgovaraju isto onoliko koliko profiterima odgovara ratno stanje.
ma kakvi kapitalisti. vi ljudi biste htjeli sve moderno i cijeli svijet da izgleda kao plitivice. pretjerujete u svim oblicima. evo osobno ti bi se vozio automobilom za neku sitnu paru kao i većina hrvata, a onda poslije bi po internetu pizdili kako imamo globalno zagrijavanje zemlje. koristio bi modernu tehnologiju i živio moderni način života i htio bi ne znam što. koristiš internet, trošiš struju, ta struja se negdje treba proizvesti i neki otpad stvoriti i onda nemoj pizditi o ovom ili onom kada živiš taj način života.

Quote:
da nafte nestaje to je fakt, no po meni naivan je onaj koji misli da se igre sa naftom baziraju samo na bezazlenoj formuli ponude (naftnih rezervi) i potražnje (svih nas).
jesi ikada trgovao naftom na nymexu? vrlo jednostavno imaš ponudu i imaš potražnju. pored nje imaš vijesti koje svakodnevno dolaze da je nigerijski naftovod eksplodirao, sjeverno more pogodila oluja i smanjila proizvodnju, meksički zaljev pogodio uragan, venezuela prijeti ratom kolumbiji, kinu pogodio potres od ?? richtera i kina će trebati povećati uvoz nafte kako bi mogla započeti sa obnovom pogođenog teritorija, amerika prijeti iranu da će im uništiti nukelarna postrojenja, rusija objavila kako prvi puta ima pad proizvodnje u zadnjih osam godina i kako svijet više ne može računati na povaćenje proizvodnje od te zemlje, opec nema namjeru povećati proizvodnju, meksiko objavio pek oil njihova najveća naftna polja Cantarell Compleks i mnošđtvo drugih takvih vijesti.

Quote:
oni koji tvrde da nafte ima su možda naivni ili možda u pravu, bit je u tome da je svijet ograničen na naftu kao glavni energent i naivno je biti uvjeren da današnje čovječanstvo zaista, siroto, nije u stanju osigurati druge izvore energije.
ovdje sada već počinješ priče o uroti milijuna bogatih protiv ostaka svijeta. jednostavno to ne pušim, što se tiče alternative benzinu ona već postoji. automobilski proizvođači su se potrudili da već danas onaj tko ne želi na benzin ne mora. oni koji sumnjaju u ograničene naftne resurese neka pogledaju i proguglaju o pek oilu.

Quote:
voda se savršeno uklapa kao nastavak filma kojeg danas vrtimo globalnoj svjetskoj kino dvorani i savršeno sam siguran da će veliki scenaristi vremenom izmisliti još novih "kriza" koje će biti nužno skupo naplaćivati svima nama. što o tome chomsky piše ne znam, ali big picture je takav.
meni se ne uklapa pošto kao što sam napisao već danas postoje tehnologije koje morsku vodu pretvaraju u pitku vodu. nitko nije kriv vladama što nemaju znanja da riješe problem nedostatka pitke vode. pitka voda se zagađuje i to nema veze sa kapitalizom. kako kapitalizam ne zagađuje pitku vodu u švicarskoj ili norveškoj tako da je manje korupcije vlada ne bi niti u kini, indiji ili africi. tko je kriv hrvatskoj što uz ovako velike zalihe pitke vode, pitku vodu nema

ako je voda život i ako je želimo imati u budućnosti, moramo već sada maksimalno racionalizirati njenu potrošnju, ali i mijenjati tehnologije kako bi zaštitili okruženje koje nas tom vodom snabdijeva.

ne možemo mi u zagrebu ulice prati sa pitkom vodom i onda očekivati da ćemo je imati u izobilju. neka svaki grad radi isto što i zagreb vode bi vrlo brzo nestalo. što je to normalna pojava? neka krene svatko prvo od sebe, pa tek onda gledaj susjedu u dvorište.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 13:02   #43
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Priča o nestanku nafte nikako ne drži vodu. Profesorica mi je pričala da su prije govorili da će nafte nestati, a nije nestala tako i danas rade. Nafte ima u enormalno velikim količinama. Mi znamo kako izvući iz bušotine nekih 40% nafte, a ostalih 60% neznamo tako da nafte ima još u starim bušotinama. Porastom cijene nafte neka nalazišta postaju isplativa za vadit iz njih kao što je nafta u kamenima i pijesku.
ako je tako daj mi reci zašto onda zemlje proizvođači ne žele povećati proizvodnju?

tvoja profa malo više sere, imaš očiti pek oil u norveškoj,meksiku i americi. arapske zemlje krivotvore podatke o rezervama nafte.

dalje sve ovo što nabrajaš je točno, ali isto tako moraš znati kako su istraživanja novih naftnih polja preskupa i često puta završe promašajem. isto tako u prilog tome samo pogledaj gdje je ina u hrvatskoj sve istraživala i što je pronašla. imaš slike u poslovnom vjesniku, a umjesto nafte i plina su pronašli termalnu vodu. cijelu slavoniju su praktinčno preorali.

naftni pljesak je ok, njega ima kanada i venezuela ali proizvodnja je isplativa na 50$ za barel. kanada tu radi, ali proizvodnja jako sporo raste. venecuela još uvijek ništa ne radi oko njega pošto nema novaca a strane kompanije su protjerali.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 13:22   #44
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
ako je tako daj mi reci zašto onda zemlje proizvođači ne žele povećati proizvodnju?

tvoja profa malo više sere, imaš očiti pek oil u norveškoj,meksiku i americi. arapske zemlje krivotvore podatke o rezervama nafte.
Netreba biti genije da bi se znalo da ako povećaš proizvodnju opada cijena, a manja cijena znači manja zarada.

Profa ne sere jer te fore da nečeg ponestaje su najbolje za opravdavanje visokih cijena.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 18:10   #45
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Netreba biti genije da bi se znalo da ako povećaš proizvodnju opada cijena, a manja cijena znači manja zarada.
slažem se, ali jesi pogledao sa druge strane kolike kapacitete te zemlje imaju i koliko su u mogućnosti povećati proizvodnju?

Quote:
Profa ne sere jer te fore da nečeg ponestaje su najbolje za opravdavanje visokih cijena
malo ipak sere kada odbija pogledati činjenicama u oči. norveška,meksiko,amerika,libija,egipat,indonezija, sirija,oman,australiavenezuela,nigerija i druge su doživjele već svoj peak oil, dokle se u arabiji to očekuje 2014, kuvajtu 2013 i iraku 2018.

Burgan field u kuvajtu je od 10 mjeseca 2005 doživio svoj peak oil. to je drugo svjetsko najveće naftno polje.

takve stvari tvoja profa ne vidi ili ih odbija vidjeti.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 18:47   #46
da li profa vrši ili ne... hmm... veliku nuždu ostavite za druge pdf-ove
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 19:50   #47
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
slažem se, ali jesi pogledao sa druge strane kolike kapacitete te zemlje imaju i koliko su u mogućnosti povećati proizvodnju?
Kakve to veze ima dali oni mogu il ne mogu? Njiima odgovara ova cijena nafte i neće povećavati proizvodnju jer bi onda cijena nafte pala dole.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:03   #48
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima dali oni mogu il ne mogu? Njiima odgovara ova cijena nafte i neće povećavati proizvodnju jer bi onda cijena nafte pala dole.
ma slažem se srki ali ti hoću sa druge strane reći kako zemlje izvoznice nafte nemaju dovoljno velike kapacitete da prate buduću potrošnju svijeta.

znači dugoročno nam ipak ne ginu visoke cijene nafte pošto je očito kako je proizvodimo sve manje i manje, a trošimo sve više i više.

trebamo se okrenuti alternativim izvorima energije i končno jednom za svagda odjebati arape i njima slične.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:03   #49
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
da li profa vrši ili ne... hmm... veliku nuždu ostavite za druge pdf-ove
ma morali smo malo pročistiti profesoricu.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:47   #50
svakako pročitati ovaj tekst. Asian nations give in to rising fuel prices

http://www.iht.com/articles/2008/05/25/business/gas.php

ispada kako zemlje u razvoju imaju subvencinorano gorivo od strane njihovih vlada, zato sve vise i vise trose.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:09   #51
evo i još jedne vijesti.

UAE spremni povećati proizvodnju nafte

UAE su samo jedna od nekoliko članica Organizacije zemalja izvoznica nafte koji su u mogućnosti povećati proizvodnju. Da podsjetimo, vodeća svjetska izvoznica nafte Saudijska Arabija je ranije ovog mjeseca povećala opskrbu za 300.000 barela dnevno, no to nije smanjilo pritisak potrošača zbog rekordnog rasta cijene nafte.

a evo koje su sve zemlje članice OPEC-a.

http://en.wikipedia.org/wiki/OPEC
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:23   #52
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
trebamo se okrenuti alternativim izvorima energije i končno jednom za svagda odjebati arape i njima slične.
Alternativni izvori nas neće spasiti jer daju premalo energije za puno novca. Trebali bismo se kao prvo početi štedjeti. Možda ova visoka cijena nas natjera na štednju i izolaciju kuća.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 23:24   #53
Poštovani HRVATI I HRVATICE onaj bradonja i još nekoliko njih je reklo da nafte ima sve manje i nafta poskupila, tako da cijenjeni građani od sutra imate nove cijene goriva na benzinskim crpkama.....voli vas INA
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 02:23   #54
Dobro,vi tu svi kukate oko cijene dizela i supera a niko od vas ne vidi cijenu lož ulja.Meni nije teško plaćati ove cijene goriva jer ne trošim puno i uz svo ovo poskupljenje mjesećni trošak za mene i ženu ne prelazi 700 kn.Ono kaj me brine je na koji k.... ću se grijat ovu zimu jer po sadašnjoj cijeni lože za 2000 litara ću morat rintat 3 mjeseca,a do zime to bude ispalo i 20 000 kn a to su moje cijele 4 zimske plaće.
Možda će neki i to nazvat luksuzom.A da,najvažnije je da narod bude sit kaže naš zna se tko.Mislim da hladnoća ljudi bilo u vlasti ili oko nas na socijalne prilike je za svaku osudu.Znate li vi da ti ljudi u autima koje svaki dan gledate su manjina i da velika većina ne uživa takve blagodati modernog društva.Kaj bi se trebali vratit u pećine i grijat na logorske vatre??

Zadnje uređivanje VIVA PIVA : 28.05.2008. at 02:29. Reason: cenzura
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 13:50   #55
Quote:
VIVA PIVA kaže: Pogledaj post
Znate li vi da ti ljudi u autima koje svaki dan gledate su manjina i da velika većina ne uživa takve blagodati modernog društva.
Nesto nisam primjetio kako su se prometne guzve smanjile, nego upravo suprotno.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 18:54   #56
evo zašto kina i ostale siromašne zemlje u razvoju troše sve više i više nafte-

Benzin u Kini 3,04 kune po litri

http://business.hr/Default2.aspx?Art...7eec82&ref=rss
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:25   #57
Quote:
VIVA PIVA kaže: Pogledaj post
Dobro,vi tu svi kukate oko cijene dizela i supera a niko od vas ne vidi cijenu lož ulja.Meni nije teško plaćati ove cijene goriva jer ne trošim puno i uz svo ovo poskupljenje mjesećni trošak za mene i ženu ne prelazi 700 kn.Ono kaj me brine je na koji k.... ću se grijat ovu zimu jer po sadašnjoj cijeni lože za 2000 litara ću morat rintat 3 mjeseca,a do zime to bude ispalo i 20 000 kn a to su moje cijele 4 zimske plaće.
Možda će neki i to nazvat luksuzom.A da,najvažnije je da narod bude sit kaže naš zna se tko.Mislim da hladnoća ljudi bilo u vlasti ili oko nas na socijalne prilike je za svaku osudu.Znate li vi da ti ljudi u autima koje svaki dan gledate su manjina i da velika većina ne uživa takve blagodati modernog društva.Kaj bi se trebali vratit u pećine i grijat na logorske vatre??
istina. Mi doma smo isto na lož ulju. Užasno me je strah zime.
Jel netko zna koliko košta uvođenje plinskog grijanja? (ne na plinovod pošto sam izvan grad)
kung-fuhrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:53   #58
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
evo zašto kina i ostale siromašne zemlje u razvoju troše sve više i više nafte-

Benzin u Kini 3,04 kune po litri

http://business.hr/Default2.aspx?Art...7eec82&ref=rss
Nevezano uz gornji link (prvi tvoj kojeg sam dohvatio kako bi ti odgovorio) - Da li znas kako se strateski raspolaze dobit u jednoj megakorporaciji i jednoj izvoznici nafte u kategoriji Libije koju si spomenuo.

Ako pogledas sto ce napraviti jedni sa 150 mld povecanja prihoda, a sto drugi, vidjet ces da su cifre debelo u korist kompanija (unatoc izvlacenju nafte u omjerima 75/25 i sl.)
g52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 17:35   #59
Quote:
g52 kaže: Pogledaj post
Nevezano uz gornji link (prvi tvoj kojeg sam dohvatio kako bi ti odgovorio) - Da li znas kako se strateski raspolaze dobit u jednoj megakorporaciji i jednoj izvoznici nafte u kategoriji Libije koju si spomenuo.

Ako pogledas sto ce napraviti jedni sa 150 mld povecanja prihoda, a sto drugi, vidjet ces da su cifre debelo u korist kompanija (unatoc izvlacenju nafte u omjerima 75/25 i sl.)
uopće te ne razumijem o čemu ti pišeš. korporacija poput exxona nema povećanje prihoda od 150 mld $, a i da nekim slučajem ima, onda isto tako ima i povećanje rashoda. gleda se ostvarena dobit korporacije, a ne povećanje prihoda. pogledaj samo koliko arapskim državama raste bdp odnosno čisti prihodi u državni proračun i kako gomilaju devizne rezerve zbog sve viših i viših cijena nafte. ne vidim da su korporacije postale moćnije dva puta negoli su prije bile, ali sa druge strane vidim kako su države izvoznice nafte svake godine sve bogatije i sve moćnije. znači zaključak je kako više profitiraju države od korporacija, premda niti ove druge ne treba žaliti. i na kraju krajeva korporacije niti ne mešetare po burzama.to što ljudi i dalje misle kako će se nafta vratiti na 20$ za barel to je druga priča i čisto neznanje i izbjegavanje sagledavanja činjenica.pogledaj što se događa sa plinom danas? svi prelaze na njega i ameri i europljani i hrvati, a cijena na burzama je od početka godine skočila za 60%.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 00:35   #60
Ako pretpostavimo da je nafta fosilnog porijekla tada moramo uzeti u obzir cinjenicu da je nafta neobnovljivi izvor energije i da postoji konacna kolicina nafte koja se nalazi u zemljinoj unutrasnjosti koju mozemo izvaditi i potrositi. Velika vecina znanstvenika smatra ovu teoriju tocnom.

Ako pretpostavimo da je nafta abiotskog porijekla i da se kontinuirano stvara duboko u unutrasnjosti zemlje, onda se tu moze govoriti o 'poprilicno neiscrpnom' izvoru energije i da je kolicina nafte koju mozemo izvaditi i potrositi dovoljna za cca sljadecih 10 000 godina. Mnogi pripadnici raznih teorija urota vjeruju u ovu teoriju

Pitanje je koja teorija je tocna.

Ako je tocna teorja da je nafta fosilnog porijekla, onda njezina eksploatacija kroz vrijeme ima zvonoliku krivulju gdje imamo povecanje proizvodnje, vrhunac i pad proizvodnje uzrokovan nicim drugim nego iskljucivo geoloskim uzrocima kolicine nafte koja je u zemlji.

Hubbert i njegova 'peak oil' teorija govori da ce proizvodnja nafte u kontinentalnoj SAD doseci svoj vrhunac 1965-1970, i to se dogodilo 1972. Nakon 1972. proizvodnja u SAD kontinuirano pada ne zato sto to netko zeli ili sto velike zloceste korporacije zele zaraditi nego zato jer vise nema nafte koja bi se ispumpala van. G. Hubbert je takodjer predvidio da ce na globalnom nivou vrhunac proizvodnje doci cca. 2000. godine. Bez obzira na optimisticno i pesimisticno gledanje, SVI bitniji znanstvenici i sudionici nftne industrije ne osporavaju 'peak oil' nego ga smjestaju 10-20 ili cak 30 godina naprijed ili natrag.

Svatko tko prati brojke i tko prati proizvodnju nafte moze primjetiti da je proizvodnja nafte na platou od kraja 2005. - pocetka. 2006. godine i da vrlo vjerojatno gledamo prema silaznom dijelu krivulje proizvodnje nafte u svijetu. Ukoliko je to tocno, svake godine u svijetu ce biti 3-5% manje nafte i uz sve vecu potraznju... naravno da cijena raste. Mozemo se eventualno zavaravati jos godinu-dvije koristeci nekonvencionalne izvore i GTL goriva da nadoknadimo razliku, ali geoloske cinjenice su neumoljive: pola nafte smo potrosili, sljedeca polovica nam je dostatna za 25-30 godina (eventualno).

Nafta je 130 US$ po barelu, sto je nama u Hrvatskoj puno, ali ipak ne previse jer i dalje svi placamo 9 kuna litru benzina i veselo se vozimo. Nekome je i 130 US$ puno, ali taj netko zivi u siromasnoj africkoj ili azijskoj zemlji i za nas je to daleko i nezanimljivo. Kada nafta dosegne cijenu od 250 ili 300 US$ po barelu i kada benzin bude 20 ili 25 kuna po litri tada ce i nama u Hrvatskoj biti preskup i onda cemo i mi poceti govoriti da je to grozno i nedopustivo i nepravedno i sto ja znam sto sve ne... i dalje mozda necemo pokusati sagledati gole cinjenice i brojeve koji govore da je nafta kao izvor energije vec danas stvar proslosti i da sto prije trebamno naci neki drugi, bolji izvor energije.
Yvann11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.