Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 12:31   #101
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Pa dio smo EU, odi konobari u St. Tropez ili Veneciju pa vidi da li je doista tako i da li se isplati.
Ne idu u Veneciju ili St. Tropez jer nemamo naviku učiti te jezike, ali radije idu u Dublin ili Munchen nego na sezonu, pogotovo mlađi.

Da je sve kao i prije ulaska, ne bi se pričalo o "radnim dozvolama za strance", iako 500 mil. ljudi ima pravo raditi u Hrvatskoj bez ikakve dozvole.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 15:25   #102
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
To i rade mladi Hrvati, i to masovno, u stotinama tisuća. Nastavi li se ovako od Hrvatske će ostati samo Zagreb i obala na kojoj će živjeti ugostitelji plus jeftina radna snaga iz zemalja poput Albanije, Makedonije, Srbije...doslovno će se očistiti Hrvatska od Hrvata i u tome će jedan dobar dio krivnje imati i brojni pohlepni ugostitelji. Ugostitelji zapravo to i traže, oni žele da im Vlada dopusti masovan uvoz jeftine radne snage dok hrvatska omladina mora ići u Irske i Njemačke...
Pa neka ih uvoze slobodno. U čemu je problem? Ako misle da će Srbe, Albance i Makedonce varati na plaći i da će oni kao i Hrvati držati glavu spuštenom na takav kriminal, super. Biti će zabavno komentirati čitulje.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 18:54   #103
Lani u par birceva po obali sam popricala s nekim konobaricama iz Srbije koje su dosle na sezonski. I njima su hrv place neisplative (treba platiti smjestaj, hranu itd) i relativno kratko su radile. Razumljivo.
Albanci i Rumunji rade po Italiji.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 19:52   #104
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Stern jako zaziva dolazak Filipinca, da ce oni rado raditi za 500 eura.
Mafijozo i onda tako prica.
4.000 kn brutto? Ili netto?

Čak ni sa netto 4.000 ne možeš preživjeti na obali; moraš svako jutro pješačiti sat vremena iz brda na posao, i onda usred noći natrag.

Stern očito u životu nije nikad radio sličan posao.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 19:55   #105
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne budu ni Filipinci dosli. Oni ipak idu raditi negdje gdje mogu ustedjeti bar 100 eura da posalju kuci svaki mjesec, a kod nas s 500 eura ce jos biti u minusu.

Sto Stern ne predlozi smanjivanje PdV, silnih nameta i poreza- tad ce biti vece place, Hrvati ce ostati..
Ali naravno da to necemo nikad cuti to od njega, boli njega briga za Hr, samo svoj dzep gleda
Nabijem ja smanjivanje PDVa turizmu i poticanje istoga. Koji je vama svima đavo?

Hrvatska je vitalno ovisna o turizmu, što je poptuno nezdarvo i samo generia probleme.

I umjesto da se smanji PDV propulzivnim granama u kojima se možemo razvijati, tipa IT, kao što su Rumunji napravili (PDV na IT usluge je 0%) mi idemo poticati granu od koje smo i onako bolesno ovisni.

Sve sam goli političko privredni strateg do stratega.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:31   #106
Nauci pomnije citati postove.
Pisala sam o smanjivanju pdv i ostalo opcenito, a ne o smanjivanju pdv u turizmu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 12:44   #107
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Hrvatska je vitalno ovisna o turizmu, što je poptuno nezdarvo i samo generia probleme.
http://arhivanalitika.hr/blog/hrvats...emske-bolesti/

Quote:
Iako Hrvatska trenutačno ne pati od nizozemske bolesti izazvane turizmom, to ne znači da ovaj boom u turističkom sektoru ne može s vremenom proizvesti učinak nizozemske bolesti.
Quote:
Pokazatelj prikazuje važnost turizma za hrvatski BDP, ali ni on nije potpuno jasan jer se ne zna gdje taj priljev točno odlazi i što iznajmljivači te vlasnici ugostiteljskih objekata (i ostali) s njime rade. Troše ga, investiraju, polažu novce u banku, otplaćuju kredite ili pak troše na vlastita putovanja u inozemstvo?
čisto uzgred - što ostatak Hrvatske/građani koja nije u turističkom procvatu i nije posjećena kao hit-turistička mjesta točno ima od tog booma?
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 13:05   #108
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
http://arhivanalitika.hr/blog/hrvats...emske-bolesti/





čisto uzgred - što ostatak Hrvatske/građani koja nije u turističkom procvatu i nije posjećena kao hit-turistička mjesta točno ima od tog booma?
Ima nešto, svake godine se golemi novci investiraju u smještajne kapacitete, dio tog novca odlazi i raznim majstorima i firmama koje nisu registrirani u turističkim destinacijama.
Većina proizvoda koji se ugrađuju su na žalost iz uvoza, ali za to nisu krivi investitori. Barem trgovci dobiju svoju trgovačku maržu, zaposlenici plaću, majstori posao.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 17:59   #109
Osim toga veliki broj tvrtki iz ostalih dijelova Hrvatske prodaje svoju robu turistima, a bogami i prihodi koje ostvare ljudi od turizma se trose dijelom na proizvode tih tvrtki. Takodjer turizam osigurava dosta novaca u proracun (kako drzavni tako i lokalnih zajednica). Dobar dio Hrvatske zivi od transfera (poreza) iz sjeverozapada Hrvatske (bez kojih ne bi imali novaca za mirovine, zdravstvo, skolstvo itd.). Ovako bar jedan dio Hrvaske moze bez toga (a vjerojatno malo i pomogne ostalima).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 18:26   #110
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
[url]
čisto uzgred - što ostatak Hrvatske/građani koja nije u turističkom procvatu i nije posjećena kao hit-turistička mjesta točno ima od tog booma?
Oni koji od turizma imaju koristi nisu hrvatski građani ?
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 01:44   #111
Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Oni koji od turizma imaju koristi nisu hrvatski građani ?
naglasak je bio na "ostatak Hrvatske", dakle dijelovi koji nemaju tu geo-stratešku bogomdanu poziciju da dobro unovče "sunce, more&kulturnu baštinu" ili samo "sunce i more."

@Kexx i @somied - hvala na odgovorima.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 18:04   #112
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
http://arhivanalitika.hr/blog/hrvats...emske-bolesti/



Quote:
Pokazatelj prikazuje važnost turizma za hrvatski BDP, ali ni on nije potpuno jasan jer se ne zna gdje taj priljev točno odlazi i što iznajmljivači te vlasnici ugostiteljskih objekata (i ostali) s njime rade. Troše ga, investiraju, polažu novce u banku, otplaćuju kredite ili pak troše na vlastita putovanja u inozemstvo?
Netko ce reci pokazatelj vaznosti turizma, a netko drugi pokazatelj ovisnosti o turizmu.

Oba izraza su vjerojatno tocna sa time da je po meni nekorektno isticati ovisnost o turizmu bez da se promatra i ogromna globalna osvisnost o robnoj razmjeni, koja je unutar EU jos i veca, k tome i isprepletena sa financijskom/monetarnom "ovisnosti".
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 10:55   #113
Ja samo znam da će nas pohlepa i turizam upropastiti.
Za 20-30 godina neće hrvat ubirati profit, ubirat će ga stranci. Zemlja bez identiteta, bez ljudi, bez vizije razvoja, bez proizvodnje, bez poljoprivrede nije zemlja već prčija. Mislite da ćete moći ubirati 50kn za kavu dovijeka? Nećete smjeti pisnuti a profit ćete uredno proslijediti gazdi Hansu. Mislite da nema problema jer je konoba/birc vaš? Jedan propis i zakon i vi ostajete bez svega.
Niti jedna jedina zemlja na svijetu nije se obogatila na turizmu niti je sa turizmom očuvala samostalnost. Sve turističke zemlje su redom siromašne zemlje - kolonije gospodarski jakih zemalja te sa neobrazovanim i podjarmljenim stanovništvom. Ne vjerujete? Recite mi jednu jaku zemlju kojoj je udio turizma u BDP-u veći od 15% (Mi imamo udio od 20%). Samo jednu!
E pa nema je.
A vi samo opravdavajte kave za 50 kuna koje ispijaju svjetski šalabajzeri i sobe za 800 eura za narkomane na ultri.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 11:01   #114
Italija ima 2,1% a hrvatska skoro 20%

Pametnom dosta
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 11:17   #115
Ne znam, evo bas proslu nedjelju bio s boljom polovicom u jednom prosjecnom restoranu u jednom vecem gradu Bavarske.

Ja narucio sladoled u casi (onaj tzv, kup) cokolada/vanilija a ona komad strudle od jabuke. I svaki bocicu mineralne vode. Sve skupa 19,8 EUR ( koliko je to ? 150kn? ako se ne varam ili?...) .Parking , sat i pol , ne bas u centru u garazi 2,83 EUR...Itd.

Dakle ,sve ti je to relativno.

Znam dosta konobara (i nasih i Nijamaca) tu oko mene. Palaca je otprilike 1300- 1400 EUR netto + tringelt. Ako imaju "srecu" gazda im nadje smjestaj - uglavnom se radi o tome da ih je po par u jednom stanu. Nekad to nije problem , ako rade od jutra do mraka kao neki moji kompici ,ali sve ovisi sve s kim dijelis taj unajmljeni prostor. Ja to ne bih mogao , nisam takav tip recimo zelim svoj komfor. Ako pak zelis sam najmiti nesto suvislo jos k tome u nekom vecem gradu - onda ti se sa tom placom gotovo ne isplati.
Znam i nekoliko konobara iz BIH koji su dosli potraziti srecu kod "nasih" gazda tu u Njemackoj. Uglavnom su bili zajebani glede prijava i sl.
Ima mislim neka fora da te do mjesec -tri ne treba priajviti.A nakon toga ti obicno da pedalu. Ima svega da, i u Njemackoj.
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:26   #116
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ja samo znam da će nas pohlepa i turizam upropastiti.
Za 20-30 godina neće hrvat ubirati profit, ubirat će ga stranci. Zemlja bez identiteta, bez ljudi, bez vizije razvoja, bez proizvodnje, bez poljoprivrede nije zemlja već prčija. Mislite da ćete moći ubirati 50kn za kavu dovijeka? Nećete smjeti pisnuti a profit ćete uredno proslijediti gazdi Hansu. Mislite da nema problema jer je konoba/birc vaš? Jedan propis i zakon i vi ostajete bez svega.
Niti jedna jedina zemlja na svijetu nije se obogatila na turizmu niti je sa turizmom očuvala samostalnost. Sve turističke zemlje su redom siromašne zemlje - kolonije gospodarski jakih zemalja te sa neobrazovanim i podjarmljenim stanovništvom. Ne vjerujete? Recite mi jednu jaku zemlju kojoj je udio turizma u BDP-u veći od 15% (Mi imamo udio od 20%). Samo jednu!
E pa nema je.
To bi moglo biti i do jednostavnih - geografskih razloga.

Kako da Maldivi, Sejšeli ili Bahami budu "jaka zemlja"?

https://knoema.com/atlas/topics/Tour...percent-of-GDP

Ili, kako da zemlje s razvijenom industrijom, velike zemlje, dođu do visoke stope udjela turizma u BDP-u, kad turizam te razine jednostavno geografski (i time matematički) ne može dostići?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:36   #117
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Znam i nekoliko konobara iz BIH koji su dosli potraziti srecu kod "nasih" gazda tu u Njemackoj. Uglavnom su bili zajebani glede prijava i sl.
Ima mislim neka fora da te do mjesec -tri ne treba priajviti.A nakon toga ti obicno da pedalu. Ima svega da, i u Njemackoj.
Istina, naši ljudi su posebice specijalizirani za zajebat svoje. Ovakvih slučajeva sam čuo barem 20-ak za okolicu Frankfurta. Mnogi se vode tom logikom "ma ajde radim kod našega to je sigurno" a onda ih zajebu. Kod Albanaca recimo tih slučajeva ima jako malo.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:51   #118
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ja samo znam da će nas pohlepa i turizam upropastiti.
Za 20-30 godina neće hrvat ubirati profit, ubirat će ga stranci. Zemlja bez identiteta, bez ljudi, bez vizije razvoja, bez proizvodnje, bez poljoprivrede nije zemlja već prčija. Mislite da ćete moći ubirati 50kn za kavu dovijeka? Nećete smjeti pisnuti a profit ćete uredno proslijediti gazdi Hansu. Mislite da nema problema jer je konoba/birc vaš? Jedan propis i zakon i vi ostajete bez svega.
Niti jedna jedina zemlja na svijetu nije se obogatila na turizmu niti je sa turizmom očuvala samostalnost. Sve turističke zemlje su redom siromašne zemlje - kolonije gospodarski jakih zemalja te sa neobrazovanim i podjarmljenim stanovništvom. Ne vjerujete? Recite mi jednu jaku zemlju kojoj je udio turizma u BDP-u veći od 15% (Mi imamo udio od 20%). Samo jednu!
E pa nema je.
A vi samo opravdavajte kave za 50 kuna koje ispijaju svjetski šalabajzeri i sobe za 800 eura za narkomane na ultri.
Aha, a bez turizma ćemo biti jaki? Nećemo, bit ćemo još slabiji.
Kad više ne bude ni turizma sve ode kvragu, on će nam još neko vrijeme održavati egzistenciju.
Ne shvaćam ovu hajku na turizam, bolje turizam nego ništa, jer alternativa turizmu je upravo ništa.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:04   #119
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
To bi moglo biti i do jednostavnih - geografskih razloga.

Kako da Maldivi, Sejšeli ili Bahami budu "jaka zemlja"?

https://knoema.com/atlas/topics/Tour...percent-of-GDP

Ili, kako da zemlje s razvijenom industrijom, velike zemlje, dođu do visoke stope udjela turizma u BDP-u, kad turizam te razine jednostavno geografski (i time matematički) ne može dostići?


-Stipe
Udjeli u BDP-u od turizma govore vise o ovom sto pises nego o razvijenosti gospodarstva.

U udio od turizma knjizi se i pripadajuci transport, maloprodaja, poslovanje nekretninama i sl usluge, a sve to razvijeni u EU imaju bitno vise nego Hrvati.

Ne rentaju strancima na moru vikendice i apartmane ali rentaju stanove, poslovne prostore, garaze, zemljista, skladista, tvornice, svasta nesta.
Ne voze im se stranci na more ali se domaci voze puno vise.
Ne kupuju stranci na moru u maloprodaji ali domaci im kupuju bitno vise.
Ne trose im stranci na moru struju i vodu ali domaci im trose puno vise (pogotovo na grijanje).
Ne peglaju im stranci na moru kartice ali domaci "peglaju" puno vise.
Ne hrane im se stranci na moru po restoranima, al domaci to rade tamo puno vise nego nasi domaci ljudi.
Itd..


Btw, Hrvatska ima veci udio od industrije u BDP-u nego prosjek EU, a na dnu smo po razvijenosti. Jednostavno, oni per capita proizvedu i prodaju vise skupljih stvari i novac ide u vise usluga, ne u manje, sto bi se iz prve mislilo jer nemaju turizam na moru poput nasega.

Hrvatska sa sezonskim turizmom samo nadoknadjuje dio usluga za razvijenijima drzavama (manje
zaostaje u uslugama nego sto bi to bilo bez njega).
Da smo (tehnoloski) produktivniji nego sto jesmo od turizma bi zaradili jos vise...
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.

Zadnje uređivanje klapalo : 01.08.2017. at 13:31.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:54   #120
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Aha, a bez turizma ćemo biti jaki? Nećemo, bit ćemo još slabiji.
Kad više ne bude ni turizma sve ode kvragu, on će nam još neko vrijeme održavati egzistenciju.
Ne shvaćam ovu hajku na turizam, bolje turizam nego ništa, jer alternativa turizmu je upravo ništa.
Turizam vodi totalnoj prostituciji nacije. Cijeli narod doslovce daje guzice tri mjeseca u godini da bi stranci tu hodali u gaćama i pišali i povraćali na svakom čošku. Turistički djelatnici nisu nigdje u svijetu visoko cijenjena zanimanja nego upravo suprotno, svi ih praktički izjednačuju sa razinom sluge.
Cijeli koncept turizma je zasnovan na principu da ti kao bogec čekaš da se nekom digne k.... i odluči doći odmoriti u Hrvatsku. Tu zarade nema! On tebi proda auto koji je on proizveo, proda ti odjeću i obuću koju je on proizveo, proda ti elektroniku koju je on proizveo, proda ti građevinski materijal, hranu, proda ti mobitel itd itd... i uzme lovu iz tvog đepa a onda manji dio te love potroši na odmor u Hrvatskoj i na skupu kavu. Sama računica je vrlo jasna, turizam teoretski ne može imati veću zaradu od industrijske proizvodnje jer je to nemoguće. Orijentirati cijelu zemlju na turizam znači osuditi ju na vječito zaostajanje za razvijenim zemljama. Gospodarski jaz se samo može povećavati , čak je i stagnacija nemoguća jer matematički ti ne možeš zarađivati više nego gost koji ti dođe kao turist.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.