Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2004., 20:39   #21
Exclamation

Quote:
Proka Pronalazač kaže:
Pozitivne osobine: kreativnost, smisao za hedonizam i crni humor, ponos, neustrašivost, neukrotivi duh, spremnost da se umre za ideale.
kreativnost--- sumnjam.. kakva je to kreativnost ako su ovo najsiromašnija područja europe??

smisao za hedonizam -- sumnjam i u to.. prije je riječ o iživljavanju nad drugima i pritom zadovoljenja svoje sebične potrebe- da se osjeća dobro u korist druge osobe, te da se zatupi realnost - koja nije nimalo lijepa.---- zahvaljujući tom istom primitivcu koji kvari sve oko sebe.. plus,alkoholizam nije hedonizam

crni humor -- prije je riječ o ismijavanju, ponižavanju i vrijeđanju svih oko te osobe


ponos, neustrašivost, neukrotivi duh, spremnost da se umre za ideale-- prije bih rekao da je riječ o sveprisutnom kukavičluku (jer samo kukavice iskazuju agresiju nad drugima), neinteligenciji, te spremnosti da umjesto da se bude miroljubiv i da širi mir i razumjevanje, da umjesto svega toga da se neliječeni strahovi i frustracije raštrcaju u obliku agresije svih oko te osobe.. naravno potkrepljena alkoholom


Quote:
Proka Pronalazač kaže:

I u srpskim filmovima je vidljiva jedna specifična osobina balkanaca: umjetnička dovitljivost da se od vlastite tragike, patnji i grešaka napravi komedija. To upućuje na mahom sadomazohistički način suočavanja sa strahotama teške svakodnevnice, ali i na spremnost zbijanja šale na vlastiti račun. A i prvonavedene osobine u njihovim filmovima dolaze do izražaja. Makar film nije objektivno mjerilo stvarnosti, ipak odražava neke tendencije balkanskog duha.
stavit ću karte otvoreno na stol
mislim da balkanci - kao grupa primitivaca , ne kao narod sa ovih područja ima generalnu karakteristiku koja ih vrlo lako opisuje u "dubinu" njihove crne i odumrle 'duše' -
a to je da imaju poremećaj ličnosti - narcisoidnost i antisocijalni poremećaj ličnosti..
višeu link u dolje

lijepo je kako si naveo primjer "humora"-
jedna od karakteristika zlostavljača je ta da se u javnosti ponašaju vrlo šarmantno i društveno.. tako da osobe koje su zlostavljane od tih osoba ne mogu vjerovat koliko je ta osoba drugačija u javnosti a koliko u privatnosti.. upravo taj humor je jedna od karakteristika kako se zlostavljači mogu prepoznati -
to će potvrditi svaka osoba koja je bila u kontaktu sa zlostavljačem.. jer je to jedna od temeljnih karakteristika zlostavljača..


ne u balkanizmu nema ama baš ništa pozitivno..
sve je to samo shema zlostavljanja, mučenja i neliječenih frustracija koje isplovljavaju na površinu kroz huliganizam, agresije, ratove, mržnju svega što je imalo drugačije..
to je lanac koji se mora prekinut.. a jedini početak je taj da se prepozna kao porećaj - narcistički poremećaj ličnosti i antisocijalni poremećaj ličnosti

---
Takove osobe, kao što je već rečeno, iskazuju grandiozni osjećaj osobne važnosti, što se može iskazivati kao pretjerano naglašavanje osobnih postignuća i talenata. Zaokupljeni su fantazijama o neograničenom uspjehu, moći, izuzetnosti, ljepoti i idealnoj ljubavi. Oni vjeruju da su posebni i jedinstveni i da ih mogu razumjeti samo osobe visokog statusa, a uz to iskazuju jaku potrebu da im se divi. Također, oni iskazuju nerazumna očekivanja podilaženja i automatskog slaganja s njihovim stavovima. Interpersonalni odnosi kojih su oni dio pokazuju eksploatacijski odnos na štetu drugih osoba. Nedostaje im mogućnost suosjećanja, dok često misle da su im drugi zavidni i ljubomorni na njih. Nije redak ni arogantni nastup.
Narstistički poremećaj ličnosti


Antisocijalni poremećaj ličnosti
Osobe koje pate do ovog oblika poremećaja ličnosti imaju povijest trajnog i kroničnog antisocijalnog ponašanju u sklopu kojeg se vrši nasilje nad pravima drugih.
Osnovni poremećaj kod ovog stanja jest nemogućnost kontroliranja impulsa. Osobe pogođene ovim poremećajem pokazuju nedostatak osjećaja prema drugima. Oni su egocentrični, sebični i pretjerano zahtjevni. Uz to, često se kod njih ne mogu pronaći znakovi tjeskobe, kajanja i krivnje.
Kršenje prava i zakona zajednice karakteristično je za ovaj poremećaj ličnosti. Pojmovi poput Ťsociopatť ili Ťpsihopatť koriste se za osobe kod kojeg je posebno izraženo devijantno antisocijalno ponašanje.
Ovo stanje smatra se doživotnim, a za dijagnozu je važno da je poremećaj u ponašanju prisutan već u adolescenciji.
Osobe koje koriste nelegalne supstance (droge) često spadaju u skupinu antisocijalnih poremećaja. Međutim, ako je problem te osobe vezan isključivo za zlouporabu droga, i ako osoba osjeća krivlju zbog svog ponašanja onda se dijagnoza antisocijalnog poremećaja ličnosti može isključiti.
Istraživanja u SAD-u pokazala su da otprilike 3% muškaraca pati od ovog poremećaja.
Pozadina nastanka ovog poremećaja nije još sasvim jasna. Često postoje podaci o sličnim poremećajima u obitelji. Stoga se danas smatra da u razvijanju ovog poremećaja ulogu igraju i okoliš u kojem osoba odrasta, ali i genetski faktor. Problemi u obitelji vezani uz alkoholizam također povećava rizik od antisocijalnog ponašanja.
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 09:23   #22
Evo i pozitivnih osobina tog mentaliteta:
- ljudi veruju u ideje, ne misle samo na materijalne stvari, ali t se često izrodi u nešto sasvim negativno
- ljudi su strasni. Znaju da vole jako, da se vesele i kad bi drugi plakali, a opet može se desiti da mrze, ali čini mi se da je to u manjem obimu. Brzo planu ali i brzo se hlade.
- ljudi su neposredni. Nisu prefarbani i naučeni da glume, da ti se cere u lice i govore: Poštovani gospodine.... a da bi ti hebali sve po spisku
- inat je još jedna osobina koja može biti i pozitivna i negativna. Mnogevelike stvari su se desile iz inata. A ponekad može biti i smešan kao ona scena kad Mića Tomić u Ko to tamo peva hoće iz inata da kupi 5 karata
- gorštaci su prirodno oštroumniji nego ljudi u ravnici
- ljudi su iskreno gostoprimljivi. Gledao sam emisiju o ljudima iz nekog holandskog mesta koji su gostovali u Beogradu (jož za vreme SFRJ). Njih su smestili po stanovima Beograđana. I priča Holanđanka svoje utiske, kao joj je bilo neverovatno kad je otkrila da su je domaćini smestili u najveću sobu, a da su se oni sami stisli u jednoj maloj. I kad je rekla z neku vazu da je lepa a kad je krenula domaćica joj je stavila u torbu tu vazu i iako je Holanđanka odbijala da je primi domaćica se prosto ljutila zbog toga tako da je vaza završila u Holandiji
- ovde se još uvek ljudi svađaju oko toga ko će da plati turu pića, što je čak i mom drugu iz Hrvatske bilo nečuveno
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 13:59   #23
Exclamation

Quote:
Au197/79 kaže:
- ljudi su iskreno gostoprimljivi.
...prema strancima sa kešom u džepovima



ja pak dok sam bio u nizozemskoj, bilo mi je nepojmljivo kako je sve uređeno, kako postoje biciklističke staze po gradu, kako su im parkovi, ulice čiste i uredne.. kako su ljudi opušteni...
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 10:07   #24
Quote:
Cro Fag kaže:
...prema strancima sa kešom u džepovima
;)
Pa, sad o Dalmatincima, neki drugi put :)
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 12:39   #25
Exclamation

Quote:
Au197/79 kaže:
Pa, sad o Dalmatincima, neki drugi put
hehe
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 16:48   #26
Quote:
Simona kaže:
Sintagme su teško objašnjive, ali da pokušam:

Sve što si naveo plus zaobilaženje zakona ili kratko rečeno nedisciplina u svakom pogledu.

Naime, balkanske zemlje su stotinama godina bile pod vlašću Otomanskog carstva, gdje su pravila bila uglavnom sila vlasti a ne zakoni. Bolje rečeno, one u datom momentu. Kad je promijenjen "glavni", došao je neki drugi koji je imao svoja "pravila" iako ga je ista centarlna vlast postavila.

U tom smislu, Hrvatska je najmanje Balkan, bar oni dijelovi koji su ipak bili pod K und K.

Konkretno: Tamo gdje je Austrija dirigirala, postoje zemljišne knjige, a kad je dobila mandat za Bosnu, prvo je poslala mjernike za zemlju. I to su prve zemljišne knjige uopće.

Tako je i sa Srbijom (osim Vojvodine), samo je ona učila od Francuza, uglavnom.

Tako je ušlo u naviku da se sve sređuje s onim na vlasti, a ne prema zakonu.

Otud: Lako ćemo...ako nekog imaš poznatog ili rođaka na vlasti, ali i mentalitet da se zakoni primjenjuju selektivno (ili ako imaš novac za podmititi).

U Hrvatskoj je to počelo prevladavati u tzv socijalizmu iako su i tada bile vidljive razlike u shvaćanju zakona kao jednakog mjerila za sve. Tu čak ni novac nije igrao ulogu, prevladvao sistem: usluga za uslugu...tj snađi se druže.

E i to " snalaženje" je bitno u ovom mentalitetu.
slazem se sa gore navedenim ali bi dodao jos jedan vrlo vazan element 'balkanskog sindroma' a to je brutalnost i strahovita svirepost ljudi sa balkanskoh prostora s tim da se brutalnost mjesa sa izvanrednim gostoprimstvom pa sa takvim subjektom se moze imati ili smrtnog neprijatelja ili najboljeg prijatelja koji ce zrtvovati zivot za gosta. ovo je izrazenije sto je sredina primitivnija kao sto je albanija, kosovo, neki djelovi bosne i crne gore itd.
sve je to pokazao dobro posljednji rat- nazalost.
ja bi uporedio prostor kavkaza sa balkanom. mada je balkan napredniji imaju mnogo slicnih crta a u to sam se uvjerio povremeno boraveci tamo.
__________________
Captain James Cook Senior osobno, without prejudice
Captain James Cook is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 23:19   #27
eh sad me nije sve to volja čitat pa sorry ako već negdje piše.
granica balkana se smatra na rječini.
pojam: balkanizam-rat između zemlja koje su prije bile jedno(neznan kako da drugačije objasnim)
a suprotan pojam je skandinavizam..znači mirno odvojenje norveške od švedske
__________________
Zijew
Peyo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 18:20   #28
Quote:
Peyo kaže:
eh sad me nije sve to volja čitat pa sorry ako već negdje piše.
Zar i naslov teme?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 20:25   #29
Quote:
Peyo kaže:

granica balkana se smatra na rječini.
umalo!!!!
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 22:48   #30
Quote:
eena_ kaže:
umalo!!!!
iako ja to tako ne gledam jer se razočaram kad su moji frendovi tu u istri tipični balkanci...bez imalo kulture.
ali tako govore none i noneti
__________________
Zijew
Peyo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 01:28   #31
Quote:
Peyo kaže:
iako ja to tako ne gledam jer se razočaram kad su moji frendovi tu u istri tipični balkanci...bez imalo kulture.
ali tako govore none i noneti
balkan nije zemljopisni pojam, da skratimo priču
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 16:14   #32
Vidim ovdje se uglavnom pljuje po tzv. balkanskom mentalitetu. Osobno ne vidim ništa u tome loše. Balkanski mentalitet uključuje i neke lijepe običaje kao štu su ispeć nešto na ražnju, na jesen peć rakiju, što je u Europi nezamislivo i skandalozno.
Dok se nikog ne ugrožava, mislim da je ok
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 19:15   #33
Exclamation

Quote:
Arion kaže:

Dok se nikog ne ugrožava, mislim da je ok
ali ugrožava se,
i to i je problem
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 01:14   #34
Nisam u cjelini procitao sve postove,ali mentalitet,kao i toliki problemi na podrucju gotovo svakog ljudskog djelovanja,misljenja itd.,na ovim su prostorima zapoceli kad smo se mi "kao guske u magli" udruzili(da smo se barem udruzili) s nekim s kim nismo smjeli,kasnije se sve samo slagalo jedno na drugo,imali smo sansu 1944,ali krivi su nas oslobadjali...
Zivio Car Franjo Josip!
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 09:15   #35
Sedmica: Zivio Car Franjo Josip!

Da!

Vivat Ferenc Joška!!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 12:33   #36
Pa istina je ugrožava se, ali se ne treba zaboraviti i činjenica da ima još puno neizmirenih računa koji su se nagomilali od pada Bosne na ovamo.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 12:36   #37
Exclamation

Quote:
Arion kaže:
Pa istina je ugrožava se, ali se ne treba zaboraviti i činjenica da ima još puno neizmirenih računa koji su se nagomilali od pada Bosne na ovamo.
da

samo ne razumijem kako može netko može biti agresivna prema drugoj - verbalno ili fizički.. kroz cijeli život, tako provoditi život..
to uopće ne razumijem
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 14:44   #38
Quote:
Au197/79 kaže:
Pa, sad o Dalmatincima, neki drugi put
:2up: tebi i krofagu
 
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 13:49   #39
Exclamation

šta sam ja sad kriv


pa zezali smo se malo,
imaš slabe žifce





Quote:
Basta kaže:
:2up: tebi i krofagu
a upravo o ovome je i topic..
o takvom ponašanju
/
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 11:32   #40
primitivizam i zaostalost
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.