Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2004., 23:36   #1
Obračun plaće i doprinosa

Pitanje:

Direktor pravne osobe (doo) ne prima plaću i nema nikakvih primitaka od strane firme u kojoj je direktor. Dakle, nije prijavljen, ne ide mu staž itd... On je samo direktor i odgovorna osoba.

Plaću prima od druge firme u kojoj je prijavljen i osiguran itd, dakle nije neosigurana osoba.

Mora li on plaćati doprinose?
Ako da, po kojem zakonu i na koju osnovicu (budući da mu se ne isplaćuje nikakva plaća)?
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 11:36   #2
Ne.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 14:13   #3
Točno. Ne mora ništa uplaćivati budući je zaposlen u drugoj firmi, ali kad bi tamo dao otkaz onda bi firma u kojoj je direktor morala plaćati doprinose za njega.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 21:56   #4
!!!

Je li ovo 100, 101 ili tako nekako posto točno!??

Jer ako je, plaćam svima piće (mislim onima koji sudjeluju u ovoj raspravi! )
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 12:16   #5
Je, bas tako. Ako direktor doo-a NIJE osiguran po nekoj drugoj osnovi onda mora platiti doprinose za zdravstveno osiguranje na osnovicu od cca 5000 kn. Ako ima osiguranje (zaposlen, obrtnik etc) ne mora.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 13:44   #6
Quote:
Juraj kaže:
Je, bas tako. Ako direktor doo-a NIJE osiguran po nekoj drugoj osnovi onda mora platiti doprinose za zdravstveno osiguranje na osnovicu od cca 5000 kn. Ako ima osiguranje (zaposlen, obrtnik etc) ne mora.
E, ali što ako je osiguran po drugoj osnovi u DRUGOJ DRŽAVI, zašto bi morao i ovdje plaćati doprinose za zdravstveno, kad je negdje drugdje (EU) zdravstveno osiguran, tamo mu ide i staž i sve ostalo...i nema šanse da padne na teret RH u bilo kojem slučaju?
Inače, s tom državom nemamo Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali mislim da je to nebitno, jer se ipak radi o doprinosima, a ne o porezima.
A ako u RH nema nikakvih prihoda, ne ostvaruje nikakav dohodak, nije li onda glupo da plaća doprinose? I zašto na osnovicu od 5000 kn, jer on ovdje ne koristi ni osobne odbitke.

I ako je to sve točno, mora li on u RH podnositi Godišnju prijavu poreza na dohodak? Što bi u njoj naveo kao dohodak?
Budući da nije porezni obveznik (do sada bio) RH, da li bi on taj iznos plaćenih doprinosa mogao/morao prikazati u državi čiji je porezni obveznik?

A jesam ga sad zakomplicirala

Ali mi to nekako nije logično.

Thanks
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 14:57   #7
Quote:
gogo kaže:
Točno. Ne mora ništa uplaćivati budući je zaposlen u drugoj firmi, ali kad bi tamo dao otkaz onda bi firma u kojoj je direktor morala plaćati doprinose za njega.
Ne bi morala - ali ne bi mogao biti prijavljen na birou kao nezaposleni. Ne možeš biti nezaposleni i istovremeno direktor negdje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 04:04   #8
Vojki,
to nema veze. Naravno da se ne može prijaviti kao nezaposleni. Fora je u tome da po zakonu o obveznim doprinosima za člana uprave (direktora) se plaćaju doprinosi ako se ne plaćaju po nekoj drugoj osnovi. Znači ako ne radi negdje drugdje ili nema radni odnos u toj firmi u kojoj je direktor nego je "samo" direktor trebao bi plaćati te doprinose. To ti je bilo prije par godina tzv. lov na nezaposlene direktore. Po meni to je najelegantnije izbjeći tako da postaviš nekog bezveze za direktora tek tolko (nekoga tko radi normalno u nekoj firmi) a sebe staviš za prokuristu i bok.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 13:14   #9
Jesi ti siguran u to, gogo? Sto, ako si nezaposlen i direktor 2-3 firme, koja onda placa doprinose?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 21:59   #10
Quote:
gogo kaže:
. Po meni to je najelegantnije izbjeći tako da postaviš nekog bezveze za direktora tek tolko (nekoga tko radi normalno u nekoj firmi) a sebe staviš za prokuristu i bok.
U tom slučaju bi ja bila "direktor", a sadašnji direktor bi bio "prokurist".
Da li bi ja njemu (kao direktor, po novom) mogla otkazati prokuru???

p.s. Hvala.
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 00:00   #11
Quote:
banderas kaže:
Jesi ti siguran u to, gogo? Sto, ako si nezaposlen i direktor 2-3 firme, koja onda placa doprinose?
Sve tri Ne zezam se, samo jedna i to ti je određeno u visini jedne prosječne plaće. Nego fora je samo u tome što moraš plaćati doprinse, ali ne moraš isplaćivati neto plaću i plaćati porez i prirez. Tek tolko da si "osiguran"

Čuj, ja sam to istraživao prošle godine i tako su mi rekli i u RRiF-u. Ja sam to izbjegao tako da sam direktora prijavio na minimalac i plaćao minimalne doprinose, a to je dobro jer onda možeš imati putne troškove i loko vožnje. Ako nema zaposlenih onda toga naravno nema.

Vaservaga,
vidiš za to nisam siguran, koliko ja znam direktora postavlja vlasnik firme (koji u firmi ne mora biti ništa) i mislim da je on taj koji postavlja i prokuristu i eventualno ga "otkazuje." Mislim da direktor ne može postavljati i otkazivati prokuriste, ali to bi trebalo provjeriti.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 01:10   #12
Quote:
gogo kaže:
koliko ja znam direktora postavlja vlasnik firme (koji u firmi ne mora biti ništa) i mislim da je on taj koji postavlja i prokuristu i eventualno ga "otkazuje."
Naravno. I to utvrđuje statutarnom odlukom i upisom u sudski registar.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 10:25   #13
Quote:
gogo kaže:
Sve tri Ne zezam se, samo jedna i to ti je određeno u visini jedne prosječne plaće. Nego fora je samo u tome što moraš plaćati doprinse, ali ne moraš isplaćivati neto plaću i plaćati porez i prirez. Tek tolko da si "osiguran"

Ovo za neto plaću i poreze znam. Dobila sam različita tumačenja na različitim mjestima za doprinose, pa sam zato postavila pitanje i ovdje.

Jedno novo pitanje:
Ako u doo-u nema nikog zaposlenog (dakle, samo "nezaposleni" direktor), ima li pravo na priznavanje reprezentacije?
Za putne naloge i loko vožnju nema, kao što je i netko već napisao. Ali, reprezentacija?
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 15:25   #14
mislim da može imati troškove reprezentacije. Može i firma nešto pokloniti svom poslovnom partneru. Samo što se priznaje svega 30% troškova tako da se baš i ne isplati previše.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 12:30   #15
Kako je zanimljivo nase racunovodstvo

A sto ako direktor, ode u vojsku? U vojsci si osiguran po drugoj osnovi i ne moras placati doprinose?

I jos jedno pitanje. Ako direktor koji nema nikog zaposlenog u firmi a nije ni on, ipak isplati sebi putne troskove. Kako se to onda vodi?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 12:33   #16
Quote:
Uranus kaže:
Ako direktor koji nema nikog zaposlenog u firmi a nije ni on, ipak isplati sebi putne troskove. Kako se to onda vodi?
Meni su objasnili da mu se ne priznaju putni troškovi.
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 13:03   #17
Talking

Quote:
Uranus kaže:

I jos jedno pitanje. Ako direktor koji nema nikog zaposlenog u firmi a nije ni on, ipak isplati sebi putne troskove. Kako se to onda vodi?

kako to misliš "vodi"? Knjiženje ti možeš obaviti kako god hoćeš (knjižiš na konto putnih troškova ili negdje drugdje na 4.), ali kad ti dođe inspekcija onda platiš kaznu.

Vaservaga,
ma nije stvar u tome što mu se ti troškvi porezno ne priznaju. On to sebi NE SMIJE isplatiti odnosno ako uzme novac čini prekršaj i ako ga ulove platiti će kaznu. Ako dobiva novac od firme to se smatra dohotkom i treba obračunati doprinose, poreze i prireze. Samo ne znam kako bi to sa pravne strane uredio jer nije zaposlen niti je to ugovor o djelu niti bonus, donacija, itd... firma ne može "refundirati" troškove ljudima koji nisu zaposleni. Ako rade neki posao za firmu i dobivaju novac za to onda to treba biti regulirano nekim ugovorom.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 13:07   #18
Quote:
gogo kaže:
Vaservaga,
ma nije stvar u tome što mu se ti troškvi porezno ne priznaju. On to sebi NE SMIJE isplatiti odnosno ako uzme novac čini prekršaj i ako ga ulove platiti će kaznu.
Bila neprecizna....i mislila sam da to da ih NE SMIJE isplatiti...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 13:20   #19
Cijela zavrzlama mislim da je počela s vlasnicima (manjih) firmi,
koji su formalno bili direktori, ali nisu bili na platnom spisku pa su tako izbjegavali sve poreze i doprinose. Zdravstveno osigurani su bili preko, recimo, žene ili muža.

Ono, ušli su u posao, ali nisu bili sigurni kako će uspjeti.
Onda su ipak uspjeli i zaposlili ljude, ali ne i sebe.

Onda ih je država prislila da se odluče i odredila im osnovicu po kojoj moraju plaćati.

E, sad ima tu raznih varijanti...zaposlenih i "zaposlenih" i situacija kad ni država ne može predvidjeti sve situacije, pa se događaju i apsurdi. A mi poznati za traženje rupa u zakonu.

To je tak kad svatko misli da se računovodstvo može naučiti na šestomjesečnom tečaju.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 14:39   #20
I sve si naučio?

Stvarno, a zakaj onda ići u srednju (ekonomsku) školu. Fakultet i da ne spominjem.

P.S.
Ja mislim da je tebi tečaj koristio samo kao dopunsko znanje iz jednog uskog dijela tebi potrebne struke,
a ja govorim o silnim novim "poduzetnicima" početkom
90-tih koji su imali jedino takve tečajeve. Ako su i to imali.

Neki takvi su i mene pokušavali angažirati, a najgore je bilo kad je jedan visokoobrazovani (u svojoj struci) tražio da mu nekog preporučim da mu vodi knjige s rječima, otprilike, da tu ima posla svega 2 sata tjedno.

Dakle, to mu je bilo kao unajmiti šljakera da mu iskopa jarak ispred kuće (periferija Zagreba), pa sam u tom stilu i odgovorila:

Znate kaj, ako vi podcjenjujete tuđu struku i znanje, kaj da očekujemo od od onih nedovoljno obrazovanih.
Uostalom, i kanale treba i znati kopati, da ispravno funkcioniraju.

Blijedo me je gledao. Uglavnom, našao je takve "knjigovođe", ali mu je uskoro propao posao.

Još jedan drastičan primjer kolegice, koja je pomogla rođaku kojeg je takav "knjigovođa" doveo do porezne kazne.

Naime, bavio se stokom, ali u troškovima nigdje nije bio knjižen trošak hrane za stoku...sijeno, npr. Jer nije bio računa. Sijeno je bio isto njegovo.

I tko je (bio) kriv? Knjigovođa!
Pravi bi ga upozorio da mu bilanca ne pokazuje pravo stanje, ali pravog koji bi ga upozorio i kojeg bi slušao treba i platiti. Samo svima takvima knjigovodstvo je gnjavaža, koju moraju formalno imati.

Sorry,
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.