Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2004., 16:31   #81
Quote:
SunGöttin kaže:
nisu se doselili niotkud, to su ti cistokrvni Hrvati, a Vodice se prvi put spominje negdje u 15 st. i prva prezimena su bila ista.


A kad su se pojavila prva prezimena?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 18:17   #82
Quote:
le coq sportif kaže:
Na Islandu im se nije dalo baviti reformama, a u medjuvremenu je zenska emancipacija dostigla neslucene dimenzije (bla, bla...), te su Islandjani shvatili da je njihovo kasnjenje sa uniformisanjem prezimena u stvari postalo avangarda i tako se Björk preziva Gudmundsdottir, a ne Gudmundssen ili Gudmundsson. E, sad, nemam pojma sta se dogadja ako hoce da uzmu muzevo prezime kad se udaju. Mozda tada i zene postaju -sson... ne verujem da bi onda uzela muzevog oca u prezime...
Meni je to bas super s ti islandskim prezimenima, još jedan pokazatelj da je Island svakako pomalo neobična zemlja.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 23:38   #83
prezimena koja završavaju na "ar"

Prezivam se Krušvar i izgleda da je to dosta rijetko prezime. Ima jedno selo u Istri po imenu Krušvari i još jedno, čini mi se, u okolici Sinja po imenu Krušvar. U onoj nekoj knjizi o hrvatskim prezimenima se ne spominje.

Sad, korijen mi je jasan, ili dolazi od "kruh" ili (vjerojatnije)od "kruška", "krušva"...

ali ne znam otkud ovaj nastavak "ar". Mislim, možda je uobičajen, ne znam, ne kužim se... uglavnom, ako netko zna neka kaže:
Gdje bi mogli biti korijeni ovog prezimena?
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 07:57   #84
Moja verzija za Krušvar:

Kőrösvár (č. Köröšvar) je staro mađarsko ime za Križevce.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 09:37   #85
Vidiš, ovo je interesantno. A ima li u Mađarskoj i takvo prezime?
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 10:27   #86
Vidim da tamo postoji potok Koruška... što to znači na mađarskom? Ima li veze s kruškom ili s križem?
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 10:33   #87
a Lebar?

po nekim saznanjima ima veze s madjarskom.
sto mislis magor?
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 11:52   #88
Hm, da mi je predak bio Lebar, vjerujem da bi i ostao Lebar. Ne čini mi se vjerojatno da je došlo do "prijevoda" prezimena iz Lebar u Krušvar. Iako znam da je bilo prevođenja prezimena s talijanskog na hrvatski po Istri pa ni to onda ne bi bio jedinstven slučaj. Ali ipak mislim da je u ovom slučaju bitnija fonetska nego semantička sličnost.
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 12:52   #89
Prezime Krušvar je iz Istre, a postoji i naselje pokraj Dicma u Dalmaciji. Što znači nemam pojma. Nastavak -ar je u hrvatskom jeziku uobičajen za neka zanimanja. odnosno čovjeka koji obavlja nekakvu radnju (lovi žabe npr. ) poput rib-ar, mlin-ar, rat-ar, žab-ar ... a od toga su se vrlo lako stvarala prezimena. Da ste dobili po kruhu ime, onda bi to u srednjoj Dalmaciji od kraja 17.s to bilo kruv-ar jer kod nas nestalo glasa 'h'. Starije bi bilo kruhvar, no možda je to bilo i prije teško za izgovor pa se pa 'hv' pretvorio u 'šv'. Po svemu sudeći neki "kruhvari" su pred Turcima prebjegli u Istru i u Dalmaciji su ostavili ime naselja. U Krušvar oko 1699. stižu Buljani i Ćurkovići iz Duvna i Livna.

Sam Grgur Buljan sa 29 čeljadi popisan je kao pripadnik banderije Pavla Bilandžića u Krušvaru kod Dicma. Grgura pratimo zbog toga jer su s njim i Ćurkovići, pa tako u toj istoj banderiji, istodobno nalazimo i upis 5 njihovih obitelji7:

http://www3.sympatico.ca/icurkovic/prezcurk.html
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 13:07   #90
Dovoljno je da jedeš blitvu u malo većim količinama i da automatski dobiješ nadimak, a lako i prezime na -ar:

blitv-AR
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 13:26   #91
Quote:
Zavelim kaže:
Prezime Krušvar je iz Istre, a postoji i naselje pokraj Dicma u Dalmaciji. Što znači nemam pojma. Nastavak -ar je u hrvatskom jeziku uobičajen za neka zanimanja. odnosno čovjeka koji obavlja nekakvu radnju (lovi žabe npr. ) poput rib-ar, mlin-ar, rat-ar, žab-ar ... a od toga su se vrlo lako stvarala prezimena. Da ste dobili po kruhu ime, onda bi to u srednjoj Dalmaciji od kraja 17.s to bilo kruv-ar jer kod nas nestalo glasa 'h'. Starije bi bilo kruhvar, no možda je to bilo i prije teško za izgovor pa se pa 'hv' pretvorio u 'šv'. Po svemu sudeći neki "kruhvari" su pred Turcima prebjegli u Istru i u Dalmaciji su ostavili ime naselja. U Krušvar oko 1699. stižu Buljani i Ćurkovići iz Duvna i Livna.

Sam Grgur Buljan sa 29 čeljadi popisan je kao pripadnik banderije Pavla Bilandžića u Krušvaru kod Dicma. Grgura pratimo zbog toga jer su s njim i Ćurkovići, pa tako u toj istoj banderiji, istodobno nalazimo i upis 5 njihovih obitelji7:

http://www3.sympatico.ca/icurkovic/prezcurk.html
Ma znam. Moji su iz Istre, a taj link sam i ja našao. Ali na tom sajtu se nigdje ne spominje prezime Krušvar i ne navodi se jesu li te obitelji kad su pobjegle pred Turcima osnovale mjesto Krušvar ili je ono već postojalo. Pa zbog toga pretpostavljam da je već postojalo. Ali ne znam kad su došli u Istru, jesu li uopće došli iz Dicma Gornjeg, a ako jesu otkud su došli u Dicmo.
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 13:55   #92
E to će ići malo teže. Kako se Krušvari spominju te 1709. u Dicmu, a takvog sela ni prezimena nema istočnije što vidim onda ti je najbolje zaviriti u stare knjige iz tog kraja. Na internetu toga sigurno nema. U svakom slučaju je u Istru iz Dalmacije stiglo mnogo ljudi, pa nije nelogično povezati Krušvar s Krušvarima.

Ja ti mogu pogledati za nešto istočnija područja pa ako nađem javim ti.

Pade mi na pamet naselje s imenom Kruševo, a takvih ima na desetke. Ne znam da li bi negdje vrijedio oblik za stanovnkika tog naselja Kruševar-ac, pa da nestane ovo "e"?

A šta kažu tvoji stari odakle su? Pamte li još to?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 14:42   #93
Quote:
zoran k kaže:
Hm, da mi je predak bio Lebar, vjerujem da bi i ostao Lebar. Ne čini mi se vjerojatno da je došlo do "prijevoda" prezimena iz Lebar u Krušvar. Iako znam da je bilo prevođenja prezimena s talijanskog na hrvatski po Istri pa ni to onda ne bi bio jedinstven slučaj. Ali ipak mislim da je u ovom slučaju bitnija fonetska nego semantička sličnost.
pa nisam ni mislio na prijevod.
nego sam na topicu prezimena koja zavrsavaju na -ar naveo i prezime lebar, te pitao magora zna li nesto o njemu, jer je navodno madjarskog podrijetla.

missunderstanding...
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 15:40   #94
Quote:
Zavelim kaže:
E to će ići malo teže. Kako se Krušvari spominju te 1709. u Dicmu, a takvog sela ni prezimena nema istočnije što vidim onda ti je najbolje zaviriti u stare knjige iz tog kraja. Na internetu toga sigurno nema. U svakom slučaju je u Istru iz Dalmacije stiglo mnogo ljudi, pa nije nelogično povezati Krušvar s Krušvarima.

Ja ti mogu pogledati za nešto istočnija područja pa ako nađem javim ti.

Pade mi na pamet naselje s imenom Kruševo, a takvih ima na desetke. Ne znam da li bi negdje vrijedio oblik za stanovnkika tog naselja Kruševar-ac, pa da nestane ovo "e"?

A šta kažu tvoji stari odakle su? Pamte li još to?
Stari "pamte" samo par koljena unatrag, to je sve u Istri.

Na onom sajtu čiji si link dao nisam uočio PREZIME Krušvar, nego samo ime sela? Gdje si našao da se 1709. spominju Krušvari?
Ajde pogledaj za ta istočnija područja. Fala.
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 15:44   #95
Za sad mi je omiljena teorija da su mi preci domicilno stanovništvo koje se povuklo na brda po dolasku Hrvata.
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 17:43   #96
www.radixindex.com (Hungarian genealogy and local history databases) /na mađarskom i na engleskom jeziku/

http://www.radixindex.com/surnameind...index_le.shtml (prezimena počev od „LE"):

Lebár (2): József Lebár (rođen u Bantornji /Bántornya, danas Turnišče u Pomurskoj u Sloveniji/)
Lebar (1)
Lepár (7)

Naravno nema prezimena Kőrösvár (ili Kőrösvári).
Ali postoje npr. Kreuscher, Kőrösi, Krusic, Kruska, Kruskovics, Kruslicz, Hruska, Hruskár

Hruskár (1): Béla Hruskár (rođen u Komaromu)

http://www.radixindex.com/surnameind...index_kr.shtml (prezimena počev od „KR")
http://www.radixindex.com/surnameind...index_ko.shtml (prezimena počev od „KO")
http://www.radixindex.com/surnameind...index_ku.shtml (prezimena počev od „KU")

Ugodno čitanje!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2005., 08:55   #97
Quote:
Magor kaže:
www.radixindex.com (Hungarian genealogy and local history databases) /na mađarskom i na engleskom jeziku/

http://www.radixindex.com/surnameind...index_le.shtml (prezimena počev od „LE"):

Lebár (2): József Lebár (rođen u Bantornji /Bántornya, danas Turnišče u Pomurskoj u Sloveniji/)
Lebar (1)
Lepár (7)

Naravno nema prezimena Kőrösvár (ili Kőrösvári).
Ali postoje npr. Kreuscher, Kőrösi, Krusic, Kruska, Kruskovics, Kruslicz, Hruska, Hruskár

Hruskár (1): Béla Hruskár (rođen u Komaromu)

http://www.radixindex.com/surnameind...index_kr.shtml (prezimena počev od „KR")
http://www.radixindex.com/surnameind...index_ko.shtml (prezimena počev od „KO")
http://www.radixindex.com/surnameind...index_ku.shtml (prezimena počev od „KU")

Ugodno čitanje!
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 01:19   #98
Porijeklo imena

Zna li možda tko za ime jure ili jura?
Rainalcar is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 01:30   #99
Koliko sam ja uspio saznat. Jura dolazi od latinskog juris, što znaci pravedan
Informacija je 90% tocna.
Papa
__________________
Zivot je samo ono, zbog čega umiremo
Little bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 04:24   #100
Ne pretjerujmo s postocima.

Jura odnosno Juraj hipokoristika je od imena Juraj, a to je hrvatski oblik ili varijanta imena Georgios iz kojega je odgovarajuće ime izvedeno u mnogim jezicima. Georgios je, dakako, latinska transkripcija izvornog grčkog imena, koje pak stoji u vezi s imenicom georgos (seljak, ratar). Njemački je to Georg, engleski George, francuski Georges, talijanski Giorgio, a španjolski Jorge.

Ime je sveevropsko, da tako kažem, zahvaljujući sv. Jurju, legendarnom zmajoubojici.

I da, deklinira se upravo tako: Juraj, Jurja, Jurju... Bar se nekada tako dekliniralo i trebalo bi se deklinirati. No, nikad se ne zna.

Iuris je genitiv latinske imenice ius koja doista znači pravo, ali niti ima veze s imenom Juraj niti se u rječnicima (i dugdje) navodi u genitivu.

Nadam se da sam vam bar malo pomogla.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.