Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2003., 17:36   #41
Samo ti korigiraj...

Mislio sam ovako: Drzava je propisala toliko bez poreza , sto znaci da vrijedi vise. Jer ne bi drzava dala nista sto ne treba. Dakle, ako drzava daje 0,3 * cijena litre benzina, onda je prava amortizacija auta skuplja od navedenog iznosa.
Drzavu sam ubacio samo kao ilustraciju iznosa. Nebitna je za racunicu.
Ali se isto tako ne bih slozio sto zna koliki je trosak. Drzava propisu velik dio uvjeta (npr cijenu benzina koja se "slobodno formira", poreze na automobile, poreze na place i td).

Dakle ja mislim da mora racunica i dalje stoji. Odnosno da se u sadasnjim uvjetima koji su u Hr sa 3kn po km neces pokriti.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 17:40   #42
Re: Re: ponuda vs potraznja

Quote:
zizi kaže:


Najvaznije je da se: boljom organizacijom, novim idejama i radom moze postici uspjeh. Pajo, nije li to koncept i drzave u kojoj zivis?
Nisam bio vidio ovaj post, pa da reagiram i na ovo.
Slazem se, sigurno mozes smanjiti troskove. Pitanje je samo koliko. Iz iskustva, sve sto je iz vana doslo u Hr nije doslo "po vanjskim" cijenama, nego se prilagodilo hrvatskim. Zato recimo vlasnici hr banaka u tri godine isplate investiciju, sto je u uredjenim drustvima moguce najcesce samo u nelegalnim granama (sverc, prostitucija, trafficking i sl)
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 19:49   #43
konkurencija

Zizi,

ja sa slazem sa tobom da je konkurencija potrebna (ne ona divlja, vec ipako nekako regulirana, ali konkurencija). Ja sam se sa time od pocetka slagao.

Ali kad pocnes ici dublje u analizu, onda skuzis da je konkurencija dobro dosla, i da bi vjerovatno unaprijedila kvalitetu, ali bi cijena ipak ostala tu negdje. Sad mozda bi se nesto neznatno spustila, ali ne previse.

I priznajem jako je tesko usporedjivati druge gradove, jer tu ima jako puno faktora i svaki je grad drugaciji. Ovisi o standardu, o cijeni benzina, o javnom prometu u gradu, o prometnoj infrastrukturu, zaposlenosti, prometnom traznitu u gradu (da li su poslonve zgrade u centru ili pravilno rasporedjene, gdje ljudi najcesece putuju), itd....ima tu jako puno faktora, i vjerovatno bi najbolje Zagreb bilo usporediti sa recimo okolnim gradovima u susjedstvu slicne velicine, prometne infrastrukture, standarda...i mozda bi onda imali realniju sliku.
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 04:30   #44
Re: konkurencija

Quote:
Pajo Patak kaže:
Zizi,

ja sa slazem sa tobom da je konkurencija potrebna (ne ona divlja, vec ipako nekako regulirana, ali konkurencija). Ja sam se sa time od pocetka slagao.

Ali kad pocnes ici dublje u analizu, onda skuzis da je konkurencija dobro dosla, i da bi vjerovatno unaprijedila kvalitetu, ali bi cijena ipak ostala tu negdje. Sad mozda bi se nesto neznatno spustila, ali ne previse.

I priznajem jako je tesko usporedjivati druge gradove, jer tu ima jako puno faktora i svaki je grad drugaciji. Ovisi o standardu, o cijeni benzina, o javnom prometu u gradu, o prometnoj infrastrukturu, zaposlenosti, prometnom traznitu u gradu (da li su poslonve zgrade u centru ili pravilno rasporedjene, gdje ljudi najcesece putuju), itd....ima tu jako puno faktora, i vjerovatno bi najbolje Zagreb bilo usporediti sa recimo okolnim gradovima u susjedstvu slicne velicine, prometne infrastrukture, standarda...i mozda bi onda imali realniju sliku.
danas barem nije nikakav problem vidjeti putem interneta koliko taxi sluzbi recimo ima beograd ili ljubljana:

http://www.beograd.org.yu/srpski/upoznaj/saobrac/taxi/

http://www.autoberza.info/company/se...?categoryId=46

http://www.ljubljana.si/fromatoz/wt/taxi/

http://www.hit-taxi.com/ang.htm

ako se malo pregleda po internet stranicama vidi se da bg ima 20-ak, ljubljana 10- taxi sluzbi (zagreb jednu, dakle monopol).

u oba slucaja cijene su nize nego u zg (sto ne cudi), ali je zanimljiv podatak da se start naplacuje u visini ili manje od cijene za 1 km, dok zg taxi naplacuje gotovo 4 km u startu.
postoje i dodatni popusti u ovisnosti o ucestalosti uporabe isl., sto naravno dolazi s konkurencijom i slobodnim trzistem...

vlo je lako napraviti research - yahoo - kljucne rijeci: ljubljana taxi, beograd taxi.

Zadnje uređivanje zizi : 26.06.2003. at 07:09.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 15:57   #45
Taxi

At the moment the price of taxi in Ljubljana is between 80 and 150 SIT/km (2.57kn– 4.82kn) with 150 SIT (4.82kn) starting price.

Eto to sam ja nasao, znaci jeftinije je od ZG, ako su one informacije koje si ti spomenuo o cijenama u ZG tocne. Naravno pretpostavljam da cu cijene beznina vjerovatno slicne, i da ni jedni ni drugi ne dobivaju nikakve subvencije od grada, i da su im svi ostali troskovi slicni, te da je potraznja tu negdje. U tom slucaju to je onda realna cijena koju bi dobio ako je prisutna konkurencija.

Sad bi se tu jos moglo ici u analizu troskova, potraznje, prometne infrastrukture, ali recimo da bi cijene trebale biti tu negdje. Kad pokreces peticiju onda tako trebas i predstaviti stvari da bi imao nekog znacajnijeg ucinka.
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 17:58   #46
Hvala Pajo na misljenju,

evo kave su sluzbene stranice i cijene u zg taxi:

http://www.radio-taksi-zagreb.hr/
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 19:17   #47
Nije ni cudno da tolko kostaju...ovo je za sada najbolja taxi stranica od svih koje sam vidio u zadnjih par dana (bilo US ili Slovenija):

Evo sto oni kazu:

Da bi zainteresirana stranka postala član Udruženja mora ispuniti slijedeće uvjete:
1. Otvoriti obrt za obavljanje taksi djelatnosti (Ured za gospodarstvo)
2. Imati završenu školu za cestovni promet ili obaviti prekvalifikaciju za KV vozača
3. Poloziti taksi ispit (Ispit se polaže u Gradskom Poglavarstvu)
4. Kupiti 2 koncesije za obavljanje taksi djelatnosti
5. Imati navršenu 21. godinu života
6. Najmanje 2 godine iskustva kao vozač
7. Uplatiti upisninu Udruženju u iznosu od 10.000,00 kuna sa kojom stječe pravo na uključenje u radio mrežu Udruženja

Znaci po ovome oni su vrlo regulirani, ali ipak privatizirani. Moze svako kupiti koncesiju ako ispunjava gore navedene uvijete.

Naravno ja se ne slazem sa tim sistemom, jer mi se cini da "Udruzenje" nema poticaja da posluje efikasno, moze doci do conflict of interest, raznih muljaza....ali u principu ovaj sektor je privatiziran no reguliran je sistemom koncesija. Trabalo bi zadrzati koncesije da ipak imas kakav takav red, ali koncesija ne bi smjela kostati nego bi trebala stititi potrosaca, te radio mreza i clanarina ne bi smjele biti svima obvezatne ili zajednicke, nego bi i tu trebalo potaknuti konkurenciju....ovo je onako brzinski, ako tko ima vise vremena neka malo procita sva "pravila igre", i da sugestije...tek onda si spreman za peticiju...

E sad, bila bi druga stvar da ti isti taksisti imaju svoje udruzenje, da bi smanjili zajednicke troskove (recimo da djele zajednicku radio vezu), a ne da su kao sada obvezatni biti dio udruzenja da bi mogli raditi.

Znaci bottom line - koncesija ne bi smjela kostati (da li netko zna koliko ta koncesija kosta sada?), nego bi grad morao samo zahtjevati odredjene uvijete da bi zastitio potrosaca, a clanarina i clanstvo u udruzenju ne bi smjeli biti obavezni. To bi potaklo vecu konkurenciju.

ustvari koncesija bi mogla kostati neku malu svotu, ako je grad obavezan uzdrzavati taxi parking stajalista i slicno...ali to ne bila neka velika svota...
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 01:06   #48
Po meni ovo je cisti monopol i zove se Radio Taxi Zagreb.

To sto oni imaju svoja pravila igre, ukljucujuci 10,000kn upisnine da bi bio na radio vezi, to je njihov problem.

Glavni problem je negdje drugdje i strasno smrdi to sto ne postoji niti jedno drugo udruzenje. Vjerujem da su ljudi pokusavali osnovati svoja udruzenja, ali im "partija" nije dozvolila.

Zna li netko vise o pozadini jednog jedinog taxi udruzenja u Zagrebu?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 16:34   #49
udruzenje

Vjerovatno je tu problem...makar po ovome ne izgleda tako...ovdje pise da si potreban platiti clanarinu i ispuniti sve uvijete samo ako zelis postati clan udruzenja....no nigdje ne pise da ti ne mozes otici u gradski ured i traziti koncesiju, bez da postanes clan udruzenja.

Trebao bi se netko javiti ko zna vise o tome.
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 18:37   #50
Re: udruzenje

Quote:
Pajo Patak kaže:
Vjerovatno je tu problem...makar po ovome ne izgleda tako...ovdje pise da si potreban platiti clanarinu i ispuniti sve uvijete samo ako zelis postati clan udruzenja....no nigdje ne pise da ti ne mozes otici u gradski ured i traziti koncesiju, bez da postanes clan udruzenja.

Trebao bi se netko javiti ko zna vise o tome.

ne mogu, a da ne budem "nostalgican" kada citam tvoj post:
to me podsjeca na ona vremena kad si ispunio uvjete, platio clanarinu i postao clan partije.

ali zasto nema jos jedne partije? to nitko (kao) ne zna.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 11:43   #51
JOŠ MALO O BEZOBRAZNIM TAKSISTIMA

Stranjkinja došla kasno navečer na aerodrom u ZG i potražila taksistu.

Naravno budući su monopolisti - odrali su je.

Cijena do Trga je bila 300 kn.
Okey, noć - viša tarifa, bla, bla.

Nego žena je platila dolarima (100$) a frajer joj je vratio nazad samo 200 kuna slovima: dvijestotine kuna!!!!?!?!
Pa koliki je to tečaj 1$=5 kn? Koji bezobrazluk!!!

Mislim si pa stvarno im treba konkurencija. Ovog vozača bi odmah trebalo izbaciti iz udruge i ZABRANITI mu da obavlja taj posao.



Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 15:44   #52
Ja bih nešto dodao, ako smijem.
Vezano uz monopol i reguliranje.
Pođimo od nule - i bez opterećenja kako to rade drugi.

Kako bi taksi poduzeće s flotom automobila počelo raditi - trebaju mu stajališta. Stajališta se mogu kupiti ili iznajmiti - grad/država su izvan jednačbe;
Sva poduzeća osim INE, državnih i gradskih poduzeća i duhanske industrije sami određuju cijene - i tu izbacujemo grad/državu.

Grad /država u sliku ulaze kada putniku treba zajamčiti kvalitetu usluge i sigurnost imovine. iz toga proizlazi da država i/ili grad smiju regulirati samo onaj dio poslovanja taksista koji je vezan uz sigurnost života i imovine putnika, te pravovremeni dolazak na cilj. Ništa više. Nikakva boja auta, model, starost, opremljenost, takse, naknade, ulanjenja koncesije....
Jer koncesija se po samoj prirdoi stvari dodjeljuje kada određeni posao ne može obavljati neograničen broj sudionika, što u slučaju taksi vožnje jednostavno nije slučaj.
Zbog kojeg razloga ja, kao ja, nakon što prijavim obrt, platim taksi oznake i broj, kako bi me svatko po tom broju mogao prijaviti - ne bih smio uzeti svoju kantu i taksirati ljude. Mušterija, ako nije zadovoljna izgledom ili opremljenosti mojeg auta, ne mora ići sa mnom, a ako je ne odvezem najkraćim putem, ili ako mi auto krepa na putu, neka zove policiju...
Po čemu je, (osim sigurnosti, ušto se država smije i mora plesti) taksiranje drugačije od proizvodnje svijeća, vođenja knjižare ili popravljanje kišobrana?
Onda bi i trebalo imati i takav tretman.

..........................

Setra Smoborček iznio je dobar primjer - javni prijevoz u Samoboru obavlja privatno poduzeće, koje dobiva subvencije za neprofitne linije na jednaki način kako to dobiva ZET od Zagreba. I stvar funkcionira; Ne vrhunski, ali barem na potpuno jednak način kao da njime upravlja javno poduzeće. Stoga su strahovi da privatno poduzeće ne može obavljati javne poslove - neutemeljeni.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 21:37   #53
mi smo i dosli na isti zakljucak ko i ti...dapace po onome sto smo skinuli sa taxi sajta nigdje ne pise da ne moze bilo tko zatraziti koncesiju od grada....vjerovatno ima ogranicenja, ali bilo bi dobro kad bi netko znao tocno kakva su to ogranicenja, kolko kosta koncesija, da li moras biti clan udruge...

Slazem se sa tobom da grad/drzava se ne treba previse mjesati u taxi sektor, nego recimo treba garantirati sigurnost putnika....kad sam spominjao nove aute, to sam iz tih razloga i spominjao...htio sam reci recimo da bi trebali staviti kao uslov auto sa side airbags (a to imaju samo noviji auti)...sto se tice boje, oznaka, vecina gradova u svijetu daje taj requirement, da bi ljudi lakse znali prepoznati taxi, radi turista, itd...to nisu nikakvi uslovi koji bi zakocili konkurenciju, nego su tu da bi osigurali nekakvu kvalitetu usluge putniku.
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 00:43   #54
Ovdje sam kopirao isjecak sa biznis.hr koji dobro prikazuje ulogu drzave u taxi sektoru (koju bi drzava i trebala imati - zastita potrosaca, okolisa, itd....u ovom slucaju se radi od zasititi potrosaca). Sve iznad takve regulacije donosi kontra-efekt i u krajnju ruku steti potrosacu.

Isto tako je dobro znati da Ministarstvo regulira ovaj sektor, dok pretpostavljam lokalne vlasti imaju mogucnosti dodatno "regulirati" ovaj sektor kako im pase (putem koncesija).


"Ministarstvo pomorstva, prometa i veza donijelo je nedavno novi pravilnik prema kojem će sva taksi vozila u Hrvatskoj morati imati ugrađenu klimu, ABS sustav, zračne jastuke za vozača i suvozača, a zapremnina prtljažnog prostora u vozilu neće smjeti biti manja od 350 litara. Pravilnik o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni cestovni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe stupit će na snagu 1. siječnja 2004., a uključuje tako i obvezu ugrađivanja trećeg stop svjetla u taksi vozilo, ugrađivanje naslona za glavu te sigurnosne pojaseve na svim sjedalima. Postojeća taksi vozila morat će se prilagoditi uvjetima iz pravilnika do 1. siječnja 2006. "
 
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 08:55   #55
Quote:
Pajo kaže:

"Ministarstvo pomorstva, prometa i veza donijelo je nedavno novi pravilnik prema kojem će sva taksi vozila u Hrvatskoj morati imati ugrađenu klimu, ABS sustav, zračne jastuke za vozača i suvozača, a zapremnina prtljažnog prostora u vozilu neće smjeti biti manja od 350 litara. Pravilnik o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni cestovni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe stupit će na snagu 1. siječnja 2004., a uključuje tako i obvezu ugrađivanja trećeg stop svjetla u taksi vozilo, ugrađivanje naslona za glavu te sigurnosne pojaseve na svim sjedalima. Postojeća taksi vozila morat će se prilagoditi uvjetima iz pravilnika do 1. siječnja 2006. "
Potpuno pogrešan pristup! Država nije tu da jamči kvalitetu usluge! Tko ti jamči kvalitetu usluge u pekari ili dućanu? Imaš zagarantirano samo da je hrana jestiva i da se od nje nećeš razboliti. Ekvivalent tome je u našem slučaju, da ćeš najkraćim putem doći do cilja, te da se pri tome neće oštetiti niti ti niti tvoja prtljaga. Tu nema veze - klima ili prtljažnik.
Još je koliko toliko (iz moje perspektive, dakakao) opravdana odredba o naslonima za glavu.
Treće stop-svjetlo bit će ionako obavezno na svim autima, kao i pojasevi na svim sjedalima - koji u taksiranju u gradu nemaju nikakvu funkciju!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 11:37   #56
nologo385,

E vidiš tu se ne bih složio sa tobom. Država jamči kvalitet (ali minimalni) usluge i proizvoda.

Ne čudiš se naslonima za glavu, a kažeš da pojasevi nemaju nikakvu funkciju. Koliko ja znam pojasevi su najefikasniji pri sudarima do 60 Km/h, dakle vrlo blisko brzinama koje se postižu u većim gradovima. A osim toga, nasloni za glavu nemaju funkciju bez pojasa (jer oni sprječavaju lom vrata kod povratnog udara, nakon djelovanja sigurnosnog pojasa).

Odredba za prtljažnik je čisto praktične prirode, jer se kod prijevoza više osoba, pogotovo u ljetnim mjesecima, zna dogodit da je višak prtljage problem. Mada većina taksista ima automobile više klase, koji uglavnom imaju dosta mjesta i za putnike i za prtljagu.

Klima jest, barem do sada, bila luksuz, ali danas čak i auta niže klase dolaze sa standradno ugrađnom klimom, pa se ovom odredbom sprječava diskriminacija, tj. nejednakost uvjeta putnicima.

Problem će biti jedino sa starijim vozilima, koja ne zadovoljavaju sve ove silne uvjete.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 11:49   #57
Quote:
Martin kaže:
Ne čudiš se naslonima za glavu, a kažeš da pojasevi nemaju nikakvu funkciju. Koliko ja znam pojasevi su najefikasniji pri sudarima do 60 Km/h, dakle vrlo blisko brzinama koje se postižu u većim gradovima. A osim toga, nasloni za glavu nemaju funkciju bez pojasa (jer oni sprječavaju lom vrata kod povratnog udara, nakon djelovanja sigurnosnog pojasa).
Zašto onda samo u taksiju? Zašto ne u svim vozilima? Na kraju, kaže se da to taksi mora imati, a ne i da vozač ne smije krenuti ako se putnik nije vezao!


Quote:
Martin kaže:
Odredba za prtljažnik je čisto praktične prirode, jer se kod prijevoza više osoba, pogotovo u ljetnim mjesecima, zna dogodit da je višak prtljage problem. Mada većina taksista ima automobile više klase, koji uglavnom imaju dosta mjesta i za putnike i za prtljagu.
Zašto je to stvar države? Ako ja taksiram jednog putnika sa Smartom, Lupom ili Cinquecentom - ako dođe familija - sorry - ne možete samnom!

Quote:
Martin kaže:
Klima jest, barem do sada, bila luksuz, ali danas čak i auta niže klase dolaze sa standradno ugrađnom klimom, pa se ovom odredbom sprječava diskriminacija, tj. nejednakost uvjeta putnicima.
Nejednakost uvijeta? Ne. Baš naprotiv. Danas taksisti koji imaju klimu imaju fer prednost pred onim koji je nemaju. Jer ja kao putnik mogu lijepo reći - ja se neželim voziti u taksiju bez klime - i tko me može na to natjerati. Otići ću kod onog šofera čiji auto ima klimu. To se zove slobodno tržište. I taj s klimom bi onda i mogao naplatititi više - ako ne želiš platiti - vozi se bez klime! Svako petljanje države tupi oštricu, i na taj način nikad nećemo apsorbirati ono malo dobrih strana kapitalizma...

Quote:
Martin kaže:
Problem će biti jedino sa starijim vozilima, koja ne zadovoljavaju sve ove silne uvjete.
To je problem kojeg je stvorila država. Ponavljam, ako taksist ima kadntu od auta, tko ti brani da odeš k idućem u redu...
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 15:19   #58
Mislim da ideš u krivom pravcu. Navedene odredbe nisu tu radi taksista nego radi onih koje ovi voze, dakle radi njihovih mušterija.

Zašto samo u taxiju, zato što taxi nije osobno vozilo nego javna služba.

A ti ćeš kad ti treba taxi ić tražit po gradu, koji taxi ima klimu? Ili kad ti dođe taxi po pozivu, misliš da ti neće naplatit startninu jer si ga trznuo bezveze?! Klima za taxiste sad nije nikakva prednost, jer je ne mogu i ne smiju naplatit, a ako im već radi, radi zbog njih a ne samo zbog putnika.

Kad bi imao raznolike taxije sa raznolikim pogodnostima, onda to ne bi bilo tržište nego kaos. Taxisti obično idu na vožnje po određenom redosljedu, i zato je logično da svi pružaju jednaku uslugu.

Dražava nije nikome stvorila nikakav problem, onaj tko ima starije auto, je očito duže u poslu pa je i više zaradio od onog tko ima novije auto.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 15:49   #59
Quote:
Martin kaže:
Mislim da ideš u krivom pravcu. Navedene odredbe nisu tu radi taksista nego radi onih koje ovi voze, dakle radi njihovih mušterija.
Zašto samo u taxiju, zato što taxi nije osobno vozilo nego javna služba.
A ti ćeš kad ti treba taxi ić tražit po gradu, koji taxi ima klimu? Ili kad ti dođe taxi po pozivu, misliš da ti neće naplatit startninu jer si ga trznuo bezveze?!

Jok! Nejdem ja u krivom smjeru. Ova cijela zemlja ide u krivom smjeru.
Taksi nije javna služba!
Taksi je djelatnost koju obavljaju obrtnici isto kao i kišobranari, krojači, optičari i sl.!
Naplata startnine - 1. to je problem današnjih propisa u kojem ti kao korisnik, ne možeš birati auto u kojem se želiš voziti. Da se taksi-tržište liberalizira oni bi se itekako trudili oko toga da te poveze baš on, a ne konkurent. 2. Nisam probao, ali da danas nazoveš taksi, i tražiš da ti pošalju auto s klimom da će to i učiniti. A uostalom, samo neka mi proba naplatiti ako ga odbijem! Što sam koristio - ništa! Što ću platiti - ništa!
Kao da MORAŠ kupiti nešto u svakom dućanu, ili kao da MORAŠ preuzeti pizzu kad je naručiš!
Quote:
Martin kaže:
Kad bi imao raznolike taxije sa raznolikim pogodnostima, onda to ne bi bilo tržište nego kaos. Taxisti obično idu na vožnje po određenom redosljedu, i zato je logično da svi pružaju jednaku uslugu.
To što ti zoveš kaosom, ja zovem slobodnim tržištem. Što jedni nazivaju jednoumljem, drugi nazivaju slogom. Što jedni nazivaju anarhijom, drugi nazivaju pluralizmom... I tako do preksutra.
JE LI LOGIčno da sva samoposluživanja pružaju istu uslugu? NIJE
je li logično da svi restorani pružaju istu uslugu NIJE
Taksi NIJE iznimka.
Na koncu i u željezničkom i avionskom prijevozu imaš više razreda komfora.

Taksiranje je poduzetništvo kao i svako drugo.
Baš me zanima bi li me prije dvije godine pokušavao uvjeriti kako je nemoguće da HT izdaje specificirani račun po stavkama, jer eto, njihove se usluge bitno razlikuju od maloprodaje.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 16:15   #60
nologo ne slazem se sa tobom...drzava nije tu da se mjesa u slobodno trziste, ali drzava ima vrlo bitnu ulogu u zastiti potrosaca i drustva u cjelini.

Ja se vodim logikom da taxi sektor ne bi smio imati razne namete koji bi poskupili njihov service, ali njihov "service" mora biti donekli uniformiran i posten. Kupac mora znati bez da provjerava da li auto ima klimu ili dovoljno mjesta za prtljagu da ce dobiti nekakav odgovarajuci standard. Dapace, ako gledas globalno, posto puno turista koristi taxi, onda vidis i nekakvu globalnu uniformiranost - slicne cijene, komfor, klima, boja, oznake.

Mi mozemo ici sad u detalje, i reci zasto bas taxi mora imati klimu, jer ako kupca bas briga, onda ne bi ni drzavu trebalo biti briga, ali to je iz cisto prakticnih razloga. Vecina auta danas ima klimu, te upravo da bi kupac mogao bez dodatnih provjera imati zagarantiranu uslugu koju velika vecina zahtjeva. Sto se tice air-bags ili pojaseva, oni su mozda zakonski regulirani za nove aute (odnosno novi auti moraju recimo imati pojaseve i na straznijm sjedalima), ali oni ne djeluju retro-aktivno na starije aute koji ih nemaju. No posto su taxisti privatni sektor koji obavlja tranzit putnika, svaki putnik ima pravo zahtjevati da se primjenju zakoni o sigurnosti u voznji. Stariji modeli auta ne mogu biti isprika taxi sektoru, pogotovo jer vecina ih ionako vec zadovoljava te standarde.

Ovo sto ti pricas o totalnom slobodnom trzistu u taxi sektoru ne postoji ni u jednoj razvijenoj zemlji. Uostalom totalan free market ne postoji ni u jednom sektoru u razvijenim drzavama osim commodity market (to je najblize definiciji free marketa). No "free" ili divlji taxi sektor kakav ti predlazes postoji u nekim ex-komunistickim ili banana drzavama, gdje svatko moze imati taxi i to na crno (znaci bez ikakvih nameta drzave - to je as free as you can get, ali ne vjerujem da njihov potrosac/kupac prodje bolje od kupca u reguliranim trzistima.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.