Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2017., 22:39   #3181
da li itko zna gdje se mogu vidjeti naknade za pojedine fondove (lista fondova po veličina naknade (godišnji fee)). Gledam na hrportfolio, i uglavnom je to 2% (za upravljanje) + 0.15-0.30% (dodatna naknada), što mi se čini prilično puno.

Da li netko zna neki fond sa nižim naknadama? Jedino indeksni fond (OTP) ima dosta niže naknade (0.85 + 0.15). Da li je to jedini indeksni fond u RH?
__________________
TaLkInG MuShRoOmS
epson111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 00:43   #3182
Pa na hrportfolio.hr imas sve hrvatske fondove i osnovne informacije o njima, a imas web stranice fondova gdje mozes naci jos detalja, ali nizih naknada nema��.

Da odmah odgovorim i ruudu
Hrvati ne mogu ulagati direktno u strane fondove,osim u nekim iznimkama, a strane indekse mogu pratiti jedino preko ETF-ova.

Inace ovo je vec receno,ali koliko vidim nikome se ne da citati i uloziti truda, svi bi sve na gotovo.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 21:51   #3183
Pozdrav, jedno pitanje u vezi obveznickih fondova.
Buduci da nam vjerojatno slijedi povecanje kamatnih stopa (tako barem kazu glavonje iz HNB-a) u nekom blizem razdoblju, kako to utjece na obveznicke fondove u Hr? Znam da teoretski povecanje kamate dovodi do smanjenje cijena obveznice pa i veceg prinosa kod dospijeca, a ne znam funkcioniraju li nasi obveznicki fondovi na nacin da drze obveznicu dok ne dospije ili stalno trguje njome?

Ukratko hoce li mozebitno povecanje kamatne stope (ako i kada do toga dode) povecati prinos fonda, smanjiti ga ili nece imati utjecaj?
trullix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 15:27   #3184
šta da ti kažem, već da se sve opcije moguće, pa i one koje nisu logične
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 11:58   #3185
Uf, što okinuše Erste Adriatic Equity i ZB aktiv.
Mam me švic prebil. Možda netko kakvu informaciju?
fala
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:16   #3186
Pozdrav,

čitam čak par dana () o investicijskim fondovima jer mi se na računu nenadano našlo oko 120 000 kn koje bih negdje trebao staviti i ako je moguće oplemeniti.

E sad, nekakva duža oročenja i štednje (gdje su kamate same po sebi mizerne) mi baš i ne dolaze u obzir jer će mi ti novci ubrzo trebati.
Dakle, vrijeme ulaganja bi bilo između 1 do 2 godine. Ne više.

Pa sam bacio oko na fondove. Glavni izvor informacija mi je hrportfolio.hr.

Plan koji sam iznjedrio je sljedeći:
Stavit 25 % (odnosno 30 000 kn) u PBZ dollar fond (novčani fond).
Stavit 25 % (isto 30 000 kn) u ADDIKO balanced (mješoviti fond).
Stavit 50 % (60 000 kn) u ADDIKO conservative (obveznički fond).

Pa bih vas molio cijenjeno mišljenje jel to dobar plan ili ima i boljih?

Što je s tim prokletim Agrokorom? Kraj mu je gotovo neizbježan i kakav bi to utjecaj imalo na fondove?
Što je sa tečajnim razlikama? Ovaj prvi PBZ-ov vidim da moram uplatit u dolarima, a trenutno je dolar na 6,64 kn. Ima li tko kristalnu kuglu da mi kaže kako će se kretati tečaj u narednih godinu dana?
Ili se bolje držati kuna?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:28   #3187
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
Uf, što okinuše Erste Adriatic Equity i ZB aktiv.
Mam me švic prebil. Možda netko kakvu informaciju?
fala
Tražil sam i ja, imam neke novce u Zb aktiv . Nisam ništa pronašao.

Al je fino tresnulo u jednom danu.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 14:55   #3188
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post

Pa sam bacio oko na fondove. Glavni izvor informacija mi je hrportfolio.hr.

Plan koji sam iznjedrio je sljedeći:
Stavit 25 % (odnosno 30 000 kn) u PBZ dollar fond (novčani fond).
Stavit 25 % (isto 30 000 kn) u ADDIKO balanced (mješoviti fond).
Stavit 50 % (60 000 kn) u ADDIKO conservative (obveznički fond).

Pa bih vas molio cijenjeno mišljenje jel to dobar plan ili ima i boljih?
Dok je naivaca bit će i fondova. Znaš onu da u tuđoj ruci samo ona stvar raste. Velika većina fondova nema blage veze o investiranju, ali su im zato prospekti štampani na skupom papiru.

Ne mogu shvatiti kako netko svoj teško zarađeni novac prepušta na upravljanje onima koji niti znaju kako niti ih je briga. To vrijedi za većinu fondova u svijetu. Ako baš želiš fond pitaj ih da li zarađuju samo kada tebi zarade ili im plaća ide od tvoje glavnice neovisno o zaradi. Naravno 99% njih nudi drugu opciju jer bi uz prvu brzo bankrotirali.

Što je još smješnije je da ti uzimaju proviziju na upravljanje iako ti gube lovu. Ne moš vjerovat

Shvati da ti nitko neće zaraditi novac umjesto tebe. Čim prije to shvatiš manje ćeš love izgubiti.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:46   #3189
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dok je naivaca bit će i fondova. Znaš onu da u tuđoj ruci samo ona stvar raste. Velika većina fondova nema blage veze o investiranju, ali su im zato prospekti štampani na skupom papiru.

Ne mogu shvatiti kako netko svoj teško zarađeni novac prepušta na upravljanje onima koji niti znaju kako niti ih je briga. To vrijedi za većinu fondova u svijetu. Ako baš želiš fond pitaj ih da li zarađuju samo kada tebi zarade ili im plaća ide od tvoje glavnice neovisno o zaradi. Naravno 99% njih nudi drugu opciju jer bi uz prvu brzo bankrotirali.

Što je još smješnije je da ti uzimaju proviziju na upravljanje iako ti gube lovu. Ne moš vjerovat

Shvati da ti nitko neće zaraditi novac umjesto tebe. Čim prije to shvatiš manje ćeš love izgubiti.
Dobro si mi objasnio
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 12:41   #3190
Jedini tip fonda u koji se isplati investirati treba imati slijedeće karakteristike. Naplaćuje se samo kada ti zaradi novac, recimo da ti uzme visokih 50% od profita. Kada gubi ne uzima tebi od glavnice nego sam snosi troškove gubitka. Dakle fond odlično zarađuje, a ti ne možeš izgubiti glavnicu.

Pošto se pretpostavlja da će više zarađivati nego gubiti, 50% zarada mu je sasvim dovoljna za pokriti takve periode gubitka.

Dakle sasvim realno i prihvatljivo. No ima li takvih fondova? Nema. To je najbolji dokaz da su fondovi samo jedna ozakonjena vrsta piramidalne šeme.

Teoretski gledano, pa koji fond ne bi pristao na 50% zarade ostvarene na tuđoj glavnici. Pa ipak nijedan fond ne pristaje na to. Priča je završena.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 13:04   #3191
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Jedini tip fonda u koji se isplati investirati treba imati slijedeće karakteristike. Naplaćuje se samo kada ti zaradi novac, recimo da ti uzme visokih 50% od profita. Kada gubi ne uzima tebi od glavnice nego sam snosi troškove gubitka. Dakle fond odlično zarađuje, a ti ne možeš izgubiti glavnicu.

Pošto se pretpostavlja da će više zarađivati nego gubiti, 50% zarada mu je sasvim dovoljna za pokriti takve periode gubitka.

Dakle sasvim realno i prihvatljivo. No ima li takvih fondova? Nema. To je najbolji dokaz da su fondovi samo jedna ozakonjena vrsta piramidalne šeme.

Teoretski gledano, pa koji fond ne bi pristao na 50% zarade ostvarene na tuđoj glavnici. Pa ipak nijedan fond ne pristaje na to. Priča je završena.
Pa šta takav jedan ne bi bio "Raiffeisen ZAŠTIĆENA GLAVNICA"?

A i na kraju krajeva, kako ti to zamišljaš da bi ljudi koji vode fond snosili 100 % rizika, odnosno da u slučaju pada vrijednosti, jedino oni snose posljedice?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 13:37   #3192
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post

A i na kraju krajeva, kako ti to zamišljaš da bi ljudi koji vode fond snosili 100 % rizika, odnosno da u slučaju pada vrijednosti, jedino oni snose posljedice?
Ako planiraju biti profitabilni, 50%-tna podjela zarade im je dovoljna za pokrivanje gubitaka. Recimo da na glavnicu 10.000 EUR zarade 20%, njihova zarada je 1.000 EUR i tvoja 1.000 EUR.

Slijedeći puta ako izgube 10% to je 1.000 EUR, iznos kojeg će financirati od svoje prethodne zarade. Ako zarade 20% i nakon toga izgube 20% tada će biti u minusu ali to znači da uopće nisu profitabilni fond tj nemaju pojma o ulaganju.

Dakle realan poslovni model ali nitko se ne usuđuje to ponuditi, sada znamo i zašto. Jer znaju da ne znaju, ali to kriju od korisnika.

Kada to ne bi bilo tako, imali bi više novaca klijenata na raspolaganju od Deutsche Banke i JP Morgan zajedno.

Jedini suvisli način ulaganja u današnje fondove je da sam kontroliraš njihove performanse i da izlaziš kada vidiš im ne ide (uz preskupu proviziju). No ako ih već znaš kvalitetno kontrolirati, tada ti ustvari više i ne trebaju.

Da su ljudi kojom srećom imali to znanje prije deset godina, sebe bi spasili ogromnih ostvarenih gubitaka. Dovoljno je pogledati dugoročne grafove. No uvijek zaborave ono pravilo o rastu u tuđoj ruci. Nada da će netko drugi tebi zaraditi novac umire posljednja, a nije ni lijenost i traženje najmanjeg otpora za odbaciti.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:56   #3193
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ako planiraju biti profitabilni, 50%-tna podjela zarade im je dovoljna za pokrivanje gubitaka. Recimo da na glavnicu 10.000 EUR zarade 20%, njihova zarada je 1.000 EUR i tvoja 1.000 EUR.

Slijedeći puta ako izgube 10% to je 1.000 EUR, iznos kojeg će financirati od svoje prethodne zarade. Ako zarade 20% i nakon toga izgube 20% tada će biti u minusu ali to znači da uopće nisu profitabilni fond tj nemaju pojma o ulaganju.
Dakle realan poslovni model ali nitko se ne usuđuje to ponuditi, sada znamo i zašto. Jer znaju da ne znaju, ali to kriju od korisnika.
Čuj ne znam, nešto mi ne štima u tvojoj teoriji. Moja zarada je i zarada ljudima koji vode fond. To im je motiv. Oni raspolažu s mojim sredstvima, a ne sa svojima pa ne vidim kako bi mogli snositi rizik gubitaka u toj nekakvoj najjedostavnijoj računici i scenariju?

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Jedini suvisli način ulaganja u današnje fondove je da sam kontroliraš njihove performanse i da izlaziš kada vidiš im ne ide (uz preskupu proviziju). No ako ih već znaš kvalitetno kontrolirati, tada ti ustvari više i ne trebaju.
Pa izaći mogu i sada kod nekih fondova u roku nakon 15 dana bez ikakve izlazne naknade.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Da su ljudi kojom srećom imali to znanje prije deset godina, sebe bi spasili ogromnih ostvarenih gubitaka. Dovoljno je pogledati dugoročne grafove. No uvijek zaborave ono pravilo o rastu u tuđoj ruci. Nada da će netko drugi tebi zaraditi novac umire posljednja, a nije ni lijenost i traženje najmanjeg otpora za odbaciti.
Ali ako ti neki tipovi ne znaju upravljati fondovima, kako bih onda tek ja znao koji sam potpuni laik i koji sam tek prošli tjedan počeo čitati malo o fondovima...
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 16:58   #3194
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Čuj ne znam, nešto mi ne štima u tvojoj teoriji. Moja zarada je i zarada ljudima koji vode fond. To im je motiv. Oni raspolažu s mojim sredstvima, a ne sa svojima pa ne vidim kako bi mogli snositi rizik gubitaka u toj nekakvoj najjedostavnijoj računici i scenariju?
Odličan si kandidat za ulagača u fond

However, teoretski motiv im je naravno zarada njima i tebi, a ne dobivanje plaće koja se oduzima od tvog udjela bez obzira na uspješnost. Ne vidim što je tu nejasno. Njihova zarada tebi je potvrda da znaju što rade. Njihov gubitak tebi je potvrda da ne znaju što rade, pa što onda ne bi snosili odgovornost kao i svi drugi za loš posao.

Naravno da moraju snositi rizik gubitka. Da li automehaničar snosi rizik ako ti pokvari auto, ili projektant mosta ako se most sruši.

Naravno da snose. Ako ne misliš tako daj meni lovu. Možda ti zaradim možda izgubim lovu, ali proviziju ću si svakako uzeti

Evo da ti dokažem da znam o tom poslu, dajem ti besplatan tip. Kupi dionice Tesle.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 09:55   #3195
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Evo da ti dokažem da znam o tom poslu, dajem ti besplatan tip. Kupi dionice Tesle.
Kojeg? Ericsson Tesle ili Tesla Motorsa?

Uglavnom, hvala na savjetima.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 11:34   #3196
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post

Plan koji sam iznjedrio je sljedeći:
Stavit 25 % (odnosno 30 000 kn) u PBZ dollar fond (novčani fond).
Ako planiraš uplaćivati u fond u kunama, kloni se PBZ-ovih nekunskih fondova. To ti je moj savjet.
engerix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 16:19   #3197
Možda je bolje ulaganje u dionice nego u fondove a treba pričekati i kako će
Agrokor riješiti svoju krizu koja utjeće na fondove.Kod dionica postoji i dividenda
pogotovo kod boljih ali rizik postoji uvijek.
Banke namjeravaju od 1.1. početi naplaćivati čuvanje novca za 0,75 pa je pitanje dali novce doma u čarapu ili uložiti u fond ili nešto drugo?!
ozirus is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 09:02   #3198
Quote:
ozirus kaže: Pogledaj post
Banke namjeravaju od 1.1. početi naplaćivati čuvanje novca za 0,75 pa je pitanje dali novce doma u čarapu ili uložiti u fond ili nešto drugo?!
Odakle ti to?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 13:32   #3199
Imam neke informacije.EU nas kontrolira i nameće svoje zakone i propise
koje idu njima u korist,bankama,i ovo je još jedan u nizu smanjivanju
ljudskih prava.Prije je kamata na štednju bila i preko 5 posto,pa onda oko
3 da bi danom ulaska u EU pala na 0,16.
ozirus is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 13:45   #3200
Quote:
ozirus kaže: Pogledaj post
Imam neke informacije.EU nas kontrolira i nameće svoje zakone i propise
koje idu njima u korist,bankama,i ovo je još jedan u nizu smanjivanju
ljudskih prava.Prije je kamata na štednju bila i preko 5 posto,pa onda oko
3 da bi danom ulaska u EU pala na 0,16.
Nisam siguran da eu može to nametati a i tamo ne bi rekao da su negativne kte defaultne.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.