Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 22:52   #781
Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
1. Da li se suprug već prijavio u evidenciju HZZ-a ili ne?
2. Ako ne, mora voditi računa o 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
3. Što se plaće tiče, ako ne uspije u 30 dana, onda za njega vrijedi ova:
Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Prvo što ćete napraviti je da ćete poslati pisani zahtjev poslodavcu da suprugu da obračune (ne znam sad točno što sve mu treba, zadnja tri mjeseca ili što, to se zbilja upitajte sami na HZZ-u), i nemojte odgađati i nadati se da hoće, jer poslije kad propusti sve rokove ćete se tući po glavi.

U zahtjevu ćete dati poslodavcu tri dana rok - kako bi suprug stigao sve dostaviti HZZ-u i pozvati se na Zakon o radu:

Članak 93.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.

Na kraju ćete dodati da ukoliko ne izvrši isto u roku koji ste mu dali - da ćete ga prijaviti nadležnim tijelima. I onda tako i napraviten ako ne dobijete navedeno. I inspekcija će mu narediti da Vam da liste.

Sve ovo MORATE ako želite doći do naknade sa "burze" jer će Vam to biti dokazi da ste tražili dokumentaciju, inače samo ovisite o dobroj volji poslodavca. Sve što šaljete si kopirajte i šaljite preporučeno S POVRATNICOM.
Hvala puno!

Nije se prijavio jer su nam na birou su nam dali samo tu opciju i rekli da to poslodavacu nebi trebao biti problem (iako place nisu isplacene). rok od 30 dana se blizi kraju pa gledamo kako reagirati. Hvala!

Zadnje uređivanje naomi : 21.07.2017. at 00:08.
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 00:56   #782
Quote:
naomi kaže: Pogledaj post


Molim ikoga ako zna da pomogne... Dakle, muž se treba prijaviti na zavod al poslodavac mu ne želi dati obračun placa. Zvali smo zavod i oni stalno ponavljaju kako ne vide u čemu je poslodavcu problem da da platne liste al ne nude nikakvo rjesenje ???? prošlo je već 20 dana, čitala sam negdje da bi se trebalo zatražiti i pismenim putem...
Ukoliko mu poslodavac ne želi dati platne liste neka prijavi inspekciji rada i dobit će ih vrlo brzo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 01:17   #783
Mali ot, ali država bi trebala smisliti način kako doći do potrebnih dokumenata bez prevelikih zavrzlama i ovisnosti o dobroj volji bivšeg poslodavca. Npr. obvezat poslodavca da pošalje te platne liste u pretinac djelatnika na e-građani, isto vrijedi i za poreznu karticu koja često ostane u bivšeg poslodaca pa ga se mora zvat i prosit da je pošalje, što može bit komplicirano ako je isti u drugom gradu, otišao u stečaj, ili je jednostavno debil s kojim ne želiš komunicirati (jer će te opet snervat).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 10:49   #784
Ukoliko je dotični u drugom gradu, stečaju ili je debil, onda prošećeš do porezne uprave i digneš kopiju PK.
Većina poslodavaca bez problema daje platne liste, a ako bi nešto mijenjao, onda bi se trebalo uvest kao obveza plaćanje kazne u takvim slučajevima. Ne opomena, nego samo kazna.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:17   #785
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ukoliko je dotični u drugom gradu, stečaju ili je debil, onda prošećeš do porezne uprave i digneš kopiju PK.
Većina poslodavaca bez problema daje platne liste, a ako bi nešto mijenjao, onda bi se trebalo uvest kao obveza plaćanje kazne u takvim slučajevima. Ne opomena, nego samo kazna.
Za kopiju moraš priložiti zahtjev u kojem navodiš da pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljuješ kako pk nije kod poslodavca, odnosno da si je izgubio. Ili mene vole gnjavit na poreznoj. Da stvar bude gora taj list papira je potpuno identičan, nije bilo nikakvih promjena od prvog izdavanja, a kukaju mi da ne mogu vadit kopiju 5 puta. Čista bespotrebna birokracija.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 01:17   #786
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ili mene vole gnjavit na poreznoj.
Očito je ovo je u pitanju, jer ja sam prošle godine vadila kopiju i nitko me apsolutno ništa nije pitao, nego su mi je samo izdali
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 22:54   #787
Ja sam je vadio nekoliko puta u posljednjih dvije godine pa su vjerojatno i zato malo nervozni. Prvi put sam je zaista izgubio, tj. dobio sam ponudu za posao u sezoni pa sam htio što prije otić i nisam je imao vremena tražit, bilo mi je najbrže izvadit duplikat. Taj posao u sezoni je ispao zajeb, vlasnici su se posvađali i firma se ugasila. Tražio sam je u knjigovodstvu prije no što sam otišao (bio sam u personalu pa sam naglo otišao), rekli su mi poslat poštom, zovem ih za par tjedana, "poslat će je poštom". Sljedeći put kad sam zvao tamo više nikog nije bilo, a jedan od vlasnika kaže da nema pojma, i da su mi je vjerojatno poslali nego se izgubila u pošti. Opet vadim kopiju, ali tad sam već morao skužit da je i sljedeći posao zajeb jer me nije prijavila prvih 45 dana, prvo je mjesec dana čekala pk karticu (kao ne može me prijavit bez nje), a onda je zabušavala. Ispalo da firma radi iz sobe u stanu, papiri razasuti posvud. I tamo se zagubila. Opet vadim kopiju a ovi mi kažu da više ne dolazim. Sad sam je kopirao u nekoliko primjeraka i dao sam kopiju, original je kod mene.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:06   #788
radno pravo

pozdrav....problem je ovakav.suprugu nisu htjeli produziti ugovor....stvar je u tome sto je otisao na bolovanje...donio doznake u roku a poslovodja drzao doznake kod sebe i predao ih u upravu nakon 5dana....prekasno... kome dokazati sto napraviti...?
jelenamrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:10   #789
Kao prvo - otkud vam informacija da je potvrdu poslovođa dostavio nakon 5 dana i da suprugu zato nije produžen ugovor?

Nažalost - ako ne možete dokazati da ste predali u roku (tri dana) - ništa. Naučite da danas za sve treba misliti da se ima dokaz, a ne donijeti povrdu na posao i ostaviti je i otići doma. Ubuduće - pošaljite poštom sa povratnicom, na povratnici napišite što je sadržaj pošiljke.

No, nemojte se zavaravati - ne bi njemu produžili ugovor ni inače. Da su mu namjeravali produžiti, zvali bi ga za potvrdu itd, itd.

P.S. Možete probati napisati nekakav dopis na Upravu u kojem obrazlažete što se dogodilo, no kažem, sumnjam u uspjeh toga. Ali možete probati.

Zadnje uređivanje Doreen Mana : 24.07.2017. at 17:26.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:41   #790
Zar bolovanje ima veze s ugovorom na određeno koji traje do određenog datuma? Njemu bi ugovor istekao svejedno, poslodavac ga nije dužan produžiti, odnosno ponuditi novi ugovor.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:47   #791
radno pravo

da sve znam i imate pravo....mogu macku o rep...poslovodja mu lijepo smjestio...a nase je rekla kazala.tko bi rekao da je u stanju to napravit.a imate pravo i da su mogli nazvat....ah sta se moze...hvala.
jelenamrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:48   #792
To i govorim forumašici. Pravno ne može poduzeti ništa što bi prisililo poslodavca da mu produži ugovor. Većina ljudi, nažalost, uopće ne zna razliku između otkaza i prestanka ugovora na određeno.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:49   #793
Molim nekoga upućenog za pomoć,probat ću u kratkim crtama. Ugovor o radu do kraja sezone,zbog raznih uputnica za preglede otvorim bolovanje,u roku 24 sata dobijem otkaz,što sam saznao preko aplikacije e-građani. Dio plaće na ruke,dio na crno,radi se više nego je u ugovoru,a to se ne isplaćuje. U ugovoru pod otkazni rok ne piše ništa,a isto tako me nitko iz firme nije o ničemu obavijestio. Ako netko zna "šta mi je raditi" bio bih zahvalan na pomoći. Unaprijed hvala
nagotite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:06   #794
Da li si taj dan kad si dobio otkaz bio na bolovanju? Jesi li o tome obavijestio poslodavca?
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:21   #795
Quote:
nagotite kaže: Pogledaj post
Molim nekoga upućenog za pomoć,probat ću u kratkim crtama. Ugovor o radu do kraja sezone,zbog raznih uputnica za preglede otvorim bolovanje,u roku 24 sata dobijem otkaz,što sam saznao preko aplikacije e-građani. Dio plaće na ruke,dio na crno,radi se više nego je u ugovoru,a to se ne isplaćuje. U ugovoru pod otkazni rok ne piše ništa,a isto tako me nitko iz firme nije o ničemu obavijestio. Ako netko zna "šta mi je raditi" bio bih zahvalan na pomoći. Unaprijed hvala
Prvo, da li si obavijest o otvaranju bolovanja dostavio poslodavcu (osobno, mailom..), da li si ga barem telefonom obavijestio da si na bolovanju?

Drugo, jesi li znao za ovo plaćanje na crno i za rad više nego je ugovoreno u trenutku potpisivanja ugovora? Jesi li tako radio prije bolovanja?
Ako jesi, da li si prijavio poslodavca? Jer sad ti je kasno.
Ako ti u ugovoru ne piše otkazni rok, ide onaj prema ZOR-u.

Ti imaš dvije mogućnosti; otić u firmu po papire i pomirit se s otkazom ili prijavit poslodavca. Odluka je na tebi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:47   #796
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Prvo, da li si obavijest o otvaranju bolovanja dostavio poslodavcu (osobno, mailom..), da li si ga barem telefonom obavijestio da si na bolovanju?

Drugo, jesi li znao za ovo plaćanje na crno i za rad više nego je ugovoreno u trenutku potpisivanja ugovora? Jesi li tako radio prije bolovanja?
Ako jesi, da li si prijavio poslodavca? Jer sad ti je kasno.
Ako ti u ugovoru ne piše otkazni rok, ide onaj prema ZOR-u.

Ti imaš dvije mogućnosti; otić u firmu po papire i pomirit se s otkazom ili prijavit poslodavca. Odluka je na tebi.
1.Da,obaviješten je taj dan kad me je odjavio
2.Nisam znao,tako mi je rekao kad sam vidio da se sati na platnoj listi ne poklapaju sa odrađenim. Kad sam tražio pojašnjenje onda mi je rekao da ću za sve biti isplaćen na kraju,znači novce uzeo nisam.
3.Tako sam radio od prvog dana,nisam ga prijavio jer je "postojala mogućnost" da mi upiše pod prekovremene

Bold
nagotite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:52   #797
A da li si dostavio poslodavcu potvrdu o tome da si na bolovanju u roku od tri dana od dana otvaranja bolovanja?

Ako da prijavi inspektoratu rada sve. Čak i ako se ne želiš tamo vraćati, prijavi.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 17:53   #798
Quote:
nagotite kaže: Pogledaj post
... dobijem otkaz,što sam saznao preko aplikacije e-građani.
Kako to misliš da si saznao preko e-građanina? Što se dogodilo kad si iza bolovanja došao na posao?
Ukoliko te poslodavac nije obavijestio o raskidu ugovora, onda imaš osnovu za tižbu za izgubljenu dobit. Ne potpisuj naknadno ništa.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:54   #799
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da si saznao preko e-građanina? Što se dogodilo kad si iza bolovanja došao na posao?
Ukoliko te poslodavac nije obavijestio o raskidu ugovora, onda imaš osnovu za tižbu za izgubljenu dobit. Ne potpisuj naknadno ništa.
Na aplikaciju mi je došla obavijest o odjavi sa mirovinskog,isto kao i o otvorenom bolovanju. Preko e-građani sam saznao sve ono što mi je rečeno na mirovinskom. Nisam nakon bolovanja ni došao na posao,jer sam 2 dana nakon otvaranja bolovanja dobio otkaz. I dalje ne vjerujem....
nagotite is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 21:04   #800
Dobio si otkaz preko telefona ili pismeno?
dejankockar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.