Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2017., 13:29   #1
Što napraviti u ovoj zeznutoj situaciji

(Ovo mi je malo ko clikbait naslov)

Bio sam nedavno na razgovoru za posao i rekli su mi da će mi javiti kroz mjesec dana jesam li dobio posao.

Prethodno sam bio dogovorio da ću volontirati negdje izvan Zg i sad ne znam što da radim ako mi se poslodavac javi tijekom volontiranja.

Ako mi se oni jave dok sam tamo i kažu da me trebaju sutra, ima li smisla reći da sam ja izvan Zg i moram biti još 3-4 dana izvan Zg, jer sam se tamo obečao već prije mjesec dana? Je li to u redu? Nemam osječaj što bi bio red napraviti u ovakvoj situaciji.

Jedina druga mogućnost, ako dobijem poziv tijekom volontiranja, je da totalno zajebem ljude kojima sam se tamo obečao i da se pokupim za Zagreb, što mi nikako nije u redu.

Moram li u ovoj situaciji otkazati volontiranje zbog MOGUĆNOSTI da bih MOGAO dobiti poziv tijekom vremena volontiranja???

To mi je isto malo glupo jer bih stvarno htio ići, ali...
Phil Marlowe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:48   #2
Sve je stvar komunikacije. Kao volonter po zakonu nisi obavezan odraditi tih mjesec dana. Ugovor se može poništiti sporazumnim raskidom i jednostranim raskidom, ukoliko ste išta uopće potpisivali.

Davatelj volonterskog rada ne smije se naljutiti ako odustaneš u bilo kojem vremenu volontiranja pogotovo ako se radi o tome da da si dobio posao i moraš krenuti sa ozbiljnim poslom. On nema mehanizama niti prava tebe zadržavati da odvolontiraš do kraja, niti se ima pravo ljutiti na tebe.

Sve što trebaš napraviti je obavijestiti davatelja volonterskog rada da postoji mogućnost da nećeš moći odvolontirati cijeli mjesec zbog navedenog razloga. Dakle, ne moraš otkazivati volontiranje, već volontiraš dokle možeš, odnosno dokle tebi paše.

Na kraju krajeva, prvo načelo volonterstva je dobrovoljnost.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:19   #3
A jel bi bilo normalno/prihvatljivo/smisleno u slučaju da me poslodavac nazove dok sam još tamo reći da tu imam obavezu još 3-4 dana i da moram to odradit a onda dolazim njemu za 4 dana ili bi to bilo neozbiljno i neprihvatljivo?
Phil Marlowe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:50   #4
Quote:
Phil Marlowe kaže: Pogledaj post
A jel bi bilo normalno/prihvatljivo/smisleno u slučaju da me poslodavac nazove dok sam još tamo reći da tu imam obavezu još 3-4 dana i da moram to odradit a onda dolazim njemu za 4 dana ili bi to bilo neozbiljno i neprihvatljivo?
Prije svega, ti nemaš obavezu 3-4 dana odvolontirati. Prouči zakon o volonterstvu. Nitko nema obavezu volontiranja. Ukoliko ti je organizator volontiranja rekao nešto slično, on krši tvoja prava i zakon.

No naravno, možeš pitati poslodavca kada počinje rad. Ali ako je početak rada recimo ponedjeljak, teško da će se svidit poslodavcu kada bi pitao da li možeš početi raditi u srijedu/četvrtak.

Moj savjet ti je da se ne igraš s poslodavcem, početak rada u pravilu nije stvar oko koje se pregovara, a sa prekidom volontiranja ne možeš imati posljedice.

Naravno, ukoliko ti je toliko baš važno da odradiš tih nekoliko dana volontiranja, razgovaraj sa poslodavcem, možda ćeš i uspjet dogovoriti nešto no sve to ima i svoju drugu stranu. Kad jednom dobiješ posao, posao ti mora biti na prvom mjestu. To je tako. Pripazi da se odmah u startu ne zamjeriš poslodavcu ukoliko budeš inzistirao na volontiranju jer to bi moglo poslodavcu biti neprihvatljivo.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:06   #5
slažem se sa forumašem Phlegma

posao je na prvom mjestu, volontiranje je ipak dobrovoljnost

na tvom mjestu bi otišao volontirati i odmah rekao voditelju, kome god, da postoji mogućnost da dobijem poziv za posao i da ću morati prekinuti volonterski rad u tom trenutku, on ti ne može praviti probleme dok poslodavac može, zato ga nemoj ni pitati niti spominjat volonterski rad, samo reci ok, nema problema, dolazim tada i to je to, lijepo je bavit se volonterskim radom, ali poslodavcu sigurno neće biti drago ako netko stavlja volonterski rad ispred posla koje on nudi, može pomislit i da ti njegov posao nije toliko bitan i da ga stavljaš tek iza volonterskog, tu već može doći do zamjerki, a posao otpočetka može postati problematičan
runaway88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:38   #6
Quote:
runaway88 kaže: Pogledaj post
slažem se sa forumašem Phlegma

posao je na prvom mjestu, volontiranje je ipak dobrovoljnost

na tvom mjestu bi otišao volontirati i odmah rekao voditelju, kome god, da postoji mogućnost da dobijem poziv za posao i da ću morati prekinuti volonterski rad u tom trenutku, on ti ne može praviti probleme dok poslodavac može, zato ga nemoj ni pitati niti spominjat volonterski rad, samo reci ok, nema problema, dolazim tada i to je to, lijepo je bavit se volonterskim radom, ali poslodavcu sigurno neće biti drago ako netko stavlja volonterski rad ispred posla koje on nudi, može pomislit i da ti njegov posao nije toliko bitan i da ga stavljaš tek iza volonterskog, tu već može doći do zamjerki, a posao otpočetka može postati problematičan
Upravo tako. Poslodavci volonterski rad smatraju dječjom igrom, stoga najbolje je ne forsirati isti nauštrb posla. Ukoliko budeš forsirao taj volonterski rad pred poslodavcem, poslat ćeš vrlo neozbiljnu sliku i upitnu motivaciju za rad na dobivenom radnom mjestu. Potencijalno ćeš si stvoriti probleme.

Volontiranje je super stvar i vrlo korisno za tebe osobno i za društvo. I sam volontiram na par strana ali volontiraš onoliko koliko ti posao i ostale obaveze daju prostora. Tog pravila se treba držati.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 22:40   #7
Quote:
runaway88 kaže: Pogledaj post
slažem se sa forumašem Phlegma

posao je na prvom mjestu, volontiranje je ipak dobrovoljnost

na tvom mjestu bi otišao volontirati i odmah rekao voditelju, kome god, da postoji mogućnost da dobijem poziv za posao i da ću morati prekinuti volonterski rad u tom trenutku, on ti ne može praviti probleme dok poslodavac može, zato ga nemoj ni pitati niti spominjat volonterski rad, samo reci ok, nema problema, dolazim tada i to je to, lijepo je bavit se volonterskim radom, ali poslodavcu sigurno neće biti drago ako netko stavlja volonterski rad ispred posla koje on nudi, može pomislit i da ti njegov posao nije toliko bitan i da ga stavljaš tek iza volonterskog, tu već može doći do zamjerki, a posao otpočetka može postati problematičan
Al problem je u tome što je to volontiranje izvan Zg i to je događanje koje traje par dana i situacija je takva da ima x broj mjesta a ako uzmeš jedno mjesto onda moraš odradit do kraja.

Kaže Phlegma ne moram, ne može me prisilit, al ne mislim ja u zakonskom smislu da moram, nego u smislu šta bi bilo red.

Ma, da, izgleda da ću s obzirom na situaciju morat odustat od volontiranja.
Phil Marlowe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 00:35   #8
Quote:
Phil Marlowe kaže: Pogledaj post
Al problem je u tome što je to volontiranje izvan Zg i to je događanje koje traje par dana i situacija je takva da ima x broj mjesta a ako uzmeš jedno mjesto onda moraš odradit do kraja.

Kaže Phlegma ne moram, ne može me prisilit, al ne mislim ja u zakonskom smislu da moram, nego u smislu šta bi bilo red.

Ma, da, izgleda da ću s obzirom na situaciju morat odustat od volontiranja.

red je da ako poslodavac bude zvao, budeš njemu na usluzi bez obzira na obećanje, obećao si ovima prije razgovora i prije mogućnosti da ćeš dobiti posao, nisi tad mogao znati što će biti

evo kažemo ti probaj se dogovorit sa organizatorom volontiranja pošto si im obećao, objasni mu novonastalu situaciju, da postoji ta mogućnost, možda prihvate tu mogućnost da odeš u slučaju poziva, možda ti kažu da je bolje da ne volontiraš, al barem ih obavijesti, poslodavcu ne spominji volontiranje
runaway88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.