Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2016., 18:11   #81
E da, tu stoji ono "ne brkaj uvjerenja i vjeru" jerbo 2 su različita pojma.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 21:43   #82
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da će djelovanje kontra negativnosti pojačati negativnost? Valjda obrnuto
Možeš se prisiljavati na što te "volja", ali problem "negativnosti" ima svoje dublje korijene, izvan dohvata tvojih misli i mogućih beskonačnih analiza, što, kako, zašto, gdje...

Quote:
Naša umna negativnost je proziašla i nastala je iz negativnih djela
Daleko, daleko; duboko, duboko...
staro gunđalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 21:52   #83
Quote:
staro gunđalo kaže: Pogledaj post
Možeš se prisiljavati na što te "volja", ali problem "negativnosti" ima svoje dublje korijene, izvan dohvata tvojih misli i mogućih beskonačnih analiza, što, kako, zašto, gdje...
Svi ti dublji korijeni su materijalni, a duhovno ima moć da utječe na sve što je materijalno u nama
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:03   #84
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zato jer većina ljudi u principu sa negativnosti ni ne zna baratati.
A kako se to radi?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:47   #85
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom, a svaki drugi zapadnjak će reći da, da, to je točno slažem se
Ja vas pitam: što znači pobijediti samog sebe?

Ja mislim da to znači da djelujemo kontra naših unuarnjih negativnih poriva bez obzira koliko bili jaki. što jači porivi, to je veća pobjeda.

Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
Kad se natjeraš na nešto što ne želiš.
ekho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 21:56   #86
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Svi ti dublji korijeni su materijalni, a duhovno ima moć da utječe na sve što je materijalno u nama
Duhovno i materijalno, koliko je poznato, neodvojive su "sastavnice". Misao, ideja, (usmjerena) pozornost, namjera utječe na materiju; stanje živčanog sustava utječe na misao, odluke... -- sprega tog "dvojeg", ili je zapravo cjelina.

Sve se čini da si u ovu priču upleo sugestiju. Što je proces uvjeravanja samoga sebe u nešto, u neku ideju.

Naslov teme dosta ti je zbunjujuć, u najmanju ruku. Tko tu koga pobjeđuje? Neki unutarnji gospon pozitivac mrskoga negativca?

Zvuči šizofrenično, jelda.

Tko si ti tu? Ili, koji si ti? Dva u jednom?
staro gunđalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:10   #87
Ako je misao materijalna... onda se pitajte šta su sve ljudi pomislili izgraditi a nikad nisu uspjeli,
onda time misao im se baš ni nije spretočila u materiju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 22:29   #88
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ako je misao materijalna... onda se pitajte šta su sve ljudi pomislili izgraditi a nikad nisu uspjeli,
onda time misao im se baš ni nije spretočila u materiju.
Činjenica je da bez misli nema ljudskog stvaranja. To da li neko bukvalno ili ne razume određene iskaze, to je već druga dimenzija stvari.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 23:38   #89
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom...
Mislim da riječ "pobjeda" nije dio istočnjačkog vokabulara
Kod istočnjaka je sve uglavnom prepuštanje vodstvu nečega što nije naša volja niti naš ego. Istočnjaci zapravo odvraćaju od koncentracije na ego a pogotovo od toga da egom/svojom voljom bilo što duhovno pokušavamo , let alone "borimo se" kako bismo pobijedili ....

Riječ "pobjeda" (koja podrazumijeva "borbu" jer bez borbe nema ni pobjede) tipično je zapadnjačka - kao i ova jednostavna narodska psihologija - i nema veze s Istokom.
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 23:51   #90
Sta kada izgubis samog sebe iznutra ?
Ne znam kako bi drugacije percipirao pitanje..
Kada tjeskoba, anksioznost i depresija traju veci dio dana i jednostavno postaju svakodnevnica.
Kada nikakav nadolazeci uspjeh ih ne ublazava vec samo dalje prati nezadovoljstvo ? Kada dan postaje nesto sto samo prezivljavas i samo cekas da prode dode do djela kad legnes u krevet i zaboravis uz san sve bar na neko neodredeno vrijeme ? Ne znam dali sam ovo pisao pod dobru temu medutim nisam nasao nista slicno mome pitanju.
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 08:50   #91
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
Sta kada izgubis samog sebe iznutra ?
Ne znam kako bi drugacije percipirao pitanje..
Kada tjeskoba, anksioznost i depresija traju veci dio dana i jednostavno postaju svakodnevnica.
Kada nikakav nadolazeci uspjeh ih ne ublazava vec samo dalje prati nezadovoljstvo ? Kada dan postaje nesto sto samo prezivljavas i samo cekas da prode dode do djela kad legnes u krevet i zaboravis uz san sve bar na neko neodredeno vrijeme ? Ne znam dali sam ovo pisao pod dobru temu medutim nisam nasao nista slicno mome pitanju.
To znači da je to savršen trenutak života, savršen slučaj da nešto korenito promeniš u životu, odnosno u svom načinu mišljenja, u svom ponašanju. u svom odnosu prema sebi i okolini umesto što se udaljavaš od samog sebe i svega okolo kroz sve veće poistovećivanje sa tim lažnim "ja" koje dovodi do tog osećaja. Takva vrsta doživljaja je blagoslov kada se iskoristi za duhovni napredak, ne treba na to gledati kao ne nešto nužno loše, naprotiv.

Izgubljenost nije u nečem stvarnom, već u lažnom, u samostvorenoj iluzornoj identifikciji sa nečim što defakto nisi - inače to ne bi ni bilo tako doživljeno.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 10:54   #92
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Mislim da riječ "pobjeda" nije dio istočnjačkog vokabulara
Kod istočnjaka je sve uglavnom prepuštanje vodstvu nečega što nije naša volja niti naš ego. Istočnjaci zapravo odvraćaju od koncentracije na ego a pogotovo od toga da egom/svojom voljom bilo što duhovno pokušavamo , let alone "borimo se" kako bismo pobijedili ....

Riječ "pobjeda" (koja podrazumijeva "borbu" jer bez borbe nema ni pobjede) tipično je zapadnjačka - kao i ova jednostavna narodska psihologija - i nema veze s Istokom.
Nisam baš shvatio, jel istočnjaci kad ratuju onda obe strane gube pošto nemaju riječ pobjedu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 13:26   #93
@yakuzza razumijem sta mi hoces reci, ali ne znam od kuda poceti.. U zadnje vrijeme me vise nista ne ispunjava iznutra, ne veseli.. Ne znam sta promijeniti, okolinu ne mogu barem dok ne zavrsim fax i ne nadem posao nakon toga.. Drustvo sam odbacio.. Trening, bicikl vise me nista ne ispunjava...
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 04:31   #94
"Biti korak ispred vlastite pozornosti i pedalj iznad automatizma vlastitih misli" - Gurdjieff
Distopija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 23:19   #95
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio, jel istočnjaci kad ratuju onda obe strane gube pošto nemaju riječ pobjedu
Riječ "pobjeda" nije dio vokabulara ISTOČNJAČKE DUHOVNOSTI.

I, ne pravi se blesav
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 00:21   #96
kolko oces.

Od doslovnih ratova i vojskovodja uzdignutih na nivo mitoloskih bozanstava, do pretvaranja istih u metafre pobjede nad vlastitim manama i egom, strogih asketskih "samosasobomborecih" praksi...

Ne znam zasto svi stalno proiciraju neke crno-bijele fantazije na taj zamisljeni bajkoviti istok. Pa nije istok jedna religija, jadna duhovnost, jedna retorika... Te lazne dihotomije apstraktnog arhetipskog zapada i istoka su obicna bajka jeftinih metafizickih cajki
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 16:57   #97
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
kolko oces.

Od doslovnih ratova i vojskovodja uzdignutih na nivo mitoloskih bozanstava, do pretvaranja istih u metafre pobjede nad vlastitim manama i egom, strogih asketskih "samosasobomborecih" praksi...

Ne znam zasto svi stalno proiciraju neke crno-bijele fantazije na taj zamisljeni bajkoviti istok. Pa nije istok jedna religija, jadna duhovnost, jedna retorika... Te lazne dihotomije apstraktnog arhetipskog zapada i istoka su obicna bajka jeftinih metafizickih cajki
Sorry, nisam znala da neki svrstavaju "ratove i vojskovođe uzdignute na nivo božanstava" u "duhovnost"....
"Kult vladara" o kom pričaš postojao je i u čitavom zapadnom svijetu prije nego je kršćanstvo postalo službena religija Rimskog Carstva. Pa je tako kod nas npr car Dioklecijan krajem 3. stoljeća zahtijevao pri svojim "javnim pojavljivanjima" da svi pred njim kleče i gledaju u pod jer je on bio "sin boga Jupitera" a bogove se ne smije gledati u oči (stari perzijski običaj... )
Inače, ja taj kult vladara ne smatram niti religijom, a kamoli duhovnošću, kao ni "stroge asketske samo-whatever prakse" - ne znam jel toga još ima ... ?

Istok nije jedna religija ali je - i to se zna, o tome se piše, to se ustanovljava i dokazuje u skoro svim disciplinama, poglavito u medicini - daleko MIROLJUBIVIJI od Zapada, tako da teško da se tu radi o "lažnoj dihotomiji" i sličnim "metafizičkim cajkama" koje ti Beljki po svemu sudeći jako dobro poznaješ
Istok, počevši od tradicionalne kineske medicine pa do japanske makrobiotike i naučavanju o yin-yang ustrojstvu svijeta, i kad smo već kod duhovnosti, preko svih duhovnih učitelja i naučavatelja zena, zen-budizma, tibetanskog budizma, itd - za razliku od strogo dualističkog Zapada - čovjeka promatra u cjelini, dakle njegovo fizičko-emocionalno-duhovno ustrojstvo, i nema običaj dijeliti ga na sastavne dijelove pa npr u medicini popravljati tijelo kao da je stroj nezavisan od ostalih ljudskih komponenti, i tome sl.. Zbog ovoga sam najviše rekla da sintagma "pobijediti sebe" ne spada toliko u nešto istočnjačko koliko u najobičniju zapadnjačku psihologiju. Ja barem nisam pronašla nijednog istočnjačkog (indijskog, kineskog, japanskog itd) duhovnog učitelja koji bi pričao o tome da se sa sobom treba boriti - svi govore o prevazilaženju sukoba i dualnosti a ne o zauzimanju jedne strane i "pobjeđivanju" druge.
Raznorazne ratničke vještine također ne ubrajam u "duhovnost" (mada one to vjerojatno jesu - upravo zbog ovoga što sam rekla, odnosno činjenice da se na Istoku rijetko šta dijeli, umjesto toga sve je povezano u jednu cjelinu)


I, postoji suptilna razlika između "pobjede nad vlastitim manama" i "pronalaženja Sebe/Boga" - ovo prvo je više stvar morala i trenutnih vrijednosti u društvu, više je to bihevioralna psihologija nego prava duhovnost. Duhovnost uvijek ima veze s nečim duhovnim, dakle nevidljivim, skrivenim, više ili manje teško dostižnim, i premda pronalaženje vlastite suštine ("Boga") često ovisi o "pobjedi nad vlastitim manama" to ne mora uvijek biti tako.

Zadnje uređivanje Nea-- : 21.02.2016. at 17:26.
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 17:28   #98
Neki od najvecih Indijskih Bogova-Avatara su mitoloski vladari i vojskovodje (Krishna, Rama).

To je i inace univerzalno u povijest mitologije, starija faza razvoja religijskog mita vrlo cesto se bazira na bozanskom Heroju-ratniku. Tek kasnije dolaze likovi koji utjelovljuju pojam bozanskog u nekom redovnicko-asketskom modu (a cesto se pri tome opet referiraju na narniji ratnicki).

Pa ako uzmes Hare Krisne kao primjer oni slijede navodnog avatara koji je bio asketski devocijski svetac-po njima utjelovjenje Krisne - a koji se opet bazira na ranijem vaisnavskom religijskom nasljedju koje stoje Boga ratnika i vladara (Krishnu).

SLicno je i u Brahamskim religijama gdje je stari zavjet pun grube, ratnicke proslosti da bi se u kasnijim fazama razvijale misticne struje, a onda krscani stvorili i mit "asketskog" odvojenog bozanstva u Isusu.

Koliko si vremena provela na istoku? Ja sam par godina u Indiji i odgovorno tvrdim - daleko je to drustvo agresivnije, davinistickije i nehumanije od naseg.
MItovi istoka zu zapadne zastarjele teozofske projekcije iz vremena kada je on bio dovoljno daleko da se fantazije i zelje podvaljuju pod stvarnost.

Nista na svijetu nije tako crno bijelo, redukcinizam na jednostavne podjele i definicije je samo pitanje psiholoske ekonomije - jer je stvarnost previse kompleksna i trazi ulaganje previse truda - sve da bi shvatili da nikad nista necemo do kraja shvatiti. Pa nam je lakse funkcionirati na generalizacijama, mitovima i floskulama.

mozemo o udizmu i zenu, kad si vec spomenula. Religije ciji su samostani na dalekom istoku odrzavali poput nasih crkvenih imanja, kmetive pa cak i robove, ulazili u politicke sukobe, drzali vojske i jebavali djecacice uredno... je vala.. sve tratincica do tratincice
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 15:56   #99
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Riječ "pobjeda" nije dio vokabulara ISTOČNJAČKE DUHOVNOSTI.
Pa šta nikad nisi gledala nijedan kung fu film gdje stari bradati majstor kaže mladom učeniku da treba pobijediti samog sebe?

Baghavad Gita je razgovor Krišne i Ardžune na bojnom polju.
A što je hinduizam nego istočnjačka duhovnost?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)

Zadnje uređivanje Srebrni-medvjed : 22.02.2016. at 16:44.
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 18:11   #100
Hinduizam je religija.
Da je religija isto što i duhovnost, ne bismo imali na forumu dva posebna pdf-a za to dvoje, njet... ?

A kung fu je borilačka vještina.
Da je borilačka vještina isto što i duhovnost, vjerojatno bismo već imali i Kung-fu ili neku sličnu temu na duhovnosti, ne bismo li.. ?
Smarty

(No sada barem znam da imaš veze s duhovnosti koliko i ja s matematikom )
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.