Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 23:31   #1
Klaustrofobija i magnetska rezonancija

Postoji li igdje kod nas magnet otvorenog tipa ....
Malo sam trazila po internetu i otkrila da postoje takvi uredaji no nisam uspjela pronaci nista kod nas.
Da li netko mozda zna za privatnika ili kliniku koja posjeduje takav uredaj...?
traubenzucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 01:22   #2
I ti otvorenog tipa su ti opet obruc usko oko tebe, tako da ni to nije toliko jednostavno za klaustrofobicare. Prijateljica mi radi u privatnoj poliklinici, pitat cu je pa ti sutra javiti.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 01:36   #3
uzmi si nesto lagano za smirenje i prezivjeti ces
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 06:39   #4
Ako je smetnja veća mislim da će ti oni dati nešto za smirenje Samo im reci da je smetnja tolika da ti je to teško za izdržati
__________________
Pametni znaju ćemu služi pojas.
tinitrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:28   #5
Ja sam bila u Dijagnostici 2000, imali su i malo ogledalce koje si mogla gledati u bubnju, a na kojem je bio odraz mojih koljena koja su bila vani i vidjelo se malo prostorije. Skroz zgodno, bolje nego lezati u mraku i slusati sve one zvukove.

I mene lagano hvata klaustrofobija.

Takoder su mi preporucili tableticu za smirenje.
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 20:17   #6
hvala svima na komentarima ....
...a koliko po prilici traje snimanje, zanima me za glavu..gore u vinogradskoj su mi rekli 40.ak minuta, a tu vidim dijagnostika 2000 ima uredaj koji skenira za 15 minuta?
traubenzucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 20:21   #7
Quote:
The_Equilibrist kaže:
I ti otvorenog tipa su ti opet obruc usko oko tebe, tako da ni to nije toliko jednostavno za klaustrofobicare. Prijateljica mi radi u privatnoj poliklinici, pitat cu je pa ti sutra javiti.

Ajd pliz do that
traubenzucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 21:55   #8
Quote:
traubenzucker kaže:
hvala svima na komentarima ....
...a koliko po prilici traje snimanje, zanima me za glavu..gore u vinogradskoj su mi rekli 40.ak minuta, a tu vidim dijagnostika 2000 ima uredaj koji skenira za 15 minuta?
Joj, uskoro moram na magnetsku rezonancu i već mi je muka kad se sjetim onog uskog tunela. Meni snimanje traje oko 1 h, ponekad duže.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:48   #9
Quote:
traubenzucker kaže:
Ajd pliz do that
Daklem. Njena poliklinika ima potpuno otvoreni tip aparata, dakle aparatura je u obliku slova C, tako da ti je samo iznad (i ispod) snimanog dijela tijela magnet, a ostalo je sve slobodno i nemas problema.

Medutim, kako prijateljica kaze, nije problem koristiti otvoreni tip aparata, nego je problem sto oni imaju malu snagu. Tipicno oko 1.5 T, sto nije dovoljno za sve primjene. Recimo to je odlicno za zglobove, dakle ligamente, moze i hipofiza i slicno jer je razlucivost nekih par milimetara. Dovoljno dobro moze posluziti za mirne organe (ok, moja interpretacija), ali recimo snimke abdomena su skoro neupotrebljive.

Pa dakle pitanje je primjene. Ako kazes sto ti konkretno treba, mogu je pitati.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 18:38   #10
O kojoj je poliklinici rijec ?
Inace trebam snimati glavu sa kontrastom sa posebinm osvrtom na temp. kost i stražnju lubanjsku jamu.
Ako mozes pitat stvarno bi ti bila zahvalna, ili da mi samo napises koja je poliklinika pa cu ih ja kontaktirat.
Hvala
traubenzucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:24   #11
ja bila u dijagnostici2000, glava i vrat, trajalo oko 15 min. malo sam se uvjeravala da je sve ok, malo je i bilo, al onda mi je pocelo nestajat zraka i mislila sam da ak me uskoro ne izvade da cu sama izac. i taman je bilo gotovo.
ono sto je meni bilo najgori bed je kad sam zatvorila oci, cinilo mi se da i dalje idem unutra, iako su me vec bili zaustavili. malo je pomoglo ogledalce, jer sam tocno vidjela koliko me jos ima vani a i vidjela sam doktora, tak da nije bas bilo tako jako uzasno, al bolje bih se opustila da sam recimo mogla zatvoriti oci.
cula sam za potpunu anesteziju i rekoh ak opet budem morala ic, trazit cu to.
zapravo se ne treba bojati, jer nije uopce strasno, osim tih sugavih svakojakijeh zvukova, al ja s godinama postajem sve komotnija, sve mi smeta, pa bi se lagano elegantno uspavala da se ne mucim bez veze.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:31   #12
Quote:
traubenzucker kaže:
hvala svima na komentarima ....
...a koliko po prilici traje snimanje, zanima me za glavu..gore u vinogradskoj su mi rekli 40.ak minuta,
točno toliko
ja sam se raspitivala za magnet kad je taj u vinogradskoj bio pokvaren (ljetos) i cijena drugdje, privatno je bila od 1800 do 2400
zatim moraš vidjeti i sa specijalistom koji te upućuje na pregled, neće prihvatit nalaze od svih magneta
da ne bi bilo da taj novac baciš

ja nisam nimalo klaustofobična, ali to fakat nije ugodno
znam da se pregled može raditi i pod anestezijom pa se raspitaj direktno kod njih
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 17:04   #13
Quote:
traubenzucker kaže:
O kojoj je poliklinici rijec ?
Inace trebam snimati glavu sa kontrastom sa posebinm osvrtom na temp. kost i stražnju lubanjsku jamu.
Ako mozes pitat stvarno bi ti bila zahvalna, ili da mi samo napises koja je poliklinika pa cu ih ja kontaktirat.
Hvala
Pitah konkretno.. Dakle, to sto ti treba se moze raditi i na ovom aparatu, nema nikakvih problema. Medutim, s obzirom da se koristi kontrast, moze potrajati i sat, sat i petnaest minuta (inace cetrdesetak). Drugo, aparat je otvoren, ali se za vrijeme snimanja na glavi mora drzati posebna zavojnica za glavu, nesto kao ovo:
http://img393.imageshack.us/img393/2...2002112xu5.jpg
To je za djecu, ali slicno je za odrasle. Dakle, glava mora biti u tome, ali supljikavo je, pa je valjda ok.

Eto, ne znam koliko je pomoglo. Radi se o poliklinici Sunce, a kazu da za vrijeme postupka moze i netko biti s tobom ako hoces.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 20:27   #14
Hvala puno !
...bolje i maska nego tunel...
traubenzucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 08:55   #15
Ja sam radila u poliklinici 2000 magnestsku glave sa kontrastom...trajalo je oko 50 min. i bila je sa menom kolegica...to mi je puno pomoglo, drzala me za noge i pricala mi svasta samo da mi prode vrijeme
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:18   #16
sutra idem prvi put na MR i hvata me klaustrofobija na kvadrat samo kad pomislim na to pocela sam razmisljat sta da radim dok sam unutra, dal da u sebi igram kalodont sama sa sobom ili se pokusavam sjetit svih rijeci nekih pjesmi, polu-luda sam
Samo ne kuzim, ove MR sto sam vidila po netu su uglavnom svi osvjetljeni unutra, a vidim da su neki od vas bili u MRAKU..to mi je jos veci bed..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:53   #17
Kad si unutra pokušaj ne misliti previše gdje si. Ja cijelo vrijeme oči držim zatovrene i razmišljam o nečemu drugom.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:54   #18
Ako netko ide s tobom - lakše je.

Popij tableticu jednu večeras, pa ujutro kad se zbudiš, pa kad dođeš u bolnicu - tak "ušlagiranoj" bit će ti lakše.
Mislim i da mogu/smiju/preporučuju apaurinček direkt u venu neposredno prije MR-a.

Ma i bez ičega - da se izdržati. Zamisli si neko lijepo mjesto i uživaj.
Kad počnu čudni zvukovi - furaj se na podrum svemirskog broda...recimo...
Ili na strojarnicu nekog broda...ma pusti maštu neka radi..

Držim fige, papa
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:12   #19
Quote:
deatwin kaže:
.
Kad počnu čudni zvukovi - furaj se na podrum svemirskog broda...recimo...
odlicna ideja, valjda ce pomoc! thnx..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:22   #20
Samo se opusti i sve će biti u redu! Sretno!
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.