Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2007., 23:21   #21
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Pa dobro, može meni netko odgovorit koliki postotak neurona je istovremeno aktivan? Maksimum, minimum, hajde bez zezanja........
kako se meni čini, svi su aktivni, cijelo vrijeme, samo u različitim stanjima
nema nikakve veze sa inteligencijom i psihičkim supermoćima.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 01:56   #22
Svima koje zanima nek meditiraju pa ce vidjet sami
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 02:38   #23
U mojim mladim njuejđerskim danima taj sam argument uvijek rado isticao.

Nakon toga sam osim duhovnih počeo čitati i znanstvene radove i vidjeh da sam bio u zabludi. Laički bih rekao da koristimo većinu mozga no još ne znamo gdje se sve naše radnje događaju u mozgu.

Mali off topic, zanimljivo je koliko ima teorija u modernoj znanosti koje se mogu iskoristiti za razne duhovne manipulacije a ljudi se love za prastare urbane mitove.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 03:02   #24
Nisam stigao to izbrisati nakon sto sam (mislim) provalio. ALi opet, i strazivanja na tu temu (o aktivnosti mozga tokom meditacije ili u editativnom stanju) kolik ja znam sasvim sigurno nisu sveobuhvatna. Proucavala se aktivnsot mozga kod "prosjecnih meditanata", prosjecnih ljudi koji se bave s meditacijom (pa makar to bili budisticki nomasi koji meditiraju - opet spadaju u neki siri prosjek kojem ja govorim) i otkrilo se ako se ne varam da je tu i tamo veca mozdana aktivnost, a gdje je u normalnom slucaju neaktivnst)

Uglavnom, mislim da je samo pitanje pogresno. Jer, ako citas prave znanstvene radove... i povezes to malo s pravom ezoterikom...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 04:03   #25
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
jos jedan,

svaki covjek koristi 100% mozga


zivjeli urbani mitovi, zivjele naifcine koje padaju na njih
pa nemoj reć postotak nego intenzitet ili što.

negdje sam pročitao da informacije u jednim dnevnim novinama su jednake informacijama koje je čovijek prikupljo kroz cijeli život.

mi više koristimo mozak, jer više stvari pohranjujemo u njega nego prije, ali ne u postocima. radi svaki dio mozga ali činjenica je da danas čovijek barata sa 1000 puta više informacija nego prije 1000 godina što samo po sebi znaći da više koristi mozak.
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 04:09   #26
i Veritaserum, ja nisam pričao o nikakvim postocima nego si ih sam iznio.
po čemu sam ja naivčina??????????
s koliko ja informacija iz glave raspolažem kao prosječan građanin, a koliko netko u 15 st. kao prosječan građanin.
sam podatak da informacije u jednim dnevnim novinama su jednake informacijama koje je čovijek prikupio kroz cijeli život u 15. mora ti govorit da naš mozak ima odsta više memorije ili kako hoćeš to nazvat. nikakve postotke ne spominjem.
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 09:28   #27
Da preoblikujem pitanje:

Šta mislite šta sve mozak može, a i neznamo?

Valjda je ovo dobro pitanje.
dinko93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 09:51   #28
a koliko % mozga uopće imamo ???
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 10:59   #29
Quote:
dinko93 kaže: Pogledaj post
Šta mislite šta sve mozak može, a i neznamo?
Pa ne možeš znati ako ne znaš

Možda je tih 10% mozga u stvari samo postotak na koji mi možemo svjesno djelovati. Tako da bih ja postavio pitanje na drugi način, kako svjesno aktivirati procese u mozgu koji se inače događaju bez naše kontrole?

Npr. svjesno proizvesti placebo efekt i izliječiti se bez uporabe lijekova.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 11:57   #30
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Možda je tih 10% mozga u stvari samo postotak na koji mi možemo svjesno djelovati. Tako da bih ja postavio pitanje na drugi način, kako svjesno aktivirati procese u mozgu koji se inače događaju bez naše kontrole?

Npr. svjesno proizvesti placebo efekt i izliječiti se bez uporabe lijekova.
mislim da na tome području veliki potencijal imaju hipnoza i NLP.

u zadnje vrijeme nalijećem na puno knjiga u kojima se opisuje efikasnije korištenje mozga kopirajući metode koje koriste uspješni ljudi. do u detalje opisani postupci npr. planiranja, razmišljanja o cilju kojem težimo, poticanja podsvjesti da izvrši točno određenu zadaću i slično.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 14:11   #31
Quote:
dinko93 kaže: Pogledaj post
Da preoblikujem pitanje:

Šta mislite šta sve mozak može, a i neznamo?

Valjda je ovo dobro pitanje.
opet jedno te isto već 100 puta.
mozak je 100% funkcionalan ako nemaš kakvu neurološku bolest, oštećenje moždanih struktura, a potencijalna iskoristivost mozga je nešto sasvim drugo.

možda smo već dosegli limite, pa zato ima sve više mentalno oboljelih, a možda i nismo, vrag će ga znat
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 14:45   #32
mislio je na to da mozak će se jeadn dan prepunit i više neće moć primat informacije.
ima i on limit

mozak danasšnjeg čovjeka ima pohranjeno preko 1000 puta više informacija

može li još naš mozak primit 1000 puta više nego danas informacija za nekih 500 godina.
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 14:58   #33
Quote:
macon kaže: Pogledaj post
mislio je na to da mozak će se jeadn dan prepunit i više neće moć primat informacije.
Kad mu je previše, otvara se sigurnosni ventil ..........
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 15:05   #34
da znamo mi da svo koristimo 100% mozga, ali mislim da je ova tema o tome da svjesno koristimo cjeli mozak
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 16:08   #35
vidim da tu neki ne koriste niti 1 posto mozga, svi vi pametni koji mislite da koristite 100 posto mozga svaka vam čast onda jel ste onda najrazvijenija i najnaprednija biča u svemiru
ljud is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 16:26   #36
Govoriti o postotku mozga kojeg koristimo je promašeno pitanje i zbilja proizlazi iz newageovskih promišljanja, filmova i SF romana.

Tehnike snimanja mozga pokazale su da se samo prilikom jednostavnog promatranja okoline pali velik broj centara u mozgu koji se nalaze na raznim mjestima i obuhvaćaju daleko veću površinu mozga od nekakvih 10%. Istraživanja mozga prilikom drugih akcija ukazuju na iskorištenost gotovo svih djelova tj. većine mozga.

Ako govorimo o nekakvom potencijalu mozga da stvara nove sinapse i prima informacije ili eventualno raste npr. nekakvom potencijalnom genskom mutacijom podržanom evolucijskim procesom, onda je pitanje opet promašeno, jer od kuda nam onih početnih 10%? Zašto npr. ne govorimo o 1%, 50% ili 99%? Od kud se izvlači tih 10%, osim ako nemamo nekakav ukupni postotak svih tih mogućih potencijala, a zapravo o tim potencijalima nemamo blagog pojma i možemo samo nagađati što bi to bilo i u kojem se broju javljalo...
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 01:29   #37
A kretenizam...

Mislim, ako znaju da je 10%, onda očito znaju i koliki je maximalni potencijal mozga (osnove matematike, jel...).
A ako znaju max potencijal, onda ta ekipa znanstvenika/novinara/stolara očito koristi svih famoznih 100% mozga.

Ma, uglavnom,
taj postotak je proizašao iz krivog tumačenja podatka koji je bio serivran svepametnim novinarima. Umjesto da napišu da "u jednom trenutku koristimo 10% mozga", oni napišu "čovjek koristi samo 10% mozga".

A koji vrag nam je onda onih preostalih 90%? Evolucijsko smeće?

....

- Doktore, imamo hitan slučaj: čovjeka je pogodio metak u glavu!
- Uh, sva sreća da mu je pogodio onih 90% mozga koje ne koristi, pa će preživiti....

Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 04:10   #38
Nemoguće je mozak cijelog svjesno koristiti jer neki dijelovi tome jednostavno nisu namijenjeni, nego imaju druge funkcije. Najsvjesniji dio mozga je kora i to kora velikog mozga. Što ideš dublje, o svijesti se praktično ne da pričati. Tamo u malom mozgu ili čak u nižim strukturama, nema ništa od svijesti, recimo u mostu.
Neki dijelovi mozga čak ni nemaju živčane stranice. To su arterije i vene, kapilare, zatim komore u mozgu ispunjene likvorom, ovojnice, glija stanice kojih je cijeli vagon, itd.
Evolucija ne bi potratila "90% mozga". Stvar ne hladi krv, kako je mislio Aristotel, ona nas čini onim što jesmo, ona je mi, i ona je naša stvarnost. "Duše" i ostale religijske pojmove možete zaboraviti, za takve stvari dokaza ima - nula.
Mozak je in charge, a ono što osjećamo kad mislimo o sebi jest rezultat interakcije kore i dubljih centara. Stravično je složeno i, iako se dosta zna, kopajući po tome, shvaćamo da je "rudnik vrlo dubok".

Što se tiče trenutne aktivnosti, 100%-tna neuronska aktivnost bi rezultirala smrću. Svojevrstan "degauss" mozga.
__________________
And the thing that freaks me out
Is I'll always be in doubt
Talidomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 04:25   #39
Quote:
ljud kaže: Pogledaj post
vidim da tu neki ne koriste niti 1 posto mozga, svi vi pametni koji mislite da koristite 100 posto mozga svaka vam čast onda jel ste onda najrazvijenija i najnaprednija biča u svemiru
i ja isto to vidim
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 12:44   #40
Quote:
Talidomid kaže: Pogledaj post
Nemoguće je mozak cijelog svjesno koristiti jer neki dijelovi tome jednostavno nisu namijenjeni, nego imaju druge funkcije. Najsvjesniji dio mozga je kora i to kora velikog mozga. Što ideš dublje, o svijesti se praktično ne da pričati. Tamo u malom mozgu ili čak u nižim strukturama, nema ništa od svijesti, recimo u mostu.
Neki dijelovi mozga čak ni nemaju živčane stranice. To su arterije i vene, kapilare, zatim komore u mozgu ispunjene likvorom, ovojnice, glija stanice kojih je cijeli vagon, itd.
Evolucija ne bi potratila "90% mozga". Stvar ne hladi krv, kako je mislio Aristotel, ona nas čini onim što jesmo, ona je mi, i ona je naša stvarnost. "Duše" i ostale religijske pojmove možete zaboraviti, za takve stvari dokaza ima - nula.
Mozak je in charge, a ono što osjećamo kad mislimo o sebi jest rezultat interakcije kore i dubljih centara. Stravično je složeno i, iako se dosta zna, kopajući po tome, shvaćamo da je "rudnik vrlo dubok".

Što se tiče trenutne aktivnosti, 100%-tna neuronska aktivnost bi rezultirala smrću. Svojevrstan "degauss" mozga.
Jel se mi poznamo?
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.