Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 00:58   #1
Hard Disk problem

Dakle, imam već duže ovu situaciju.. HD koji je u kompjuteru povremeno mi ''sam od sebe'' ne dopušta copy/paste, rename ili bilo koju sličnu radnju. Traži dopuštenje administratora i kad mu to dopustim, sve ispočetka, ništa se ne događa. Disk je vidljiv, ali nijednu radnju ne dopušta.
Povremeno se ''sredi'' pa mogu na njega skopirati podatke, ali već sljedeći dan ili narednih dana ne dopušta.
''moji'' informatičari se s tim problemom nisu susreli, jedino što bi moglo pomoći su repair ili format diska... postoji li mogućnost da se to na neki drugi način riješi tj u čemu je uopće problem, greška samog diska, nema pomoći ili nešto deseto?

Znači li išta za ovo pitanje oznaka diska .. SATA WDC WD10 SCSI Disk Device ?
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:19   #2
skini crystal disk info i vidi stanje hard diska, mozda rikava.. Kada instaliras program imat ces plavu, zutu i crvenu boju.. Javi kako pise..

http://crystalmark.info/download/index-e.html

skini standard edition Installer (exe)
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:54   #3
Svi ostali diskovi su ok, plavi, jedino ovaj sivi, piše Health Status ''unknown'' - što to znači da ga ne može očitati ni provjeriti na bilo koji način?!

Ja ga vidim, mogu npr. gledati fotke, pokrenuti mjuzu, serije s njega (iako se kod njih ne čuje zvuk što ne mora nužno biti do diska, hope so), ali me za druge radnje traži ovlasti administratora, što ne prihvaća
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:00   #4
Quote:
agathos kaže: Pogledaj post
Svi ostali diskovi su ok, plavi, jedino ovaj sivi, piše Health Status ''unknown'' - što to znači da ga ne može očitati ni provjeriti na bilo koji način?!
Upravo to da, iz nekog razloga ga cak niti crystal disk info ne moze ocitati
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 13:38   #5
Probaj bootati neki live OS, ubuntu live, hirens boot štajaznam. Ugl. možda ti je OS popizdio ili neki virus
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 01:08   #6
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Probaj bootati neki live OS, ubuntu live, hirens boot štajaznam. Ugl. možda ti je OS popizdio ili neki virus
Ne bih rekla da je virus, ovo se događa otkako je komp sastavljen, a to je bilo pred nepune 2g., s time da nije bilo tak često, nije mi toliko niti trebao u početku pa možda nisam ni primjećivala.
Je li moguće da je greška u samom disku od starta? Tvornička greška?
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 01:10   #7
Pa jesi probala drugi OS? Problem može biti čisto softverske naravi tj. ne mora uopće biti do diska
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 12:20   #8
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Pa jesi probala drugi OS? Problem može biti čisto softverske naravi tj. ne mora uopće biti do diska
Paa, ne.. Bila je 7 na njemu, nakon upgrade-a, sad je 10-ka, a to se dogadalo i na jednom i na drugome, sto preporucas?
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 12:33   #9
Otvori This PC>desni klik na taj disk>Properties>prebaci se na Security tab>klikni Advanced na dnu prozora
I sad u prozoru koji se otvorio šta kaže u Access stupcu? Za koje korisnike piše Full control a za koje Read&Execute ili nešto drugo?
I šta piše pod Owner pri vrhu tog prozora?
fsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 20:36   #10
Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Otvori This PC>desni klik na taj disk>Properties>prebaci se na Security tab>klikni Advanced na dnu prozora
I sad u prozoru koji se otvorio šta kaže u Access stupcu? Za koje korisnike piše Full control a za koje Read&Execute ili nešto drugo?
I šta piše pod Owner pri vrhu tog prozora?
Owner je system, a pod system ispod piše full control. Meni su dane administratorske ovlasti, iako nije funkcioniralo ni kad sam se izlogirala i otišla pod administratora - tako mi je u startu naštimano, iako sam naknadno tražila da mi se i na mojem acc stave administratorske ovlasti jer mi se nije dalo za svaku instalaciju ići na admin acc (to je tak kad su ti dragi i otac informatičari pa kao sigurnosti radi ali za ovo nemaju blage što bi moglo biti)
Dakle full control imaju: everyone, system, network i administrators; read&execute - users; modify - authenticated users
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 11:03   #11
Lako moguće da je problem jer je owner System. Kod mene je owner diskova Administrators. Koliko vidim po netu to se može desiti kad je mapa kreirana pod korisničkim računom koji više ne postoji pa ga prebaci na system. To se vjerojatno kod tebe desilo pri prelasku s win 7 na desetku.
Dakle prati ove upute korak po korak. Samo pod točkom 4 i 8 odaberi Administrators (klikni Find now).

http://winaero.com/blog/how-to-take-...in-windows-10/

I poprilično sigurno se moraš logirati kao admin za ovaj postupak.
fsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 12:05   #12
.... desni klik, properties, Check for errors. I provjeri u BIOS-u jeli ga uopce vidi kako triba ako ga vidi nesto ala %$&#&R%/ HDD ti faila. Te privilegije nemaju veze ako nitko nije bada u HDD opcije nece ih sam WIN promjenit nikad jedino ako je virus u pitanju ili da ih netko "pametan" ide mjenjat.
Neki HDD-ovi i pokvareni mogu bootat win bez problema i bez klikanja (znakova kvara) ali ih sistem ne vidi kao
sto bih trebao npr to ime HDD-a i sl. I nece uvjek pise ili cita. Imao sam takav prije zavrsija je u smecu
DarkoDemien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:42   #13
Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Lako moguće da je problem jer je owner System. Kod mene je owner diskova Administrators. Koliko vidim po netu to se može desiti kad je mapa kreirana pod korisničkim računom koji više ne postoji pa ga prebaci na system. To se vjerojatno kod tebe desilo pri prelasku s win 7 na desetku.
Dakle prati ove upute korak po korak. Samo pod točkom 4 i 8 odaberi Administrators (klikni Find now).

http://winaero.com/blog/how-to-take-...in-windows-10/

I poprilično sigurno se moraš logirati kao admin za ovaj postupak.
Pokušala, ali ne dopušta mi izmjene. Otišla sam na administrator acc. Na glavnom prozoru za taj disk sam uspjela prebaciti da je owner Administrator, a svaku daljnju izmjenu na ostalim stavkama nakon ''apply'' ne dopušta, pokazuje error i poruku da je disk write protected i ne mogu ništa.
Ne znam je li ikako s tim izmjenama povezano to što mi se nakon log-in s mojeg acc na administratora u potpunosti očistio log-in na mozilli, kao da sam očistila pretraživač pa se izlogiralo sa svega na čemu sam bila ulogirana..?! Ne vidim poveznicu, ali moram pitati

Bi li možda format diska pomogao? Ili reinstalacija windowsa?

Search for errors ništa ne pokazuje... ovo je prečudno.. nije mi se to nikada dogodilo, a ni ovi moji ne znaju o čemu bi se moglo raditi.. nisam na kompjuteru apsolutno ništa drugačije radila kao i inače, ali evo zadnja 2-3 tjedna uopće s tim diskom ne mogu ništa - inače kopiram fotke na njega redovito sigurnosti radi.. prije bi se povremeno dogodilo da na njega ne mogu kopirati, nakon restarta kompjutera bi se sredilo, a sada ništa ne pali.
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 01:08   #14
Jednostavno nemas administrative privileges cini mi se otidi u account menager i provjeri jesi li uopce administrator sistema. Nazalost neznam kako to ide sa win 10 ako se pogubis imas google ili mozda ovdje netko zna. Format diska nevjerujem mozda reinstalacija windowsa ali nek ti to bude last resort.
Vidi tu da ti nije na standard
DarkoDemien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 02:55   #15
Ma skrši taj OS i format diska...
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 12:52   #16
Jučer mi je na kraju prekipjelo i formatirala sam disk, nakon čega mi je dopustilo u postavkama izmijeniti ono što sam pokušavala bezuspješno koji sat prije i to ne preko administrator acc, već preko systema.

Već sam vratila na njega sve podatke i sad se čini da je sve ok! Valjda neće ponovno sve otići kvragu, ali ako ode znam proceduru

Samo da priupitam još jednu stvar .. koliko je uopće potrebno imati dva acc na jednom računalu ako ga samo jedna osoba koristi, kao što je kod mene slučaj - administrator i acc s mojim imenom? Spomenula sam možda već da je moj acc odvojen od administratorskog sigurnosti radi, no meni se ne da baš za svaki program koji instaliram - istina rijetko .. odlaziti na admin.acc i natrag i može li se to eliminirati ovako naknadno bez nekih posljedica ili da ostavim ovako kako je?

Hvala svima na savjetima!
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 15:48   #17
Nema uopće potrebe za time.
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:08.