Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 11:56   #1
Fotografija prirode

molim vas za pomoć!
volim fotografije, pogotovo prirode ali mim se čini da ih nijkako neznam uraditi !
dakle radi se o tome da se meni slika ne sviđa, ne raznaju se neki predmeti, nalik je na prometnu nesreću!
evo jedan primjer slike!
imam sony DSC w17!
u čemu je kvaka?
inače fotić je super daju se napraviti savršene slike ima 7,2 megap. ali šumu nikako uslikat kako spada!

[SLIKA OBRISANA]
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:29   #2
Nemaš nikakvu glavnu točku u slici, šta si htio reći...
Ako ti pomogne fotografije prirode , probaj malo pročitati tekstove o kompoziciji ili pogledaj fotke drugih fotografa.
Goran Katić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:36   #3
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć!
volim fotografije, pogotovo prirode ali mim se čini da ih nijkako neznam uraditi !
dakle radi se o tome da se meni slika ne sviđa, ne raznaju se neki predmeti, nalik je na prometnu nesreću!
evo jedan primjer slike!
imam sony DSC w17!
u čemu je kvaka?
inače fotić je super daju se napraviti savršene slike ima 7,2 megap. ali šumu nikako uslikat kako spada!

[SLIKA OBRISANA]
slabo ti je svetlo na sliki. slikaj dok je dobro svjetlo, znaci sunce, i jaki kontrast, u jutro ili popodne.
isto tak, nemash neki centar, ne u sredini fotke, nego srediste fotografije, - temu, motiv..na cemu i gdi je fokus?
ak oces uloviti samo duh shume, onda morash paziti na svjetlo i fotkati kad i kak sam ti preporucil.
slika ti je nekak zagushena, opet problem kompozicije. daj joj prostora! nebo, dubinu..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:59   #4
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć!
volim fotografije, pogotovo prirode ali mim se čini da ih nijkako neznam uraditi !
dakle radi se o tome da se meni slika ne sviđa, ne raznaju se neki predmeti, nalik je na prometnu nesreću!
evo jedan primjer slike!
imam sony DSC w17!
u čemu je kvaka?
inače fotić je super daju se napraviti savršene slike ima 7,2 megap. ali šumu nikako uslikat kako spada!

[SLIKA OBRISANA]
Kod svih fotografija je najbitnije svijetlo. Kad slikas prirodu, svijetlo ne ovisi o tebi. Najbitnije je da budes na pravom mjestu u pravom trenu, jer savrseno svijetlo obicno traje vrlo kratko. Trebas anticipirat kako ce se svijetlo ponasati.
Evo par kratkih eseja sa primjerima:
http://www.luminous-landscape.com/es...0seconds.shtml
http://www.kenrockwell.com/tech/timing.htm
http://www.kenrockwell.com/tech/color.htm

Instinkt ti je ispravan, nije to do kamere, nego fotografa. Nemoj kupovat drugu kameru, nego, recimo, odi na site poput photosig.com (imaju nadprosjecne fotografe za besplatne siteove), browsaj galerije (svaki dan ce biti stotinjak novih fotki), svaku koju vidis da ti se svidja, pitaj se, zasto je ta dobra a moja nije. Citaj i kritike, da vidis zasto se drugima svidja ona koja se tebi ne, a ne svidja ona koja se tebi svidja. U svakodnevnom zivotu, kad vidis zanimljivu scenu, razmisli, kako bi ja to slikao, kako bi mi ispala, i tako se uci "gledati" fotografskim okom. Jos bi bilo bolje da imas fotic stalno sa sobom, i da skljocas sto vise, jer nis ne popravlja fotografiju kao praksa + samokritika.

Svakako ne zaboravi, bitnija je kvaliteta svijetla od samog objekta slikanja. A kamera je najmanji faktor. Kad vidis zanimljivo svijetlo (sunce se probija kroz oblake nakon kise, magla, izlazak ili zalazak sunca, itd), izvadi fotic i tek onda trazi sto da slikas. Ako je svijetlo dosadno, kako god bio objekt zanimljiv, slike ce bit dosadne. Najbolje vrijeme za slikanje je, suprotno uvrijezenom misljenju, rano ujutro ili kasno popodne. Podne ima najdosadnije svijetlo koje se moze zamislit, ostro, dvodimenzionalno i hladno.. Inace, za 3d percepciju su bitne sjene, ako nemas sjene, slika ce izgledat skroz dvodimenzionalno, i dosadno.

Jos jedna napomena, Gary winogrand, jedan od najvecih ulicnih fotografa, bi svaki dan ispucao 5 rola filma. I tako 30 godina. A godisnje bi izlozio mozda 10 novih slika. Ni genijalcima nije svaka slika dobra. U kratko, trebas ganjati dobro svijetlo, trebas bit u prirodi ako hoces slikati prirodu, i trebas slikati puno, i trebas biti kritican prema slikama. Sa digitalcem to nis ne kosta. Napravi eksperiment, mjesec dana nosi fotic sa sobom, i svaki dan napuni karticu slikama. Ako imas gusta za slikanje, garantirano ces imat dobrih fotki.

Jasno, obrati paznju i na kompoziciju, ali sa 7mp foticem se to moze sredit i kasnije, cropanjem u photoshopu.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:20   #5
Evo ilustracije, 2 fotke koje sam okinuo (BTW, slabijim dzepnim idijotom od tvojeg) sa jedno par sati razlike. Nisu nis tak posebno, ali ilustriraju point. Obje sam okinuo kroz prozor mjesta za pusenje moje bivse firme.

Prva je slikana popodne, svijetlo je... onak... nebo je dosadno... Bez veze...
[SLIKA OBRISANA]
Druga je slikana na sljedecoj pauzi za pusenje, u kasno popodne, i nebo je zanimljivije (iako nije nis posebno), i svijetlo je puno bolje. Nis posebno, ali puno bolje od one prve. I kompozicija je bolja.
[SLIKA OBRISANA]
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 19:57   #6
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
Moze li fotka nagrabljanog lisca biti privlacna?

Mozda da pored te hrpice sjedi sumska vila, ali ovako...
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 12:11   #7
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Moze li fotka nagrabljanog lisca biti privlacna?

Mozda da pored te hrpice sjedi sumska vila, ali ovako...
Nebitno. Objekt je najmanji dio dozivljaja fotke. Hrpa lisca moze bit jako zanimljiva, ako su ostali faktori prisutni.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 16:21   #8
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Moze li fotka nagrabljanog lisca biti privlacna?

Mozda da pored te hrpice sjedi sumska vila, ali ovako...

može, može...samo se treba spustiti malo niže, tj na tlo, odabrati koji dio fotkati (jedan list, ili više), obratiti pozornost na dof, korektna expozicija i vozi miško...
bez flasha, stativ poželjan radi dužih expozicija i boja ako je jesen u pitanju ...

teško da bi bila privlačna onako samo opaliti snapshot, a da nema nikakvih drugih elemenata... izuzev ako se netko bavi teorijom kaosa i slično
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 12:09   #9
Quote:
Silent Eyes kaže: Pogledaj post
može, može...samo se treba spustiti malo niže, tj na tlo, odabrati koji dio fotkati (jedan list, ili više), obratiti pozornost na dof, korektna expozicija i vozi miško...
bez flasha, stativ poželjan radi dužih expozicija i boja ako je jesen u pitanju ...

teško da bi bila privlačna onako samo opaliti snapshot, a da nema nikakvih drugih elemenata... izuzev ako se netko bavi teorijom kaosa i slično
Da, od ovog SVEGA što si ispisao, može se napraviti zanimljiva fotka.
Ja sam se ipak samo nadovezala za fotku hrpe lišća
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 10:26   #10
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Moze li fotka nagrabljanog lisca biti privlacna?
di je lisac na slici?
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:20   #11
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Evo ilustracije, 2 fotke koje sam okinuo (BTW, slabijim dzepnim idijotom od tvojeg) sa jedno par sati razlike. Nisu nis tak posebno, ali ilustriraju point. Obje sam okinuo kroz prozor mjesta za pusenje moje bivse firme.

Prva je slikana popodne, svijetlo je... onak... nebo je dosadno... Bez veze...
[SLIKA OBRISANA]
Druga je slikana na sljedecoj pauzi za pusenje, u kasno popodne, i nebo je zanimljivije (iako nije nis posebno), i svijetlo je puno bolje. Nis posebno, ali puno bolje od one prve. I kompozicija je bolja.
[SLIKA OBRISANA]
dobar ti je pogled iz Ramat Gana
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 14:36   #12
Quote:
MisterNo kaže: Pogledaj post
dobar ti je pogled iz Ramat Gana
Ak volis, evo ti fotka od tocno prije godinu dana (9. ozujka 2006)... Velika oluja 2006. Slikano iz Sunove kancelarije u hercliji, valovi od preko 10 metara. Kvaliteta nije neka, digicam i maksimalni digitalni zoom.

[SLIKA OBRISANA]
Oni imaju stvarno fenomenalan pogled. 8. i 9. kat zgrade, pogled na more, i stakleni zid.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 11:59   #13
Fino fino...
no kad ces ti u Hrv da osjetis buru koja ledi koštanu srž...
Evo jedna od prošle zime... Makarska rivijera...

notabene: bura ne diže velike valove vće samo površinski "pjeni"

[SLIKA OBRISANA]
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 23:36   #14
Quote:
MisterNo kaže: Pogledaj post
Fino fino...
no kad ces ti u Hrv da osjetis buru koja ledi koštanu srž...
Evo jedna od prošle zime... Makarska rivijera...

notabene: bura ne diže velike valove vće samo površinski "pjeni"

[SLIKA OBRISANA]
Simpa je fotka, tocno se vide refuli.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 22:23   #15
dobro hrpa lišća je samo jedna jadna slika uopće nije bitno lišće nego kvaliteta fotke!
dakle svijetlo pod broj jedan! ok pokušat ću u prirodi sam hvala bogu stalno pa...pa s ejavim za par dana sa slikom!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 17:18   #16
evo jedna po meni ok slika! obrađena pa recite vaše mišljenje odnosno primjedbe koje su dobrodošle!

[SLIKA OBRISANA]
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 17:48   #17
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
evo jedna po meni ok slika! obrađena pa recite vaše mišljenje odnosno primjedbe koje su dobrodošle!

[SLIKA OBRISANA]
a zašto centralna kompozicija? pravilo trećina ovdje zlata vrijedi... osim toga, bilo bi bolje uz puno kraću expoziciju, pa dosvijetliti nečim, ili u najgorem slučaju flash... ovo kontrasvjetlo zapravo uništi svu teksturu samog cvijeta
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 17:10   #18
Stvarno mi se neda komentirat na Pokazi svoju, Pa da zakeljim nesto ode nakon 4 godine

__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:56   #19
Quote:
brda1986 kaže: Pogledaj post
Stvarno mi se neda komentirat na Pokazi svoju, Pa da zakeljim nesto ode nakon 4 godine
A ovo ima kakve veze sa prirodom?

Osim devastacije iste?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 19:10   #20
Prvi put da fotkam ovako nešto... HDR spojen u Photomatixu, uz malo korekcije i obrade u PS-u.

__________________
w.
blade_8699 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.