Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2017., 14:52   #1
Hrvatska (dobra) hrana

Čitam kako je uvoz hrane jako porastao, i čitam kako je porastao broj ekoloških poljoprivrednih proizvođača (s 3000 na 3500 u godinu dana).
jel vam bitno da je hrvatsko, potičete li rad malih proizvođača?

Koliko hrane kupujete od opgova, ili od ljudi kojima vjerujete, ili uzgajate doma?
Otvaram temu gdje možete i preporučivati ljude i opgove i hranu koju vrijedi, ili bolje ne, uzeti. Na primjer, ako ovo ljeto odemo u neku pripizdinu, što je dobro za pojest, popit, kupit.
Jedna ljetna tema
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:54   #2
ja uvijek pogledam zemlju podrijetla, nekako više volim kupovat naše jer si imam dojam u glavi da nije toliko prskano ko npr iz Španjolske
naravno da se i u nas prska i sve ali kažem nekako sam takvu naviku stvorila
a na pjaci imam ženu kod koje znam točno što je njeno domaće pa uvijek uzmem to od voća ili povrća
plus mama doma ima vrt i baba svoj pa nekad pošalju busom
jaja kupujem Lukač na pjaci
la rosana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 18:48   #3
mislim da sam već sto puta pisala koliko pazim i biram, pa ću samo linkati ono što volim, a izgugljivo je.

mjesto: zlatna greda, baranja. osim što je divota kao mjesto, u restoranu koriste namirnice lokalnih proizvođača. cijene su prejeftine, a hrana je brutalno fina
sve njihovo volim što sam probala, posebno tjesteninu od medvjeđeg luka (iako objektivno nema jak okus, ali nema nijedna te vrste koju sam probala) i tjesteninu od paprike. imaju i od čokolade. znam da ih se može naći u nekim fensi hrvatskim trgovinama po hrvatskoj jer sam naletila na njih, ali valjda radi i ovaj webshop- http://www.etrznica.hr/opg-sokic. nisam nikad naručivala s te stranice, super mi je ideja i super su mi cijene.
fini, fini sirevi - http://www.slavonska-kosarica.hr/cla...g-barica-boic/
nije hrana nego kozmetika, ali obožavam njihove kreme i imali su najbolji ikad piling za tijelo- https://sapunoteka.com/
ovi isto, imaju genijalne sapune, to mi je super i za poklone- https://www.facebook.com/kich.sapunich/
proizvodi od konoplje- http://www.konopljakalic.com/
nisam neki fan kulena, al' nek se nađe- http://kulingalovic.com/

dosta toga poberem po sajmovima, pa izgubim kontakte i slično. npr. jednom sam u pripizdini usred ničega oko rijeke/delnica uzela od nekog djedice kavu s kimom koju sam pravi i prži negdje...to je bilo nešto fantastično, oduševljena sam bila. al' sam, naravno, zagubila kontakt.
a dosta tih ljudi nema na googleu.

volim sajmove. čak i s florarta, na koji sam zalutala slučajno, sam se vratila s hranom.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 20:22   #4
Ne inzistiram, kupujem jednako u Lidlu kao i na placu, ali oni do cega mogu doci na domace, to trosim.
Ribu jedem samo i iskljucivo ili na otoku srece kad netko donese kasetu-dvije onoga cega uhvati, ili doma tata ima "svoje ljude na Dunavu"
Piletinu nabavljamo od lika koji kolje 3-4 puta godisnje, pilici su mu slobodni u dvoristu pasu travu nista srot.
Suhomesnato pravimo sami, opet tata sa svojim izvorima za prasce
Povrce mi poklanja tehnicarka iz Zrnovnice, sve domace.
Voce salje tata od doma, sve nase.
Kada nacujem od nekoga za nekoga, iskoristim i uzmem.
Na piji uzimam id par baba kod kojuh znam da je voce i povrce njihovo a ne preprodavacko.
Eh da, i jako dobra frendica mi je iz Metkovica, i tu sam pokrivena

Zelim rec, tko hoce i zeli, moze uz minimalno truda jesti domace, jako puno toga je dostupno online, iako su po mom iskustvu starci bili i ostali najbolja veza za sve #ljubavjenaselu


Edit: evo da ne bude bez preporuka - jabuke, proizvodi od jabuka, a bude jos kojekakvih vocbih pekmeza i sl - Stipino.
Gugl it, Lik ima najljepse jabuke ikad
Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:31   #5
OPG Zvijezdane Krog Šare iz Zagorja, sve kaj sam probala pod njenom etiketom Zvončica je prefino
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:43   #6
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post
Ne inzistiram, kupujem jednako u Lidlu kao i na placu, ali oni do cega mogu doci na domace, to trosim.
Ribu jedem samo i iskljucivo ili na otoku srece kad netko donese kasetu-dvije onoga cega uhvati, ili doma tata ima "svoje ljude na Dunavu"
Piletinu nabavljamo od lika koji kolje 3-4 puta godisnje, pilici su mu slobodni u dvoristu pasu travu nista srot.
Suhomesnato pravimo sami, opet tata sa svojim izvorima za prasce
Povrce mi poklanja tehnicarka iz Zrnovnice, sve domace.
Voce salje tata od doma, sve nase.
Kada nacujem od nekoga za nekoga, iskoristim i uzmem.
Na piji uzimam id par baba kod kojuh znam da je voce i povrce njihovo a ne preprodavacko.
Eh da, i jako dobra frendica mi je iz Metkovica, i tu sam pokrivena

Zelim rec, tko hoce i zeli, moze uz minimalno truda jesti domace, jako puno toga je dostupno online, iako su po mom iskustvu starci bili i ostali najbolja veza za sve #ljubavjenaselu
E, lako ovako! Poznanstva, tata i rodbina !

Volim da je hrvatsko i domaće, ali ne biram previše, uzmem ono što u nekom trenutku trebam, ne planiram unaprijed da pravim zalihe.
Volim uzimati od domaćih proizvođača sireve, med, suhomesnato.
Imamo nešto i svoga voća iz voćnjaka, pa sam pola zime pokrivena domaćim jabukama.
Često dobijem na dar neke domaće proizvode, pogotovo iz Slavonije, i s malih gospodarstava.
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:48   #7
Jel kupujete voće i povrće iz organskog uzgoja?
Znao sam naletit na takve stvari ali su cijene brutalne, a i upitno mi je koliko je to stvarno organsko.
__________________
O moj bože što sam proklet, jučer zgodan danas opet!
partyboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:57   #8
Ne, preskupo mi je. Jednom sam kupila zabunom salatni krastavac u Lidlu, ali nije tako skup.
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:58   #9
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
mjesto: zlatna greda, baranja. osim što je divota kao mjesto, u restoranu koriste namirnice lokalnih proizvođača. cijene su prejeftine, a hrana je brutalno fina
sve njihovo volim što sam probala, posebno tjesteninu od medvjeđeg luka (iako objektivno nema jak okus, ali nema nijedna te vrste koju sam probala) i tjesteninu od paprike. imaju i od čokolade. znam da ih se može naći u nekim fensi hrvatskim trgovinama po hrvatskoj jer sam naletila na njih, ali valjda radi i ovaj webshop- http://www.etrznica.hr/opg-sokic. nisam nikad naručivala s te stranice, super mi je ideja i super su mi cijene.
fini, fini sirevi - http://www.slavonska-kosarica.hr/cla...g-barica-boic/
nije hrana nego kozmetika, ali obožavam njihove kreme i imali su najbolji ikad piling za tijelo- https://sapunoteka.com/
ovi isto, imaju genijalne sapune, to mi je super i za poklone- https://www.facebook.com/kich.sapunich/
proizvodi od konoplje- http://www.konopljakalic.com/
nisam neki fan kulena, al' nek se nađe- http://kulingalovic.com/

dosta toga poberem po sajmovima, pa izgubim kontakte i slično. npr. jednom sam u pripizdini usred ničega oko rijeke/delnica uzela od nekog djedice kavu s kimom koju sam pravi i prži negdje...to je bilo nešto fantastično, oduševljena sam bila. al' sam, naravno, zagubila kontakt.
a dosta tih ljudi nema na googleu.
bookmarkat ću si ovaj post!


Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
OPG Zvijezdane Krog Šare iz Zagorja, sve kaj sam probala pod njenom etiketom Zvončica je prefino
probala sam njene proizvode, odlični su.

od stvari kojih se trenutno mogu sjetiti, a da znam nazive prodavača :
Rokove borovnice- odlične borovnice, uzimam ih zadnjih par godina.
Bučina ulja: opg Dobošić i opg Šinko. Šinko ima i odlično brašno bučinih koštica

što se tiče drugih, masu hrane uzimam kad netko moj javi da im frendovi, rodbina, kolege prodaju nešto. tako znam uzeti graha, povrća, jabuka, oraha, čajeva itd.
jaja sam našla nekog tko ima svoju pilićarnu i jajarnu
meso jedem malo, i to dolazi iz nekoliko smjerova: plac, dućan, netko tko doma hrani životinje.
janjetina se kupuje kod provjerenog čovjeka od kojeg kupujemo godinama, a prodaje i sireve, koji su, kažu ovi koji jedu sireve, odlični.
moj vrt masu toga provajda, tako da kroz ljeto i jesen povrće uglavnom ni ne kupujem.
uglavnom rodi sve u isto vrijeme, pa idem okolo i dijelim tikvice i rajčice
med uzimam od nekoliko ljudi, znam da je domaći.

ne kupujem na mjestima koja naglašavaju organsku hranu. iskreno, ne znam što bi to točno značilo
ja imam zalihe hrane (i drugih stvari) cijeli svoj život, uvijek unaprijed punim špajzu i škrinju, ovisno o tome što je u ponudi, spremim sebi i drugima. uvijek javim krugu ljudi oko sebe ako žele i oni, i tako nekako funkcionira moja mikrookolina
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 11:02   #10
spremila sam sve stranice za istražit poslije

Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post

Edit: evo da ne bude bez preporuka - jabuke, proizvodi od jabuka, a bude jos kojekakvih vocbih pekmeza i sl - Stipino.
Gugl it, Lik ima najljepse jabuke ikad
sold to se čuješ s njime preko facebooka ili?
a ovo za piletinu, može ime?



ja ustvari većinu toga uzimam preko poznanstava, rodbine itd tako je najbolje :klap:
med mamina prijateljica uvijek šalje tako da toga uvijek imam doma domaćeg a plus je što ne moram plaćat naravno ili npr vina s Pelješca
la rosana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 12:40   #11
Ovo maslinovo ulje mi je odlično http://fabian-ri.hr/wp-content/uploa.../PZPOSTIRA.jpg

Ovo je za sve od rajčica http://www.zdravozagotovo.com/

Pola njih koje znam po etiketama ne znam kako se zove točno opg pa ne mogu niti naći na netu. A i vjerojatno nemaju svoju stranicu.

Jedino do sireva ne mogu dobrih nikako.
Ovi se jako hvale, kao mala sirana, opg, a meni je sir čista guma
http://www.krk.hr/gastronomija/ProizvodaciSira


Pokušavam obići svaki sajam i događanja na kojima se mogu kupiti opg i sl.proizvodi.

A u bio, eko , organski i ostalo po dućanima ne vjerujem Sve nešto ima isti okus a dvostruku cijenu
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 12:42   #12
Quote:
partyboy kaže: Pogledaj post
Jel kupujete voće i povrće iz organskog uzgoja?
Znao sam naletit na takve stvari ali su cijene brutalne, a i upitno mi je koliko je to stvarno organsko.
Meni je ovo vrh marketinga ikad, sra uopce znaci "organsko"...kaj, limun od babe na pijaci nije organski?
To je po meni, nepotrebno preseravanje. Limun je limun, ako mu je porijetlo dolina neretve, i'm sold i radje cu uzeti to nego da ima etiketu "organic" a porijetlo Tađikistan.
Moj tata je sa sela, mi imamo veliko dvoriste, vocnjak i sve. Zna se zasto se sta sprica, cime se gnoji, kolike su karence i to je to. Ja u zivotu nisam ubrala svoju jabuku i oprala je, jedem direktno sa stabla svojih 30 godina, a tako i svi moji i nitko nije umro od malo pesticida.
Meni je bitnije da znam da je zemlja porijekla barem Hrvatska, da znam da nije stajalo tko zna koliko u hladnjacama po teretnjacima, to sto je baba tri puta h proljece pospricala breskve da se ne kovrcaju ne predstavlja neki veci problem


Edit: za Stipino tko je pitao, on ima fejs pa ibjavljuje sta i kako nudi, kada ku krenu jabuke pravi turneje po cijeloj Hr, ja si jabuke za St narucujem, a ove neke druge manje stvari u Osijeku preuzmem od njega ako me sta zanima.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 17:28   #13
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post
Meni je ovo vrh marketinga ikad, sra uopce znaci "organsko"...kaj, limun od babe na pijaci nije organski?
To je po meni, nepotrebno preseravanje. Limun je limun, ako mu je porijetlo dolina neretve, i'm sold i radje cu uzeti to nego da ima etiketu "organic" a porijetlo Tađikistan.
Moj tata je sa sela, mi imamo veliko dvoriste, vocnjak i sve. Zna se zasto se sta sprica, cime se gnoji, kolike su karence i to je to. Ja u zivotu nisam ubrala svoju jabuku i oprala je, jedem direktno sa stabla svojih 30 godina, a tako i svi moji i nitko nije umro od malo pesticida.
Meni je bitnije da znam da je zemlja porijekla barem Hrvatska, da znam da nije stajalo tko zna koliko u hladnjacama po teretnjacima, to sto je baba tri puta h proljece pospricala breskve da se ne kovrcaju ne predstavlja neki veci problem

Edit: za Stipino tko je pitao, on ima fejs pa ibjavljuje sta i kako nudi, kada ku krenu jabuke pravi turneje po cijeloj Hr, ja si jabuke za St narucujem, a ove neke druge manje stvari u Osijeku preuzmem od njega ako me sta zanima.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Da, tocno to. Kad vidim ekipu kako masovno u Bio & bio baca novce na ono njihovo i voce i povrce dodje mi da zaplacem. Pa cemu to? Bacanje novca na cisti marketing?

Ljudi ne shvacaju da danas jednostavno bez spricanja ne ide. Zena od koje kupujem mahune na placu kaze da se mora spricati. Nije da zeli, ali ako ne posprica, nema nista od plodova jer odmah kojekakve bolestine uniste usjeve. Jednostavno se mora.

Sto se tice teme, dosta dobivam voca i povrca, posebice ljeti, od maminih sestara, ali imam i svoje zene na placu kod kojih vec godinama kupujem i jako sam zadovoljna. Svo meso i ribu kupujem u mesnici/ribarnici, a jaja od bake. Kad vidim nesto u trg sto zelim, kupit cu svakako, ali u posljednje vrijeme sam primjetila da masovno odustajem od kupnje ako voce/povrce nije iz Hrvatske
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 20:17   #14
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Da, tocno to. Kad vidim ekipu kako masovno u Bio & bio baca novce na ono njihovo i voce i povrce dodje mi da zaplacem. Pa cemu to? Bacanje novca na cisti marketing?

Ljudi ne shvacaju da danas jednostavno bez spricanja ne ide. Zena od koje kupujem mahune na placu kaze da se mora spricati. Nije da zeli, ali ako ne posprica, nema nista od plodova jer odmah kojekakve bolestine uniste usjeve. Jednostavno se mora.

Sto se tice teme, dosta dobivam voca i povrca, posebice ljeti, od maminih sestara, ali imam i svoje zene na placu kod kojih vec godinama kupujem i jako sam zadovoljna. Svo meso i ribu kupujem u mesnici/ribarnici, a jaja od bake. Kad vidim nesto u trg sto zelim, kupit cu svakako, ali u posljednje vrijeme sam primjetila da masovno odustajem od kupnje ako voce/povrce nije iz Hrvatske
Ne mora se spricati! Sprica se kako bi se osigurali da ce imati veci prihod! Mi kuci imamo vrt i nista ne spricama

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk
Lecos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 20:59   #15
Pa naravno da se sprica da se osigura veci urod, sta ce mi vocnjak ako mi voce istrune na drvetu. Desi se bolest ili kakva buba i nemas tu puno izbora. Pokusati svesti na minimum je po meni okej. Postuje se karenca i to je to, ja ne govorim o velikim nasadima kojekakcih konglomerata koji napucaju voce jer ga izvoze u Ameriku pa iam treba mandarina koja ce prezivit put tankerom 2 mjeseca. Govorim o domacim ljudima u koje imam povjerenja da znaju kako sta zasto i zbog cega spricaju.
Mi vrt vecinom nikad nismo spricali, eventualno galica na paradajz ako se pojavi pepelnica ili plamenjaca ali voce bez tretiranja bi tesko islo, pogotovo sljive i breskve, uvijek je neka pizdarija s njima.
Tako da, nekakav balans mi je okej, me inzistiram na neprskanju jer sam svjesna da nekad nema izbora. Postujes karencu, dobro operes i to je to
Ljudi previse briju da se neznam koliko trujemo a mi zapravo jos uvijek jedemo vrhunske namirnice, pa cak i made by Konzum.
Mislim najjaci su mi oni koji kupe tipa eko jabuke i onda ju jos oguli prije jela. Kud si maknila najzdraviji dio kud sta si kupovala 4 puta skuplje jabuke ako si makla koru i dio ispod kore gdje se zadrzavaju tvari s kojima ih tretiras.
Kajjznam, to mi je pretjerivanje.

Edit: zapravo, ono sto mene zivcira je pojam ORGANSKO. Sta im znaci to organsko?! Ako nema etiketu onda je ANORGANSKO iliti kamen :??
To je predebilan pojam jer zna se sta je organska tvar a svaka biljka je ORGANSKA pobogu.
EKO je druga stvar, zna se koji je standard za eko certifikat, zna se cime se tretira, cime se gnoji i to je to. Najsmjesnije od svega je vecina tih stvari od baba sa pijaca zapravo EKO a da one ni ne znaju....baba ne gnoji sa fensi kupovnim umjetnom gnojivom nego stajskom đubretom, posprica crvenim, plavim uljem, kajjaznam, vecinom to i nisu neki teski otrovi sto se kod nas koriste. Mislim ti za bube pospricas ruze Neopitroidom, a bokte ja se sjecam kad amo bili klinci kad sam dobila usi na kosi da mi je stara s time prasila kosu iščešljavala da se rijesi tih buba. I nikom nis.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 22:00   #16
kak ti znaš, sonja, da je nikom niš
pitanje je što čuči u tebi

ja razmišljam pošpricati svoju jabuku, šljivu i marelicu iduće proljeće nečim na početku, jer se listovi frčku, a plodovi strule prije nego sazore.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 22:11   #17
Vele da je dobro pošpricati voćke mlijekom radi zastite, prije nego dođu nametnici
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 22:17   #18
jel? jel mora biti organsko mlijeko?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 22:27   #19
Ma može i K+

Pola vode pola mlijeka staviš u špricalicu i zaliješ stablo. Moji vele da je pomoglo a isto su imali problem s tim mušicama ispod lišća od kojeg se listići nabubre i sfrknu...
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 22:30   #20
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Kad vidim ekipu kako masovno u Bio & bio baca novce na ono njihovo i voce i povrce dodje mi da zaplacem.
Ovo je čudna količina vezanosti za tuđi novac.

Volim Volim ljuto.

Ako nisam u prilici ubrat/dobit/kupit npr. paradajze fine sorte koja loše podnosi skladištenje, transport i stajanje, ali miriše na ljubav i ljeto, i nije mi nešto bitno je li mi hrana rasla u Hrvatskoj, Nizozemskoj ili Kolumbiji.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:44.