Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2004., 20:43   #21
Zaba (do 35) trazi sve to isto, osim pologa od 10% (nema pologa, ali procjena mora biti 1:1.35), te od osiguranja trazi samo osiguranje nekretnine i osiguranje od nesretnog slucaja.

Ako si u drzavnoj firmi onda je jednostavnije jer od papirologije ne treba nista (samo pecatirani obrazac), za d.o.o traze listice od place za prethodne dvije godine ovjerene od porezne uprave (sto se, zanimljivo, u Rijeci ne placa, ali u Zagrebu da !?), te BON2 (i za jamce i za nosioca).

Od onoga sto smo iskesirali dodatno je obrada kredita (1% iznosa kredita ili po novom manje za korisnike paketa 1zaSve), procjena stana (oko 2.5Eu/m2), solemizacija kredita (2800 kn), novac koji smo ostavili biljezniku da bi upisao hipoteku banke u vl. list, osiguranje nekretnine i protiv nesretnog slucaja (hm, ovo ne znam koliko je doslo jer smo uzeli zivotno osiguranje usput), interkalarna kamata (ovo ovisi o tome kad je isplata kredita). BON2 je nesto sitno (oko 50 kn).

U svakom slucaju, kad se jos zbroji agencijska provizija, te porez na promet nekretninama, utukli smo oko 5000 Eu na birokraciju
Lei is offline  
Old 12.01.2004., 10:51   #22
Re: Re: Re: Erste banka i stambeni krediti

Quote:
Bajki1 kaže:

Uvjeti u Hrv ( Erste) :
Banka traži :

1. hipoteku na to što kupuješ ; raspitivali su se i da li imam još nešto od nekretnina na moje ime pa da i to dam u hipoteku
2.dva jamca i sve papire vezane uz njihov kreditni status i status poduzeća u kojima oni rade
3. moj kreditni status su imali i sami u uvid jer je to moja poslovna banka znači nisam im došla sa ulice -već 2 g.posliujem sa njima
4.policu životnog osiguranja u korist banke u visini 60% iznosa odobrenog kredita
5.policu osiguranja stana ( sve na moj trošak naravno)
6. sve papire ovjerene kod bilježnika iz porezne i inih službi
7.dokaz da nigdje ništa državi ne dugujem
8.procjenu vrijednosti te hipoteke koju sam ja morala platiti
9.10 % pologa da ostane kod banke do konačne isplate kredita
ma nemrem bilivit......................jel tak kod svih banaka...............čini mi se da banke polaze sa stajališta da građanstvo postoji radi banaka,a ne obrnuto...........užas!
Pa ovdije se banke polome koja če mi dati kredit,spuštaju interes daju bolje uvjete od one druge samo da bi me privukle,ma ja to nekak nemrem razumijeti!
ZUJAN_BJ is offline  
Old 12.01.2004., 14:32   #23
Re: Re: Re: Re: Erste banka i stambeni krediti

Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
!
Pa ovdije se banke polome koja če mi dati kredit,spuštaju interes daju bolje uvjete od one druge samo da bi me privukle,ma ja to nekak nemrem razumijeti!
to i ja ne razumijem .

jer bankama je INTERES da plasiraju što VIŠE KREDITA , zar ne ?

ovdje nas tretiraju kao ( neka mi oproste prisutni crnci ) ovdje nas tretiraju kao crnce u Apartheidu

Kao da će mi banke otplaćivati kredit a ne ja !


Potrošači svih zemalja zauzmite se za sebe !
__________________
bila jednom jedna...

Zadnje uređivanje Bajki1 : 12.01.2004. at 18:01.
Bajki1 is offline  
Old 13.01.2004., 15:54   #24
A sta reci o nasim bankama nego da su lihvarske. Samo jedan primjer kako se to radi na zapadu: ja sam hrvatski drzavljanin i imam boravak u HR. Radim za americku firmu i u americkoj banci imam otvoren racun. I kupovao ja jedan auto i falilo mi love za carinu (nije neka velika svota, radilo se o nekih 5000$). I nazovem ja svoju (americku) banku i pitam jel mogu ja kao stranac sa boravkom u stranoj zemlji podici kredit. Nisam u to vjerovao ni 2% ali reko: ajd da probam. I faxira meni zenska formulare i ja to ispunim i faxiram nazad zajedno sa zadnjim odreskom od place i za 2 dana ti oni mene nazovu i pitaju: na koji racun zelite da vam stavimo lovu, na tekuci ili na stedni? Ja sam skoro pao u nesvijest od nevjerice. Jedan tel. poziv i fax i kredit rjesen.
cybernaut is offline  
Old 13.01.2004., 19:22   #25
Erste Bank

Evo i mene. Prije svega, osobi koja je otvorila topic: iskreno mi je žao, vjeruj gotovo potpuno suosjećam s tobom, kažem gotovo jer ja sam imao sretan epilog cijele stvari - a to uistinu od srca i tebi želim!
Imao sam iskustvo kao ti ali sa Splitskom bankom. Zavlačili, otezali, prtljarili preko 2 mjeseca i na kraju - odbijenica bez objašnjenja. Platio procjenu, sad mi čak i šalju nekakve promete po tekućem računu kojeg su mi otvorili automatski kad sam podnio zahtjev (tako oni tvrde) iako ja nisam potpisao ništa i ne mogu shvatiti takav bezobrazluk. Još ćemo se izgleda po sudu razvlačit.
Onda sam krenuo s drugom bankom i dobio kredit nakon 50 dana, a ta banka je - Erste banka! Opet ponavljam - žao mi je zbog tvog iskustva, ali ja o ESB mogu reći samo dobro. Izuzev nekih sitnijih stvari a to je da na početku obećavaju da je sve gotovo za 15ak dana...ma čisti SF ali čovjeka smeta kad mu ne kažu istinu...u svakom slučaju, nemam jamca niti sudužnika, hipoteka mi je 1:1 i time sam vrlo zadovoljan, dok mi je kamata 7,85% i to me malo žulja...ali šta je tu je....
Moj savjet: kreni s drugom bankom odmah, a od ESB traži objašnjenje, buni se, reci sve što osjećaš, da ne zaslužuješ da te tretiraju ko smeće, traži svoja prava...naravno čovjek ne smije prijeći neke granice ali treba se zauzeti za sebe..l. opet govorim iz iskustva jer mislim da nisam dovoljno ispljuvao Splitsku kad sam došao tamo...a na kraju me gotovo istjerala iz banke uz zlatno objašnjenje koje i ti spominješ 'Banka može odbiti i ništa nije dužna objašnjavati!' Da čovjek poludi.
Nadam se da ti je stan još u igri...puno sreće s nekom drugom bankom!
 
Old 13.01.2004., 21:07   #26
Ja bih sve objavio u novinama i to najvjerojatnije u Novom listu - mislim da bi oni najradije objavili nesto tako o Erste banci iz Rijeke (pardon Bjelovara
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 13.01.2004., 23:26   #27
Re: Erste Bank

Quote:
Bari Kent kaže:
Imao sam iskustvo kao ti ali sa Splitskom bankom. Zavlačili, otezali, prtljarili preko 2 mjeseca i na kraju - odbijenica bez objašnjenja.

Onda sam krenuo s drugom bankom i dobio kredit nakon 50 dana, a ta banka je - Erste banka! Opet ponavljam - žao mi je zbog tvog iskustva, ali ja o ESB mogu reći samo dobro. Izuzev nekih sitnijih stvari a to je da na početku obećavaju da je sve gotovo za 15ak dana...ma čisti SF ali čovjeka smeta kad mu ne kažu istinu...u svakom slučaju, nemam jamca niti sudužnika, hipoteka mi je 1:1 i time sam vrlo zadovoljan, dok mi je kamata 7,85% i to me malo žulja...ali šta je tu je....

Drago mi je da si uspio

Evo ja sam danas bila u Zagrebačkoj Banci čiji nisam klijent . Pregledali papire i rekli ok. ispunjavate uvjete
donesite to i to i to . Uplatite procjenu i čim je procjena gotova ( dva do tri tjedna ) slijedi isplata.

Želim reći da sam otkrila da su uvjeti puno povoljniji u ZG Banci . Recimo jedna stvar koja mi nije bila jasna je razlika u vlasništvu nad stanom.
Erste banka odmah stavi fiducijarno vlasništvo dok Zg ide na hipoteku . Erste ti automatski konfiscira stan . Lihvarski .

Ovako -ja sam bila i u Erste Banci i jasno progovorila o tome što ja mislim o takvoj njihovoj poslovnoj politici i da ću tome posvetiti dostojnu pažnju na način da ću informirati Upravu u Austriji te neke tiražne hrvatske medije jer je to moja građanska dužnost .

Želim reći - da je odgovor bio ZAPREPAŠTUJUĆE brz . Odmah su pristali da mi IPAK riješe kredit pozitivno i to u roku od sedam dana samo da ta dva jamca sa prosječnom plaćom zamijenim jednim sa većom .
( izlaz iz nužde ili volja za kompromisom - ne znam -odlućite sami )

Zahvalila sam se na zakašnjelom razumijevanju i rekla da ću razmisliti .

I razmislila
Otišla u Zagrebačku i otkrila između ostalog da će mi rata biti kod njih čak i povoljnija .

Željela sam ovo podijeliti sa vama . I na neki način pomoći nekom drugome .
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 13.01.2004., 23:28   #28
Quote:
ZorcJ kaže:
Ja bih sve objavio u novinama i to najvjerojatnije u Novom listu - mislim da bi oni najradije objavili nesto tako o Erste banci iz Rijeke (pardon Bjelovara

Zorc
ova tvoja lokacija jel to ona reklama Idem tamo gdje je sve po mom
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 14.01.2004., 10:32   #29
Quote:
Bajki1 kaže:


Erste banka odmah stavi fiducijarno vlasništvo dok Zg ide na hipoteku . Erste ti automatski konfiscira stan . Lihvarski .
Meni su npr. upisali hipoteku, dakle pod C a ne pod B. Ali to možda ovisi i o tipu kredita...Ali da su lihvari kao i sve banke, to stoji.


Quote:
Bajki1 kaže:

Ovako -ja sam bila i u Erste Banci i jasno progovorila o tome što ja mislim o takvoj njihovoj poslovnoj politici i da cu tome posvetiti dostojnu pažnju na nacin da cu informirati Upravu u Austriji te neke tiražne hrvatske medije jer je to moja gradanska dužnost .

Želim reci - da je odgovor bio ZAPREPAŠTUJUCE brz . Odmah su pristali da mi IPAK riješe kredit pozitivno i to u roku od sedam dana samo da ta dva jamca sa prosjecnom placom zamijenim jednim sa vecom .
( izlaz iz nužde ili volja za kompromisom - ne znam -odlucite sami )
Bravo! Mislim iako je ružno to što su ti napravili, barem im nije svejedno za ugled. Dok su ovi cigani iz Splitske banke meni bahatim i arogantnim stavom dali do znanja da im se živo fucka za ugled i mišljenje klijenata...a novine da su moje pravo, nemaju oni ništa protiv...totalna flegma, ono...ili možda ja nisam bio dovoljno uvjerljiv a ti jesi...

Puno srece sa ZaBo-m, ja sam isto cuo od dosta ljudi da su oni OK, iako meni nisu odgovarali zbog 1:1,35 ali svi mi imamo svoje uvjete.
 
Old 14.01.2004., 14:49   #30
Quote:
Bajki1 kaže:
Zorc
ova tvoja lokacija jel to ona reklama Idem tamo gdje je sve po mom
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 22.01.2004., 15:57   #31
Bajki1

Jesi li uspjela? Je l te stan još čeka?
Ak ti se ne da pisat, samo ti želim dat podršku!
 
Old 23.01.2004., 16:53   #32
Hvala ,što misliš na to

Stan me još čeka . Hvala na dobroj sreći što još ima susretljivih i dobrih ljudi poput ovog što meni prodaje stan . Ne bi me svak tako dugo čekao .

A prekjučer su bili iz Zane na procjenu . I sad čekam da pošalju elaborat.
Svaka im čast na brzini .Nisam ih čekala ni tjedan dana na dolazak .

Obavijestit ću što se dešava . Jooooj -znaš - toliko mi je stalo ! JAKO JAKO JAKO da to riješim .

Dođe mi da prinesem žrtvu bogovima al, mnogobožac sam pa ne znam kome da mi se oni drugi ne uvrijede .

Izbjegavam ljestve, crne mačke i ine ...
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 03.02.2004., 16:19   #33
Bok

Ja sam podigao pred 6 mjeseci kredit (dom do 35) u ZABI. Išlo je sve više manje glatko a smetale su me sljedeče stvari (konkretno u mom slučaju, nije generalno pravilo):

1. Nisu sve službenice na šalteru za kredite jednako informirane. Imao sam par specifičnih pitanja na koje su mi žene odgovorile samouvjereno da je jedno a ispostavilo se da je vrijedilo drugo. Ne smeta me kaj ne znaju (iako bi trebale) nego kaj mi tvrdi da je sigurna a onda se ispostavi da nije u pravu (Radilo se o interkalarnoj kamati). Igrom slučaja nisam ali sam vrlo lako mogao zbog toga imati trošak par tisuča kuna veći.

2. ZANE je stvarno brza na procjeni ali da loše procjenjuju to je isto točno. Nije reklama ali iskustvo kolega sa posla PBZ Nekretnine su puno bolje u procjeni. Pod "bolje" mislim povoljnije za onog tko uzima kredit.
Još jedna stvar: procjenitelji neznaju koliki kredit tražite pa slobodno "slučajno" spomenite koliko će te platiti stan (ili čak više). Ne može smetati a možda popravi tržišnu vrijednost stana koju napišu.

3. Službenica koja mi je radila kredit je otišla na godišnji bez da me je nazvala prije toga(po dogovoru) i javila mi da mi fale neki papiri. Tako je ispalo da sam ja njih čekao nekih tjedan dana a oni su čekli mene. I meni je gorilo pod petama zbog godišnjeg pa sam tada šizio ali realno nije bio neki jako veliki problem.

Ja nisam uzima cijeli iznos na kredit ali loša procjena ZANE-e + faktor 1,35 + moje neznanje da dio stana u otkupu se odbija od vrijednosti stana ispalo je da sam uzeo vrijednost kredit u euro točno koliko sam mogao iako sam računao da imam "lufta".
BlueBird is offline  
Old 03.02.2004., 16:35   #34
ESB ima svoju listu procjenitelja s koje si ti sam možeš odabrati. Ima i firmi i samostalnih. Moje iskustvo s procjenom je jako dobro.
Preporučujem birati samostalnog i koliko god da ste platili nikakone reći da je cijena stana koju ste platili manja od cijene koju biste minimalno trebali u procjeni.
 
Old 03.02.2004., 22:11   #35
Quote:
BlueBird kaže:

1. Nisu sve službenice na šalteru za kredite jednako informirane. Imao sam par specifičnih pitanja na koje su mi žene odgovorile samouvjereno da je jedno a ispostavilo se da je vrijedilo drugo. Ne smeta me kaj ne znaju (iako bi trebale) nego kaj mi tvrdi da je sigurna a onda se ispostavi da nije u pravu (Radilo se o interkalarnoj kamati). Igrom slučaja nisam ali sam vrlo lako mogao zbog toga imati trošak par tisuča kuna veći.
Ista stvar je bila kod mene, nama su propustili reci informaciju za dobnu starost jamca, tako da su nam kad je sve bilo gotovo i papiri skupljeni - diskvalificirali jednog. Takodjer su vrlo samouvjereno rekle da smiju i jamac i duznik biti iz iste firme (to smo cak tri puta provjeravali), no i drugog jamca su htjeli diskvalificirati. Na kraju ipak nisu, i sve se sretno zavrsilo.

Quote:
Još jedna stvar: procjenitelji neznaju koliki kredit tražite pa slobodno "slučajno" spomenite koliko će te platiti stan (ili čak više). Ne može smetati a možda popravi tržišnu vrijednost stana koju napišu.
E ovako, ZANE obicno ne zeli da kupac uopce dolazi kad je procjena stana. Tako su nama rekli. No, kad je teta iz ZANEa nazvala da bi dosla i pitala da li slucajno imamo nacrt (a imali smo ga, onako nacrtanog iz glave), rekla je da dodjemo i da joj donesemo i - predugovor (iz kojeg je uredno mogla vidjeti i cijenu). Teta je bila za 5, fino smo si popricali, nacrt ju je odusevio, dali smo joj i CD s fotkama, pitala je koliki kredit uzimamo i procjena je dosla puno vise nego sto nam je trebalo.

Quote:
Ja nisam uzima cijeli iznos na kredit ali loša procjena ZANE-e + faktor 1,35 + moje neznanje da dio stana u otkupu se odbija od vrijednosti stana ispalo je da sam uzeo vrijednost kredit u euro točno koliko sam mogao iako sam računao da imam "lufta". [/B]
E, za ovo o otkupu si se trebao raspitati tu na forumu kao i ja
Lei is offline  
Old 04.02.2004., 08:26   #36
Evo i mene sa svježim vjestima .

Uglavnom bila procjena ZANA . I sad ova procjena od Zane kad je uporedim sa vrijednosti one procjene stana koju sam morala napraviti za Erste -ispada za 10 000 Eura manja .?
Prilična razlika ,zar ne ?

Baš me to čudi . Isti stan a jedna ga banka procjeni 75 000 Eura a druga 65 000 Eura . I sad bogtepitaj kako i zašto .Ja sam iapk zadovljna da se stavri miču naprijed pa makar korak pa nek ostane još mali koračić koji ću nekako riješit kad dođe vrijeme da ga riješim . Jer nakon onog iskustva sa Erste bila sam u šoku .

Uglavnom ,radujte se sa mnom sve je uskoro gotovo . Nemam za pun iznos kredita ali će me vlesnik za tu razliku još malo sačekati.
Božji čovjek Ispao mi je u ovoj situaciji bolji od najuže rodbine .

Iz mog se iskustva , uporedivši ratu kredita i dužinu procedure , da naučiti da je Zagrebačka još uvijek na području bankarastva zakon.
Još kad bi im procjena bila bolja -gdje bi im bio kraj
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 04.02.2004., 09:17   #37
Ne znam na što misliš na dužinu procedure, ali moji papiri za kredit su u Zabi od 11.12.2003. Ne znam da li je to dugo ili ne.

Prije 10 dana sam platio troškove kredita. Ne znam koliko treba vremena da dodje do potpisivanja ugovora o kreditu.

Meni se ne čini da je to baš neka brzina...
 
Old 04.02.2004., 09:39   #38
Dj, a jel ti odobren kredit?

Nama je nakon odobrenja proslo nekih tjedan dana do solemizacije. Nakon solemizacije se cekalo jos da banka upise hipoteku i onda smo radili isplatu.

Ako ti jos nije odobren, mozda se ceka da se sastane komisija?
Lei is offline  
Old 04.02.2004., 09:50   #39
Pa, ako su trazili da platim troskove kredita, pretpostavljam da je odobren.

Takodjer preko e-zabe, vidim da imam otvoren kreditni racun...

Mozda su moje pretpostavke krive
 
Old 04.02.2004., 10:14   #40
Bo Mi smo troskove kredita uplacivali prilikom predaje papira, dakle prije odobrenja. Mogli su nam komotno odbiti kredit, a tih 1% za obradu zadrzati.

A da nazoves banku? Mi smo nakon tjedan dana cekanja nazvali i saznali da nam je odobren, ali da teta ima veliku guzvu pa ce nas zvati kad dodjemo na red. Kako nam je bila tada frka jer smo morali i na sluzbeni put pitali smo da li moze pozuriti i objasnili razloge. I pozurila je
Lei is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.