Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2017., 16:25   #141
Quote:
Principessa19 kaže: Pogledaj post
Pa daj reci šta je onda po tebi srodna duša?
pojam 'srodne duše' spada u metaforički izraz iza kojeg se krije konceptualnost razmišljanja odnosno konceptualna metafora. što zapravo znači način na koji percipiramo stvarnost odnosno način na koji razmišljamo o stvarnosti ili uopće razmišljamo. izraz meta-pherein dolazi iz starogrčkog i preuzet je iz aristotelove filozofije, a dio je njegove retorike i poetike i govori o prenosu naziva. prvotno se smatrala jezičnim ukrasom čija je svrha, ukratko i najbanalnije rečeno, pojačavanje dojma ili uvjerljivosti.

međutim, današnja kognitivna lingvistika tvrdi ili pokušava tvrditi da metafora (metaforički izraz točnije) nije samo stvar jezika već se tiče mišljenja i djelovanja. čitav koncept i struktura mišljenja po njima, metaforične je prirode. vjerojatno bi me neki dr. sc. sada oprao na vulgariziranju teme ali, idemo dalje, na poantu.

svako 'nekritičko' prihvaćanje 'gotovih' koncepata na neki je način udaljavanje od osobne izvornosti. udaljavanje od mogućnosti stvaranja 'osobne konceptualne metafore'. pa je tako i s apriornim prihvaćanjem postojanja pojma 'srodne duše'.

konačno i na koncu, zaključak. ne vjerovati preuzetim pojmovima, već tražiti svoje vlastite metafore. sam. što naravno ne znači, da ne treba i pitati.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 20:26   #142
:)

Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
pojam 'srodne duše' spada u metaforički izraz iza kojeg se krije konceptualnost razmišljanja odnosno konceptualna metafora. što zapravo znači način na koji percipiramo stvarnost odnosno način na koji razmišljamo o stvarnosti ili uopće razmišljamo. izraz meta-pherein dolazi iz starogrčkog i preuzet je iz aristotelove filozofije, a dio je njegove retorike i poetike i govori o prenosu naziva. prvotno se smatrala jezičnim ukrasom čija je svrha, ukratko i najbanalnije rečeno, pojačavanje dojma ili uvjerljivosti.

međutim, današnja kognitivna lingvistika tvrdi ili pokušava tvrditi da metafora (metaforički izraz točnije) nije samo stvar jezika već se tiče mišljenja i djelovanja. čitav koncept i struktura mišljenja po njima, metaforične je prirode. vjerojatno bi me neki dr. sc. sada oprao na vulgariziranju teme ali, idemo dalje, na poantu.

svako 'nekritičko' prihvaćanje 'gotovih' koncepata na neki je način udaljavanje od osobne izvornosti. udaljavanje od mogućnosti stvaranja 'osobne konceptualne metafore'. pa je tako i s apriornim prihvaćanjem postojanja pojma 'srodne duše'.

konačno i na koncu, zaključak. ne vjerovati preuzetim pojmovima, već tražiti svoje vlastite metafore. sam. što naravno ne znači, da ne treba i pitati.
Pozdrav Gajto,

zar nije sam jezik već kao takav određena slika stanja stvari, dakle slika, pa onda i uvijek ono metaforično. Uvijek neko nanovo naglašavanje u jeziku izdvojen 'komadić' stvarnosti iz cjeline. Razlikovanje 'to pan' kao 'ono svo', naspram nečega što bi bilo 'panta-ta-onta' kao 'onih svih'. Stvar mi se čini višestruko složena, ali osobno ne bih imao ništa protiv ulaska u sintagmu "srodne duše" kao nekog koncepta zadatosti, neovisno toga što je tek djelić.

Naravno prvo je problem onoga duše uopće, što bi uopće bilo ono duševno, naspram nečega što duše nema i postoji li nešto takvo kao ne-duševno biće ili stanje. Koji je pokretač onog duševnog da bi kao duševno bilo.

Što se ima shvatiti kao ono koje je s-rodno? Pa opet, što bi to bilo ono rodno? Je li prirodno, a time i pri-rađanju. Ako se misli da je pri-rodu/rođenju/rastu, meni je ono srodno ništa drugo nego bliskost koja prethodi rastu i prati ga dok raste.

Kao što duša svega (kozmo-tu-pantos) prati svako ono pojedinačno u njegovom rođenju i rastu, jer je pojedinačno samo vid toga općega. Tako i ja pratim tebe, srastao sam s tobom i pratim te u rastu.

Krivo je postaviti pitanje je li takvo što moguće. Takvo što mora biti i nemoguće je da nije.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.