Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2012., 23:11   #41
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje je da perfekcionisti nisu dovoljno inteligentni pa prepoznaju svoje prave mogućnosti i da postupaju u skladu s njima. Onaj tko je dovoljno pametan zna da je griješiti ljudski i da nitko nije savršen.
Moje je mišljenje da je tvoje mišljenje pogrešno. Uopće se ne radi o tome da perfekcionist nešto ne zna ili da ne prepoznaje svoje prave mogućnosti.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:18   #42
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da je tvoje mišljenje pogrešno. Uopće se ne radi o tome da perfekcionist nešto ne zna ili da ne prepoznaje svoje prave mogućnosti.
Nego? O čemu se radi?
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:40   #43
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Nego? O čemu se radi?
Teško je to i objasniti, a još teže izaći s time na kraj. Evo, ja sam natprosječno inteligentna, svjesna sam da nitko nije savršen i da je griješiti ljudski, ali sam ipak u nekim stvarima perfekcionist. Uglavnom, ne radi se o kognitivnom, nego o emocionalnom problemu u nastajanju kojega vjerojatno i odgoj igra važnu ulogu.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:48   #44
Nikada još nisam srela perfekcionista ispodprosječne inteligencije.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 00:00   #45
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Teško je to i objasniti, a još teže izaći s time na kraj. Evo, ja sam natprosječno inteligentna, svjesna sam da nitko nije savršen i da je griješiti ljudski, ali sam ipak u nekim stvarima perfekcionist. Uglavnom, ne radi se o kognitivnom, nego o emocionalnom problemu u nastajanju kojega vjerojatno i odgoj igra važnu ulogu.
Kako bi stari Rimljani rekli: "Deforme est de se ipso praedicare". To sam i mislio, ipak mi nećeš reći o čemu se radi tako da ostajem pri tome da perfekcionisti uglavnom nisu dovoljno inteligentni pa postaju opterećeni. Npr. kada netko piše mail(ili post na forumu ) pa ga provjerava pola sata prije nego što ga pošalje(ako ga uopće na kraju i pošalje). Znači, takva osoba nije inteligentna, jer da je nebi trošila svoje dragocijeno vrijeme uzalud nego bi odmah prepoznala greške ako ih ima, ili ako ih nema da ih nema. Isto tako, ima dosta primjera perfekcionizma kada netko postavi nerealne ciljeve koje nikako ne može ispuniti pa si zagorča život do krajnjih granica. To ne vrijedi za sve, naravno. Ima i onih perfekcionista koji postavljaju visoke, ali realne i dostižne ciljeve.

Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Nikada još nisam srela perfekcionista ispodprosječne inteligencije.
To je dobro ako je tako. Samo kako si sigurna u nečiji kvocijent inteligencije, mislim jedino ako im nisi vidjela rezultate IQ testova?

Zadnje uređivanje Scrivener : 02.11.2012. at 00:58. Reason: dodatak
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 19:19   #46
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Kako bi stari Rimljani rekli: "Deforme est de se ipso praedicare". To sam i mislio, ipak mi nećeš reći o čemu se radi tako da ostajem pri tome da perfekcionisti uglavnom nisu dovoljno inteligentni pa postaju opterećeni. Npr. kada netko piše mail(ili post na forumu ) pa ga provjerava pola sata prije nego što ga pošalje(ako ga uopće na kraju i pošalje). Znači, takva osoba nije inteligentna, jer da je nebi trošila svoje dragocijeno vrijeme uzalud nego bi odmah prepoznala greške ako ih ima, ili ako ih nema da ih nema. Isto tako, ima dosta primjera perfekcionizma kada netko postavi nerealne ciljeve koje nikako ne može ispuniti pa si zagorča život do krajnjih granica. To ne vrijedi za sve, naravno. Ima i onih perfekcionista koji postavljaju visoke, ali realne i dostižne ciljeve.

To je dobro ako je tako. Samo kako si sigurna u nečiji kvocijent inteligencije, mislim jedino ako im nisi vidjela rezultate IQ testova?
inteligencija nema veze sa zdravim razumom!
naravno da će prefekcionist bit svjestan da gubi vrijeme na gluposti i sitnice, ali će to ipak napravit.
isto ko što će neko sa opsesivno kompulzivni poremećajem bit svjestan da nema smisla prat si ruke dvaput za svaki slučaj ili tako nešto slično, ali si ne može pomoći.
to je ko da kažeš da su manje inteligentni svi ljudi koji se napiju, pa im bude muka i povraćaju- jer, da su inteligentni, trebali su znat da će im bit loše, pa se nebi napili.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:24   #47
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
inteligencija nema veze sa zdravim razumom!
naravno da će prefekcionist bit svjestan da gubi vrijeme na gluposti i sitnice, ali će to ipak napravit.
isto ko što će neko sa opsesivno kompulzivni poremećajem bit svjestan da nema smisla prat si ruke dvaput za svaki slučaj ili tako nešto slično, ali si ne može pomoći.
to je ko da kažeš da su manje inteligentni svi ljudi koji se napiju, pa im bude muka i povraćaju- jer, da su inteligentni, trebali su znat da će im bit loše, pa se nebi napili.
Ne bi baš rekao da je to isto, možda i nisi našao dobar primjer. Mislim na ovo kad se ljudi napiju. Taj netko tko se napije može znati ili pretpostavljati da će mu biti muka od pića, ali možda to piće uzima sa namjerom da se opusti, proveseli ili ne znam ni ja što već, pa naravno da ga to ne čini neinteligentnim. Također se nebi složio ni sa ovim da je netko tko ima OKP svjestan da nema smisla dvaput prati ruke, ali si svejedno pere. Da je stvarno svjestan, odnosno da zaista prepoznaje problem, pa zašto bi onda to radio?! Želim reći da to radi zato što ne prepoznaje problem, odnosno da n ije dovoljno inteligentan da ga sam prepozna. Neke vrste opsesivno-kompulzivnih poremećaja se i razvijaju iz perfekcionizma.
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 23:17   #48
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Ne bi baš rekao da je to isto, možda i nisi našao dobar primjer. Mislim na ovo kad se ljudi napiju. Taj netko tko se napije može znati ili pretpostavljati da će mu biti muka od pića, ali možda to piće uzima sa namjerom da se opusti, proveseli ili ne znam ni ja što već, pa naravno da ga to ne čini neinteligentnim. Također se nebi složio ni sa ovim da je netko tko ima OKP svjestan da nema smisla dvaput prati ruke, ali si svejedno pere. Da je stvarno svjestan, odnosno da zaista prepoznaje problem, pa zašto bi onda to radio?! Želim reći da to radi zato što ne prepoznaje problem, odnosno da n ije dovoljno inteligentan da ga sam prepozna. Neke vrste opsesivno-kompulzivnih poremećaja se i razvijaju iz perfekcionizma.
pa možda je neko precizno i dobro i temeljito obavlja neki posao, jer ne voli radit polovne stvari i ofrlje i makarkake
kako možeš reć da je to znak neinteligencije?
ti znači misliš da je svaki čovjek, koji ima ikakvih problema u životu neinteligentan, jer ne zna riješit svoje probleme ili ih prepoznat?
znači, jedino inteligentni ljudi su po tome sretni i zadovoljni sa svojim životom, jer znaju prepoznat probleme i riješit ih i donjet dobre odluke?! wtf
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 23:40   #49
Kod Scrivenera je problem to što pokušava racionalno objasniti iracionalne stvari, i takav tip ljudi, u pravilu, niti ne razumije psihologiju.
Što se tiče OKP-a, pročitaj malo temu o tom poremećaju, pa razmisli jesu li oni tamo svjesni ili nisu svjesni problema.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 23:47   #50
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Također se nebi složio ni sa ovim da je netko tko ima OKP svjestan da nema smisla dvaput prati ruke, ali si svejedno pere. Da je stvarno svjestan, odnosno da zaista prepoznaje problem, pa zašto bi onda to radio?! Želim reći da to radi zato što ne prepoznaje problem, odnosno da n ije dovoljno inteligentan da ga sam prepozna. Neke vrste opsesivno-kompulzivnih poremećaja se i razvijaju iz perfekcionizma.
Ovo je zaista krajnje nerazumijevanje i nepoznavanje mehanizama određenih psihičkih problema i poremećaja.
Možeš skoknuti na Psihokauč, temu o OKP-u, uvjeravam te da apsolutno svi koji pišu na toj temi imaju itekakvo znanje o tome da problem imaju. Nije problem u 'znati', problem su emocije. Što je već Martian7 objasnila. Osoba koja 24 puta mora provjeravati je li zaključala vrata i osoba koja ima problem sa slanjem maila komotno može biti član Mense, istaknuti akademski građanin, itd.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:15   #51
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Osoba koja 24 puta mora provjeravati je li zaključala vrata i osoba koja ima problem sa slanjem maila komotno može biti član Mense, istaknuti akademski građanin, itd.
Čak štoviše neka mišljenja idu u smjeru da je OKP problem inteligentne populacije.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 03:46   #52
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Kod Scrivenera je problem to što pokušava racionalno objasniti iracionalne stvari, i takav tip ljudi, u pravilu, niti ne razumije psihologiju.
Što se tiče OKP-a, pročitaj malo temu o tom poremećaju, pa razmisli jesu li oni tamo svjesni ili nisu svjesni problema.
Možda da probam objasniti to na iracionalan način?!

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
pa možda je neko precizno i dobro i temeljito obavlja neki posao, jer ne voli radit polovne stvari i ofrlje i makarkake
kako možeš reć da je to znak neinteligencije?
ti znači misliš da je svaki čovjek, koji ima ikakvih problema u životu neinteligentan, jer ne zna riješit svoje probleme ili ih prepoznat?
znači, jedino inteligentni ljudi su po tome sretni i zadovoljni sa svojim životom, jer znaju prepoznat probleme i riješit ih i donjet dobre odluke?! wtf
Ok, ja nisam rekao da su svi perfekcionisti neinteligentni. Dakle, imamo pozitivni perfekcionizam u koji spada i to temeljito i precizno obavljanje nekog posla, zatim postavljanje visokih ciljeva koji su realni, itd. I sa druge strane imamo onaj negativni perfekcionizam koji je rašireniji i koji onemogućava ljude da normalno funkcioniraju. U taj negativni spada postavljanje visokih ciljeva koji nisu realni i u skladu sa nečijim mogućnostima.
I ne, ne mislim da je svaki čovijek koji ne zna riješit svoje probleme neinteligentan i da su jedino inteligentni ljudi sretni. Ovisi o kakvim se problemima radi. Naravno da osoba koja ima konjsku facu, a želi i pati od toga da je najljepši/a nije inteligentna. Ili je možda? A to je jedan od primjera perfekcionizma.

Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Ovo je zaista krajnje nerazumijevanje i nepoznavanje mehanizama određenih psihičkih problema i poremećaja.
Možeš skoknuti na Psihokauč, temu o OKP-u, uvjeravam te da apsolutno svi koji pišu na toj temi imaju itekakvo znanje o tome da problem imaju. Nije problem u 'znati', problem su emocije. Što je već Martian7 objasnila. Osoba koja 24 puta mora provjeravati je li zaključala vrata i osoba koja ima problem sa slanjem maila komotno može biti član Mense, istaknuti akademski građanin, itd.
Martian7 je ustvari rekla da je to teško objasniti. Slažem se da osoba sa takvim nekakvim problemima može biti istaknuti akademski građanin, iako ne mogu prihvatiti da kad netko ima problema sa pisanjem mail-a da to nema veze sa njegovom pameću.
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 14:24   #53
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Martian7 je ustvari rekla da je to teško objasniti....
A nakon toga je rekla ovo boldano:
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Teško je to i objasniti, a još teže izaći s time na kraj. Evo, ja sam natprosječno inteligentna, svjesna sam da nitko nije savršen i da je griješiti ljudski, ali sam ipak u nekim stvarima perfekcionist. Uglavnom, ne radi se o kognitivnom, nego o emocionalnom problemu u nastajanju kojega vjerojatno i odgoj igra važnu ulogu.
Molim te, čitaj s razumijevanjem i neselektivno.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 22:43   #54
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
I ne, ne mislim da je svaki čovijek koji ne zna riješit svoje probleme neinteligentan i da su jedino inteligentni ljudi sretni. Ovisi o kakvim se problemima radi. Naravno da osoba koja ima konjsku facu, a želi i pati od toga da je najljepši/a nije inteligentna. Ili je možda? A to je jedan od primjera perfekcionizma.
ti tu brkaš neke pojmove.
znači ti misliš da je perfekcionizam nečija isklompleksiranost i uzaludni pokušaj da popravi nepopravljivo? ono u smislu, kupovanje tabletica za rast kurca ili trpanje 20 kila šminke svaki dan, da se ne vidi gadna faca ili šta?! ja takve ljude uopće nebi nazvala perfekcionistima, nego su samo iskompleksirani ili nemaju ukusa ili nisu baš pametni (oni koji kupuju čudotvorne tabletice).
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 01:23   #55
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
ti tu brkaš neke pojmove.
znači ti misliš da je perfekcionizam nečija isklompleksiranost i uzaludni pokušaj da popravi nepopravljivo? ono u smislu, kupovanje tabletica za rast kurca ili trpanje 20 kila šminke svaki dan, da se ne vidi gadna faca ili šta?! ja takve ljude uopće nebi nazvala perfekcionistima, nego su samo iskompleksirani ili nemaju ukusa ili nisu baš pametni (oni koji kupuju čudotvorne tabletice).
Ne mislim da je perfekcionizam nečija iskompleksiranost. Stalno donosiš nekakve krive zaključke iz mojih rečenica. Iskompleksiranost može biti posljedica negativnog perfekcionizma, a ne isključivo perfekcionizam. Po tvom znači autorica teme nije perfekcionist, nego je samo iskompleksirana jer i ona je rekla da želi biti najljepša, a nema ni velike sise, ni dupe, bla bla... Nisam imao namjeru nikoga vrijeđati, jednostavno sam iz vlastitog iskustva došao do zaključka da perfekcionizam ima veze sa inteligencijom, odnosno da je se razvio iz neinteligencije. I naravno da ne mislim da su svi neinteligentni ljudi perfekcionisti, ni da su svi perfekcionisti neinteligentni. Mislim da sam otišao predaleko. Dopuštam čak i da nisam u pravu.
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 09:03   #56
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
osoba koja ima problem sa slanjem maila komotno može biti član Mense, istaknuti akademski građanin, itd.
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
ne mogu prihvatiti da kad netko ima problema sa pisanjem mail-a da to nema veze sa njegovom pameću.
Problem sa slanjem maila nije (ne mora biti) problem s pisanjem maila.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 13:04   #57
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Problem sa slanjem maila nije (ne mora biti) problem s pisanjem maila.
Ne mora biti, ali ako već želiš netko tko ima problema sa slanjem mail-a vjerovatno će imati problema i sa pisanjem, tako da su ta dva problema usko povezana. Kod takvih osoba obično to oklijevanje u slanju proizlazi iz nesigurnosti u ono što je napisano, pa onda mijenja rečenice, popravlja, briše, a to već spada u pisanje mail-a. Uostalom, kada sam prvi put navodio ovaj primjer perfekcionizma mislim da sam bio sasvim jasan u čemu je problem.

Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Npr. kada netko piše mail(ili post na forumu ) pa ga provjerava pola sata prije nego što ga pošalje(ako ga uopće na kraju i pošalje). Znači, takva osoba nije inteligentna, jer da je nebi trošila svoje dragocijeno vrijeme uzalud nego bi odmah prepoznala greške ako ih ima, ili ako ih nema da ih nema.
Scrivener is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 14:10   #58
Quote:
Scrivener kaže: Pogledaj post
Ne mora biti, ali ako već želiš netko tko ima problema sa slanjem mail-a vjerovatno će imati problema i sa pisanjem, tako da su ta dva problema usko povezana.
I dalje, ne nužno.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 16:11   #59
Ja sam perfekcionist.

Kad recimo kupim grickalice i kanim ih otvoriti, nedo Bog da ih otvorim "naopako".

A ne! Prvo pogledam jesam li ih okrenuo ispravno. E oooonda ih tek smijem u miru malo protresti, pa otvoriti.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 17:12   #60
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ja sam perfekcionist.

Kad recimo kupim grickalice i kanim ih otvoriti, nedo Bog da ih otvorim "naopako".

A ne! Prvo pogledam jesam li ih okrenuo ispravno. E oooonda ih tek smijem u miru malo protresti, pa otvoriti.
Dobro, to je prilično bezazleni primjer perfekcionizma. I ja imam nešto slično; prije nego stavim slušalice u uši, provjerim koja je lijeva a koja desna, iako je zapravo prilično svejedno koju ću staviti u koje uho.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.