Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2014., 08:38   #21
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Koliko ja razumijem, Šid i Petrovaradin su bili dio Hrvatske do konca WW1. Tek onda, "komadanjem ratnog plijena", oni pripadaju Srbiji.
Da li grijesim?
A ne možeš tako, nisu to Hrvati "pa da je stravična agresija"
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 10:40   #22
Da previse ne oftopicarimo, ovako je bilo prije okupacije i komadanja ratnog plijena.
Quote:
Ukinućem Vojne krajine, Srijem je 1881. u cijelosti pripojen Hrvatskoj što utječe na buđenje hrvatskog duha u javnoj sferi. Hrvatski jezik postao je službeni umjesto njemačkog, mađarskog i latinskog.
http://www.hnv.org.rs/hrvati_u_vojvo...zasebni_razvoj
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 12:44   #23
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Koliko ja razumijem, Šid i Petrovaradin su bili dio Hrvatske do konca WW1. Tek onda, "komadanjem ratnog plijena", oni pripadaju Srbiji.
Da li grijesim?
O tome bi se već dalo raspravljati, iako mislim da je pravno gledano opet sve u redu. Država SHS - nazovi-nasljednica Banske Hrvatske i Dalmacije - je ipak dobrovoljno ušla u zajednicu sa Srbijom (opet, to možda nije "pošteno", ali jebiga) u kojoj su onda vršena razgraničenja. Za razliku od FNRJ/SFRJ u KJ Hrvatska nije bila ravnopravna, ali je već svojim ulaskom predala vlast Beogradu. Dakle iako je i meni i tebi jasno da je Država SHS 1. prosinca 1918. ušla u sastav Kraljevstva SHS zbog vanjskih i unutarnjih pritisaka (talijanska i mađarska okupacija, prečanski Srbi otkazuju poslušnost itd.) to pravno gledano - nije okupacija niti su kasnije unutardržavne granične promjene predstavljale okupaciju.

U slučaju ustaške (i njemačke, talijanske, mađarske) okupacije Slovenije, nitko nije tražio odluku nekog slovenskog državnog tijela (tipa Dravska banovina) da odluči o pripojenju spomenutim područjima. Ustaše, Nijemce, Talijane i Mađare nije bilo briga za poštivanje čak i tako slabog oblika slovenske državotvornosti - okupirali su Dravsku banovinu i podijelili je među sobom.

Nisam očekivao da ćeš biti kvalitetniji sugovornik od Majkla
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 14:36   #24
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
O tome bi se već dalo raspravljati, iako mislim da je pravno gledano opet sve u redu. Država SHS - nazovi-nasljednica Banske Hrvatske i Dalmacije - je ipak dobrovoljno ušla u zajednicu sa Srbijom (opet, to možda nije "pošteno", ali jebiga) u kojoj su onda vršena razgraničenja. Za razliku od FNRJ/SFRJ u KJ Hrvatska nije bila ravnopravna, ali je već svojim ulaskom predala vlast Beogradu. Dakle iako je i meni i tebi jasno da je Država SHS 1. prosinca 1918. ušla u sastav Kraljevstva SHS zbog vanjskih i unutarnjih pritisaka (talijanska i mađarska okupacija, prečanski Srbi otkazuju poslušnost itd.) to pravno gledano - nije okupacija niti su kasnije unutardržavne granične promjene predstavljale okupaciju.

U slučaju ustaške (i njemačke, talijanske, mađarske) okupacije Slovenije, nitko nije tražio odluku nekog slovenskog državnog tijela (tipa Dravska banovina) da odluči o pripojenju spomenutim područjima. Ustaše, Nijemce, Talijane i Mađare nije bilo briga za poštivanje čak i tako slabog oblika slovenske državotvornosti - okupirali su Dravsku banovinu i podijelili je među sobom.

Nisam očekivao da ćeš biti kvalitetniji sugovornik od Majkla
Nijedno slovensko tijelo nije bilo "konzultirano" zato jer de facto ta tijela više nisu postojala i ta područja su bila dio trećeg Reicha, pa se posljedično nije više imao tko drugi pitati.

P.S. Što je sa sporazumom između NDH i Trećeg Reicha o granicama?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 14:39   #25
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
O tome bi se već dalo raspravljati, iako mislim da je pravno gledano opet sve u redu. Država SHS - nazovi-nasljednica Banske Hrvatske i Dalmacije - je ipak dobrovoljno ušla u zajednicu sa Srbijom (opet, to možda nije "pošteno", ali jebiga) u kojoj su onda vršena razgraničenja.
Po kojem je to ugovoru ili pravu ako želiš, Država SHS nasljednica Banske Hrvatske?

Sabor Banske Hrvatske nije nikada prenio ovlasti na Državu SHS i ono njihovo Vijeće.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 15:27   #26
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Nisam očekivao da ćeš biti kvalitetniji sugovornik od Majkla
Moje diskusije obicno uskladjujem sa sugovornikom.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 16:13   #27
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Nisam očekivao da ćeš biti kvalitetniji sugovornik od Majkla
Svakom po zasluzi.

Ti si ekstremno navijački određen i čim se postave Hrvati kao sudionici, automatski su ti krivci, što je tvoja stvar, ali ja ću recmo reagirati na te spike ako su lažne, a uglavnom jesu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 19:17   #28
http://postimg.org/image/72i5yx04x/

F.J. Butić: Ustaše i NDH

Naravno da se ne može govoriti o okupaciji istočne Hrvatske 1945. kad je tu granicu odredila državna komisija za razgraničenje gdje su sudjelovali i hrvatski i srbijanski predstavnici koji su se dogovorili.

Dok što se tiče granice prema Italiji, što se tiče međunarodnog prava tu je riječ o agresiji Jugoslavije na međunarodno priznati teritorij Kraljevine Italije i njegovoj okupaciji i aneksiji. To je svijet prvo podijelio u dvije zone a 1954. priznao kao gotovu stvar. Ista stvar se dogodila i sa SSSR-om koji je proširio granice nakon rata u istočnoj Europi iako su Saveznici rekli da nema promjene granica.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 20:39   #29
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Nijedno slovensko tijelo nije bilo "konzultirano" zato jer de facto ta tijela više nisu postojala i ta područja su bila dio trećeg Reicha, pa se posljedično nije više imao tko drugi pitati.
Upravo tako. Jedna okupacijska sila je predala dio okupiranog teritorija svojoj marionetskoj državi. To je i dalje okupacija.

Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Po kojem je to ugovoru ili pravu ako želiš, Država SHS nasljednica Banske Hrvatske?

Sabor Banske Hrvatske nije nikada prenio ovlasti na Državu SHS i ono njihovo Vijeće.
To su ipak neke osnove - http://proleksis.lzmk.hr/6034/

"Dana 19. X. 1918. vijeće je preuzelo cjelokupnu vlast proglasivši se jedinim čimbenikom koji može voditi državnopravnu politiku, a nakon raskida svih odnosa s Austro-Ugarskom, dana 29. X. 1918. Hrv. sabor prenio je svu vlast na Vijeće."

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Moje diskusije obicno uskladjujem sa sugovornikom.
To je bio loše sročeni kompliment <3

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ti si ekstremno navijački određen i čim se postave Hrvati kao sudionici, automatski su ti krivci, što je tvoja stvar, ali ja ću recmo reagirati na te spike ako su lažne, a uglavnom jesu
Objasni mi gdje je točno moja linija zaključivanja u ovom slučaju bila pogrešna i zašto sam "navijački određen"? Zato što sam rekao da i Hrvati mogu biti bad guys? Huh, zamisli, nije me briga.

Da "navijam za drugu stranu" govorio bih da Baranja ili Istra nisu trebale pripasti Hrvatskoj. Imaš sužen pogled na svijet. Čak i da je Šid pravno gledano okupiran - a nije - ne mijenja se činjenica da je i NDH sudjelovala u okupaciji Slovenije. Nezamjetno malo u usporedbi s drugim silama, ali ipak.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 22:36   #30
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post

To je bio loše sročeni kompliment <3.
Po cemu mislis da je bio kompliment?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 22:40   #31
Postoji nekoliko glavnih dijelova od čega se sastoji rat u Sloveniji 1941-45

1.Domobranstvo(slovenska kolaboracionistička vojska)
2.MVAC(dobrovoljačka kolaboracionistička jedinica)
3.JKVO(Jug.Kralj.Voj.u Otadž./četništvo)
4.NOVS(Nar.-Oslob.Vojska Slovenije)
5.SS dobrovoljačka jedinica

Evo,kako potomci slovenske kolaboracionističke emigracije drže domobransku zastavu.
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 22:53   #32
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Po cemu mislis da je bio kompliment?
Ma ono što sam ja napisao prije. Nevažno sad.

Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
Postoji nekoliko glavnih dijelova od čega se sastoji rat u Sloveniji 1941-45

1.Domobranstvo(slovenska kolaboracionistička vojska)
2.MVAC(dobrovoljačka kolaboracionistička jedinica)
3.JKVO(Jug.Kralj.Voj.u Otadž./četništvo)
4.NOVS(Nar.-Oslob.Vojska Slovenije)
5.SS dobrovoljačka jedinica
Postojala je slovenska SS jedinica

Daj neki link nešto, zanima me.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 17:29   #33
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Ma ono što sam ja napisao prije. Nevažno sad.


Postojala je slovenska SS jedinica

Daj neki link nešto, zanima me.
General SS Rosener i domobranci
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 18:08   #34
24.Waffen-SS divizija je bila sastavljena od slovenskih i tirolskih volksdeutschera.
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 18:15   #35
Ovdje se isto navodi brojka od 6.000 Slovenaca u Waffen-SS jedinicama..
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 18:19   #36
OZAK isto može nadodati o slovenskim esesovcima.
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 20:16   #37
Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
24.Waffen-SS divizija je bila sastavljena od slovenskih i tirolskih volksdeutschera.
36. Dirlewanger-ova?
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 23:30   #38
Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
Ja tu slovenskih SS jedinca nisam našao. Možeš li dati citat?

Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
24.Waffen-SS divizija je bila sastavljena od slovenskih i tirolskih volksdeutschera.
Slovenski volksdeutscheri su Nijemci. Gdje je slovenska SS jedinica?

Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
Ovdje se isto navodi brojka od 6.000 Slovenaca u Waffen-SS jedinicama..
To su Slovenci u njemačkim Waffen-SS jedinicama. Gdje je slovenska SS jedinica?

Quote:
Skedlar kaže: Pogledaj post
OZAK isto može nadodati o slovenskim esesovcima.
Gdje? Ne mogu naći. Možeš li dati citat?
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 17:37   #39
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
36. Dirlewanger-ova?
Oskar Dirlewanger,36.SS...
Zašto to spominješ?
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 17:46   #40
Quote:
Hildebrand kaže: Pogledaj post
Ja tu slovenskih SS jedinca nisam našao. Možeš li dati citat?
Ne mogu..Citat ti ne mogu dati,osim ponuditi svoje viđenje stvari..
Quote:
Hildebrand kaže: Pogledaj post
Slovenski volksdeutscheri su Nijemci. Gdje je slovenska SS jedinica?
Slovenska SS jedinica sačinjena od Slovenaca?U redu,ako to misliš,ali do tih podataka bih trebao otići u arhivu Abwhera ili SS..Na guglanju ih neću naći lako..
Osim toga,nije navedeno postojanje SS slovenske jedinice od sada,što nije nužno da isključimo mogućnost da nije postojala..Zašto ne?
Quote:
Hildebrand kaže: Pogledaj post
To su Slovenci u njemačkim Waffen-SS jedinicama. Gdje je slovenska SS jedinica?
Pripadnik Waffen SS je esesovac.
Ako poznaješ,što pretpostavljam da poznaješ,SS se u početku rata razvijao kao isključivo germanska,nacistički rečeno,čisto arijevska vojno politička organizacija.
Nakon što je izgubljen velik dio tih čistih arijevskih SS snaga na ruskoj fronti,počelo je popunjavanje u Waffen SS i svih ostalih pripadnika iz redova arijevskog i nearijevskih naroda.
I zašto sada izvlačiti kontraargument da Slovenci u Waffen-SS-u nisu esesovci,ili da se približim odgovoru koji se očekuje od mene;ako nije osnovana kao samostalna slovenska SS snaga,znači li to da Slovenci koji su služili u ostalim SS jedinicama,nisu imali obola reći da postoji dijelom i slovenska SS jedinica?


]
Skedlar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.