Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2004., 13:20   #41
Quote:
rambi kaže:
Ovo je pila okrenuta naopako.
Prije treći Newtonov zakon.
Quote:
rambi kaže:

Znam... ima takvih i medju nama i znaju biti jako glasni (npr. mene, osobno, izludjuje paranoja Centra Simon Wiesenthal, a daleko od toga da sam usamljena).
Nisi, evo i mene nerviraju.
Dobro, kad ti svako malo može neki bombaš eksplodirati ili kad znaš kroz koju je patnju prošao tvoj narod, jasno mi je da ti nije svejedno kad netko kaže 'ima tu krivnje na obje strane'. Uostalom i sve nas ovdje je takav pristup nervirao dok smo bili u ratnoj situaciji. Pa ti s obzirom na to mogu samo uputiti iskreno poštovanje zbog načina kako se na ovom forumu nosiš s uglavnom neprijateljski raspoloženom okolinom.
Ali i dalje mislim da je ona vrsta zabrane izrazito kontraproduktivna, i da će Židovima donijeti više netrpeljivosti nego eventualno slobodno objavljivanje te vrste dezinformacije. Meni se čini očitim da je većini mladih ljudi u Europi kojima je fašizam privlačan, privlačan baš kao 'zabranjeno voće', kao tabu.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 19:50   #42
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ali i dalje mislim da je ona vrsta zabrane izrazito kontraproduktivna, i da će Židovima donijeti više netrpeljivosti nego eventualno slobodno objavljivanje te vrste dezinformacije. Meni se čini očitim da je većini mladih ljudi u Europi kojima je fašizam privlačan, privlačan baš kao 'zabranjeno voće', kao tabu.
Zapravo, danas sam razmisljala o Centru Simon Wiesenthal (vezano uz njihovu paranoicnu reakciju na Passion)... u pravu si; zabranu bi trebalo ukinuti, a eventualne slucajeve tipa Garaudy (ali ne iskljucivo antisemitske tipove, vec svakog tko dira necija ljudska prava) jednostavno tuziti Europskom sudu za ljudska prava (tamo je istom i potvrdjena osuda francuskog suda, ali na nesto drugacijim temeljima... jer, nekad se rijeci zaustave samo na rijecima, ali nekad ih prate i neka, ne bas dobra djela).

Quote:
Pa ti s obzirom na to mogu samo uputiti iskreno poštovanje zbog načina kako se na ovom forumu nosiš s uglavnom neprijateljski raspoloženom okolinom.
Hvala .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2004., 21:26   #43
Quote:
Shady kaže:
[B]1. Komunizam kao ideja nije sasvim crn! Ideja komunizma, u mnogim svojim segmentima, nije daleka islamu (socijalna jednakost, pravednost, itd.) pa je Garaudy, i kao komunistički lider opet bio humanist, osoba sa jako izraženom percepcijom za društvene anomalije, kakve recimo imamo u Zapadu, koji se danas pretvorio u džunglu u kome dominira jači, izrabljujući slabijeg do gole kosti.
Komunizam kao ideja uopste nije crn, sta vise, ali i gotovo svim segmentima je apsolutno razlicit od Islama. Kao prvo komunizam negira religiju, a pod dva, komunizam je univerzalna i humanisticka ideologija koja je zasnovana na socialnom dogovoru a ne na strahu od boga. Kao tri, komunizam je zasnovan na jednakosti.....svi su jednaki bez obzira na spol , etnicku i nacionalnu pripadnost. Komunizam je (rijec se u ovome kontekstu vise odnosi na socijalizam ) u nekim slucajevim doveo do visokog nivoa socijalne pravde za razliku od Islama (ne postoji ni jedna islamska drzava koja se moze pohvaliti socijalnom pravdom). Komunizam je ideologija koja je zasnovana na racionalnosti i vodi progresu za razliku od Islama za koji se to ne moze da tvrdi.

Jedina izrazena slicnost izmedju komunizma i Islama je to da u svom radikalnom obliku, obadvije ideologije su totalitarne, zasnovane na kolektivizmu i negiraju individualizam.
Gur is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 14:11   #44
Quote:
Gur kaže:
Komunizam je (rijec se u ovome kontekstu vise odnosi na socijalizam ) u nekim slucajevim doveo do visokog nivoa socijalne pravde za razliku...
Na primjer (barem dva primjera, da bi opravdao množinu)?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 15:29   #45
I ako je ovo izvan konteksta ovog topika pokusacu da objasnim sta mislim. Kao prvo koncept socijalne pravde nije sasvim jasan i ja neopravdavam komunizam. Ali u svakom slucaju mogu da tvrdim da je komunisticki rezim u bivsoj Jugoslaviji (koju uzimam kao prvi primijer) u periodu poslje drugog svjetskog rata obezbjedio visok nivo jednakosti u obrazovanju, stanovanju, zaposlenju svim slojevima drustva. Tako npr. je Jugoslavija 1992 godine (kada je vec uveliko bila u krizi) uspijela da bude na 37-om mjestu na ljestvici humanog razvoja (human development index). Drugi primjer su Izraelski kibutzi, zajednice sa izrazito komunistickom ideologijom u kojima je postignut visok stupanj socialne jednakosti.
Gur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2004., 05:42   #46
Gur,
jesi li pročitao (na prethodnim stranama ovog topica) dva posta koja sam ti napisao?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2004., 18:50   #47
Quote:
Shady kaže:
Obrazloži! To je sve što tražim od tebe. (ovdje si samo preformulirala svoj prethodni post).

A, zapravo, i nisi svjesna što si napisala: najprije čovjeku daješ tri RAZLIČITE epitete (1. da je lud 2. da je fanatičan 3. da je antisemit) a onda kažeš da posjeduje makar jednu od njih. Koju?! I ako posjeduje jednu zašto si onda spomenula tri?! Kakav je to način?! (uostalom, nisi obrazložila ništa, samo vrijedjaš čovjeka).
OK, malo sam bila nespretna u konstrukciji...

mislila sam na fanatike, antisemite i ludjake uopce..... nije nuzno da Garaudy posjeduje sve tri gornje karakteristike... ali mu je antisemitism ocigledan... Kao prvo slazem se s Nitko i Nista...da interpretacije povjesnh dogadjaja ne bi trebale biti kaznjive zakonom... ja recimo vjerujem da su svi tzv. bozji sinovi, proroci, poslanici bili schizophrenics... i cak sumnjam da li su neki od njih uopce i postojali...

Quote:
Obrazloži!
Ovako, Holocaust se def. dogodio... mozemo mi sad razglabati o tocnom broju..... no to je vise manje irelevantno.... samo zato sto su MOZDA neki malo ambiciozniji Zidovi odlucili manipulirati brojkama, ne bili sto vise benefit... ne umanjuje strahotu holocausta i patnju Zidova koji su prosli kroz isto... Imala sam prilike slusati mnoge izbjeglice iz Bosne, koji su navodno "izgubili" ogromna imanja, vile, super automobile...etc.... sve sami Rockefellers... vecina ljudi koji su prosli neku strahotu...nakon prvog shocka, suoceni sa stvarnocu i golom egzistencijom se pretvaraju u businessmene.... kako benefit od pretrpljenog? To je karakteristika svojstvena svim narodima.... vecini ljudi.... i tu Zidovi nisu iznimka....

zato ne vidim cemu bi netko trosio vrijeme i energiju na dokazivanje kako se holocaust nikada nije ni dogodio... a argument mu je navodno manipuliranje brojkama.... osim ako nije zagrizeni antisemit...
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 05:50   #48
Oprosti, Pale,
ali meni nije doista jasno što si sada obrazložila. Pa nitko ne tvrdi da se nije dogodio holokaust. Jedino da nije niti prvi niti poslednji koji se desio... Ni najveći ni najmanji. A to je već nešto drugo. Garaudyu nije očigledan antisemitizam, niti antijudaizam, niti antižidovstvo... a ako ti smatraš suprotno onda obrazloži. Pa čovjek samo razgolićuje cionističku politiku "ignoriranja" koja je danas dovela - vidiš i sama do čega.

Osuditi cionizam nije isto što i osuditi židovski narod. Isto kao što ni osuditi četništvo nije isto što i osuditi srpski narod.
Garaudi se na bezbroj mjesta ogradio što je tačno predmet njegovog posmatranja i osude, a to sigurno nije židovski narod.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.