Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 11:31   #3441
Osnovni problem vjeronauka u skoli je sto je to jedini predmet u kojem ono sto se "uci" i ocjenjuje nisu cinjenice. Meni je to dovoljan razlog da se makne iz skole da se ne izjednacava sa ostalim predmetima.

U "drugim zemljama" religijska kultura je nekonfesionalni predmet, informacije o religijama.



Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:36   #3442
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Osnovni problem vjeronauka u skoli je sto je to jedini predmet u kojem ono sto se "uci" i ocjenjuje nisu cinjenice. Meni je to dovoljan razlog da se makne iz skole da se ne izjednacava sa ostalim predmetima.

U "drugim zemljama" religijska kultura je nekonfesionalni predmet, informacije o religijama.



Sent from my SM-G928F using Tapatalk
to što za tebe to nisu činjenice, to je tvoj stav. vjernicima to jesu činjenice. u finskoj se npr uči evangelički luteranski vjeronauk.
u grčkoj pravoslavni (izborno)..itd..

https://en.wikipedia.org/wiki/Religi...cation#Finland
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:40   #3443
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

al budimo realni, ovdje se ne raspravlja uopće o tome, to je sve samo dodatni razlog pljuvanja po vjeronauku i crkvi općenito. svi bi zbog problema satnice maknuli cijeli predmet.. ma daj molim te, pa uopće nije riječ o tome. većina je ovdje samo alergična na crkvu pa problem dječice sa rupom u rasporedu koristi kao neki argument za maknut cijeli predmet..
Ja, recimo, raspravljam upravo o tome. Maknut vjeronauk u suprotnu smjenu ili u crkvu, a idem u crkvu. Sudjelujem u pripravi djece za sakrament. Pripremam ih za pjevanje, za Božićne/Uskrsne predstave, za čitanje, ministriranje....
I kaj ćemo sad?
Kažeš da je tebi lakše da ti dijete ide na vjeronauk u školu u redovnoj satnici nego u suprotnu smjenu.
Ajmo onda stavit I sportove i glazbene i jezike usred nastave da bi svakom roditelju nešto bilo lakše.

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
kod nas evo, više djece ide na vjeronauk koji je na početku ili na kraju satnice, a manje ih ide na informatiku koja je uvijek prije ostalih izbornih, i to u blok satu, pa se nikad nitko nije žalio zašto djeca koja ne idu na informatiku čekaju blok sat da bi dočekali ostale predmete..
hoćemo sad malo srati po informatici onda?
Djeca koja ne idu na informatiku čekaju redovnu nastavu ili samo dolaze kasnije nego djeca koja idu na informatiku?

I ne kužim kako ne vidiš razliku između djece koja moraju čekat informatiku jer su izabrala izborni predmet, i djecu koja moraju čekat 2 sata redovnu nastavu jer im je netko usred nje stavio vjeronauk?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:47   #3444
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
to što za tebe to nisu činjenice, to je tvoj stav. vjernicima to jesu činjenice. u finskoj se npr uči evangelički luteranski vjeronauk.
u grčkoj pravoslavni (izborno)..itd..

https://en.wikipedia.org/wiki/Religi...cation#Finland
To nisu znanstvene cinjenice. To su vjerovanja.

Zamisli da se uci astrologija. Lekcija: utjecaj marsa i jupitera u konjukciji. Poglavlje: harmonicki i neharmonicki aspekti.

Koliko kog bilo korisno za samospoznaju, razvoj i razumijevanje ljudi oko sebe, astrologija nije znanost i ne treba biti uvrstena u kurikulum.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:18   #3445
ljudi, dajte najte.
nemojmo se zavaravati da zivimo u tako naprednom drustvu da je pohadjane ili nepohadjanje vjeronauka isto kao pohadjanje njemackog.

tko tvrdi da je to isto ili ne vidi ili ne zeli vidjeti.
tko od vas moze zamisliti da netko izgovori recenicu
necu se s tobom igrati jer ne ides na njemacki, svi koji ne idu na njemacki su zlocesti?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:28   #3446
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
To nisu znanstvene cinjenice. To su vjerovanja.

Zamisli da se uci astrologija. Lekcija: utjecaj marsa i jupitera u konjukciji. Poglavlje: harmonicki i neharmonicki aspekti.

Koliko kog bilo korisno za samospoznaju, razvoj i razumijevanje ljudi oko sebe, astrologija nije znanost i ne treba biti uvrstena u kurikulum.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
gle, bas me briga, nek se uci i astroologija ak nije obavezna... vjeronauk nije nikome obavezan...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:34   #3447
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Ja, recimo, raspravljam upravo o tome. Maknut vjeronauk u suprotnu smjenu ili u crkvu, a idem u crkvu. Sudjelujem u pripravi djece za sakrament. Pripremam ih za pjevanje, za Božićne/Uskrsne predstave, za čitanje, ministriranje....
I kaj ćemo sad?
Kažeš da je tebi lakše da ti dijete ide na vjeronauk u školu u redovnoj satnici nego u suprotnu smjenu.
Ajmo onda stavit I sportove i glazbene i jezike usred nastave da bi svakom roditelju nešto bilo lakše.



Djeca koja ne idu na informatiku čekaju redovnu nastavu ili samo dolaze kasnije nego djeca koja idu na informatiku?

I ne kužim kako ne vidiš razliku između djece koja moraju čekat informatiku jer su izabrala izborni predmet, i djecu koja moraju čekat 2 sata redovnu nastavu jer im je netko usred nje stavio vjeronauk?
npr, informatika (izborni) se stavlja prije talijanskog, takodjer izborni. al je blok sat uvijek, za razliku od talijanskog, pa djeca koja pohadjaju samo talijanski, imaju rupu od dva sata.

u skoli gdje ide moje dijete su sportovi i aktivnosti (gitara, judo, karate, njemacki, nogomet,,, stvari koje roditelji dodatno placaju) stavljeni u prostor skole nakon cjelodnevne nastave tako da mozes sve obaviti u skoli i doci kuci s mirom.

dakle, moja poanta je- kuzim da treba rijesiti problem sa satnicom (koja ocito nije prisutna u bas svakoj skoli), ali sto se tice samog predmeta- JA zelim da je u skoli. i sad mene zanima, cija je zelja jaca i ima vece pravo?
onoga tko zeli ili onoga tko ne zeli? nikad nece svi biti zadovoljni i po meni je ovako jedino i moguce, da imaju oni koji ga zele, a oni koji ga ne zele nemaju.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:36   #3448
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ljudi, dajte najte.
nemojmo se zavaravati da zivimo u tako naprednom drustvu da je pohadjane ili nepohadjanje vjeronauka isto kao pohadjanje njemackog.

tko tvrdi da je to isto ili ne vidi ili ne zeli vidjeti.
tko od vas moze zamisliti da netko izgovori recenicu
necu se s tobom igrati jer ne ides na njemacki, svi koji ne idu na njemacki su zlocesti?
ovo je problem kretena. tko ce tako uciti svoju djecu da mrzi druge na rasnoj ili vjerskoj ili nacionalnoj osnovi je kreten prve klase i to se nece promijeniti bio vjeronauk u skoli ili ne. takav mamlaz ce svoju mrznju pokazati gdje god stigne. no, srecom, nisu svi takvi
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:44   #3449
istina da ce mrznju pokazati svuda, ali dopusti da je normalno zeljeti da ti dijete u samoj skoli ne bude tome izlozeno i da te ne bude potencirano vjeronaukom u samoj skoli.

ja nisam upisala dijete na vjeronauk jer smatram da se mora nauciti nositi s kretenim i da je moja duznost da ju naucim da ne spusta glavu i ne uklapa se na silu.
ali, radije bi da to ucimo polakse i na laksim i manje zapaljivim temama od vjere u hrvatskoj.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:54   #3450
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
istina da ce mrznju pokazati svuda, ali dopusti da je normalno zeljeti da ti dijete u samoj skoli ne bude tome izlozeno i da te ne bude potencirano vjeronaukom u samoj skoli.

ja nisam upisala dijete na vjeronauk jer smatram da se mora nauciti nositi s kretenim i da je moja duznost da ju naucim da ne spusta glavu i ne uklapa se na silu.
ali, radije bi da to ucimo polakse i na laksim i manje zapaljivim temama od vjere u hrvatskoj.
mogu vjerovati da negdje zbilja ima kretena koji misle da su drukciji ili bolji jer idu ili ne idu na vjeronauk, al ja takve NIKAD nisam vidjela uzivo. zapravo, o njima citam jedino ovdje na forumu. nikad nisam cula da se netko nekome ruga jer ide ili ne ide na vjeronauk, bilo koje vjeroispovijesti... majke mi
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:08   #3451
ja ne znam gdje ti zivis ali ocito negdje lijepo
ja sam u dijelu zagreba koji nekako ne slovi za vjerski i nacionalno zagrizene dijelove pa je moja mala imala vec svakakvih situacija
ona ima jezicinu i sve je lijepo rijesila, ali osjecam da joj i dalje nije svejedno sto se jedna curica ne zeli s njom igrati jer ne ide na vjeronauk.
ja sam joj objasnila da nije mala kriva, da ju je netko lose naucio ali s vremena na vrijeme to iskrsne u razgovoru.
srecom malu to ne muci u smislu da je tuzna i da ju to boli nego vise u smislu da ne razumije i da joj je glupo.
ako te zanima, mogu ti napisati sve sto je cula u jednom lijepom urbanom zagrebackom kvartu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:24   #3452
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ne znam gdje ti zivis ali ocito negdje lijepo
ja sam u dijelu zagreba koji nekako ne slovi za vjerski i nacionalno zagrizene dijelove pa je moja mala imala vec svakakvih situacija
ona ima jezicinu i sve je lijepo rijesila, ali osjecam da joj i dalje nije svejedno sto se jedna curica ne zeli s njom igrati jer ne ide na vjeronauk.
ja sam joj objasnila da nije mala kriva, da ju je netko lose naucio ali s vremena na vrijeme to iskrsne u razgovoru.
srecom malu to ne muci u smislu da je tuzna i da ju to boli nego vise u smislu da ne razumije i da joj je glupo.
ako te zanima, mogu ti napisati sve sto je cula u jednom lijepom urbanom zagrebackom kvartu
ja sam u pg županiji. nisam nikad tako nešto čula.. u svakom slučaju je jadno, bez obzira radi li se diskriminacija zbog predmeta, vjere, boje tenisica ili neceg desetog.
ali nije kriv predmet nego oni idioti koji svoju djecu tako odgajaju.
moja je puno puta ismijana na treningu samo zato sto odradi sve sto joj trener kaze i onda kad i ne gleda u nju. svaku vjezbu do kraja i po peesu, dok druge cure fusare cim netko ne gleda u njih i onda se izruguju mojoj.
što da radim i što da zaključim? da djecu te dobi ne treba slati na grupni sport? jesu li krivi treneri, dvorana , sam sport? ili roditelji koji su naucili svoju djecu da se izruguju čime god stignu?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:36   #3453
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
npr, informatika (izborni) se stavlja prije talijanskog, takodjer izborni. al je blok sat uvijek, za razliku od talijanskog, pa djeca koja pohadjaju samo talijanski, imaju rupu od dva sata.

u skoli gdje ide moje dijete su sportovi i aktivnosti (gitara, judo, karate, njemacki, nogomet,,, stvari koje roditelji dodatno placaju) stavljeni u prostor skole nakon cjelodnevne nastave tako da mozes sve obaviti u skoli i doci kuci s mirom.

dakle, moja poanta je- kuzim da treba rijesiti problem sa satnicom (koja ocito nije prisutna u bas svakoj skoli), ali sto se tice samog predmeta- JA zelim da je u skoli. i sad mene zanima, cija je zelja jaca i ima vece pravo?
onoga tko zeli ili onoga tko ne zeli?
nikad nece svi biti zadovoljni i po meni je ovako jedino i moguce, da imaju oni koji ga zele, a oni koji ga ne zele nemaju.
kakva su ovo pitanja?

cinjenica je da nece nikad svi biti zadovoljni, ali zasto se vjeronauk uvijekmoze staviti na pocetku ili na kraju, a jako cesto unutar satnice,a informatika, njemacki i sl. ne, odn najcesce se stavljaju u drugi turnus?

a da ne spominjem da pricamo o predmetu koji je 8 (slovima: osam) godina u skoli, a njemacki 5 ili informatika 4, pa u ime neke pravedenosti, ne bi li bilo fer da se i vjeronauk, barem nekad stavi u drugi turnus? onak, nekom logikom da djeca koja su strpljivo sjedila prazan sat 3 godine vjeronauka ako zele ucit njemacki, ne moraju strpljivo cekat prvi sat u drugim turnusu?
malo tolerancije i pravde, nije li to nesto sto ucite i propovijedate u crkvi?

i ono sto Mad kaze, njemacki ce uredno spojiti dve grupe djece (iako bi im bilo bolje da uce u malim skupinama i da nastavnik dobije jos dva sata vise, dok se vjeronauk uvijek odrzava samo i jedino po razredu, da slucajno netko ne izgubi satnicu).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:22   #3454
Ja bih samo dodala da nije istina da u svim zemljama postoji neki oblik vjeronauka u skolama jer kod mene ne postoji (Kanada). Postoje privatne katolicke skole ali u javnim skolama vjeronauka nema. Djeca imaju Sunday school - u crkvi.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:31   #3455
Takoder treba dodati da predmet u kojem se uci o 5religijama nije isto sto i vjeronauk kakav mi imamo.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:47   #3456
Bilo bi lijepo kad bi vjeroucitelji poceli vjeru djeci priblizavati s ljubavlju, a ne kroz moranje i ucjene prosjekom ocijena.
Time djeci usaduju samo otpor i mrznju prema vjeri jer vjeronauk ne mogu povezati s nicim pozitivnim, opustajucim i lijepim.
Trebalo bi djeci usaditi ljubav i postovanje prema vjeri, ako vec ne kroz osobno vjerovanje i potrebu za vjerom, onda barem kroz postovanje vjere kao nasih tradicija, korjena, obicaja, necega sto je duboko usadeno u nasu proslost, nesto sto nas je odredilo i smjeravalo stoljecima i nesto sto je ljude odrzavalo na zivotu u nemogucim uvjetima i godinama, ali i kao postovanja onih koji imaju izrazenu potrebu za vjerom i povezanost s vjerom. Nebitno koja vjera to bila.
Zao mi je sto ponekad vjeronauk predaju osobe koje niti imaju dara za prenijeti toplinu, vaznost i sirinu vjere, pa imam dojam da su pojedini vjeroucitelji uskogrudne, iskompleksirane osobe kojima je jedini cilj ispoljiti svoju nadmoc nad djecom i terorizirati ih kako bi svoje frustracije lijecili na njima.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:49   #3457
Ne kužim postove pojedinih roditelja koji neprestano ponavljaju da je vjeronauk izborni predmet, i zašto nam smeta u školi, i tko neće ne mora.
Pa ne smeta ljude ovdje činjenica da vjeronauk postoji u školi, nego nesretni Vatikanski ugovori koji zabranjuju da ga se stavlja kao predsat, sedmi sat ili u suprotnu smjenu.
Što bi mene smetao bilo koji izborni predmet? Tko hoće učiti heklanje ili sviranje ukulelea, neka svira. Ne vjerujem da bi itko ovdje raspravljao ili otvarao temu pod nazivom "ukulele u školi- združeni topic".
Eh, kad bi taj neobičan predmet osvanuo u satnici dvaput tjedno, drugi ili treći sat, onda bi drugačije gledali.
Zato nakon čitanja cijele teme, i dalje ne kužim da netko ne kuži da nije problem (bar većini) postojanje vjeronauka u školi, nego napižđivanje istog usred satnice, uz popratno slijeganje ramenima: pa tko neće ne mora, to je izborni....



Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:56   #3458
Post

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ja bih samo dodala da nije istina da u svim zemljama postoji neki oblik vjeronauka u skolama jer kod mene ne postoji (Kanada). Postoje privatne katolicke skole ali u javnim skolama vjeronauka nema. Djeca imaju Sunday school - u crkvi.
ako se vratiš na moj post i ponovno ga pročitaš-vidjet ćeš da sam napisala "u GOTOVO citavim svijetu". gotovo, ne kompletno čitavom svijetu. znam za kanadu
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:59   #3459
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kakva su ovo pitanja?

cinjenica je da nece nikad svi biti zadovoljni, ali zasto se vjeronauk uvijekmoze staviti na pocetku ili na kraju, a jako cesto unutar satnice,a informatika, njemacki i sl. ne, odn najcesce se stavljaju u drugi turnus?

a da ne spominjem da pricamo o predmetu koji je 8 (slovima: osam) godina u skoli, a njemacki 5 ili informatika 4, pa u ime neke pravedenosti, ne bi li bilo fer da se i vjeronauk, barem nekad stavi u drugi turnus? onak, nekom logikom da djeca koja su strpljivo sjedila prazan sat 3 godine vjeronauka ako zele ucit njemacki, ne moraju strpljivo cekat prvi sat u drugim turnusu?
malo tolerancije i pravde, nije li to nesto sto ucite i propovijedate u crkvi?

i ono sto Mad kaze, njemacki ce uredno spojiti dve grupe djece (iako bi im bilo bolje da uce u malim skupinama i da nastavnik dobije jos dva sata vise, dok se vjeronauk uvijek odrzava samo i jedino po razredu, da slucajno netko ne izgubi satnicu).
je, sve bi to bilo fer, al to trebaju riješiti ravnatelji i satničari. kod nas su svi izborni predmeti u istom statusu i jednako na pocetku ili kraju nastave, pa djeca dolaze ranije ili kasnije, odnosno odlaze ranije ili kasnije ovisno na koji izborni idu.
ako je negdje drukcije, onda to treba rijesiti skola. takodjer mi je i logicno da ako u nekom razredu zaista velika vecina ili svi idu na jedan izborni, onda moze biti usred satnice (vidjela par puta). tako da u nasoj zupaniji, to su moja iskustva. zadto je kod vas u zg drukcije, ne znam. treba vidjet s ravnateljima

i što se tiče veličine grupe, bez obzira na sluzbeno pravilo, opet ti jako puno obisi o ravnatelju. kad hoce, spojit ce on i vjeronauk i francuski i informatiku u jednu grupu sa 25 ucenika, a isto tako moze svima izici u susret i naci nacin da svi imaju svoju grupu i time vecusatnicu. vidjela isto x puta. kad ravnatelj hice pomoci, uvijek nadje neko rijesenje. kad nece, moze zajebati sve izbornjake ili samo odredjenog, ovisno kome je naklonjen, jel
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 20:09   #3460
samo što pravilnik o broju učenika kaže da je za izborne minimalna veličina grupe 15, OSIM za vjeronauk, gdje se može organizirati i za manje grupe
a kad je ministar pred par godina poslao dopis školama da vjeronauk ima biti na početku i kraju nastave biskupi su skočili istog trena ko Jack in the box i dreknuli "vatikanski ugovoriiiiiii"
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.