Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2003., 09:05   #1
Otkaz - osobna iskustva

Jeste li se našli ikad u situaciji da imate posao, šef je prema vama OK, ali ste dobili ponudu za bolji posao, i što se posla tiče, a i financija. Kako reći šefu da bi dali otkaz, ja sad strepim jer ne znam kako bi moj šef reagirao. Navodno je koma što se toga tiče, jer to shvaća kao izdaju, a u stvari je sve posao. Nije bad dat otkaz ako ste žrtva mobbinga, ako vam je koma i sl. No ako je ovako kao kod mene, OK situacija, ali vam se nudi bolje, kako to izvesti s otkazom??? Koja su vaša iskustva??
Ivsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 09:22   #2
Ništa lakše

Pa nije to tolki bed. Ako si već našao siguran a bolji posao, to i nije neka dvojba. To je tvoj život, i ako će ti biti bolje, samo naprijed. Ako si sa šefom u dobrim odnosima, još bolje. Sjedni sa njim izvan posla, pozovi ga na piće, i objasni mu da ćeš prijeći na bolje mjesto, ali da ćeš ostati kod njega još mjesac dana, što je zakonski rok, ili koliko se već dogovorite.
A ako ste u zbilja dobrim odnosima, reci mu da ako zagusti da te može pozvati da uskočiš.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 09:26   #3
Tako što ti prva/prvi posao ne bi trebala smatrati apsolutno prvom stvari u svom životu, a svog šefa (ma koliko on cool bio) svojim prijateljem.
Vrlo jednostavno, iznesi šefu svoje stajalište, ako je šef imalo čovjek razumjeti će te, ako nije ma šta te briga, ideš tamo gdje će te bolje platiti.
Ako šef to dobro podnese, pozovi njega i bliske suradnike na ručak u ime svog odlaska iz firme. I time zaokruži svoju dobru poslovnu suradnju sa njim i njegovom firmom, djelatnicima. Ako možeš ostani u dobrom sjećanju.
I to je to.

I sretno!

Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 09:44   #4
Napišeš zahtjev, on ti potpiše i bok.

Jebi ga.

Emocije pri tom ne treba uplitat.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 09:48   #5
Re: Kako dati otkaz?

Quote:
Ivsha kaže:
Jeste li se našli ikad u situaciji da imate posao, šef je prema vama OK, ali ste dobili ponudu za bolji posao, i što se posla tiče, a i financija. Kako reći šefu da bi dali otkaz, ja sad strepim jer ne znam kako bi moj šef reagirao. Navodno je koma što se toga tiče, jer to shvaća kao izdaju, a u stvari je sve posao. Nije bad dat otkaz ako ste žrtva mobbinga, ako vam je koma i sl. No ako je ovako kao kod mene, OK situacija, ali vam se nudi bolje, kako to izvesti s otkazom??? Koja su vaša iskustva??
Nemoj ništa strepiti, nisi rob, samo radnik. Lijepo natipkaj u Wordu nešto poput "Molim da mi se sa danom X odobri sporazumni raskid radnog odnosa", isprintaj u 2 primjerka, potpiši i daj šefu da potpiše i zadrži jedan primjerak za sebe. Dan X ovisi o otkaznom roku koji za tebe važi, uobičajeno je mjesec dana.

Budi pristojan i normalan, pošteno odradi otkazni rok (oni ti ga mogu i skratiti ako žele), nemoj spaljivati mostove za sobom. Ako ti ponude veću plaću, zahvali i odbij, koliko god izazovno zvučalo. To je često samo testiranje tvoje odlučnosti i nije ni mišljeno ozbiljno. Čak i da je ozbiljno, jednom kad pokažeš želju za odlaskom više se ne smatraš lojalnim i bio bi prvi koji leti iz firme if needed.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 10:16   #6
Re: Re: Kako dati otkaz?

Quote:
bankei_ri kaže:

Budi pristojan i normalan, pošteno odradi otkazni rok (oni ti ga mogu i skratiti ako žele), nemoj spaljivati mostove za sobom.
Upravo tako, nemoj spaljivati mostove za sobom. I ja sam bio u istoj situaciji, sef je bio malo ljut na pocetku. Jos se uvijek cujemo telefonski, a prosle su tri godine od mog odlaska.
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 10:54   #7
ostani u korektnim odnosima

nemoj miješati emocije i posao.
Družba je družba, služba je služba

To šta si on misli je njegova stvar.
Da mu posao pođe loše, dijelio bi otkaze, ne brini
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 11:23   #8
Re: Kako dati otkaz?

Quote:
Ivsha kaže:
Jeste li se našli ikad u situaciji da imate posao, šef je prema vama OK, ali ste dobili ponudu za bolji posao, i što se posla tiče, a i financija. Kako reći šefu da bi dali otkaz, ja sad strepim jer ne znam kako bi moj šef reagirao. Navodno je koma što se toga tiče, jer to shvaća kao izdaju, a u stvari je sve posao. Nije bad dat otkaz ako ste žrtva mobbinga, ako vam je koma i sl. No ako je ovako kao kod mene, OK situacija, ali vam se nudi bolje, kako to izvesti s otkazom??? Koja su vaša iskustva??

napišeš otkaz i uručiš mu ga. pretpostavljam da znaš koji ti je otkazni rok. nema tu nikakve dramaturgije. a i ne znam što bi ti šef mogao komplicirati i dramatizirati ak si se odlučila otići u neku drugu firmu. a uostalom što tvog sadašnjeg šefa briga - to je tvoja odluka, tvoj život. čak i ako on to smatra izdajom, mene to osobno ne bi tangiralo - to je njegov problem, a tvoje je pravo izabrati izmedju starog i novog posla. i što ti može???
pa to je normalno. po svim poduzećima je tako - neki odlaze, a neki dolaze.
i može se dogodit jedna vrlo zanimljiva situacija - ak te šef cijeni i ak ti u tom poduzeću nešto značiš - mogli bi se potruditi da te zadrže. pa ti onda lijepo ponude bolje uvjete i bolju plaću. jedna od mogućih varijanti.
ali ako si se već odlučila za drugi posao - sa starom firmom se rastani profesionalno i korektno.
kao što već neki rekoše - bez uplitanja emocija. bez suvišnog i pretjeranog dramatiziranja. pa ideš na bolje, ne?
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 16:06   #9
Napiši mu pismo i započni sa:

Dragi direktore...

gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 00:54   #10
a zakaj ga ne tražiš povećanje plaće?
npr. sad imaš 5000... nudi ti se drugdje 8000... ti šefa iskaš 10000... i onda mu kažeš za 5 dana... sorry, ali našel sam firmu koja bu mi to dala...
ak slučajno dobiš povišicu (a nebuš), onda ostaneš i nisi se nikom zameril... a nitko ni ne zna da si iskal posel...
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 17:26   #11
gospodo ajd bok. i odeš u bolju budučnost.
da ti šefu ne pašeš bez pardona bi te otpiljil. sve je to brak iz interesa.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 15:41   #12
pa to ne bi trebao biti problem vezani ste ugovorom koji se moze raskinuti sa obje strane, napises dokument o otkazu i evtl predlozis sporazumni, dogovorite se oko otkaznog i to je to...ovo sa trazenjem vece place a pripremas odlazak i nije neka fora, jer ako ti se ovo drugo cini kao bolji posao sa boljim prilikama i placom onda si vec odlucio...
Perlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 01:19   #13
napises nesto tipa:

dragi direktore

ovim putem vas obavjestavam da povodom pronalaska posla koji vise odgovara mojim daljnjim ciljevima tralalalala sam se odlucio/la za raskid ugovora...

Zahvaljujem se na prilici koju dam dobio/la i iskustvu koje sam stekao/la radecu u super okruzenju i sa izuzetno kvalitetnim ljudima tralala (moras ga malo pohvalit)

otkazni rok odradit cu u skladu sa zakonom te maksimalno profesionalno kao sto sam to i do sada radio/la tralalala

to hitis u kovertu i stavis sefu na stol!
kad te pozove na razgovor reci mu kakva je situacija i neka ti se potpise na kopiju.

tako sam ja napravio i ispalo je ok!!!
Ttnobt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 10:20   #14
Quote:
Terkeš kaže:
a zakaj ga ne tražiš povećanje plaće?
npr. sad imaš 5000... nudi ti se drugdje 8000... ti šefa iskaš 10000... i onda mu kažeš za 5 dana... sorry, ali našel sam firmu koja bu mi to dala...
ak slučajno dobiš povišicu (a nebuš), onda ostaneš i nisi se nikom zameril... a nitko ni ne zna da si iskal posel...
slicno ja napravil... a s time da je sef bil dvolicna budala... al ja samo to malo jace zakuril tak da mu ego vise pati... pa moram se i ja malo gustat, hehe...

al ak je sef ok prema tebi, velis kak stvari stoje i ides ca... kak su drugi rekli korektno obavis otkazni rok i svi ste si dobri...
ARS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 20:30   #15
Kako dat otkaz?

Naime šta!?
Većina mladih ljudi uglavnom imaju krize dok se pokušavaju zaposlit. Meni to nikad nije bilo teško, ali zato već mjesecima pokušavam u glavi složiti situaciju u kojoj ću ja dat otkaz i ne ispast pizda i državni neprijatelj br. 1!
Naime šta!?
Radim u jednoj maloj firmici i gazde su mi prvi susjedi. Bračni par sa kojima sam oduvijek bio više u prijateljskom nego u čisto profesionalnom odnosu. Zbog xy razloga sam odlučijo otići i osamostalit se. Postat konkurencija...

A d-day nadilazi ko plima!
Jučer su otišli na skijanje, ostavili meni da vodim firmu, a ja brojim posljednjih desetak dana do trenutka kad ih moram pozvat na ''razgovor''...
(Stvarno nisam imao srca reći im to prije skijanja. Ovo im je prvi godišnji bez klinaca u zadnjih 15 godina...)

Imate kakav savjet?
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 22:34   #16
Što više odgađaš s razgovorom, dovodiš ih u nezgodniju situaciju, a ljudi računaju na tebe.
Bez obzira na to trebaš im svoje planove reći što prije. To je sasvim u redu i nemaju se što ljutiti zbog tvoje poslovne odluke, ali im ne trebaš otežavati time što čekaš zadnji dan pa da spakiraš kofere i ostaviš ih bez najave.
Posao je posao, i oni bi išli za boljom varijantom da ju imaju.
__________________
Za pravilno doziranje i pripremu obroka koristite samo priloženu mjericu.
Šakomyzine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 12:42   #17
varijanta A: ma super, sretno ti bilo, uzivaj, ostajemo frendovi naravno
varijanta B: izdajico, noz u ledja, zmijo u njedrima, kukavicje jaje, jbemtidatijebem, susjedu iz pakla, tuzit cemo te....

ehm. nekak vise vjerujem da te ceka var. B pa se pripremi na takav ishod. cisto da te ne sokira moguci izljev bijesa i negative. ako se to desi barem ces imati spreman odgovor ili barem stav. inace bi ti moglo biti jako neugodno. ako se ne desi nista takvo moci ces odahnuti.

konkurencija velis? ljudima iz susjedstva, koji su ti prijatelji, koji su te (mozda?) obucili, koji se ne nadaju, koji ti povjeravaju firmu dok su na skijanju... gadno zvuci ha? pa, upravo to ce ti mozda servirati pod nos. ja sam na tvojoj strani, oni mozda nece bit, pa ko dobar boks-trener moram te opalit po zubima prije njih, da se naviknes pripremi se na to da ces mozda nekome biti negativac. ja sam jednom ispao takav bad-guy, prezivio sam.

ako sve propadne reci da se zelis ozeniti uskoro pa se moras osamostaliti. jer planiras imat 5-ero djece. mozda se sazale

ps: sad ozbiljno-iako sam vec jedno 6-7 puta davao otkaz jos nisam bio u prilici da postanem konkurencija, tu bi moglo bit malo tezih osjecaja - ako si im fakat na istom teritoriju i u potpuno istoj bransi. moj sogi se odvojio iz jedne firme i pokupio sa sobom sve najbolje musterije, tvoja ideja takodjer, i guess. gazde su bili ljuti ko psi al nisu ga mogli sjebat jer nije potpisao u ugovoru izjavu o "zabranjenoj trzisnoj utakmici" sto pokriva bas takve slucajeve i mozda je temelj i za tuzbu. ak nemas takvo nesto potpisano - brini za sebe, ne za druge. nema biznisa bez tvrde koze
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 14:45   #18
E da, to nije lako u malim firmama gdje su obiteljski odnosi i isti problem i mene muci
U firmi sam 9 godina, sad zivim od privatnog posla ali sam jos uvijek sluzbeno i zaposlen u firmi od 9-10 ljudi, tu sam starosjedioc, imam super uvjete i sad je pitanje kako otici
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 16:39   #19
Quote:
seti kaže:
ps: sad ozbiljno-iako sam vec jedno 6-7 puta davao otkaz jos nisam bio u prilici da postanem konkurencija, tu bi moglo bit malo tezih osjecaja - ako si im fakat na istom teritoriju i u potpuno istoj bransi. moj sogi se odvojio iz jedne firme i pokupio sa sobom sve najbolje musterije, tvoja ideja takodjer, i guess. gazde su bili ljuti ko psi al nisu ga mogli sjebat jer nije potpisao u ugovoru izjavu o "zabranjenoj trzisnoj utakmici" sto pokriva bas takve slucajeve i mozda je temelj i za tuzbu. ak nemas takvo nesto potpisano - brini za sebe, ne za druge. nema biznisa bez tvrde koze
Čuj... varijanta ''B'' mi ne gine. To znam. Tako su otišli i neki ljudi prije mene i preko noći postali državni neprijatelji br. 1. Naravno, na stranu to što su takoreć bili prisiljeni otići...


Što se tržišne utrke tiče, zaista sam odlučio ne petljat se previše u njihov teritorij. Planiram na totalno drugu stranu... Ne zato jer ih ne mogu syebat, nego samo iz rešpekta i nekakve kolegijalnosti. Bilo bi mi drago kad bi to znali cjeniti... al neće. Jer jebiga!

Meni je stvarno stalo da sve prođe na maksimalno civilizirani način. Znam da bih po ''papirima'' trebao odraditi otkazni rok i mislim da je to sasvim oke. Zato sam i odlučio dat otkaz mjesec prije nego mislim započet vlastitu proizvodnju i tako riskirat da ostanem mjesec dana bez plaće koja mi je zaista potrebna(znam da će šefovi dići nos i da će to biti moj zadnji dan u toj firmi).

Onda...
Kako to izvesti?
Potkraj radnog dana? Rano ujutro?
Krajem tjedna?
Pozvat ih na stranu i obrazložit situaciju?
Zatajit činjenicu da već imam otvorenu firmu?

Uffff....
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 17:54   #20
iskreno, jer ako zatajis tek ce se onda osjecati preveslani.

Ja bi to izvela krajem tjedna pa imaju vremena preko vikenda da razmisle trijezene glave kako ce reagirati i eventualno se "ohladiti" u medjuvremenu.

Ako nastupas iskreno - ne moras si predbacivati nista. Meni bi bas to bilo vazno.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.