Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2018., 10:06   #3061
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Drusva se mijenjaju, zato je uloga Crkva danas jednsotavno manje vazna.
Mijenja se duh vremena, tehnologija i nauka napreduju, bolje se živi u vidu komfora (ne pere se veš na potoku, i ne zaziva kiša....), društvo je uređenije.
Crkva je maknuta kao izvor svekolike mudrosti i posrednik između covjeka i bogova.
Duhovnost se ogleda u konkurenciji mnogih učenja.
Privatni život svatko sam sebi uređuje prema nahođenju, u tom prostoru ima mjesta za religiju ili duhovnost ili za nešto treće.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 26.01.2018., 15:56   #3062
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mijenja se duh vremena, tehnologija i nauka napreduju, bolje se živi u vidu komfora (ne pere se veš na potoku, i ne zaziva kiša....), društvo je uređenije.
Crkva je maknuta kao izvor svekolike mudrosti i posrednik između covjeka i bogova.
Duhovnost se ogleda u konkurenciji mnogih učenja.
Privatni život svatko sam sebi uređuje prema nahođenju, u tom prostoru ima mjesta za religiju ili duhovnost ili za nešto treće.
YunStrijelica is offline  
Old 27.01.2018., 18:09   #3063
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Uloga Crkve je iskljucivo ovisna od njenog statusa u jednoj drzavi.
Kojoj to jednoj državi.
Pravi Život is offline  
Old 29.01.2018., 17:34   #3064
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Uloga Crkve je iskljucivo ovisna od njenog statusa u jednoj drzavi.
Stanovnistvo danas mijenja stav ka Crkvi, jer posjeduje vise znanja o radu Crkve. Nekad je posjeta Crkv nedeljom bila najvazniji dozivljaj tokom tijedna jedne osobe, ali, to danas, jednsotavno, vise nije. Drusva se mijenjaju, zato je uloga Crkva danas jednsotavno manje vazna. Vecina Crkvi u svijetu su privatno vlasnistvo, znaci, drzava ne finansira rad Crkve ( osim postojeci popusti veani za takse). Crkva, danas, iskljucivo ovisi od privatnog kapitala njenih clanova. Da li u HR svestenici dobijaju platu od drzave?
E pa meni nekad nedjelje nisu bile za ići u crkvu,nije me uopće privlačilo.Nedjelja mi je bila najgori dan u sedmici.Otkad idem nedjeljom u crkvu,postao mi je najbolji.
sanlukmarin is offline  
Old 30.01.2018., 17:05   #3065
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
E pa meni nekad nedjelje nisu bile za ići u crkvu,nije me uopće privlačilo.Nedjelja mi je bila najgori dan u sedmici.Otkad idem nedjeljom u crkvu,postao mi je najbolji.
Pa je, kad inače nedjelja najdosadniji dan u tjednu. Al što u crkvu ne bi išo svih sedam dana u tjednu, to bi bilo nešto najpohvalnije, zar ne.
Pravi Život is offline  
Old 05.02.2018., 19:59   #3066
Rimokatolička Crkva u Njemačkoj pronevjerila 56 milijuna američkih dolara.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 14.02.2018., 20:33   #3067
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
Mislim,tj.sigurna sam da za katoličku crkvu nema brige,jer nju "ni vrata paklena neće srušiti".Štoviše,na misama "zornicama"prije Božića,u 6 ujutro,prepuno je mladih.Uostalom,Isus je rekao"puno je zvanih a malo odabranih".E,sad,što neki paze na naše svećenike i traže im trn u oku a ne vide brvno kod sebe,hm...što reći.Upoznala sam ih dosta u životu i 99,99%ih je dobro,časni su i vjerom prožeti.Ima ih i drugačijih,kao i svugdje.Vidim da se može zvati nas katolike i crkvu i svećenike svakojako,spočitavati zatucanost,pedofiliju,da ne nabrajam što sve ne.To govori samo o stanju osoba koje to pišu.Jer,samo je u Bogu mir,dušo moja...i kad bi imali taj mir,umjesto trnja,raslo bi cvijeće u njhovim mislima...pa bi im i izričaj bio takav.Što se tiče slikovnica...tu se ne smije puno govoriti,za razliku o svećenicima.Do prije nekog vremena,bila je homoseksualnost bolest,nastranost-opće prihvaćena definicija.Sad je nešto čak poželjno,bombardiraju nas time,i ako se ne slažeš,nazadan si,a mogu te i kazniti za netrepljivost,jedino vjerska netrepljivost je skoro pa poželjna.No,sve što ne valja,uruši se samo od sebe...kao rimsko carstvo,kao komunizam...
Mene veseli kada slušam stavove mladih u svojoj okolini, kažu neki dan dva klinca kada sam ih pitao kada su zadnji puta bili na ispovijed šta mi imamo ići nekom svećeniku koji je tamo samo zbog para, možemo se mi kod kuće sjetiti boga... (Možete, ako se sjetite negdje između pisanja domaće zadaće i gledanja nogometne utakmice ili negdje oko Božića.)

Neće trebati vrata paklena da se nadvlada, doći će to iz svjetovnijih izvora...kakva ekonomska kriza, moralna, kriza identiteta...samo je pitanje vremena.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Old 14.02.2018., 20:53   #3068
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Neće trebati vrata paklena da se nadvlada, doći će to iz svjetovnijih izvora...kakva ekonomska kriza, moralna, kriza identiteta...samo je pitanje vremena.
Tu si u krivu. Ni vrata paklena neće je nadvladati. Nikada. Zato jer Crkvu ne održavaju samo vjernici već je pod patronatom, snagom Duha Svetoga. On je vodi kroz razne stramputice. A bilo ih je i još ih bude.
Kao što vjernici idu u crkve zbog Boga a ne rasvjete, lude zabave ili isključivo propovijedi.
Osim toga kažu statistike da broj nas vjernika raste u svijetu.
Olala!
R a s t e!
Koliko ono djece ide kod nas na vjeronak, Prvu Pričest i Krizmu. Hm oko 90%.
U socijalizmu to je bilo oko 20-30 %. Pa se vjera ipak održala.
Netko dila krive informacije i prospekte u društu antiteista i antikatolika.

Nejdemo mi nikam a organizirani ateizam i antiteizam odavno je uglavnom u ropotarnicama prošlosti.
pozitivax is offline  
Old 14.02.2018., 20:59   #3069
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Tu si u krivu. Ni vrata paklena neće je nadvladati. Nikada. Zato jer Crkvu ne održavaju samo vjernici već je pod patronatom, snagom Duha Svetoga. On je vodi kroz razne stramputice. A bilo ih je i još ih bude.
Kao što vjernici idu u crkve zbog Boga a ne rasvjete, lude zabave ili isključivo propovijedi.
Osim toga kažu statistike da broj nas vjernika raste u svijetu.
Olala!
Jesu li pod patronatom Duha svetog pobijene vještice i indijanci, prodavan oprost grijeha i silovani mali dečki?
Vrata pakla upravljaju Crkvom, draga moja.

Broj Crkvenih brakova stalno pada:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...e/1025896.aspx

U europi je zatvoreno preko 10.000 crkava jer nema više vjernika.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 14.02.2018., 21:15   #3070
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jesu li pod patronatom Duha svetog pobijene vještice i indijanci, prodavan oprost grijeha i silovani mali dečki?
Vrata pakla upravljaju Crkvom, draga moja.

Broj Crkvenih brakova stalno pada:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...e/1025896.aspx

U europi je zatvoreno preko 10.000 crkava jer nema više vjernika.

To je ljudski faktor, faktor loše primjenjenog i izvrnutog znanja (moći) i neznanja pojedinca jer Crkvu čine ljudi. Krivo tumačenje Božje volje i Božjih zakona.
Treba to staviti i u kontekst vremena u kojemu je bila inkvizicija. Vrijeme neznanja, straha, neukosti, brutalnosti u društvu općenito.
Inkvizicija je došla iz straha i predrasuda. Neznanja. Ne od Duha Svetoga. I to je jasno.
Bog je ljudima dao slobodnu volju činiti dobro ali eto i zlo. To ne znači da je vjera neispravna i da Crkva nije napravila tisuće plemenitih stvari i natjerala društvo na progres. U duhu i čovječnosti. Uvijek bude pojedinaca koji rade štetu Crkvi kao zajednici. To se nemre izbjeći jer ju čine ljudi.
Tu spadaju katolici i protestanti ali nisam studirala teologiju pa ne bih radije napisala nešto za što nemam znanje. Ovo pišem kao mali neuki vjernik, kao laik.

Organizirana društva pod vlašću ateizma jednako su nekak' isvrnula humanost.
Npr.organizirani ateizam zvan komunizam. U njemu je kroz povijest stradalo najviše ljudi a iako se Crkva posipala pepelom zbog inkvizicije, današnji neoliberalni leftići i dalje uzdižu oblike društvenog uređenja ateizmom npr."najbolja crkva je ona koja gori", kao idealno društvo. Silno se trude ne srušiti samo Crkvu, već i samu vjeru u ljudima. Vjeru u Boga (vidi Dawkinsa, vidi neoliberalističke antifa ideje)
Kaj je glupo jer je čovjek biće koje intuicijom osjeća da postoji Bog, postoji nešto veće, neki red i razlog. To se ne može uništiti jer je sastavni dio ljudskog bića.
Dakle, to se sve prodaje kao "sloboda". Slobode bez Boga i Božjeg nema.
Sloboda u egoizmu je prazna priča.
To je bulšit i samo maska za anarhiju i progon vjere, progon kojemu se teži. A teži se gubitku identiteta naroda i same humanosti tj. vjerskog morala koji je sidro društva. E kad se sidro povuče onda se može nametnuti moral interesnih skupina, moral egoizma itd.
Gubitak vjerskog i nacionalnog identiteta, sigurnosti, povezanosti ljudi vodi navek lakšem upravljanju čovjekom. Kužiš?
Veli ona stara " Ako ne znaš tko si doći će netko jači pa će ti objasniti tko si"

Kaj htjedoh reći?
Jedno i drugo je bila loša stvar. Inkvizicija i komunizam. Vražja posla.
Jedno je došlo od lošeg tumačenja vjere i oholosti, drugo od lošeg tumačenja ateizma i sebičnosti a sve je to posljedica odmicanja od Boga i ljudskosti. Ono kad pojedinim emotivno neinteligentnim budalama daš moć.
Posljedica neznanja i ljudskih mana. Tak' nekak otprilike.
pozitivax is offline  
Old 14.02.2018., 21:49   #3071
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
To je ljudski faktor, faktor loše primjenjenog i izvrnutog znanja (moći) i neznanja pojedinca jer Crkvu čine ljudi. Krivo tumačenje Božje volje i Božjih zakona.
Treba to staviti i u kontekst vremena u kojemu je bila inkvizicija. Vrijeme neznanja, straha, neukosti, brutalnosti u društvu općenito.
Inkvizicija je došla iz straha i predrasuda. Neznanja. Ne od Duha Svetoga. I to je jasno.
Bog je ljudima dao slobodnu volju činiti dobro ali eto i zlo. To ne znači da je vjera neispravna i da Crkva nije napravila tisuće plemenitih stvari i natjerala društvo na progres. U duhu i čovječnosti. Uvijek bude pojedinaca koji rade štetu Crkvi kao zajednici. To se nemre izbjeći jer ju čine ljudi.
Tu spadaju katolici i protestanti ali nisam studirala teologiju pa ne bih radije napisala nešto za što nemam znanje. Ovo pišem kao mali neuki vjernik, kao laik

Organizirana društva pod vlašću ateizma jednako su nekak' isvrnula humanost.
Npr.organizirani ateizam zvan komunizam. U njemu je kroz povijest stradalo najviše ljudi a iako se Crkva posipala pepelom zbog inkvizicije, današnji neoliberalni leftići i dalje uzdižu oblike društvenog uređenja ateizmom npr."najbolja crkva je ona koja gori", kao idealno društvo. Silno se trude ne srušiti samo Crkvu, već i samu vjeru u ljudima. Vjeru u Boga (vidi Dawkinsa, vidi neoliberalističke antifa ideje)
Kaj je glupo jer je čovjek biće koje intuicijom osjeća da postoji Bog, postoji nešto veće, neki red i razlog. To se ne može uništiti jer je sastavni dio ljudskog bića.
Dakle, to se sve prodaje kao "sloboda". Slobode bez Boga i Božjeg nema.
Sloboda u egoizmu je prazna priča.
To je bulšit i samo maska za anarhiju i progon vjere, progon kojemu se teži. A teži se gubitku identiteta naroda i same humanosti tj. vjerskog morala koji je sidro društva. E kad se sidro povuče onda se može nametnuti moral interesnih skupina, moral egoizma itd.
Gubitak vjerskog i nacionalnog identiteta, sigurnosti, povezanosti ljudi vodi navek lakšem upravljanju čovjekom. Kužiš?
Veli ona stara " Ako ne znaš tko si doći će netko jači pa će ti objasniti tko si"

Kaj htjedoh reći?
Jedno i drugo je bila loša stvar. Inkvizicija i komunizam. Vražja posla.
Jedno je došlo od lošeg tumačenja vjere i oholosti, drugo od lošeg tumačenja ateizma i sebičnosti a sve je to posljedica odmicanja od Boga i ljudskosti. Ono kad pojedinim emotivno neinteligentnim budalama daš moć.
Posljedica neznanja i ljudskih mana. Tak' nekak otprilike.
Znači Duh sveti djelomično patronira Crkvu, malo da malo ne?

Ono što ne može umrijeti je duhovno znanje i ono je pod patronatom Boga osobno, a Crkva je i dan danas organizacija koja zataškava i ne osuđuje zločine u svojim redovima.

Komunizam je politička i ekonomska, a ne religijska doktrina i ateizam je potpuno nebitna stavka za komunizam koju je marx izrekao samo u jednoj rečenici.
Vlast ateizma ne postoji kao ni organizirani ateizam.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 14.02.2018., 22:07   #3072
Komunizam je i religijska doktrina koja je krajnjim, uvjetovanim ateizmom željela preuzeti moć nad narodom.

Štiti Srebrni. Duh Sveti štiti.
Štiti je kada Crkva zglajza, prejde u krivo, izgubi se i previše zaruž. Usmjeri je na pravi put (sv. Franjo, sv. Ante) Ljudi, vjernici čine Crkvu a ljudi su slabi, bedasti, dobri, oholi i svakakvi. Vjera je ok, obredi su ok, Crkva je ok.
Malo su neki moćni pojedinci ili nekoliko pojedinaca, kroz povijest skrenuli od Božje riječi ali Crkva nije cijela takva. Dogodi se pojedincima da zglajzaju. Budu u napast.Duh Sveti vodi Crkvu(zajednicu vjernika) van kada ponekad kroz povijest zapne u glibu. Često je napadana i o njoj su se pričale zlonamjerne laži i izvrdavanja. Duh Sveti joj daje snagu da izdrži i da slijedi Kristov nauk.
Radi li to dobro vidi se kroz sve države kršćanske povijesti i one druge.
Nitko ne bi u Sjevernu Koreju, čak ni oni koji zagovaraju uništenje vjera, religija i Crkava. Dvoličnost.
Dawkins i ostali gromovnici antiteizma nisu preselili u Sjevernu Koreju iako je tamo zapravo vjera i Biblija zabranjena. Ipak im ne paše uređenje bez vjera, posebno kršćanstva.

To je sve samo moje traljavo mišljenje na koje bi vjerojatno sad jedan teolog vrtio glavom i najradije bi si stavio škarnicl na glavu sa natpisom: poxicu ne poznajem, nisam odavde, melje malo gluposti.

Krivo se izrazih ovo sa patronatom kako ga ti zamišljaš. Zanemari.
Ne bum dalje da još nešto ne zveknem. Pozz
pozitivax is offline  
Old 14.02.2018., 22:12   #3073
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Štiti Srebrni.
Štiti je kada Crkva zglajza, prejde u krivo i previše zaruži. Ljudi, vjernici čine Crkvu a ljudi su slabi, bedasti, dobri, oholi i svakakvi. Vjera je ok, obredi su ok. Malo su neki kroz povijest skrenuli od Božje riječi ali Crkva nije cijela takva. Dogodi se pojedincima da zglajzaju. Duh Sveti vodi Crkvu(zajednicu vjernika) van kada ponekad kroz povijest zapne u glibu
To je samo moje traljavo mišljenje na koje vjerojatno sad jedan teolog okreće glavom i najradije bi si stavio škarnicl na glavu sa natpisom: poxicu ne poznajem, nisam odavde, melje glupsti.

Krivo se izrazih ovo sa patronatom.Zanemari.
Ne bum dalje da još nešto ne zveknem.
Da Duh Sveti ponovno doleprša u Crkvu, dobio bi metak u čelo.
konjokradica is offline  
Old 14.02.2018., 22:44   #3074
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Kao što vjernici idu u crkve zbog Boga a ne rasvjete, lude zabave ili isključivo propovijedi.
Misliš da bi se jednako okupljali na livadi?


Quote:
Osim toga kažu statistike da broj nas vjernika raste u svijetu.
Olala!
A neka, to je dobro, barem znamo na koga možemo svaliti svu društvenu i moralnu bijedu naroda, sada kada je broj vanjskih neprijatelja sve manji, a duhovna bijeda sve veća.


Quote:
Koliko ono djece ide kod nas na vjeronak, Prvu Pričest i Krizmu. Hm oko 90%.
Ponovo, kruna i vjera su stupovi ovog bezglavog truljenja društva, možda ljudi shvate da se mnoge stvari s vremenom mijenjaju a KC je uvijek taj prisutni truli stup. A djeca koja idu na vjeronauk, i pričest, i krizmu su šminka, i nisu ništa bolja od djece koja te pečate ne skupe. Dapače...slavite, možda neće još dugo trajati.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Old 15.02.2018., 00:52   #3075
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Uloga Crkve je iskljucivo ovisna od njenog statusa u jednoj drzavi.
Stanovnistvo danas mijenja stav ka Crkvi, jer posjeduje vise znanja o radu Crkve. Nekad je posjeta Crkv nedeljom bila najvazniji dozivljaj tokom tijedna jedne osobe, ali, to danas, jednsotavno, vise nije. Drusva se mijenjaju, zato je uloga Crkva danas jednsotavno manje vazna. Vecina Crkvi u svijetu su privatno vlasnistvo, znaci, drzava ne finansira rad Crkve ( osim postojeci popusti veani za takse). Crkva, danas, iskljucivo ovisi od privatnog kapitala njenih clanova. Da li u HR svestenici dobijaju platu od drzave?
Da,jer crkva od RH dobiva godišnje 600 milijuna KN.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 15.02.2018., 00:57   #3076
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Da Duh Sveti ponovno doleprša u Crkvu, dobio bi metak u čelo.
Vrlo slikovito ali nažalost istinito.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 15.02.2018., 09:26   #3077
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Komunizam je i religijska doktrina koja je krajnjim, uvjetovanim ateizmom željela preuzeti moć nad narodom.


Svako malo ovdje komunizam postaje religija za proletarijat

Aleluja, vi zemaljsko roblje!

Ne razumiju neki opće postavke ideologije pa svoju religijsku doktrinu ogledaju u komunističkoj ideološkoj borbi...i ispadaju smiješni.

Ono što povezuje religiju i komunizam je pojam ideologije, mada po sadržaju različit po načinu djelovanja vrlo, vrlo sličan.

Jabuka je voće kao i kruška ali po drvu, izgledu i okusu to nije isto.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 15.02.2018., 10:28   #3078
Komunizam, kao i svako zlo, za krscanstvo je lakmus papir. Pokaze tko je kakv i koliki krscanin.

Church Militant: A Papal Scandal
tasia is offline  
Old 15.02.2018., 10:53   #3079
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post


Svako malo ovdje komunizam postaje religija za proletarijat

Aleluja, vi zemaljsko roblje!

Ne razumiju neki opće postavke ideologije pa svoju religijsku doktrinu ogledaju u komunističkoj ideološkoj borbi...i ispadaju smiješni.

Ono što povezuje religiju i komunizam je pojam ideologije, mada po sadržaju različit po načinu djelovanja vrlo, vrlo sličan.

Jabuka je voće kao i kruška ali po drvu, izgledu i okusu to nije isto.

Aleluja,vi zemaljsko roblje,jedina nagrada vam je groblje!
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 15.02.2018., 11:01   #3080
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
Komunizam, kao i svako zlo, za krscanstvo je lakmus papir. Pokaze tko je kakv i koliki krscanin.

Church Militant: A Papal Scandal
Nema sprave za mjerenje bilo kakve ideološke pripadnosti.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.