Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 23:00   #21
morao bi imati ukupan zbroj bodova kao i konkurencija i onda ima prednost u odnosu na nju...inače ništa od toga
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 19:53   #22
hm... ne bih se s tim složila i to nije pošteno.
U redu je dati pravo prvenstva pod jednakim uvjetima, ali samo u slučaju da kategorija koja ima prednost ostvari na pisanom testiranju najveći broj bodova pa onda ako je takvih kandidata s tim brojem bodova više - ovaj s prednošću mora dobiti posao.
Usmeno testiranje!!? Presubjektivno i jaako dobar način da se pravo prvenstva u praksi ne poštuje, a znamo da su sankcije za poslodavca jako velike u slučajud a to pravo ignorira, a osoba s pravom prvenstva se nedaj Bože žali!

Zašto govorim da UKUPAN broj bodova ne bi trebao biti relevantan, već samo onaj s pismenog djela?
Opće je poznato da je većina natječaja namještena i napisana za xy osobu. Provede se pisano testiranje na kojem osoba s prednosti ima npr. 25 bodova, a osoba za koju je natječaj namješten (bez prava prednosti) ima 23 ili 24 boda.
Dođe se na taj usmeni razgovor na kojem se također daju bodovi i ova bez prava prvenstva ali s vezom dobije na usmenom 10 bodova, a osoba s pravom prvenstva npr. 7 bodova. Automatski ju je pretkla i ova s prvenstvom koja je bila na pismenom najbolja, to pravo bi izgubila zato što na koncu intervjua i kad su se zbrojili ukupni bodovi (pismeni plus usmeni) više nije najbolja.
a ponavljam - usmeni intervju je jako subjektivan i nitko ti ne može dokazati što se na njemu događalo niti što je osoba pitana. Do te mjere to ide u krajnosti i sprdačinu da se dogodi da u natječaju piše doslovno da će se na usmenom postaviti 10 pitanja, a neke osobe pitaju samo 4-5 pitanja... kako da te osobe dobiju bodove i kako da se dokaže da je usmeni pravilno proveden? Nikako!
Zato se treba ograničiti na pismeni i ako je osoba s prvenstvom bila među kandidatima s najvećim brojem bodova na pismenom - takvoj osobi dati prednost.... ostalo je glupost i namještaljka
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 19:26   #23
Može li onda netko sa stopostotnom sigurnošću potvrditi sljedeće - ima li dijete poginulog branitelja (ili bilo koja osoba koja koristi takvu vrstu prednosti pri zaposljavanju) prednost iako lošije prođe na testiranju? Dakle, ne ako padne testiranje, nego ako i ta osoba i neka xy osoba prodju testiranje, xy ima bolji rezultat ali ju ipak ne prime jer je drugi kandidat dijete poginulog branitelja?

Jer kod nas je proveden natječaj na kojem je primljena osoba koja je prošla testiranje ali nije imala najveći broj bodova, no ovi su protumacili da ima prednost jer je dijete poginulog branitelja. Na kraju se nitko nije žalio pa ne znam kako bi se situacija rasplela da je.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 08:32   #24
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Može li onda netko sa stopostotnom sigurnošću potvrditi sljedeće - ima li dijete poginulog branitelja (ili bilo koja osoba koja koristi takvu vrstu prednosti pri zaposljavanju) prednost iako lošije prođe na testiranju? Dakle, ne ako padne testiranje, nego ako i ta osoba i neka xy osoba prodju testiranje, xy ima bolji rezultat ali ju ipak ne prime jer je drugi kandidat dijete poginulog branitelja?

Jer kod nas je proveden natječaj na kojem je primljena osoba koja je prošla testiranje ali nije imala najveći broj bodova, no ovi su protumacili da ima prednost jer je dijete poginulog branitelja. Na kraju se nitko nije žalio pa ne znam kako bi se situacija rasplela da je.
prijateljica mi je dijete poginulog branitelja, u jednoj instituciji u Istarskoj županiji je bila na testiranju i sa rezultatom od 17/20 nije primljena. Ofkors, ispunjava i sve formalne uvjete, da ne ne bi ju ni zvali na testiranje. Na usmenom također zadovoljila mada ponavljam - nikome nije jasno kako se ti bodovi na usmenom dodjeljuju.
Što na ovo reći?!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 10:34   #25
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Zašto govorim da UKUPAN broj bodova ne bi trebao biti relevantan, već samo onaj s pismenog djela?
Uzalud i to.

Osoba koja treba biti zaposlena dobije pitanja i odgovore unaprijed.

A u recimo 50 pitanja sigurno nećeš imati 100 % učinak kao ovaj što zna pitanja unaprijed. I odgovore.

Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Može li onda netko sa stopostotnom sigurnošću potvrditi sljedeće - ima li dijete poginulog branitelja (ili bilo koja osoba koja koristi takvu vrstu prednosti pri zaposljavanju) prednost iako lošije prođe na testiranju? Dakle, ne ako padne testiranje, nego ako i ta osoba i neka xy osoba prodju testiranje, xy ima bolji rezultat ali ju ipak ne prime jer je drugi kandidat dijete poginulog branitelja?
Ako je bio samo pismeni test i dijete poginulog branitelja je imalo manje bodova od nekog drugog, uz uvijet da su im sve ostale stavke iste
( tražena stručna sprema, recimo vozačka dozvola ili radno iskustvo npr. )
zaposlena je trebala biti osoba sa boljim uspjehom na pismenom testu.

Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
prijateljica mi je dijete poginulog branitelja, u jednoj instituciji u Istarskoj županiji je bila na testiranju i sa rezultatom od 17/20 nije primljena. Ofkors, ispunjava i sve formalne uvjete, da ne ne bi ju ni zvali na testiranje. Na usmenom također zadovoljila mada ponavljam - nikome nije jasno kako se ti bodovi na usmenom dodjeljuju.
Što na ovo reći?!
Usmeno ispitivanje je poligon za ugurivanje uhljeba.
kao što piše u postu iznad.

Zaključak?

Izbrisati iz zakona tu smijuruju o prednosti pri zapošljavanju jer se
to uvijek izigra na ovaj ili onaj način a opet sve u okviru zakona.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 14:27   #26
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
prijateljica mi je dijete poginulog branitelja, u jednoj instituciji u Istarskoj županiji je bila na testiranju i sa rezultatom od 17/20 nije primljena. Ofkors, ispunjava i sve formalne uvjete, da ne ne bi ju ni zvali na testiranje. Na usmenom također zadovoljila mada ponavljam - nikome nije jasno kako se ti bodovi na usmenom dodjeljuju.
Što na ovo reći?!
ukoliko je netko ostvario 18/20 ili više bodova onda je sve po propisima i ne vdiim problem.
prednost pri zapošljavanju se ostvaruje pod jednakim uvjetima, a ne na način da ima automatsko zapošljavanje. još nam samo to treba kao mjerilo zapošljavanja bez stručnosti.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 16:17   #27
Ako pazljivo procitas moj gornji post , vidis da sam i ja za to nek' osoba s prednoscu ima najbolji pismeni....ali PISMENI !
Usmeni je kao sto netko rece, nacin za zaposljavanje uhljeba i bodove dobivene na usmenom je apsolutno NEMOGUĆE dokazati !
Pisani test je bar dokaz "crno na bijelo" ... Koliko toliko.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 16:38   #28
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Ako pazljivo procitas moj gornji post , vidis da sam i ja za to nek' osoba s prednoscu ima najbolji pismeni....ali PISMENI !
Usmeni je kao sto netko rece, nacin za zaposljavanje uhljeba i bodove dobivene na usmenom je apsolutno NEMOGUĆE dokazati !
Pisani test je bar dokaz "crno na bijelo" ... Koliko toliko.
Što se tiče same time,od više ljudi sam čuo da se manjine i ne poštuju previše,ali kad su u pitanju bilo što u vezi branitelja nitko se ne zafrkava.

Mogu se složiti s tobom da je (ali ne nužno samo zato što netko ima vezu) usmeni dio manje relevantiji jer tu dosta igra subjektivni dio...od same simpatičnosti osobe,baratanja riječima,treme....

Ali,jedan nedavni primjer,osoba je bila 9/10 na pismenom dijelu i zaposlena je na temelju prednosti.

8 njih je bilo bolje,ali ova jedna osoba je imala popriličnu prednost.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 16:41   #29
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
jektivni dio...od same simpatičnosti osobe,baratanja riječima,treme....

Ali,jedan nedavni primjer,osoba je bila 9/10 na pismenom dijelu i zaposlena je na temelju prednosti.

8 njih je bilo bolje,ali ova jedna osoba je imala popriličnu prednost.
E pa da se samo jedan od tih osam žalio, natječaj bi se poništio
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:34   #30
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
ukoliko je netko ostvario 18/20 ili više bodova onda je sve po propisima i ne vdiim problem.
prednost pri zapošljavanju se ostvaruje pod jednakim uvjetima, a ne na način da ima automatsko zapošljavanje. još nam samo to treba kao mjerilo zapošljavanja bez stručnosti.
Ma nemoj?! Da, gotovo je nemoguće da se ikad itko u Hrvatskoj zaposlio preko veze i bez strucnosti!! Hahaha!!!
Ono sto me smeta jest sljedeće: kad su u pitanju kojekakvi politički podobni uhljebi i oni se zaposle - to se smatra pod normalno , a kad je u pitanju dijete poginulog branitelja koje je zbilja imalo sve potrebne uvjete/kvalifikacije/prosla pismeni - ono Ce se uvijek gledati da je primljeno na temelju statusa a ne svog znanja i dokazane sposobnosti.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 18:05   #31
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
E pa da se samo jedan od tih osam žalio, natječaj bi se poništio
Nisam jedan od tih 8,niti poznajem te (bar koliko znam) ali govorim o gluposti sustava...i na kraju,ako se nitko ne žali onda je legalno nešto što inače nebi bilo ?

Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?! Da, gotovo je nemoguće da se ikad itko u Hrvatskoj zaposlio preko veze i bez strucnosti!! Hahaha!!!
Ono sto me smeta jest sljedeće: kad su u pitanju kojekakvi politički podobni uhljebi i oni se zaposle - to se smatra pod normalno , a kad je u pitanju dijete poginulog branitelja koje je zbilja imalo sve potrebne uvjete/kvalifikacije/prosla pismeni - ono Ce se uvijek gledati da je primljeno na temelju statusa a ne svog znanja i dokazane sposobnosti.
Gle,ja govorim iz perspektive osobe koja poprilično participara u realnom (pravom)sektoru,financiram poprilično javni sektor...

Ja osobno znam za dosta primjera što poginulih što ranjenih branitelja koji su stradali..... za jednog dečka znam da je zaista dao život za domovinu (naravno ne govorim da su svi takvi,ali debela većina nažalost je).

A sad mi reci,ovaj gore primjer,zašto osoba koja do dobivanja posla je imala poprilično dobar život,od stambenog zbrinjavanja,dobre stipendije tijekom školovanja bi trebala biti gora od 7-8 ljudi na pismneom dijelu i onda dobiti posao .

A ovo boldano tvoje,zašto bi tako kvalitetna osoba (osim što ide u javni sektor) uopće stavljala tu potvrdu na natječaj ? Može li ona sudjelovati kao neka "normalna" osoba.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 18:18   #32
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
.i na kraju,ako se nitko ne žali onda je legalno nešto što inače nebi bilo ?
Ne znam ti ja ništa

Tako je i u prometu..voziš 120 tamo gdje je ograničenje 80
pa ako te ne zaustave...

Pa recimo telekomi šalju izmišljene stavke na računima.
Pa ako se ne žališ moraš platiti ili dobiješ ovrhu.

Čak znam i jedan grad koji je slao ovrhe za komunalnu naknadu ljudima koji
su platili. Pa opet, ako se ne žališ, platiti ćeš dvaput.

Kako ti se to čini ?
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 21:44   #33
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?! Da, gotovo je nemoguće da se ikad itko u Hrvatskoj zaposlio preko veze i bez strucnosti!! Hahaha!!!
Ono sto me smeta jest sljedeće: kad su u pitanju kojekakvi politički podobni uhljebi i oni se zaposle - to se smatra pod normalno , a kad je u pitanju dijete poginulog branitelja koje je zbilja imalo sve potrebne uvjete/kvalifikacije/prosla pismeni - ono Ce se uvijek gledati da je primljeno na temelju statusa a ne svog znanja i dokazane sposobnosti.
to kako će se nekog gledati uopće nije važno niti je tema.
ja sam u gradu zagrebu dobila posao na temelju najboljeg rezultata i bez ikakve veze pa svi ionako misle da sam imala vezu. i živo me boli ona stvar za to.
da napomenem, da sam na masu natječaja prije toga dobivala kući rješenja kojim su djeca poginulih branitelja primljena, zamisli, bez ikakvih testiranja. samo zato jer su djeca poginulih branitelja. i nema tu ništa nezakonitog jer se radilo o školama i poslovima na određeno, a u tom slučaju se ni ne treba provoditi testiranje. nekog će se gledati da je dobio posao preko svojih sisa, nekog preko rodbinskih veza itd..
ja samo govorim kakav je zakon u ovom slučaju, a ne kako ja mislim da bi trebao izgledati.
a ukoliko je netko dijete poginulog branitelja i dovoljno je pametan i vrijedan da je imao najveći broj bodova na testiranju (broj bodova čini ukupan broj pismenog i usmenog testa) dobit će svakako posao ispred kandidata koji je imao jednak broj bodova pa ne znam što je tu nepravedno.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 21:55   #34
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post

Ali,jedan nedavni primjer,osoba je bila 9/10 na pismenom dijelu i zaposlena je na temelju prednosti.

8 njih je bilo bolje,ali ova jedna osoba je imala popriličnu prednost.
pitanje je koliko je primljena osoba imala SVEUKUPNO bodova, a ne na pismenom dijelu. Ukoliko se radi o natječajima na neodređeno provjera znanja obavezno se provodi i iz pismenog i usmenog dijela i ukupan rezultat čini zbroj pismenog i usmenog dijela testiranja te se na temelju njega radi rang lista kandidata. Također, u tom slučaju se ne može na pismenom raditi o sveukupnih 10 već 20 bodova jer se test piše iz općeg i posebnog dijela i iz svakog dijela se dobiva maksimalno po 10 bodova.
Tako da ovo što ti govoriš uopće nije potpun podatak. Postoji velika mogućnost da je osoba koja je dijete poginulog branitelja na usmenom dobila 10 bodova, ovi preostali po 9 i na kraju su se na rang listi našle sve na jednakom mjestu s jednakim brojem bodova pa je zakon ispoštovan tako da je izabrana osoba koja je dijete poginulog branitelja.
Btw. uopće nije točno da čelnik tijela mora rješenje o prijmu donijeti za onu osobu koja ima najviše bodova, odnosno takvo rješenje i u slučaju eventualne žalbe ne mora nužno biti ništavno. Jedino je važno da u obrazloženju rješenja takva odluka bude dobro obrazložena.

Zadnje uređivanje jagodica_bobica : 23.07.2017. at 22:14.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:11   #35
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Ne znam ti ja ništa

Tako je i u prometu..voziš 120 tamo gdje je ograničenje 80
pa ako te ne zaustave...

Pa recimo telekomi šalju izmišljene stavke na računima.
Pa ako se ne žališ moraš platiti ili dobiješ ovrhu.

Čak znam i jedan grad koji je slao ovrhe za komunalnu naknadu ljudima koji
su platili. Pa opet, ako se ne žališ, platiti ćeš dvaput.

Kako ti se to čini ?
Pa zato nam i je (većini) ovako

Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
pitanje je koliko je primljena osoba imala SVEUKUPNO bodova, a ne na pismenom dijelu. Ukoliko se radi o natječajima na neodređeno provjera znanja obavezno se provodi i iz pismenog i usmenog dijela i ukupan rezultat čini zbroj pismenog i usmenog dijela testiranja te se na temelju njega radi rang lista kandidata. Također, u tom slučaju se ne može na pismenom raditi o sveukupnih 10 već 20 bodova jer se test piše iz općeg i posebnog dijela i iz svakog dijela se dobiva maksimalno po 10 bodova.
Tako da ovo što ti govoriš uopće nije potpun podatak. Postoji velika mogućnost da je osoba koja je dijete poginulog branitelja na usmenom dobila 10 bodova, ovi preostali po 9 i na kraju su se na rang listi našle sve na jednakom mjestu s jednakim brojem bodova pa je zakon ispoštovan tako da je izabrana osoba koja je dijete poginulog branitelja.
Btw. uopće nije točno da čelnik tijela mora rješenje o prijmu donijeti za onu osobu koja ima najviše bodova, odnosno takvo rješenje i u slučaju eventualne žalbe ne mora nužno biti ništavno. Jedino je važno da u obrazloženju rješenja takva odluka bude dobro obrazložena.
Velika mogućnost ?

Slažem se nije potpun podatak,ali da baš osmero njih je bilo lošije

Tim više što je usmeni,kao što sam rekao,subjektivan i može netko preko veze doći do povjerenstva i dati nekome maksimalan broj bodova,a s obzirom na na poziciju konkrentog zapošljavanja,vjerujem da je netko urgirao za nekoga.

Ali nebitno,ja govorim o tom po meni apsurdu,zašto bi netko trebao imati prednost ako je bolji pobjedio.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:22   #36
naravno da je usmeni subjektivan, kako misliš da bi drugačije ljudi preko veze zarađivali puno bodova? ovo je jedan od legalnih super načina.
to kako bi što trebalo biti je druga tema i spada pod sf film, neka idila koja se neće desiti nažalost.
no, moram naglasiti još jednu stvar koja baca malo drugačiji pogled na ocjenjivanje kandidata; svi vi koji niste nikada radili u procesu selekcije kandidata za posao i razgovarali s ljudima na usmenom bi se možda jako iznenadili kada biste vidjeli kakvih sve bisera tamo ima i zašto neki ljudi ni ne prođu usmeni. s razlogom ponekad, zbilja.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 08:19   #37
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
naravno da je usmeni subjektivan, kako misliš da bi drugačije ljudi preko veze zarađivali puno bodova? ovo je jedan od legalnih super načina.
to kako bi što trebalo biti je druga tema i spada pod sf film, neka idila koja se neće desiti nažalost.
no, moram naglasiti još jednu stvar koja baca malo drugačiji pogled na ocjenjivanje kandidata; svi vi koji niste nikada radili u procesu selekcije kandidata za posao i razgovarali s ljudima na usmenom bi se možda jako iznenadili kada biste vidjeli kakvih sve bisera tamo ima i zašto neki ljudi ni ne prođu usmeni. s razlogom ponekad, zbilja.
Nije to sf,mislim ponajprije na te prednosti za koje ne vidim nikakvu potrebu.

Evo,imao sam selekciju unuzad pola godine za tri radna mjesta tako da znam o čemu pričaš,ali uvijek sebe "krivim",a ne te ljude.

Ja sam kod sebe i u firmi imao pozicije koje su bile i za ljude bez imalo ili s malo iskustva...mladi inženjeri.

Nastojim ne igrati na prvi dojam,tako da mogu (i moram) razumijeti ljude koji nemaju iskustva s time,koji su iskreni,koji su kvalitetni.Tako da bi rekao da ovisi o selektoru dobar radnik Čak sam se tu,zasada,dokazao
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 17:58   #38
Ne provodi
heavy snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:48   #39
Quote:
heavy snow kaže: Pogledaj post
Ne provodi
Ne znam sto je tu smijesno!
U Istarskoj zupaniji ti se to uredno ignorira.
Prijateljica mi ima taj status i pravo prvenstva , bila je kandidat za radno mjesto gdje se provodilo SAMO USMENO TESTIRANJE (e ovo je smiješno, tj tragikomicno) i ofkors da nije primljena..
. Njihove bilješke i subjektivne procjene su apsolutni nebitne u ovakvim slučajevima i oni se bas bez imalo straha i srama s tim kockaju. Da sam na njenom mjestu bez beda bih se zalila inspekciji jer nikakvog dokaza znanja i sposobnosti s usmenog testiranja nemaju.... Mogu slobodno tamo i napisati da se na razgovoru nije ni pojavila.

Drugi put Ce se zaliti, tako kaze... A vjerujem joj.... I ma njenoj sam strani
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 00:05   #40
Pisao sam na ovoj temi prosle godine pa sam je se sjetio.

Zamolio bi nekog da mi posalje taj zakon o prednosti zaposljavanja ili izvadi bas taj dio gdje pise da osoba mora i na testiranju biti barem jednako dobra kao najbolji kandidat da bi ostvarila prednost. Hvala unaprijed
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.