Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 17:22   #1
Laž je korisnija od istine? (religija)

Da li vjera u život poslije smrti pomaže čovjeku bez obzira na činjenicu da se nitko nije oglasio nakon smrti?

Ja sam ateist. Ali se ne bih složio sa nekim ateistima da od Vjere nema ničeg korisnog. I sam sam se našao u poziciji razmišljanja o jednostavnom nestanku.
Kada umrem briše se sve. Kao da nisam ni postojao.
Zamišljam trenutak pred smrt. Svo moje iskustvo se nalazi pred velikim ništavilom koje bez samilosti briše svaki moj trag. Poprilično depresivno zar ne?

Iako je to istina, zar nije bolje vjerovati u nastavak života nakon smrti?
Ako ništa više, bolje se osjećam. Zadovoljstvo sadašnjim trenutkom pozitivno pridonosi sadašnjosti.
U tom smislu ne vidim razloga zadrtih ateista da prigovaraju Teistima smisao religije.

Filozofski dio je vječita borba između koncepta i izravnog iskustva.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 17:58   #2
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da li vjera u život poslije smrti pomaže čovjeku bez obzira na činjenicu da se nitko nije oglasio nakon smrti?

Ja sam ateist. Ali se ne bih složio sa nekim ateistima da od Vjere nema ničeg korisnog. I sam sam se našao u poziciji razmišljanja o jednostavnom nestanku.
Kada umrem briše se sve. Kao da nisam ni postojao.
Zamišljam trenutak pred smrt. Svo moje iskustvo se nalazi pred velikim ništavilom koje bez samilosti briše svaki moj trag. Poprilično depresivno zar ne?

Iako je to istina, zar nije bolje vjerovati u nastavak života nakon smrti?
Ako ništa više, bolje se osjećam. Zadovoljstvo sadašnjim trenutkom pozitivno pridonosi sadašnjosti.
U tom smislu ne vidim razloga zadrtih ateista da prigovaraju Teistima smisao religije.

Filozofski dio je vječita borba između koncepta i izravnog iskustva.
Ovaj put si u pravu, ateistički koncepti su konepti prihvaćenog besmisla. Vjera je izbjeglištvo iz besmisla... neovisno o tome je li to mjesto stvarno ili imaginarno.

...ona je sasvim sigurno psihološka prednost... ali ni vjerovati se ne može na silu...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:28   #3
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ovaj put si u pravu, ateistički koncepti su konepti prihvaćenog besmisla. Vjera je izbjeglištvo iz besmisla... neoviso o tome je li to mjesto stvarno ili imaginarno.

...ona je sasvim sigurno psihološka prednost... ali ni vjerovati se ne može na silu...
Ne bih rekao da je ateistički smisao besmisao u konačnici. Ja kao ateist imam osjećaje kao ti i ostali ljudi. Ja vidim ljude na svoj način kao što ti vidiš na svoj način. Ali bazično smo jednaki. Uspješno ćemo surađivati na projektu spašavanja djece iz Južne Afrike.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:32   #4
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da je ateistički smisao besmisao u konačnici. Ja kao ateist imam osjećaje kao ti i ostali ljudi. Ja vidim ljude na svoj način kao što ti vidiš na svoj način. Ali bazično smo jednaki. Uspješno ćemo surađivati na projektu spašavanja djece iz Južne Afrike.
...da bismo svi skupa (i ti i ja i oni) postali tek hrana za crve. Koja je poanta?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:36   #5
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...da bismo svi skupa (i ti i ja i oni) postali tek hrana za crve. Koja je poanta?
Poanta je u samom životu.

Konačno može itekako biti smisleno.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:41   #6
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Poanta je u samom životu.

Konačno može itekako biti smisleno.
Ali, kroz sve što radi čovjek teži beskonačnom.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:44   #7
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...da bismo svi skupa (i ti i ja i oni) postali tek hrana za crve. Koja je poanta?
Poanta ili ne, na tebi je kako ćeš živjeti ovaj život.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:45   #8
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Poanta je u samom životu.

Konačno može itekako biti smisleno.
Vjernici nikako da to shvate.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:54   #9
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Iako je to istina, zar nije bolje vjerovati u nastavak života nakon smrti?
Apsurdno pitanje. Ako znaš da je to istina, onda ne možeš vjerovati u suprotno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:56   #10
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Poanta ili ne, na tebi je kako ćeš živjeti ovaj život.
Kako god, "poanta" je da ćeš biti hrana za crve, kao i svi oni do kojih ti je stalo, kao i svi...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:56   #11
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ali, kroz sve što radi čovjek teži beskonačnom.
To je privid. Sve u čovjekovu životu je konačno, sve ima svoj kraj. Dan, posao, tjedan, pohađanje osnovne škole, srednja škola, fakutlet, prijateljstava pa i brakovi, sve je ograničeno vremenom.

I ne samo to, dok traje sve se neprekidno mijenja. Ništa nije stalno, ništa neće trajati beskonačno.

Meni osobno je beskonačan život besmislen. Ali to je moje mišljenje i to su moji osjećaji. Naravno da drugi mogu misliti i osjećati drugačije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:59   #12
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To je privid. Sve u čovjekovu životu je konačno, sve ima svoj kraj. Dan, posao, tjedan, pohađanje osnovne škole, srednja škola, fakutlet, prijateljstava pa i brakovi, sve je ograničeno vremenom.

I ne samo to, dok traje sve se neprekidno mijenja. Ništa nije stalno, ništa neće trajati beskonačno.

Meni osobno je beskonačan život besmislen. Ali to je moje mišljenje i to su moji osjećaji. Naravno da drugi mogu misliti i osjećati drugačije.
Da bi to sve bilo konačno, mora postojati nešto što traje i što je beskonačno.
Zato sve tradicije govore o nekom obliku duhovnog života i nevidljivog poretka.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:00   #13
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Vjernici nikako da to shvate.
Ne znam zašto, barem je to jednostavno shvatiti.

Da ne ponavljam, sve ima ograničeno vrijeme trajanja pa ipak ima smisao. I pruža čovjeku užitak.

Recimo odličan ručak sa dobrim prijateljima - uživaš u hrani i društvu iako će završiti.

Dobra knjiga - uživaš u čitanju ..... iako ima tristo stranica i onda je kraj.

Mogu tako primjere navoditi koliko god hoćeš.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:01   #14
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post

Da bi to sve bilo konačno, mora postojati nešto što traje i što je beskonačno.
Zašto?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:06   #15
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako god, "poanta" je da ćeš biti hrana za crve, kao i svi oni do kojih ti je stalo, kao i svi...
Ali ako vidiš da ćeš živjeti nakon smrti, kako takav stav djeluje na tvoje raspoloženje?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:21   #16
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali ako vidiš da ćeš živjeti nakon smrti, kako takav stav djeluje na tvoje raspoloženje?
...pa ne znam, pitaj vjernike... ali zacijelo pomaže smislu života... jer ateistička perspektiva je besmisao, osim ako nalaziš smisao u tome što ćeš biti hrana crvima, kao i svi oni do kojih ti je stalo... a upravo to je 'grand finale' svakog života.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:26   #17
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

jer ateistička perspektiva je besmisao, osim ako nalaziš smisao u tome što ćeš biti hrana crvima, kao i svi oni do kojih ti je stalo...
Smisao je u onome što ti se događa prije nego što te pojedu crvi.

Ja sam ateist i to je moja ateistička perspektiva.

Život nije samo njegov kraj, život je cjelokupno trajanje. A život ima jedanaki kraj i za vjernike i za ateiste, umru i jedni i drugi. Neće vjernici ostati živjeti među nama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:30   #18
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...pa ne znam, pitaj vjernike... ali zacijelo pomaže smislu života... jer ateistička perspektiva je besmisao, osim ako nalaziš smisao u tome što ćeš biti hrana crvima, kao i svi oni do kojih ti je stalo... a upravo to je 'grand finale' svakog života.

Koja je razlika svakodnevnog života vjernika i nevjernika?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:35   #19
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da li vjera u život poslije smrti pomaže čovjeku bez obzira na činjenicu da se nitko nije oglasio nakon smrti?

Ja sam ateist. Ali se ne bih složio sa nekim ateistima da od Vjere nema ničeg korisnog. I sam sam se našao u poziciji razmišljanja o jednostavnom nestanku.
Kada umrem briše se sve. Kao da nisam ni postojao.
Zamišljam trenutak pred smrt. Svo moje iskustvo se nalazi pred velikim ništavilom koje bez samilosti briše svaki moj trag. Poprilično depresivno zar ne?

Iako je to istina, zar nije bolje vjerovati u nastavak života nakon smrti?
Ako ništa više, bolje se osjećam. Zadovoljstvo sadašnjim trenutkom pozitivno pridonosi sadašnjosti.
U tom smislu ne vidim razloga zadrtih ateista da prigovaraju Teistima smisao religije.

Filozofski dio je vječita borba između koncepta i izravnog iskustva.
Pomaže, ali na pitanje iz naslova se može odgovoriti samo odgovaranjem na pitanje ima li istine u vjeri.

Inače, ja već duže vrijeme mislim da je ateizam posljedica fetišiziranja analitičkog dijela uma i cepanja svega na sve manje i manje komadiće, te se tako u konačnici zanemaruje intuicija i gubi se šira slika.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:40   #20
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Koja je razlika svakodnevnog života vjernika i nevjernika?
...razlika je u perspektivi...

...za čovjeka koji živi više kao životinja vjerojatno i nije neka razlika u odnosu na životinju... koja je nesvjesna konačnog ishoda...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.