Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2003., 13:02   #81
Veleprodaja uopce nije spomenuta. Radi se o zastiti potrosaca, dakle krajnjeg kupca, a veleprodajna roba je za daljnju prodaju i na njoj ne treba lijepiti cijenu na svaki proizvod. Uostalom, moze se nama svidjati taj zakon ili ne - donesen je i treba ga postovati, a u praksi se to ne cini.
Sto se spomenute cokolade tice, cijena se da i posarati da se ne vidi, ne mora se skidati.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:22   #82
super onda ako veleprodaja nije spomenuta onda ništa od lijepljenja cijena...tamo gdje ja radim SVA ROBA je i za vele i malo prodaju..prema tome zakon ima rupu
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 14:45   #83
nakon uvođenja zakona u dioni su mi naplatili bijelu vrećicu, a u konzumu ih nisu ni imali
Sandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 23:47   #84
bijele se naplaćuju ko i prije ne naplaćuju se samo one sa logotipom
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 15:08   #85
Kejos,

Ako je SVA ROBA gdje ti radiš namjenjena i veleprodaji i MALOPRODAJI, onda nema rupe u zakonu, i dužan si na svu robu naljepiti cijenu jer ne možeš znati koja roba će se prodati u maloprodiji, a koja u veleprodaji.

Što se tiče kruha, na njega se ne može zalijepiti cjena, ali se i on može staviti u ambalažu (trajne vrste kruha su obično zamotane u tanku nailonsku foliju na koju se može nalijepiti cjena). Isto tako se ni na voće i povrće ne može nalijepiti cijena, ali je ona kod svake gajbe jasno istankuta (ili bi barem trebala biti), a kupljeno voće i povrće se stavlja u vrećice na koje se lijepi markica sa cijenom i težinom.

Ne bih sada ulazio u ekološku svjest i povezanost sa vrećicama, ali je činjenica da se sve, što u nekom poslu predstavlja trošak, kao takvo naplaćuje u prodajnoj cijeni, a zna se i od koga, od krajnjeg kupca. Bez obzira što trgovina nabavljaju vrećice kao i svu ostalu robu, te vrećice nisu artikal po koji kupac dolazi u trgovinu, jer da kupac nije kupio određeni broj proizvoda, vrećica mu ne bi ni trebala.

Zato mislim da je poslovniji onaj trgovac koji vrećice 'ne naplaćiva' (direktno) nego ih naplaćuje ukalkuliranjem u svoju maržu (indirektno). Psiha je vraški nezgodna stvar ako je ne poznaš.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 19:46   #86
pa to ti je onda opet varanje..naplatio sam vrećicu ali se to nevidi nego je kao besplatna....
-jel besplatna ova vrećica???
-JE JE KAKO NE!
a nije.....
a ako pise 0,50 lipa vrečica (čista bijela) čist račun duga ljubav...
a kaj ako neku kupi 50 orbit žvaka i za svaku traži vrećicu..hm hm hm
neko je gore rekao da se cijena na čokoladi koju ja želim pokloniti može ZAŠARATI!!!???!..ali ja neželim zašaran poklon ni onaj sa poderanim papirom...uostalom ako roba ima bar code netreba cijena jer se vidi na polici.
prije rata 5% robe je imalo taj kod pa je to olakšavalo naplaćivanje a tada ionako nisu postojale komp.blagajne..sad je to stvarno nepotrebno
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 02:36   #87
danas bio u billi i kupio vrecicu bijelu za 50lp!
one kvalitetnije nema ni da hoces!boli njih k...c!dosli su na isto!
vrecice ces placati ionako a kvaliteta ala plac!!
btw sto se tice ljepljenja cijena na sve artikle:zar vi mislite da je to besplatno?i to netko radi sto znaci cijene gore!!!e pa ja cu radije malo prosvrljati po bar kodovima i snaci se sam!
Ttnobt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 08:44   #88
Kejos,

Pa ti baš nikako da skontaš neke stvari.

Jer, razmišljajući onako kako ti razmišljaš, svaka trgovina bi morala naplaćivati sve troškove zasebno. Tako bi npr. trgovina koja u svoj prostor uvede klima uređaj morala posebno zaračunavati cjenu korištenja klime, jer zaboga, ništa nije besplatno. Tako bi se samo povećao broj računa (ili konačna dužina papira, ako bi se koristio isti račun) što bi u konačnici dovelo do još većeg povećanja troškova nevezanih direktno za trgovinu.

Nenaplaćivanje vrećica nije varanje, jer imaš masu troškova koji se ne naplaćuju zasebno. Isto tako, odbijanje cjene (nabavne) od zarade ne mora nužno značiti gubitak (isto kao što sniženje cijene ne mora značiti gubitak).
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 11:00   #89
ma ne sve troškove..ovdje je riječ o vrećicama koje su i same roba za prodaju...isto kao i ukrasne vrećice
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 11:12   #90
Hmm, ja nisam stekao takav dojam, Čini mi se da smo pričali o vrećicama koje nam trebaju prilikom kupovine u dućanima, a koje nam vrli trgovci (ne svi) masno naplaćuju (zarađujući čak i na njima).
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 10:21   #91
logotip = free????

Da mi je vidjeti budalu u vladi koja je izmislila da se vrećica s logotipom ne smije naplaćivati.

ZAŠTO bi to trebalo biti besplatno????

Pa onda bi i proizvodi s logotipom isto trebali biti besplatni, tko je vidio da se npr. K-plus reklamira na krastavcima, ili bez naljepnice ili free. Gospodo u konzumu, ovi krastavci imaju vaš logotip, dajte mi krastavce besplatno!

Idem danas u auto-salon. Možda mi se posreći! Dobar dan gospodo u mercedesu. Oprostite, ali ovaj mercedes ima logotip na sebi. Sukladno zakonu isti biti trebao biti besplatan. Dajte mi mercedes ili ću vas tužiti! Nećete? Onda skinite sve znakove s mercedesa.

Zašto moram platiti oglasnik? U njemu je hrpa logotipa raznoraznih! Dajte mi oglasnik besplatno!

Dobar dan, dajte mi Vip bon. Šta??? Mora se platiti????? Nemoguće, pošto je na bonu za mobitel logotip to se ne mora platiti.

Dobar ran, dajte mi dvije kartice c-vitamina i andol. Naravno, to ćete mi dati zabadava jer je logotip od plive na proizvodima, čak i na lijeku je logotip od plive! koji bezobrazluk! Neka mi pliva plati što pijem njihove logotipe!!!!!!

HR Zakonodavstvo = NO COMMENT
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 12:49   #92
Quote:
Martin kaže:
Hmm, ja nisam stekao takav dojam, Čini mi se da smo pričali o vrećicama koje nam trebaju prilikom kupovine u dućanima, a koje nam vrli trgovci (ne svi) masno naplaćuju (zarađujući čak i na njima).
"vrećice nam trebaju" pa netrebaju svima..neki donesu od doma...nekima treba kutija i kad zatraže -nema ih..treba nam i roba pa ju platimo....a trgovci zaradjuju....mislim....
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 11:12   #93
nova brija
tam di radim će biti po trgovinama postavljeni barcode čitači .trgovine sa takvim čitačima neće trebati imati zakeljene cijene po ambalaži (vrlo neukusno zar se ne slažete??)
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 07:55   #94
Quote:
Kejos kaže:
nova brija
tam di radim će biti po trgovinama postavljeni barcode čitači .trgovine sa takvim čitačima neće trebati imati zakeljene cijene po ambalaži (vrlo neukusno zar se ne slažete??)
Deja vu. U KTC supermarketu su jednu blagajnu (p)ostavili kao "info pult", gdje mozes sa barcode-a procitati cijenu, ako te zanima. Jos nikog nisam vidio da je to ucinio .
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 11:23   #95
Kejos,

Naravno da nam vrećice trebaju (ako ih nemamo) i kartonske kutije, ali ne trebaju nam vrećice da bismo nešto u njima držali doma, nego da ponesemo robu koju smo kupili u trgovini.
Svaki trgovac koji ima imalo mozga će vrećice (sa logotipom ili bez njega) davati 'besplatno' jer će time psihološki pridobiti kupca.

Kad si već spomenuo kartonske kutije, njih trgovci ne naplaćuju (kada ih zatražiš), iako je i njihova cijena uračunata u cijenu proizvoda.

mifner,

Kupci u trgovini uzimaju vrećice iz potrebe (proizišle zbog kupnje prozivoda na kojima trgovac pristojno zarađuje), a nošenjem vrećice sa logotipom trgovine, reklamiraju istu, bez naknade i na određeni način 'prisilno'.

Usporedba logotipa trgovine na vrećici sa logotipom proizvođača na njegovom proizvodu nema veze s mozgom.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2003., 11:43   #96
isto ti je i sa odjecom...nosis jaknu koju si platio jer ti treba i jer ti je zima a na njoj pise nordland....

a ono da niko ne šljivi čitač kodova....treba malo vremena da se neuki puk nauci raditi i da se navikne...isto ko i sa vaganjem u konzumu.niko nije znao vagati a sad svi znaju
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2003., 20:03   #97
Quote:
Kejos kaže:
isto ti je i sa odjecom...nosis jaknu koju si platio jer ti treba i jer ti je zima a na njoj pise nordland....

a ono da niko ne šljivi čitač kodova....treba malo vremena da se neuki puk nauci raditi i da se navikne...isto ko i sa vaganjem u konzumu.niko nije znao vagati a sad svi znaju
Uopce nije stvar u neznanju. Zamisli si covjeka koji ne zna prislonit barcod na citac
Radi se o (ne)prakticnosti. Prostor trgovine koja je uvela tu info-blagajnu je ogroman. Hoces li ti ici s jednog kraja na drugi da procitas koliko sto kosta pa kad zakljucis da ti ne odgovara, vratis to na mjesto... Mislim da ce trgovine na takav nacin izgubiti jedan dio kupaca.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 09:15   #98
Kejos,

Mislim da se nismo razumjeli. Ne možeš mješati promidžbeni materijal sa robom koju prodaješ.

U konkretnom slučaju, potreba za vrećicam se javlja tek u trgovini, ako nisi ponio vrećice sa sobom, a nakupovao si dosta robe. Kako trgovac ima veću zaradu što više robe kupiš, tako mu je u interesu da ti upotrjebiš što više vrećica (naravno punih), jer je cjena vrećice neusporedivo manja od zarade koju trgovac ima na prodanim prozivodima (koji se nalaze u vrećici).

Vrećicu i jaknu ne možeš uspoređivati, jer ne ideš u kupovinu da bi nabavio vrećice, nego da bi obavio kupnju. Vrećica spada pod ambalažu, a ambalaža je u svim proizvodima uračunata u cijenu i ne naplaćuje se posebno. Osim toga, jakna sa logotipom proizvođača i vrećica se razlikuju i po tome što na vrećici nije logotip proizvođača (kupci uglavnom i nemaju pojma tko proizvodi vrećice) nego logotip prodavača.

Postoje i slučajevi kada se na vrećici nalazi logotip proizvoča proizvoda koji se nalazi u vrećici (npr. kod kupovine obuće u trgovini koja je u direktnoj vezi sa proizvođačem) te vrećice se nikad nisu naplaćivale.

No, kako bilo da bilo, i bez ovih odredbi u Zakonu o zaštiti potrošaća, samo tržište bi na kraju dovelo do toga da se vrećice u trgovinama ne naplaćuju.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 10:27   #99
Quote:
Invader kaže:
Uopce nije stvar u neznanju. Zamisli si covjeka koji ne zna prislonit barcod na citac
Radi se o (ne)prakticnosti. Prostor trgovine koja je uvela tu info-blagajnu je ogroman. Hoces li ti ici s jednog kraja na drugi da procitas koliko sto kosta pa kad zakljucis da ti ne odgovara, vratis to na mjesto... Mislim da ce trgovine na takav nacin izgubiti jedan dio kupaca.
nije taj barcode čitač jedina mogućnost da se vidi cijena...on je tu još kao dodatak .cijena je ionako i dalje ispod svakog prizvoda na polici a to je ljudima do sada bilo sasvim dovoljo.
i ja sam isto kupac u trgovini i m
eni je to dosta da vidim koliko nesto kosta...ja u trgovini radim od 1994 i NIKAD se nije nista lijepio po robi i niko nikad nista nije progovorio,a sad je to prijeko potrebna stvar...ma ajde molim vas...zamislite gužve oko svetog nikole ili uskrsa...treba zaposliti još 3 osobe da rade što??? lijepe cijene po bonbonima...glupost..
to nije nikakav napredak u poslovanju
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 11:36   #100
sorry što vraćam ovu temu iz naftalina...

obveza naplaćivanja plastičnih vrećica se odnosi i na obrtnike koji imaju trgovinu, tj. moraju istaknuti onaj natpis da se koristi štedljivo?
__________________
#ShiffrinGOAT
weasley is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.