Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2013., 09:03   #181
Jeste li već dobili poziv kada će biti ostavinska rasprava? Ako imaš poziv najbolje je da nazoveš javnog bilježnika i pitaš možeš li odgoditi ostavinsku raspravu s obzirom na razlog da nemaš s čim platiti. Mislim da se svaka ostavinska rasprava mora održati, isto kao što moraš ići i po smrtni list i po sve odjave za pokojnika. Tako je po zakonu.

Mene zanima je li stvarno potrebna ona potvrda o OIB-u za ostavinsku raspravu? Naime ostavinska rasprava je slijedeći mjesec. Jučer sam izvadila novi izvod iz matične knjige rođenih i tamo piše moj OIB, pa ne znam zašto javni bilježnik traži i tu potvrdu o OIB-u. Ne znam hoću li je naći. Ako je ne nađem onda moram ići po novu potvrdu o OIB-u u Poreznu upravu?

Ako netko možda zna ako ne skupim sve potvrde u vezi tog nasljeđivanja recimo stana, pa recimo donesem neku potvrdu o nasljeđivanju naknadno nakon dana za kada je zakazano ostavinsko ročište, je li javni bilježnik to dodatno naplaćuje? Ovo mi je prva ostavinsko ročište pa se ne snalazim baš u svemu tome.

Kakva potvrda o groblju je potrebna? Radi se o tome da se grobno mjesto na krematoriju vodilo na bakino ime koja je umrla prije mame. Kada je baka umrla to nije prebačeno na mamino ime. Sada je i mama umrla, pa bi trebala prebaciti to grobno mjesto na mene. Znam samo da moram ići u Upravu groblja na Mirogoj. Koje dokumente moram tamo donijeti i je li moram nositi stare račune o plaćanju gorbne naknade ili oni to sve imaju u svom kompjuteru? Ne znam hoću li naći te račune, ali mislim da je sve redovito plaćeno. Hoću li imati problema što to grobno mjesto nije prebačeno na moju mamu kada je baka umrla? Bila sam tada već punoljetna.

Unaprijed hvala za odgovor.

Zadnje uređivanje prilika : 27.11.2013. at 09:10.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:50   #182
I mene zanima je li se može ostavinska rasprava odgoditi barem za mjesec dana. Dobili smo poziv u rekordnom roku od 2. mjeseca za ostavinsku raspravu. Nema šanse da skupim sve potrebne papire za svega nekoliko dana. Kada je baka umrla u svom stanu mama je dobila poziv za ostavinsku raspravu tek nakon 3. mjeseca. Vinogradska bolnica je javila matičnom uredu Črnomerec u rekordnom roku od 1 radnog dana za tragičnu smrt moje majke u njihovoj ustanovi. Kada je trebalo mojoj majci na vrijeme pomoći da preživi tu nisu bili tako ažurni i samo su čekali da umre kako bi se što prije riješili jednog 68-godišnjeg pacijenta.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 23:43   #183
ja ne znam o čem vi tu pričate, 2 mj nije dovoljno za sakupit papire....a 3 mj je dovoljno..mislim stvarno...moj tata kad je umro bilo mi dovoljno 2, 3 dana za prikupit i složit kaj mi treba za ostavinsku, osoba na općini veli šta se sve treba donijet i ima se dovoljno vremena.....da pola HR nasljeđujem ne treba mi mjesec dana.....to je neodgovornost

drugo je ako ima nekih problema, ali to je rijetkost...tak da bzv pričate, sorry
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:49   #184
Nije dva mjeseca, već manje od dva tjedna od kada smo dobili poziv za raspravu. Po nešto bi trebalo otići izvan Zagreba, a to iz određenog razloga u ovih par dana ne mogu. I nije mi jasno zašto sami ne možemo odabrati javnog bilježnika. Taksu i ovako i onako moramo platiti bilo kojem javnom bilježniku pa zašto ne bi mogli sami izabrati javnog bilježnika. I nije mi jasno te visoke takse. Zašto bi ja to recimo sada morala platiti ako recimo nemam jer sam nezaposlena. Kada je moj djeda umro 1993. ta taksa je bila minimalna, iznos je bio kojih 300 kn, ali tada još nije bilo javnih bilježnika, već je sve bilo na Sudu. Sada je ta naknada čak 3500 kn maksimalno koliko sam tu pročitala. Zašto bi se to moralo platiti ako sve ostaje u obitelji i ništa ne prodajem. Mislim znam da se mora to platiti i platiti ću i da je to tako po sadašnjem zakonu. Ali pitam se zašto.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 16:07   #185
Ostavinska - otac

Moji su se roditelji rastali davno, nisam bila s ocem u nikakvom kontaktu. On se ponovo oženio. Nema djece osim mene.

Umro je i bila je ostavinska.

Imali su zajedničku kuću. Nasljednici smo ja i supruga. Meni pripada 1/4 kuće.
Nažalost ostalo je i dugova, hipotekarni kredit na kuću, još jedan nenamjenski i minus na tekućem.

Tražila sam odgodu 30 dana.

Ne želim kuću, želim da me isplati!

Da li dijelimo i dugove po pola, ako me isplati može li se dogoditi da ona predstane plačati kredite pa ih moram ja plačati.

Što je najpametnije napraviti?

Hitno mi je - ponovna rasprava bi trebala biti za tjedan dana!
Leptiricazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 11:54   #186
Quote:
Leptiricazg kaže: Pogledaj post
Moji su se roditelji rastali davno, nisam bila s ocem u nikakvom kontaktu. On se ponovo oženio. Nema djece osim mene.

Umro je i bila je ostavinska.

Imali su zajedničku kuću. Nasljednici smo ja i supruga. Meni pripada 1/4 kuće.
Nažalost ostalo je i dugova, hipotekarni kredit na kuću, još jedan nenamjenski i minus na tekućem.

Tražila sam odgodu 30 dana.

Ne želim kuću, želim da me isplati!

Da li dijelimo i dugove po pola, ako me isplati može li se dogoditi da ona predstane plačati kredite pa ih moram ja plačati.

Što je najpametnije napraviti?

Hitno mi je - ponovna rasprava bi trebala biti za tjedan dana!
Ne znam jesi li u međuvremenu riješila problem, ali ako i jesi, za one koji imaju sličnu situaciju:

Ti i tatina supruga nasljednici ste svaka u 1/2 dijela cjelokupne ostavinske mase, što uključuje i dugove. Dugovi se nasljeđuju do visine vrijednosti nasljeđenog dijela. Na primjer: nasljedila si 50.000,00 kuna u gotovini a dug koji tata ima prema banci s osnove kredita je 60.000,00 kuna, što za tebe znači pola od toga jer supruga nasljeđuje drugu polovicu duga. Ti su dužna banci isplatiti 30.000,00 kuna i tebi ostaje 20.000,00 od onih 50.000,00.

Međutim, ako dugovi premašuju vrijednost ostavinske imovine i ti ne želiš snašati te dugove, možeš se nasljedničkom izjavom odreći nasljedstva. Tako nećeš nasljediti ništa, ali niti dugove.

Nadalje, što se tiče toga da ti ne želiš kuću nego da te tatina supruga isplati. Ti i tatina supruga možete sklopiti nasljednički sporazum, ako se ona s tim slaže u kojem ćete definirati da ti njoj ustupaš svoju četvtinu kuće a ona tebi za uzvrat određeni iznos novca koji pokriva vrijednost te četvrtine kuće, ali ti to ne možeš zahtijevati, može samo ako se i supruga slaže. U protivnom, naslijeđuješ 1/4 dijela kuće.
Italy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 09:27   #187
Nađen je još neki račun u banci u kojoj je mama imala otvoren tekući račun. To su mi rekle djelatnice banke kada sam došla zatvoriti mamin tekući račun. One su mi napisale na papir broj tog računa i rekle su da pokušam naći tu štednu knjižicu. S obzirom da taj račun nije naveden na ostavinskoj raspravi rekle su da tražim javnog bilježnika da napiše dodatak o nasljeđivanju i da bi to kao trebalo biti besplatno. Javnom bilježniku sam već platila 3245 kn kada sam došla po rješenje koje je napisao nakon ostavinske rasprave. S obzirom da sam nezaposlena zanima me hoću li morati platiti ovaj dodatak na nasljeđivanje i kolika bi mogla biti cijena toga. I sta ako ne nađem tu maminu štednu knjižicu. Djelatnica u banci mi je rekla da onda mogu odnijeti samo taj broj računa što mi je ona zapisala kod javnog bilježnika pa će ona tražiti kod šefa banke dopuštenje.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 16:31   #188
Ostavinska rasprava

Ako netko zna gdje se može vidjeti da li je ostavinski postupak proveden ili ne.
Sestra mog djeda umrla je davne 1939 i nakon njene smrti ostali su braća i sestre kao nasljednici. Moj djed tvrdi da on nikad nije pozvan na ostavinsku raspravu. Jedna od teta ostala je u tom stanu i naravno svu ostalu imovinu je prisvojila. Jedino što mog djeda smeta je grobno mjesto na Mirogoju koji je pripao nepoznatim ljudima tj nećakininom mužu i njegovoj djeci.
Kako riješiti ovaj problem.
mmmilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2014., 18:50   #189
Pozdrav!

Ostavinska rasprava koju vodim (naslijedio sam je nakon smrti druge osobe) traje već dugo vremena i još se ne nazire kraj, pošto se nikako ne možemo usuglasiti.
Na zadnjem ročištu sudac je rekao da ako se ne poduzme jedna mjera, postupak se obustavlja.
Mene sada zanima do kada to može ići tako, šta ne može donijeti nekakvu odluku bez da se itko može žalit i opet ponavljat postupak?
Još sada ta protustranka počinje kršiti interni dogovor oko podjele zemljišta, koji je trebao vrijediti dok sud ne donese odluku. Znači idu na dio koji sam prije uživao.
Šta ja tu mogu osim se prasit blesav ili jednostavno pokretati nekakav "rat", pošto očito mogu sve šta oni naprave na toj zemlji pokvarit, jer očito misle da ako postupak ide u nedogled, da će jednostavno s vremenom to postati njihovo pravo i da ću ja odustati od toga.
Ja ne idem na njihov dio koji su godinama uživali, sada odjednom misle da pošto nema te druge osobe da ću ja samo odustat od toga.

Ima tko kakve prijedloge?
Hvala!
spinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 08:03   #190
Quote:
mmmilan kaže: Pogledaj post
Ako netko zna gdje se može vidjeti da li je ostavinski postupak proveden ili ne.
Sestra mog djeda umrla je davne 1939 i nakon njene smrti ostali su braća i sestre kao nasljednici. Moj djed tvrdi da on nikad nije pozvan na ostavinsku raspravu. Jedna od teta ostala je u tom stanu i naravno svu ostalu imovinu je prisvojila. Jedino što mog djeda smeta je grobno mjesto na Mirogoju koji je pripao nepoznatim ljudima tj nećakininom mužu i njegovoj djeci.
Kako riješiti ovaj problem.
Ako je teta preminula u Zagrebu, probajte se raspitati u pisarinici u "Palači pravde" u Vukovarskoj (preko puta Lisinskog) tamo će Vam reći što od papira trebate priložiti i tko može podnijeti zahtjev za provjeru da li je ostavinska ikad napravljena, pretpostavljam djed jer je on prvi nasljedni red.
U to doba općinski sudovi su radili ostavine, odgovor će dobiti djed na kućnu adresu, da li je billa i ako je pod kojim brojem, pa poslije možete tražiti Rješenje o nasljeđivanju da vidite kome je što pripalo.
Da li ti nepoznati ljudi imaju vl. list za grobno mjesto na Mirogoju ? ili ste Vi njima povjerovali na riječ, tko je vlasnik može se provjeriti na Gradskim grobljima ima na internet stranicama r. v. i broj telefona njihove pravne službe.
Tko zna možda je teta i dalje vlasnica grobnog mjesta, što znači da će i grob ući u ostavinsku masu.
Nadam se da sam pomogla, na Vama je da se oboružate strpljenjem i vremenom, jer na odgovor za ostavinu ćete čekati.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 15:59   #191
Postupak ostavinske

Moze li mi netko objasniti cijeli postupak ostavinske rasprave?

Mama je nedavno preminula, u ponedjeljak idem po Smrtni list. Ja imam brata s kojim ja i mama nismo bili u kontaktu zato ja moram sve sama rjesavati, ali s obzirom da zivim izvan Hr vec 20 godina nije mi poznat postupak ostavinske pa molim za pomoc.

Nakon sto podignem Smrtni list sto i kako dalje?
Gdje se predaju dokumenti za ostavinsku i koji su dokumenti potrebni?
Da li je ostavinska obavezna s obzirom da mama nije imala nikakve nekretnine ni pokretnine, niti osobnih vrijednih stvari (nakit ili slicno) a bankovni racun je u minusu za kojih 2000 Kn. Jedino sto je primala je mirovina koja je odlazila za placanje Doma za starije gdje je zivjela u proteklih nekoliko godina.
Da li cu osobno morati doci na ostavinsku?
Hvala!
violet123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 22:28   #192
Koliko se ceka za ostavinski postupak?

Zanimalo bi me koliko se ceka na poziv za ostavinsku? Cula sam od prijatelja da bi bilo od 1-2 mjeseca, da li je to tocno?
I za koliko dana/tjedana inace bude zakazana rasprava (od dana kad je pismo poslano)?
Hvala
violet123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 22:34   #193
mi smo čekali 3 mjeseca, ali bilo je ljeto i bili su godišnji, mislim da je od pisma do rasprabe prošlo oko 2 tjedna, možda i više
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 18:37   #194
Promjena datuma ostavinske rasprave

Danas mi je stigao poziv za ostavinsku koja je za 10 dana. Zanima me da li mogu kontaktirati JB i zatraziti da se ostavinska pomakne za tjedan-dva, jer zbog posla u inozemstvu ne mogu doci na odredeni datum? I da li mogu kontaktirati telefonom ili moram samo pismenim putem? Hvala
violet123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 21:55   #195
Možeš tražiti odgodu.
Možeš i telefonski, ali za svaku sigurnost pošalji i pisanim putem.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 00:54   #196
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Možeš tražiti odgodu.
Možeš i telefonski, ali za svaku sigurnost pošalji i pisanim putem.
Hvala, da li JB moze odbiti moju molbu za odgodu?
violet123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 20:44   #197
Pozdrav
Na ovom forumu se javljam rijetko ali evo sada trebam nečije mišljenje,po mogućnosti stručno (jer sam u svom bijesu smislio par riješenja koje ne bih javno iznio a ni proveo u dijelo)

Na ostavinskoj raspravi koja je nedavno održana , ja ,brat i majka bili smo jedini naslijednici imovine pokojnog oca. Nas četvoro smo još i za života oca znali kako će sve na kraju ispasti i niti u jednom trenutku nije bilo dvojbi oko naslijeđivanja.

Nakon provedenih cca 15 min u sobi javnog bilježnika uredno smo platili nagradu za njegov trud u iznosu od 3200 kn i dogovorili da ćemo preuzeti riješenje slijedeći tjedan u njegovoj kancelariji.

S obzirom na tešku bolest oca koja je majku i sve nas skupa iscrpila u zadnje 4 godine, ja podižem riješenje i ne gledajući što točno piše u riješenju ,davam jedan primjerak mojoj mami.

A u riješenju piše da je pokojni otac bio cijeli život u braku sa nama nepoznatom osobom koju je očigledno njegova tajnica prepisala iz nekog drugog predmeta i lijepo to uvezala i ispečatila. Naravno da tamo piše i da je sad ta NN žena vlasnica pola kuće.
Dakle nakon urednog iščitavanja naših dokumenata i sastavljanja zapisnika onog dana kada smo bili na raspravi sve je pogrešno napisano.

Ne moram govoriti koliko je ovo potreslo duboko moju majku kada je pročitala riješenje a koja je još uvijek u žalosti za čovjekom s kojim je bila 46 godina.

DAKLE ŠTO DA MU RADIM MAMU DA MU J....
To je dakle ono što smo dobili za njegov trud naplaćen 3200 kn

Malo je reći da sam u stanju dati ga u sve novine i odvjetničke komore i potrošiti i više novaca samo da vidi kako stvarno izgleda duševna bol žene koja ne može doći na sebe zbog sranja koje je on napisao...

Molim za staložena mišljenja jer ja nisam baš pri nekom ...
QQ 1.6 DCI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 10:17   #198
Ništa čudno za naše javne bilježnike! Nakon smrti naše majke, sestra i ja smo u rješenju postale sinovi, njen nevječani suprug postao je supruga, ja sam naslijedila 77/100, umjesto 77/1000 nekretnine itd.... Uglavnom, najjednostavnije je otići u javnobilježnički ured (ja sam uzela i dokumentaciju koja je trebala za ostavinsku) i tražiti ispravak rješenja. Budući da je greška bila javnobilježnička, nisam platila ništa. Odugovuklo je postupak upisa nekretnine, ali...sve je dobro što se dobro svrši. Jedno sam vrijeme razmišljala i o prijavi dotične javnobilježničkoj komori, no uništilo me kasnije hodanje po poreznoj, gruntovnici, katastru, banci....
tanja5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 19:01   #199
Dvije sestre su nakon smrti trece sestre dobile poziv kod javnog biljeznika za ostavinsku raspravu. Ostavinska rasprava je provedena i jedna je sestra platila 50% od ukupnog troska javnog biljeznika i dobila racun a druga nije platila nista s namjerom da ce platiti.

Javni biljeznik nece da da rijesenje dok se neplati cijeli iznos i zaprijetio je ovrhom.

Da li se ovrha odnosi na ovu sestru koja nije platila ili na iznos koji nije placen ?

Kako to ako je netko nasljedio nesto nemoze sada knjiziti vlasnistvo nad stecenim sve dok ostali nasljednici neplate trosak ostavinske rasprave ?

Na koji datum treba glasiti rijesenje o ostavinskoj raspravi ? Da li na datum kada je zakazano ili na datum placanja odnosno podmirenja cjelokupnog racuna jer me brine taj datum a radi prijave poreznoj u roku od 30dana pa da nebi jos sa porezom imao problema ?

Unaprijed zahvaljujem.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 19:44   #200
Quote:
Mentor77 kaže: Pogledaj post
Dvije sestre su nakon smrti trece sestre dobile poziv kod javnog biljeznika za ostavinsku raspravu. Ostavinska rasprava je provedena i jedna je sestra platila 50% od ukupnog troska javnog biljeznika i dobila racun a druga nije platila nista s namjerom da ce platiti.

Javni biljeznik nece da da rijesenje dok se neplati cijeli iznos i zaprijetio je ovrhom.

Da li se ovrha odnosi na ovu sestru koja nije platila ili na iznos koji nije placen ?

Kako to ako je netko nasljedio nesto nemoze sada knjiziti vlasnistvo nad stecenim sve dok ostali nasljednici neplate trosak ostavinske rasprave ?

Na koji datum treba glasiti rijesenje o ostavinskoj raspravi ? Da li na datum kada je zakazano ili na datum placanja odnosno podmirenja cjelokupnog racuna jer me brine taj datum a radi prijave poreznoj u roku od 30dana pa da nebi jos sa porezom imao problema ?

Unaprijed zahvaljujem.

Dovoljno je da ste pitanje postavili tu.

Ne treba još postavljati na temi "Ovrha", jer pitanje i nema previše veze sa ovrhom.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.