Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2017., 09:02   #61
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Nije floskula, brojni ekonomski analitičari na to upozoravaju, a na ovoj temi ima jako puno argumenata i mnogo rasprave na temu previsokog tečaja kune i kakve posljedice proizlaze iz toga: KUNA: Devalvacija ili status quo? . Ne bih sada htio širiti raspravu o nerealnom tečaju, devalvaciji na ovoj temi pošto ima prikladnijih, no svakako je tečaj kune jedan od čimbenika zašto su naši proizvodi skupi, zašto izvoz pati a uvoz cvjeta.

Naravno, nije isključivo nerealan tečaj problematičan, On je jedan od problema. Tu su naravno da se razumijemo i previsoki porezi, užasna birokracija i komplicirano zakonodavstvo, a u nekim situacijama tu je naravno i korupcija.
Tržišno gledano tečaj je podcijenjen, već neko vrijeme HNB mora intervenirati da kuna ne poraste previše. Dodatno rezanje kune (tj. cijene rada) bi samo ubrzalo iseljavanje.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 12:05   #62
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Zar ti nisi nikada čuo da sada imamo tržište od 500 , milijuna, isto kao Njemačka.
A mi opet neznamo proizvoditi kruh po istim cijenama kao njemci.

Čudno ?
Tko to mi, kakvi to mi?

Ne postojimo na tržištu mi i Nijemci, zato sam stavio kolokvijalno švabe.

Postoje kompanije iz RH i kompanije iz DE. To nismo mi. Osim ako nisi zaposlen u nekoj pekarskoj kompaniji pa govoriš MI.

Te kompanije iz DE koriste ekonomiju obujma zato što su veće, bolje organizirane, imaju više kapitala i bolju radnu snagu te veću pregovaračku moć.

Dok su poduzeća iz RH lošije organizirana, s lošije obrazovnom radnom snagom, slabijom pregovaračkom moći i opterećena raznim nametima.

Nadalje njemački pravosudni sustav i njemačko gospodarstvo jamči povratak kredita, zato su im kamate niske dok hrvatski pravosudni sustav je scenarij za komedije, zato su hrvatskim poduzećima kamate ogromne.
Njemačko poduzeće mora imati rast od 2-3 % da bi vratilo kredit, a hrvatsko 8-9 %.

I možda i najvažnije - Njemačka 80 milijuna ljudi.
Hrvatska - 3.9 milijuna ljudi.

Tržište od 500 milijuna nema baš vez s ekonomijom obujma, možda kad se RH do kraja integrira u EU.
__________________
Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
Ank.Skywalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 13:53   #63
Quote:
Ank.Skywalker kaže: Pogledaj post
Zar stvarno nitko od vas nikada nije čuo za EKONOMIJU OBUJMA?

Eto vam odgovora zašto švabe mogu proizvoditi jeftinije kruh.
to ne vrijedi za hranu iz očitih razloga..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 13:55   #64
Quote:
Ank.Skywalker kaže: Pogledaj post
Tko to mi, kakvi to mi?

.
mi, Hrvati
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:23   #65
Za mene kao kupca postoje samo dva kriterija a to je kvaliteta i cijena, a kada je to zadovoljeno onda gledam da svojim novčekima poduprem domaće proizvođače, jer će i meni samom onda biti bolje. No malo domaćih proizvođača zadovoljava ova dva osnovna kriterija, jer zadovoljenje samo jednog od njih nije dovoljno.

Domaći proizvođaći moraju shvatiti da ako nisu u stanju proizvesti kvalitetan proizvod i po konkurentnoj cijeni bolje im je da se ostave posla koji rade.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:37   #66
cijene su im konkurentne, samo kvaliteta zna faliti
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:39   #67
Quote:
=Ank.Skywalker;64663597]Tko to mi, kakvi to mi?

Ne postojimo na tržištu mi i Nijemci, zato sam stavio kolokvijalno švabe.

Postoje kompanije iz RH i kompanije iz DE. To nismo mi. Osim ako nisi zaposlen u nekoj pekarskoj kompaniji pa govoriš MI.
Ajde ne glupari se !
Ti si kolokvijalno napisao "švabe" a ja "mi"
Ili smatraš da ti možeš nešto napisati kolokvijalno a ja bi trebao nabrajati naše firme iz pekarskog sektora.

Te kompanije iz DE koriste ekonomiju obujma zato što su veće, bolje organizirane, imaju više kapitala i bolju radnu snagu te veću pregovaračku moć.

Dok su poduzeća iz RH lošije organizirana, s lošije obrazovnom radnom snagom, slabijom pregovaračkom moći i opterećena raznim nametima.

Quote:
Nadalje njemački pravosudni sustav i njemačko gospodarstvo jamči povratak kredita, zato su im kamate niske dok hrvatski pravosudni sustav je scenarij za komedije, zato su hrvatskim poduzećima kamate ogromne.
Njemačko poduzeće mora imati rast od 2-3 % da bi vratilo kredit, a hrvatsko 8-9 %.

I možda i najvažnije - Njemačka 80 milijuna ljudi.
Hrvatska - 3.9 milijuna ljudi.

Tržište od 500 milijuna nema baš vez s ekonomijom obujma, možda kad se RH do kraja integrira u EU.
Ekonomija obujma je posljedica a ne uvjet.

Tržište od 500 milijuna itekako ima veze sa Ekonomijom obujma , jer ni sa kakvom produktivnošću to nemožeš postići na tržištu od 4,2 miluijuna.

Sve ostalo što si nabrojao samo pokazuje da su "švabe" produktivniji od nas i kao posljedica toga je mogućnost da imaju obujam proizvodnje koji povećava dodatno njihovu konkurentnost .

"Švabama" ne da je dovoljno samo to tržište od 500 milijuna , nego koriste svjetsko tržište a onda je moguć još veći obujam proizvodnje i veća konkurentnost.

Tako da ti veličina tržišta itekako utiče na Ekonomiju obujma.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:40   #68
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
cijene su im konkurentne, samo kvaliteta zna faliti
Pa to onda se može reći da imaju kvalitetan proizvod ali su im cijene previsoke i nisu konkurentne.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:46   #69
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Tržišno gledano tečaj je podcijenjen, već neko vrijeme HNB mora intervenirati da kuna ne poraste previše. Dodatno rezanje kune (tj. cijene rada) bi samo ubrzalo iseljavanje.

Tečaj je podcijenjen po mjerilima Vujčića i klike iz HNB.

Neznam nikod da je kao razlog iseljavanja naveo tečj kune. Večinom je to nemogućnost zaposlenja u RH i male plaće.

Depreciraj kunu, povećat ćeš konkurentost domaće proizvodnje a to uzrokuje veću proizvodnju i više radnih mjesta a onda nitko ne sprećava poslodavce da onda dignu svojim zaposlenicima realne plaće a državi da smnji porezne namete.
Dobit ćeš više kuna u opticaju i neće biti potrebne za intervencije HNB, nego će se formirati tržišni realni tečaj kune .

Ako radno mjesto bude dostupnije a plaće veće smanjit će se i iseljavanje a ne ako se tečaj umjetno drži na 7,5 kn/euro, plus minus 3% .

Zadnje uređivanje #kocar# : 16.07.2017. at 16:03.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:50   #70
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Pa to onda se može reći da imaju kvalitetan proizvod ali su im cijene previsoke i nisu konkurentne.
konkurentne su, ali ne mogu se boriti protiv dumpinga. za dumping moraš imati višak kapitala
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:55   #71
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
konkurentne su, ali ne mogu se boriti protiv dumpinga. za dumping moraš imati višak kapitala
Kada se upuštaš u proizvodnju nečega onda gledaš i mogućnosti konkurencije i to uzimaš u kalkulaciju, jer ne možeš se s rogatim bosti pogotovo ne na slobodnom tržištu.

Čajnezi kada krenu s biznisom na nakom polju pometu konkurenciju sa cijenom koja ne da je dampinška, nego pitaš se kako to uopće uspiju proizvesti za onu cijenu po kojoj to prodaju, jer sam materijal u proivodu košta više od cijene proizvoda.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 15:40   #72
meni se onda čini da se ne radi o slobodnom tržištu, nego o već zauzetom tržištu?
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 16:26   #73
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Kada se upuštaš u proizvodnju nečega onda gledaš i mogućnosti konkurencije i to uzimaš u kalkulaciju, jer ne možeš se s rogatim bosti pogotovo ne na slobodnom tržištu.

Čajnezi kada krenu s biznisom na nakom polju pometu konkurenciju sa cijenom koja ne da je dampinška, nego pitaš se kako to uopće uspiju proizvesti za onu cijenu po kojoj to prodaju, jer sam materijal u proivodu košta više od cijene proizvoda.
Je li EU lijepo konstatirala da su kineske solarne ploce dumping i uvela im masne carine? Je. Ergo, mozes se i s "rogatim" bosti, samo moras biti voljan braniti svoje interese, a ne samo se leci i mahnuti bijelom zastavicom.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 16:29   #74
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Depreciraj kunu, povećat ćeš konkurentost domaće proizvodnje a to uzrokuje veću proizvodnju i više radnih mjesta a onda nitko ne sprećava poslodavce da dignu svojim zaposlenicima realne plaće a državi da smanji porezne namete...Ako radno mjesto bude dostupnije a plaće veće smanjit će se i iseljavanje a ne ako se tečaj umjetno drži na 7,5 kn/euro, plus minus 3% .
Madjarska je isprobala upravo tu metodu i gle cuda, radi. Strani bankari su se bunili, pa su im madjari rekli da ako im se ne svidja neka kupe krpe i nose se, gle cuda, jos uvijek su u Madjarkoj. Jos su im par puta rebnuli neke extra poreze, zakonom preveli kredite u Forinte, pa srusili Forintu...

Orban je napravio cuda za suverenitet, nama bi trebalo nesto slicno.

Sve istocne EU zemlje koje su zadrzale svoju valutu imaju ekonomski poprilicno dobre efekte od toga.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 17:10   #75
preduvjet za mijenjanje tečaja je ukidanje eurskih kredita.. i svih kredita u stranoj valuti
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:00   #76
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
preduvjet za mijenjanje tečaja je ukidanje eurskih kredita.. i svih kredita u stranoj valuti
Točno
treba ukinuti valutnu klauzulu koja je neopravdana u zemlji koja ima svoju valutu i to relativno stabilnu.

Čak se i dio javnog duga može konvertirati u domaću valutu i izbjeći bilo kakve tečajne rizike.
Iako to znaju neki svjetski poznati stručnjaci, naš mnogopametni Guverner nezna i upro svim silama da uvede euro i uvede nas u grčki scenarij.

Malo iz ECB-a

Europska Centralna Banka: Ako se javni dug denominira u nacionalnu valutu, nema rizika od bankrota.
„S nacionalnom fiat valutom, monetarne i fiskalne vlasti MOGU SE KOORDINIRATI kako bi se osiguralo da neće biti default na javni dug denominiran u toj valuti (to jest da će državne obveznice biti plaćene u cijelosti) na način da računi pričuva kod središnje banke budu konvertibilni u rangu s gotovim novcem. S ovakvim mehanizmom u funkciji, fiskalna politika se može usredotočiti na stabiliziranje poslovnog ciklusa dok ne dođe do oporavka."


Final remarks

In an economy with its own fiat currency, the monetary authority and the fiscal authority can ensure that public debt denominated in the national fiat currency is non-defaultable, i.e. maturing government bonds are convertible into currency at par. With this arrangement in place, fiscal policy can focus on business cycle stabilisation when monetary policy hits the lower bound constraint. However, the fiscal authorities of the euro area countries have given up the ability to issue non-defaultable debt. As a consequence, effective macroeconomic stabilisation has been difficult to achieve. Coordinating the fiscal policy of the individual countries around a common euro area, non-defaultable debt instrument would improve business cycle outcomes. Corsetti et al. (2016) describe this proposal in greater detail and discuss possible challenges, including the risk of a restructuring of national public debt.




https://www.ecb.europa.eu/pub/econom...170629.en.html
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:08   #77
novi guverner?
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:10   #78
Zašto hoteli uvoze hranu?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:11   #79
zašto u Irskoj ju mogu kupiti isključivo irsko meso, irsko mlijeko, irska jaja, irsku ribu...

nema uvoza
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:17   #80
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Zašto hoteli uvoze hranu?
zato jer im je tako najjednostavnije
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.