Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 13:26   #21
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
I tako je puno.
Zasto bi bilo puno??
Ocekujem da ce ici i dosta vise. Napisao sam da je toliko tresao pomocni da se nisam usudio odvrnut do punog gasa da mi pomocni ne otpadne u more.
Ocekujem da ce ici najmanje 30 milja a iznenadio bi me da ide 33-34 koliko su proracuni. Jer teorija je jedno a praksa drugo.
Zasto bi sirova snaga znacila da automatski to znaci brzinu? Sjecam se ocevih knjiga kako su se gradile nekad
male jurilice sa 20 ak konja jakim motorima. Pa sam razmisljao da je jedino vazno smanjit otpor klizanja po povrsini i plovilo izdici iznad te povrsine. Uz malu tezinu i nekakav optimum postici sto vecu brzinu glisiranja.
Da pogrijesio sam pretprosle godine postavljajuci trim kako se nekad postavljalo na starim maestralima drvenih podnica. Cjelo vrijeme mi se cinilo da plovilo ruzno roni ali sam mislio da je to ok. Gledao sam i druge sa slicnim plasticnjacima da isto tako postavljaju trim.
A onda sam ove godine trim postavio drugacije, na prvi pogled neprirodno ali pokazalo se mnogo bolje. Ne mogu rec gumenjak kad je od plastike. Plasticnjak glisira na par pedalja podnice i onim gumenim produzecima iza daske na kojoj je motor. A sve ostalo je u zraku. Plovi mnogo stabilnije i ide brze nego prije, to je vise nego ocito. Izgleda glupo i neprirodno jer stalnmo prednji kraj strsi u nebo ali to je to. Valjda je to to.
Istina izbacio sam sav visak od opreme, izbacio sam drugi rezervoar od 25 litara. Namazao sam dno camca izvana tekucinom koja smanjuje trenje odnosno bolje klizi po vodi.

Bojane ja ne trazim da to napravis

PS.
Trebali ste vidjet ovo ljeto jednog talijana koji je na puno vecem gliseru ploveci paralelno samnom, par puta gledao u mene, pa u svoju Yamahu 150, pa u svoje instrumente i tako u krug.
A ja samo nisam htio da me ulovi njegov val.
__________________
Ghost of the Navigator

Zadnje uređivanje navigator1 : 23.11.2017. at 13:52.
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 16:01   #22
sorry al ovo 30nm pa i više sa tomos 18
mislim svaka čast na opisu i testiranju ali mislim da nešto tu ne štima, sa čime i u kojoj jedinici mjeriš brzinu?
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 08:21   #23
Quote:
bojan111111 kaže: Pogledaj post
sorry al ovo 30nm pa i više sa tomos 18
mislim svaka čast na opisu i testiranju ali mislim da nešto tu ne štima, sa čime i u kojoj jedinici mjeriš brzinu?
Nas dvoje smo na Elan T400 + (starom) T18 uvijek plovili na barem 20 čvorova.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:01   #24
Gumenjaci sa mekim dnom generalno mogu više nego što mislimo, posebno po pitanju brzine jer su lagani. U usporedbi s plastičnjakom iste dužine, lakši su za više od pola.
Npr. Maestral 18 sa vanbrodskih 10 KS (2T) je lagano glisirao sa nekih 15 čv., a mogao je potegnuti i preko 20 (brža propela), mada je tada po valovitom bilo jako neugodno za bubrege. U konačnici jedno takovo ganjanje po valovima dovelo je i do puknuća bočne letve na spoju podnica. Tako da je kod njih doza razuma uvijek dobrodošla.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 22:36   #25
20 i 30 čv je ogromna razlika. osim snage pita se i dužina vodene linije. na kratki brod možeš stavit i 500ks, nećeš dobit brzinu (kroz vodu, možda - kroz zrak).
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 21:25   #26
Ide nam , ide, treba temu dizat. Iskreno satrali su mi se neki djelovi u peti... nisam ga stedio proslo ljeto. Zato sam ovo dobio savjete da ga vise ne odvrcem do daske. Bojan pita kako sam mjerio brzinu... pa kartu sestar i tako nekako od prilike... Nabavio se GPS pa kaze ovako... na pola gasa izglisira sa nekih 12 milja, na 2/3 gasa ide solidnih 16 milja a na 5/6 gasa ide 20 milja. Motor stedim jer je peta nanovo slozena dok se to sve malo ne uigra a nadam se do kraja sezone demistificirati sto je to max. brzina. Na nesto vise od ukupno pređenih 9 milja brzinom od 16 milja potrosio je svih 2 litre.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2018., 16:21   #27
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
Ide nam , ide, treba temu dizat. Iskreno satrali su mi se neki djelovi u peti... nisam ga stedio proslo ljeto. Zato sam ovo dobio savjete da ga vise ne odvrcem do daske. Bojan pita kako sam mjerio brzinu... pa kartu sestar i tako nekako od prilike... Nabavio se GPS pa kaze ovako... na pola gasa izglisira sa nekih 12 milja, na 2/3 gasa ide solidnih 16 milja a na 5/6 gasa ide 20 milja. Motor stedim jer je peta nanovo slozena dok se to sve malo ne uigra a nadam se do kraja sezone demistificirati sto je to max. brzina. Na nesto vise od ukupno pređenih 9 milja brzinom od 16 milja potrosio je svih 2 litre.
ti pišeš milje a ja znam za nautičke milje i miles per hour a vidim ti u lokaciji pise new york pa reko kad si pisao za tomos 18 i 30-33milje da se nisi zeznuo u mjernoj jedinici zato sam pitao sa čime si mjerio, svašta ljudi pišu kao brzinu ovdje, čak i kilometre na sat pa me buni, 20nm za tomos 18 je odlična max brzina i nema ga potrebe više klat jer nećeš dobit skoro ništa a potrošnja će skočit
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 00:04   #28
Quote:
bojan111111 kaže: Pogledaj post
ti pišeš milje a ja znam za nautičke milje i miles per hour a vidim ti u lokaciji pise new york pa reko kad si pisao za tomos 18 i 30-33milje da se nisi zeznuo u mjernoj jedinici zato sam pitao sa čime si mjerio, svašta ljudi pišu kao brzinu ovdje, čak i kilometre na sat pa me buni, 20nm za tomos 18 je odlična max brzina i nema ga potrebe više klat jer nećeš dobit skoro ništa a potrošnja će skočit
Lokacija je New York da zametem trag zgodnim komadima... btw... Milje su nauticke i mjerene su GPS om. Otkrio se jos neki minorni problem na osovini pa ga jos uvjek ne smijem cepit do daske ali veselim se da cu taj nedostatak rjesiti do kraja mjeseca. Pa... ako bude prilike za jos koji ljepi dan u 09. mjesecu zavrtit cu ga na 6500 cisto da vidim koliko ce dotaknuti max brzine.
Ali istina ... 20 milja je ok jer je tu i potrosnja 5 litara na sat, pa da bi rijec rekel ne bi bilo posteno. To je tesko dobit u moru
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.