Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2017., 15:10   #1
Ima li način za proći psihotest za posao?

Možda neki psiholog ima zanimljiv odg na ovo...

Ako sam Ok osoba i izdržao sam 1 godinu na zahtjevnom poslu sa strankama i predmetima, a nisam prošao nakon toga 2 online testa ličnosti za rad na sličnom radnom mjestu sa pitanjima tipa - "Skrivate li ili kontrolirate osjećaje?" ili "Bitno Vam je da vas ljudi vole?", a mogući odgovori su - Donekle, Ne i Da?
A odgovorio sam ono što bi valjda svaka normalna osoba odgovorila na slična pitanja...

Što uopće odgovoriti na ovakva pitanja??

Nisu li ovakvi testovi i svojevrsna diskriminacija?

A priča može biti i neobična s ovim testovima. Npr. test ličnosti za rad kao operater u HT-u imao je samo 60 kratkih pitanja, nisam bio posve iskren i prošao sam!
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 17:58   #2
to su gluposti, ti testovi.
svaki je odgovor pogrešan, samo ovisi što se traži da ne prođeš.

u tom primjeru, ako ne kontroliraš osjećaje, onda si nekontrolirani manijak, iracionalan, impulzivan itd.
ako da, onda si inhibiran, ne izražavaš osjećaje i tako dalje.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 03:10   #3
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
to su gluposti, ti testovi.
svaki je odgovor pogrešan, samo ovisi što se traži da ne prođeš.

u tom primjeru, ako ne kontroliraš osjećaje, onda si nekontrolirani manijak, iracionalan, impulzivan itd.
ako da, onda si inhibiran, ne izražavaš osjećaje i tako dalje.
kaj nisu simpaticni

... i na kraju krajeva to su SAMO njihova misljenja .. ko i svaka birokratski parazitski sustav
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 00:18   #4
Psihologijski testovi nisu glupi i besmisleni već imaju svoju svrhu. Različiti testovi se koriste u različite svrhe, ovisno o zahtjevima radnog mjesta. Testovi sposobnosti i testovi ličnosti su standardi kod procjene kandidata za posao. Ovisno o poslu, mogu se dati i različiti testovi znanja, psihomotorički testovi, raznorazni upitnici (npr. motivacijski).
Testovi imaju i kontrolne skale, te se vidi koliko je ispitanik bio dosljedan i iskren u odgovaranju. Također, metrijske karakteristike psihologijskih testova koji se smiju koristiti i koriste se, su godinama, putem istraživanja, na velikom broju ispitanika, potvrđene. Online testovi su samo primamljive navlakuše koje nemaju veze s pravim psihologijskim testovima. Nakon što ispitanik riješi testove, psiholog koji vrši selekciju ne koristi svoje subjektivno mišljenje, već na temelju testova i potom intervjua. Intervju ima svoju standardiziranu proceduru, koja je jednaka za sve kandidate za neki posao.
Ljudi su skloni precjenjivanju vlastitih sposobnosti potrebnih za neki posao. Psiholog nakon testiranja i intervjua kandidata za posao, poslodavcu, a niti kandidatu nikada ne daje uvid u test. Može samo reći općenitije i tu treba paziti što se i kako kaže. To su pitanja etike struke. Psiholog npr. nikada ne smije reći pojedincu njegov točan IQ. Poslodavcu se daju samo imena i prezimena kandidata koji su zadovoljili potrebe poslodavca. Poslodavac je taj koji na kraju donosi završnu odluku.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 00:28   #5
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Testovi imaju i kontrolne skale, te se vidi koliko je ispitanik bio dosljedan i iskren u odgovaranju. Također, metrijske karakteristike psihologijskih testova koji se smiju koristiti i koriste se, su godinama, putem istraživanja, na velikom broju ispitanika, potvrđene. Online testovi su samo primamljive navlakuše koje nemaju veze s pravim psihologijskim testovima. Nakon što ispitanik riješi testove, psiholog koji vrši selekciju ne koristi svoje subjektivno mišljenje, već na temelju testova i potom intervjua. Intervju ima svoju standardiziranu proceduru, koja je jednaka za sve kandidate za neki posao.
Ljudi su skloni precjenjivanju vlastitih sposobnosti potrebnih za neki posao. Psiholog nakon testiranja i intervjua kandidata za posao, poslodavcu, a niti kandidatu nikada ne daje uvid u test. Može samo reći općenitije i tu treba paziti što se i kako kaže. To su pitanja etike struke. Psiholog npr. nikada ne smije reći pojedincu njegov točan IQ. Poslodavcu se daju samo imena i prezimena kandidata koji su zadovoljili potrebe poslodavca. Poslodavac je taj koji na kraju donosi završnu odluku.
Ali ja sam već radio taj posao, aka viši stručni referent i bio sam dobar u tome. A na ovim online testovima bio sam iskren. Pitanja i nisu bila neka atomska fizika, pored ovih nekih stvarno dvosmislenih. Kao da ciljaju da te izbace. Najbolje od svega što na ovaj način niti ne vidiš poslodavca, sve je dosta hladno i izolirano. Niti ne znaš u čemu to "ne pašeš" poslodavcu...vrlo nefer.
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 10:10   #6
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Ali ja sam već radio taj posao, aka viši stručni referent i bio sam dobar u tome. A na ovim online testovima bio sam iskren. Pitanja i nisu bila neka atomska fizika, pored ovih nekih stvarno dvosmislenih. Kao da ciljaju da te izbace. Najbolje od svega što na ovaj način niti ne vidiš poslodavca, sve je dosta hladno i izolirano. Niti ne znaš u čemu to "ne pašeš" poslodavcu...vrlo nefer.
Pa to je i poanta selekcije. Kraj toliko nezaposlenih, poslodavci mogu birati osobnost koja im najviše odgovara. Stručnih referenata ima koliko voliš, logično je da će poslodavac izabrati kandidata koji je spreman odrađivati neplaćene prekovremene, biti lojalan tvrtki kada ova krši etička i profesionalna načela, te kojega je lakše motivirati tapšanjem po ramenu nego povišicom. Ukratko, onoga koji voli jesti govna. Sljedeći se put prije rješavanja testa pokušaj ufurati u ulogu mazohističkog bezveznjaka, možda upali.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:01   #7
Ovi tekuci poslovi HR-a jesu smijesno samoopravdanje vlastite egzistencije, istina


Ali ne bih se slozio da su testovi skroz beskorisni, naravno ako se dobro provode, navedena agencija je ocito fusarila.

Ne mozes znati hoce li netko biti dobar prodavac, ali mozes znati je li asocialan/sociofobican koji nece moci izdrzati dovoljno komunikacije i sukoba da bi mogao biti uspjesan, je li narcisoid i psihopat koji moze biti jako uspjesan, ali i problematican na druge nacine itd. Neke osnovne predispozicije.

Isto tako IQ, za razliku od socialne inteligencije nece biti presudan za prodavaca, ali hoce za analiticara.

Samo je stvar smislene upotrebe testova
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 01:38   #8
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Psihologijski testovi nisu glupi i besmisleni već imaju svoju svrhu. Različiti testovi se koriste u različite svrhe, ovisno o zahtjevima radnog mjesta. Testovi sposobnosti i testovi ličnosti su standardi kod procjene kandidata za posao. Ovisno o poslu, mogu se dati i različiti testovi znanja, psihomotorički testovi, raznorazni upitnici (npr. motivacijski).
Testovi imaju i kontrolne skale, te se vidi koliko je ispitanik bio dosljedan i iskren u odgovaranju. Također, metrijske karakteristike psihologijskih testova koji se smiju koristiti i koriste se, su godinama, putem istraživanja, na velikom broju ispitanika, potvrđene. Online testovi su samo primamljive navlakuše koje nemaju veze s pravim psihologijskim testovima. Nakon što ispitanik riješi testove, psiholog koji vrši selekciju ne koristi svoje subjektivno mišljenje, već na temelju testova i potom intervjua. Intervju ima svoju standardiziranu proceduru, koja je jednaka za sve kandidate za neki posao.
Ljudi su skloni precjenjivanju vlastitih sposobnosti potrebnih za neki posao. Psiholog nakon testiranja i intervjua kandidata za posao, poslodavcu, a niti kandidatu nikada ne daje uvid u test. Može samo reći općenitije i tu treba paziti što se i kako kaže. To su pitanja etike struke. Psiholog npr. nikada ne smije reći pojedincu njegov točan IQ. Poslodavcu se daju samo imena i prezimena kandidata koji su zadovoljili potrebe poslodavca. Poslodavac je taj koji na kraju donosi završnu odluku.
kako da ne, zato na obrascu piše da se sa podacima smije što god.. dijeliti prodavati itd.. jedino je sigurno da kandidat neće znati kako je riješio.

test inteligencije još nekako, ali test ličnosti moraš biti retardiran da u to sranje vjeruješ.. ikakva objektivnost pada u vodu već na semantici, a o drugom da i ne govorim , recimo jesi nadrkan taj dan ili ne.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:20   #9
pobrisala sam ono di se bavite jedni drugima. znam, i meni je vruće, ali pojačajte te klime, a ne se hvatate na osobnoj razini. mislim, hello. sve da vam netko napiše do u detalja sve o svom životu, e bome nećete se psihoanalizirati. ta pametovanja ostavite za neke druge priče, jer se ne poznajete i nitko vas nije tražio da se međusobno analizirate.

ovaj svijet bi bio mnogo ljepše mjesto kad bi ljudi više gledali u sebe, prema sebi, a manje pokušavali promijeniti druge
.
meti u svom dvoru, a ne u susjedovom!
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:49   #10
Mislim da su psihotestovi za zapošljavanje golo govno. Rade govno od tebe kao kandidata. Snižavaju te na razinu čistog broja, ili objekta kojeg se secira na temelju niza nesuvislih pitanja. Ponižavanje a da nisi ni prismrdio firmi za koju si zainteresiran. Ili je to prva selekcija u kojoj se analizira imaš li karakteristike crva za uklapanje u korporacijsku shemu. Čisto ponižavanje, po mom mišljenju.
Druga stvar su stručni testovi gdje se provjerava konkretno znanje. Ali pitanja jel se osjećaš potišteno ili agresivno (sredine nema) ako te netko uvrijedi, su totalni bullshit. Pranje mozga, pripremanje za ovcu u toru.

Kandidat, zaintesesirani za neku poziciju ima već neko iskustvo iza sebe, ima CV s radnim iskustvom, dokaz od HZMO-a o stažu, godine rada iza sebe. I sad ga neki psihologić jebe sa retardiranim pitanjima, po nalogu poslodavca. I još na kraju nemaš uvid u ništa. Ne znaš jel si ovakav ili onakav ispao, ne znaš kako te se procjenjuje. Sad će reći neki vrli psihologić da je to tajna struke.
Ma OK, ako se radi o bolnicama s psihičkim bolesnicima, al u pitanju su većinom normalni ljudi, većinom s nekim karijerama. To bi trebalo poštovati a ne ih uniziti s retardiranim pitanjima.
Uostalom, zar nema svaka firma probni rok od par mjeseci? Pa ako se netko stvarno pokaže psycho ili nesposoban, ne zaposliš ga na kraju.

Autoru teme.. nemam ti recept za prolaz na tim testovima, al napisala sam svoje mišljenje o svemu
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:06   #11
A koje su alternative?

Sjecam se price vlasnika jedne agencije koja se bavi upravo kadroviranjima po firmama, prakticki mu je jedini posao biranje odgovarajucih kandidata, i kako stvari izgledaju iz njegove perspektive. Nije glup, svjestan je ogranicenja tih postupaka, ali mozes samo raditi najbolje sto je u datim okolnostima moguce i koristiti najbolje instrumente koje imas, koliko god bili nesavrseni. Ne moze na neki magican telepatski nacin uci u tvoju glavu i tvoj bivsi zivot, a ne moze sve kandidate zaposlit na pol gdine da ih vidi u praksi. Moze zakljucke donositi samo nagadjajuci iz onoga sto ima pred sobom, kolikogod tocno ili pogresno, a testovi (uz biografije i intervjue) ipak daju neku objektivniju perspektivu od iskljucivo osobnog dojma.

Ima tu jako puno toga sto moze "neposteno" eliminirati kandidate, nisu samo testovi. Npr, poznaniku koji je imao veliku rupu u biografiji ne radeci nista u profesionalnom smislu sto bi bilo vidljivo u dokumentima ili bitno za iskustvo relevantno zaposljavanju u firmi (bavio se glazbom isl = sumnjivo jebivjetarski) rekao da mu je vjerojatno u datim godinama mozda bolje da proba pokrenuti svoj posao jer da takve rupe poslodavcu nuzno smrde na jebivjetarsku neozbiljnost i bitno smanjuju sanse da se zaposli, koje god znanje i sosobnost imao.

Treba se stavit u poslodavcevu kozu i ogranicene instrumente koje ima u procjeni situacije, dok su na drugoj strani ponekad prilicne gomile kandidata.

Ako je sa druge strane covjek dokazano iznimno/natprosjecno sposoban i/ili ima neke specializirane i deficitarne vjestine niti ne prolazi kroz takve procedure buduci je u tim slucajeima potrazja veca od ponude, takvi ljudi cesto prelaze na novi posao zato stosu dobivali kvalitetnije ponude za "transfere" dok su jos radili na prijasnjem.

Dakle, ako si zaista tako dobar, iskusan i posoban vrlo cesto nakon prvog radno mjesta stvari postaju bitno laksima (naravno ovisi o struci, nece vjerojatno biti slucaj sa blagajnicom, ali u mojo bivsoj firmi je bio slucaj sa gotovo svim kadrovima osim mozda najbazicnijeg administrativnog referenta - oni koji su odlazili, a da smo ih smatali dobrima u svom poslu, su mahom odlazili direktno na druge i bolje poslove, a ne na burzu i natjecaje).

Tako da mi se taj scenarij nekog vrlo iskusnog i sposobnog koji se ponizava ovakvom "neljudskom" selekcijom cini upitnim. SVe je pitnje ponude i potraznje, ako je nekoga praksa, iskustvo i uspjeh u necemu doveo do pozicije da ga se vise trazi nego sto se on nudi nece vise nikad imati problema u zaposljavanju. Sama cinjenica ulaska u takvu proceduru pokazuje da bas i nije neki posebno kvalitetan kadar sa gledista poslodavca, sto god se o sebi mislilo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:22   #12
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Psihologijski testovi nisu glupi i besmisleni već imaju svoju svrhu. Različiti testovi se koriste u različite svrhe, ovisno o zahtjevima radnog mjesta. Testovi sposobnosti i testovi ličnosti su standardi kod procjene kandidata za posao.
Ne slažem se. Dapače, potpuno su promašeni.
Za jednu telekomunikacijsku tvrtku sam ispunjavao test koji se uglavnom svodio na spajanje geometrijskih tijela i razne logičko matematičke probleme. Radno mjesto: služba za korisnike.
Budući da sam obavljao isti posao i bio vrlo uspješan u segmentu direktne komunikacije do te mjere da su me ljudi pamtili i tražili samo nakon jednog telefonskog razgovora, mogu reći da takav test u navedenu svrhu gotovo nema veze sa mozgom. Ako očekuješ da je interakcija između osobe koju si nazvao i tebe bazirana na determiniranoj logici onda ne znaš ništa o biznisu.
Uspješnost direktne prodaje je isključivo vezana za emocionalnu inteligenciju.
Tvoje predstavljanje proste jednadžbe većini ljudi neće značiti ama baš ništa jer postoje mnogi faktori koji utječu na odluku pored čistog profita.

Drugi test koji sam radio za jednu fitness trgovinu je bio "kao" više psihološki ali su pitanja bila takva kao da ih je balvan izmislio. Pitanja tipa: Društvena si osoba i voliš surađivati sa drugim ljudima, ili povućena si osoba koja više voli solo rad.
I sad, ako imaš barem pola mozga bit će ti jasno da trgovina gdje postoji više djelatnika ima potrebu za čovjekom koji dobro funkcionira u suradnji sa ostalima. Netko tko je više solo igrač zaokružit će opciju suradnje zato što zna da je to poželjno a ne zbog toga što je on takav.
Bilo je tu niz tzv. "trik" pitanja koja su toliko jeftino prozirna i koja potcjenjuju prosječnu inteligenciju. Sve što trebaš napraviti je u većini slučajeva dati im ono što žele čuti i ostaviti par odgovora onome što ne žele čuti tako da cijela stvar ne izgleda savršena i time sumnjiva.
Da ne pričam o mnoštvu crno-bijelih opcija odgovora gdje te se prisiljava trpat u ladice iako takve situacije ovise o drugim faktorima.

Ti testovi su neka vrsta generičkog kriterija koji isključuju sve ono što čovjek jeste izvan testa. Osoba može imat nevjerovatnu karizmu u odnosu sa ljudima (imao sam prilike upoznati tavke ljude) a generički test pokazuje da ta osoba ne zadovoljava uvjete za direktnu prodaju.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:31   #13
sigurna sam da nas dosta ima koji znamo za takve primjere.
znam i takve, a i slučajeve testova inteligencije. tako mi je jedan prijatelj, kojeg godinama znam i nitko ga ne doživljava glupim, prošao loše na testu inteligencije.
smiješno.

inače mislim da ljudi koji imaju potrebu za takvim stvaima, su onako malo ograničenih pogleda na svijet i htjeli bi sve kategorizirati.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:32   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A koje su alternative?

Sjecam se price vlasnika jedne agencije koja se bavi upravo kadroviranjima po firmama, prakticki mu je jedini posao biranje odgovarajucih kandidata, i kako stvari izgledaju iz njegove perspektive. Nije glup, svjestan je ogranicenja tih postupaka, ali mozes samo raditi najbolje sto je u datim okolnostima moguce i koristiti najbolje instrumente koje imas, koliko god bili nesavrseni. Ne moze na neki magican telepatski nacin uci u tvoju glavu i tvoj bivsi zivot, a ne moze sve kandidate zaposlit na pol gdine da ih vidi u praksi. Moze zakljucke donositi samo nagadjajuci iz onoga sto ima pred sobom, kolikogod tocno ili pogresno, a testovi (uz biografije i intervjue) ipak daju neku objektivniju perspektivu od iskljucivo osobnog dojma.
Ajd, nadovezat ću se na ovo i pokušati rekonstruirati teze izgubljene u bespućima forumske zbiljnosti. Nije li malo uvrnuto da se nečiji posao svodi na biranje kandidata za firme u koje nikada nije kročio nogom? Vlasnici tih firmi misle da znaju što im treba, kadrovici misle da znaju što treba vlasnicima firmi i to pokušavaju dobiti služeći se testovima upitne učinkovitosti. I to je 'objektivnija perspektiva'? Yeah, a Zemlja je ravna ploča.

Suvislu procjenu kandidata može obaviti samo onaj tko ima iskustva u određenom poslu. Dakle u pečenju kruha, pisanju financijskih izvještaja, krštenju jarića, whatever. Kadroviranje nije struka, nego legalizirano šarlatanstvo. Ništa bolje od prodaje tečajeva za alfa-mužjake te gatanja iz graha ili svinjske džigerice.

I to bi se dalo eksperimentalno dokazati. Neka tvoj kadrovik nađe svog idealnog kandidata putem testova i tih kakica, a ja ću vrtiti visak nad biografijama. Onima koji prođu prvi krug vrtnje viska, bacit ću tarot te tako odabrati svog kandidata. Zaposlit ćemo ih obojicu. Ni vlasnik, ni neposredni nadređeni, ni sami kandidati neće znati tko je izabran na koji način. Nakon mjesec dana, pola godine ili koliko već treba, napravit ćemo procjenu radnog učinka obojice. Onaj tko je bolji, zadržat će posao.

Postupak možemo ponoviti koliko god puta hoćeš. Kladim se da će u 8 od 10 slučajeva moj kandidat prešišati tvog.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:33   #15
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ne slažem se. Dapače, potpuno su promašeni.
Za jednu telekomunikacijsku tvrtku sam ispunjavao test koji se uglavnom svodio na spajanje geometrijskih tijela i razne logičko matematičke probleme. Radno mjesto: služba za korisnike.
Budući da sam obavljao isti posao i bio vrlo uspješan u segmentu direktne komunikacije do te mjere da su me ljudi pamtili i tražili samo nakon jednog telefonskog razgovora, mogu reći da takav test u navedenu svrhu gotovo nema veze sa mozgom. Ako očekuješ da je interakcija između osobe koju si nazvao i tebe bazirana na determiniranoj logici onda ne znaš ništa o biznisu.
Uspješnost direktne prodaje je isključivo vezana za emocionalnu inteligenciju.
Tvoje predstavljanje proste jednadžbe većini ljudi neće značiti ama baš ništa jer postoje mnogi faktori koji utječu na odluku pored čistog profita.

Drugi test koji sam radio za jednu fitness trgovinu je bio "kao" više psihološki ali su pitanja bila takva kao da ih je balvan izmislio. Pitanja tipa: Društvena si osoba i voliš surađivati sa drugim ljudima, ili povućena si osoba koja više voli solo rad.
I sad, ako imaš barem pola mozga bit će ti jasno da trgovina gdje postoji više djelatnika ima potrebu za čovjekom koji dobro funkcionira u suradnji sa ostalima. Netko tko je više solo igrač zaokružit će opciju suradnje zato što zna da je to poželjno a ne zbog toga što je on takav.
Bilo je tu niz tzv. "trik" pitanja koja su toliko jeftino prozirna i koja potcjenjuju prosječnu inteligenciju. Sve što trebaš napraviti je u većini slučajeva dati im ono što žele čuti i ostaviti par odgovora onome što ne žele čuti tako da cijela stvar ne izgleda savršena i time sumnjiva.
Da ne pričam o mnoštvu crno-bijelih opcija odgovora gdje te se prisiljava trpat u ladice iako takve situacije ovise o drugim faktorima.

Ti testovi su neka vrsta generičkog kriterija koji isključuju sve ono što čovjek jeste izvan testa. Osoba može imat nevjerovatnu karizmu u odnosu sa ljudima (imao sam prilike upoznati tavke ljude) a generički test pokazuje da ta osoba ne zadovoljava uvjete za direktnu prodaju.
OK, opet, koja je alternativa?

Ako je osoba vec dokazana, onda je, barem u mom iskustvu i (bivsem) podrucju, rasprava o testovima bespredmetna jer ce se za nju i njene uspjehe vec u datim krugovima znati + ima knkretne brojke ostvarenog prometa na osnovu njegovog rada itd... tu uopce ne dolazi do ove "primitivne" selekcije za "opcu marvu".

U svim drugim slucajevima kako da netko tko provodi selekciju izmedju 100 kandidata zna i moze procjeniti sa kime ima posla mimo tih instrumenata koje jedino ima? Da gleda u kristalnu kuglu, vrsti visak i konzultira Veru Cudinu?
Sve se moze lazirati. I testovi i intervjui i svasta. Po meni glupo i na obostranu stetu, ali moze. I sta sad, ima li neceg boljeg sto se ne moze lazirati?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:35   #16
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da gleda u kristalnu kuglu, vrsti visak i konzultira Veru Cudinu?
Vrijeme postanja.

Great minds think alike.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:51   #17
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd, nadovezat ću se na ovo i pokušati rekonstruirati teze izgubljene u bespućima forumske zbiljnosti. Nije li malo uvrnuto da se nečiji posao svodi na biranje kandidata za firme u koje nikada nije kročio nogom? Vlasnici tih firmi misle da znaju što im treba, kadrovici misle da znaju što treba vlasnicima firmi i to pokušavaju dobiti služeći se testovima upitne učinkovitosti. I to je 'objektivnija perspektiva'? Yeah, a Zemlja je ravna ploča.

Suvislu procjenu kandidata može obaviti samo onaj tko ima iskustva u određenom poslu. Dakle u pečenju kruha, pisanju financijskih izvještaja, krštenju jarića, whatever. Kadroviranje nije struka, nego legalizirano šarlatanstvo. Ništa bolje od prodaje tečajeva za alfa-mužjake te gatanja iz graha ili svinjske džigerice.

I to bi se dalo eksperimentalno dokazati. Neka tvoj kadrovik nađe svog idealnog kandidata putem testova i tih kakica, a ja ću vrtiti visak nad biografijama. Onima koji prođu prvi krug vrtnje viska, bacit ću tarot te tako odabrati svog kandidata. Zaposlit ćemo ih obojicu. Ni vlasnik, ni neposredni nadređeni, ni sami kandidati neće znati tko je izabran na koji način. Nakon mjesec dana, pola godine ili koliko već treba, napravit ćemo procjenu radnog učinka obojice. Onaj tko je bolji, zadržat će posao.

Postupak možemo ponoviti koliko god puta hoćeš. Kladim se da će u 8 od 10 slučajeva moj kandidat prešišati tvog.
Savrseni zaposljivac bi bio savrseno strucan u datom poslu, vrhunski bihevioralni psiholog, bio emotivnointeligencijski genijalac te posjedovao nadljudske (u SF smislu, ne psiholoskom) sposobnost empatije kao i telepatije.

No, takav covjek ne postoji, ne vidim svrhe kritiziranja mana bez nudenja boljih rjesenja, ne postoji savrsei sustav. Radis sto mozes u datim okolnostima.

Cak niti u firmama cvjek na menagerskoj poziciji koji odlucuje o zaposljavanju nema iskustva u uzim segmentima poslovanja. Recimo, moj direktni nadredjeni u bivsoj firmi po teritorialnm ustroju je dosao iz drugog sektora i nije imao blage o mom djelu posla, dok ta vertikala po sektoru nije direktno dlucivala o zaposlenju (doduse nisam se zaposljavao na natjecaju nego izravnoj ponudi/akviziciji, ali to je drugi par rukava, govorim o hipotetskoj situaciji).

Takodjer, obicno se zaposljavaje provodi u nekoj suradnji i u vise krugova selekcije, ako postoje neke visoko tehnicke vjestine koje su van mogucnosti procjene profi kadrovera sudjelovati ce u tom aspektu netko drugi, pa tako i na intervjuima nekada zna biti vise ljudi koji pokrivaju razlicite aspekte.

Onaj koji pece kruh moze mozda bolje procjenit kako netko drugi pece kruh. Pitanje je moze li bolje procjeniti koje su radne navike, izvanjske zivotne okolnosti koje mogu utjecati na posao, potencijalni problemi u komunikaciji sa "radnim kolektivom", radna etika isl. Znam recimo ljude na autisticnom spektru koji su dobri do vrunski u nekoj vjestini, ali ne mogu sa nikime suvislo suradjivati, sto bitno ogranicava zaposljivost po linijama koje nisu vezane uz strucne vjestine.

I opet ponavljam da ti nacini selekcije ni nisu za neke sa vrhunskim trazenim vjestinama. Nas par u lokalnoj podruznici je promjenilo samo za vrijeme dok sam tamo radio tri firme. Nikada nikakvi natjecaju, a intevjuirali smo mi poslodavce ne obratno. Frend mi ima informaticku firmu. Neki prosjecni graficki dizajneri su u rangu prosjecnog zaposlenika koji su lako zamjenjivi, ali nih par vrhunskih programera doslovno postavljaju uvjete poslodavcu, uzimaju slobodne dane kad se njima sprdne isl. Jer znaju da njih firma treba vise nego sto oni trebaju firmu i da ce uvijek lako naci drugi posao.

Dakle - ponuda i potraznja. AKo su necije vjestine zaista tako velike i vazne ne treba se brinuti za selekcije o kojima tu pricamo. AKo pak nisu treba shvatiti ogranicenost alata i vremena na raspolaganju pozlodavcu, odnosno onome koji provodi kadroviranje.

Svakako istraivanje je uvijek dobro provesti, preporucam da ga provedes. Do tada nema smisla nastupati kao da su zeljeni rezultati oni koje bi zaista i dobila.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:03   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Svakako istraivanje je uvijek dobro provesti, preporucam da ga provedes. Do tada nema smisla nastupati kao da su zeljeni rezultati oni koje bi zaista i dobila.
Au contraire.

Takav nastup (bahatost bez pokrića uz zdravu dozu narcističkog entitlementa) ključan je za dobivanje posla i napredovanje u istom. Kapitalizam FTW!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:10   #19
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Au contraire.

Takav nastup (bahatost bez pokrića uz zdravu dozu narcističkog entitlementa) ključan je za dobivanje posla i napredovanje u istom. Kapitalizam FTW!
I to trebas dokazat istrazivanjem

Rekao bih da ovisi o poslu. Menageru u banci je npr mozda djelom korisno, jer je socialna vjestina jedna od kljucni za njega. Nisam siguran da je jednako bitno kod zaposljavanja nekog fizicara na poslu kvantitativnog investicijskog analiticara u toj istoj banci. Ili portira

Recimo ovaj kolega koji ima informaticku firmu kaze kako mu je pola zaposlenih prilicno asocialno, skoro pa disfunkcionalno (ili ne samo skoro). Nema veze, placa ih da kuckaju po kompjuteru, a ne da prodaju traktore urbanim domacicama.
S druge strane nejgov vlastiti posao koji se u dobroj mjeri svodi na planiranja, ugovaranja i pregovaranja zahtjeva dozu agresivne nametljivosti pa da nekome taj dio zeli prepustiti sigurno ne bi odabrao povucenog nerda.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:28   #20
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
OK, opet, koja je alternativa?
Alternativa bi bio inteligentan test usko prilagođen poziciji.
Ali tu se već javlja problem u slučaju velike korporativne firme jer je ona sama nema inteligentnu strategiju raspolaganja ljudskim resursima. Da ima ne bi se odlučivala za eksterne generičke testove.
Idealno bi bilo da jedna velika tvrtka ima stručnog psihologa zaduženog za monitoring i razvoj. Ta osoba bi imala uvid u interakciju zaposlenika sa potencijalnim kupcima i analizirala bi ključne faktore koji su u interakciji povoljno završili za tvrtku. U tom procesu bi se 1. uočili ljudi koji su najuspješniji i 2. Prepoznao modus operandi kojeg treba tražiti u budućim zaposlenicima.
Testovi se formiraju u odnosu na poznati modus uspješnih djelatnika odjela.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ako je osoba vec dokazana, onda je, barem u mom iskustvu i (bivsem) podrucju, rasprava o testovima bespredmetna jer ce se za nju i njene uspjehe vec u datim krugovima znati + ima knkretne brojke ostvarenog prometa na osnovu njegovog rada itd... tu uopce ne dolazi do ove "primitivne" selekcije za "opcu marvu".
Ne postaje svatko "poznat u krugovima" zbog svoje uspješnosti.
Kada si poznat po svojoj uspješnosti onda si već duže u toj igri i ako ti već nisu ponudili posao u nekoj drugoj firmi, tvoji pregovori će se najvjerovatnije odigravat u pozadini a ne preko službenih natječaja.
Ali to što si dobar ne mora nužno značiti da ćeš u svojoj firmi osvajat pozicije.
Ima mnoštvo razloga zašto možeš biti neiskorišten biser. Nažalost naša ekonomska filozofija je vrlo primitivna. Strateško planiranje po pitanju inteligencije je gotovo nepostojeće. Postoji tržišna utakmica ali to se svodi na najgrublja moguća načela kao što su spuštanja cijena, preuzimanje vlasništva nad konkurencijom i otpuštanje radnika. Tu mislim prije svega na velike telekomunikacijske tvrtke.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U svim drugim slucajevima kako da netko tko provodi selekciju izmedju 100 kandidata zna i moze procjeniti sa kime ima posla mimo tih instrumenata koje jedino ima? Da gleda u kristalnu kuglu, vrsti visak i konzultira Veru Cudinu?
Sve se moze lazirati. I testovi i intervjui i svasta. Po meni glupo i na obostranu stetu, ali moze. I sta sad, ima li neceg boljeg sto se ne moze lazirati?
Kada je test postavljen kao specifična situacija a pitanje je što bi u toj situaciji učinio, mogućnost davanja poželjnog odgovora je ipak bitno smanjena.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.