Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2004., 22:31   #1
Sto se dogodilo sa blagom iz Salamonova Hrama u Jeruzalemu ?

Svima vam zelim sretnu i uspjesnu _Novu 2004_ godinu !

A sada na temu.
Da li znate, sto se dogodilo sa blagom iz Salamonova hrama u Jeruzalemu, poslije njegova potpunog razaranja ?
Titus je u trijumfu to blago donio u Rim, sto potvrdjuje i Josip Flavije, zidovski povjesnicar. Na Titusovu trijumfnom luku u Rimu se vidi _Menora_= svijecnjak iz Salamonova hrama.

Tko poznaje povijest ovoga blaga ?
Kud je nestalo ?
Iz vise aspekata se ovaj problem moze osvijetliti: zidovskog, krscanskog i muslimanskog, pa bi bilo jako interesantno saznati nesto vise o tzv. _JHWH_ blagu, ali preko povijesnih cinjenica.
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 00:31   #2
586. p.n.e. Jevreji pali u vavilonsko ropstvo, izgubljen kovčeg;
veliki sto za 12 hlebova od zlata i sedmokraki svijećnjak, trube-Titus donio u svom trijumfu, bili su svi ti predmeti u Rimu, sve dok 455.g. Rim nije opljačkan;
Velizar je 535.g.srušio vandalsku kraljevinu, uzeti svi predmeti i Justinijanovom odlukom vraćeni u Jerusalim;
613.g...gube se tragovi...

toliko za početak
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 15:50   #3
Quote:
bipolar2000 kaže:
586. p.n.e. Jevreji pali u vavilonsko ropstvo, izgubljen kovčeg;
veliki sto za 12 hlebova od zlata i sedmokraki svijećnjak, trube-Titus donio u svom trijumfu, bili su svi ti predmeti u Rimu, sve dok 455.g. Rim nije opljačkan;
Velizar je 535.g.srušio vandalsku kraljevinu, uzeti svi predmeti i Justinijanovom odlukom vraćeni u Jerusalim;
613.g...gube se tragovi...

toliko za početak
Hi Bipolar,
ovo je vrlo dobro. To sto pises o "kovcegu", mozemo zaboraviti, jer povijesnih dokaza o njemu nema. Kad su Zidovi dosli u babilonsko ropstvo, nije bilo traga o "kovcegu", jer o njemu se ne zna puno. U svakom slucaju, sto je meni poznato, kovceg je nestao prije babilonskog suzanjstva.

Medjutim, vratimo se mi onom blagu iz hrama, kojeg mozemo povijesno slijediti.
Meni je grubo poznato, da su zapadni Goti opljackali Rim godine 410 a. D. pod vodstvom svog kralja Alaricha. Malo kasnije i Vandali, koji to cine temeljitije od Gota. Kod pljacke samog grada, koja je trajala nekoliko dana, Germani su odnijeli dio blaga, koje je Titus opljackao u Jeruzalemu. Sto se s tim blagom kasnije dogodilo tesko je slijediti, jer su se zapadni Goti poslije pljacke Rima povukli u Francusku, podrucje zvano Languedoc, a poznato pod kasnijim imenom Aquitanija.

Oko godine 416 Rimsko carstvo prisiljava Gote na povlacenje i oni se sele u Spanjolsku. Sto se dogadja sa blagom, tesko je rekonstruirati, jer Vandali idu u sjevernu Afriku i nastanjuju se u Kartagi.

Godine 533-553 Justinijanov vojskovodja Belizar osvaja Vandalsko kraljevstvo u sjevernoj Africi i jeruzalemsko blago transportira u Konstantinopel. Justinijan, ponukan savjetodavcima salje to blago u krscanski hram u Jeruzalemu. O kojem hramu se tu radi tesko je odrediti, ali se vjerojatno radi o Crkvi groba Isusova u Jeruzalemu. Ali, tu se radi iskljucivo o Menori i jos nekom drugom blagu iz jeruzalemskog hrama. Sto se dogodilo sa Salamonovim zlatnim stolom, koji je bio tezak nekoliko talenata zlata (oko 150 kg), ne zna se puno, jer se smatra, da su ga zapadni Goti odnijeli u Spanjolsku. A njihovo kraljevstvo su unistili Arapi. I tu pocinje novi trag tog blaga.
Mozda netko zna nesto vise o tome?
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 16:03   #4
Baš gledao jedan dokumentarac na talijanskoj TV. Navodno je jedan župnik našao blago zakopano kod svoje crkve u južnoj Francuskoj. Navodno to blago potječe iz Rima opljačkano od strane carskih trupa u 16. st. Navodno to rimsko blago potječe iz Solomonovog hrama.

Ne vjerujem suviše tom dokumentarcu jer je rađen u pseudoznanstvenom stilu.
 
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 16:28   #5
Wink

Quote:
Secundus kaže:
Hi Bipolar,
ovo je vrlo dobro. To sto pises o "kovcegu", mozemo zaboraviti, jer povijesnih dokaza o njemu nema. Kad su Zidovi dosli u babilonsko ropstvo, nije bilo traga o "kovcegu", jer o njemu se ne zna puno. U svakom slucaju, sto je meni poznato, kovceg je nestao prije babilonskog suzanjstva...
S.
Hvala što si proširio priču, ja nemam nekad strpljenja tražiti detalje po knjigama, ali imam volje, možda previše..u tome je vjerovatno i problem.
Materijalni ostaci kojima se bavi arheologija i istorija umjetnosti, znači i spomenici, bi mogli dosta toga reći, pod uslovom da se pravilno iščitaju.
Ja znam za više priča o raznim "Blagima"..ali bih se držala nekih činjenica, nečeg vidljivog.
Stoga ću pokušati sa različitih strana na osnovu baš i upravo spomenika u prvom redu, dati neko tumačenje. Uz tvoju, vašu pomoć.
Javim se još.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 22:55   #6
Quote:
Secundus kaže:
Hi Bipolar,
ovo je vrlo dobro. To sto pises o "kovcegu", mozemo zaboraviti, jer povijesnih dokaza o njemu nema. Kad su Zidovi dosli u babilonsko ropstvo, nije bilo traga o "kovcegu", jer o njemu se ne zna puno. U svakom slucaju, sto je meni poznato, kovceg je nestao prije babilonskog suzanjstva.
S.
Samo bih dodao da je, prema izvještaju apokrifne knjige o Makabejcima, kovčeg navodno sakrio Jeremija i to u "Mojsijevu goru" neposredno prije razaranja Jeruzalema. Otad mu se gubi svaki trag. Prema vjerovanju nekih on će biti nađen neposredno pred drugi Kristov dolazak, no tu sad ulazimo u teologiju. Uglavnom, kovčeg je sigurno postojao jer je imao veliko značenje kao mjesto Božje prisutnosti još davno prije nastanka Salomonovog hrama i spominje se na puno mjesta u Bibliji
Imhotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 05:09   #7
Quote:
Secundus kaže:

Godine 533-553 Justinijanov vojskovodja Belizar osvaja Vandalsko kraljevstvo u sjevernoj Africi S.
Današnji Tunis?
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 08:59   #8
Quote:
desna ruka kaže:
Baš gledao jedan dokumentarac na talijanskoj TV. Navodno je jedan župnik našao blago zakopano kod svoje crkve u južnoj Francuskoj. Navodno to blago potječe iz Rima opljačkano od strane carskih trupa u 16. st. Navodno to rimsko blago potječe iz Solomonovog hrama.

Ne vjerujem suviše tom dokumentarcu jer je rađen u pseudoznanstvenom stilu.
Prica mi je poznata. Ima puno konfabulacije u svemu, ali bi mogla imati povijesnu fundiranost. Naime, zapadni Goti, prije nego ih je Rim potisnuo u Spanjolsku su upravo tamo zivjeli. A oni su pod Alarichom opljackali Rim 410 godine.
To mi je poznato!
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 11:40   #9
Južna Francuska

Jutros žurim, ali bih se zadržala na ovom mitskom prostoru.
Kultovima, običajima i legendama.
Jako bogat prostor.
Neki tragovi definitivno navode na taj geografski prostor.
Ovako na brzinu, jedan motiv, jedan kult-Crna Bogorodica....
ima li asocijacija...?
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 12:06   #10
Hahaha, bip....

Sve te price o "blagu iz hramova" su vise nego simbolicke. Pravo "blago" je uvijek nesto sasvim drugo. Pogotovo ovo na koje ti aludiras koje je zavrsilo u juznoj francuskoj i kojeg su prošvercali Marija Magdalena i Josip iz Arimateje. To je isto ono "blago" koje je iznjela mala skupina Katara noc uoci pada Montesgura i neznam koliko ima veze sa onim zakopanim i skrivenim blagom o kojem bi htio pricati Secundus. To je jedno "blago" koje nema veze sa ovim svijetom i svim njegovim materijalnim odlikama i vrijednostima. Za to blago je i bolje da ostane dobro skriveno sve dok se svaki od nas ne prisjeti gdje da ga potrazi.

Secundus ovdje misli ma materijalne artefakte koji se mogu potkrijepiti arheologijom. Nešto kao što je npr. bio zavjetni kovčeg? Mozda nedgje.., errrr.., u nekom od manastira Etiopije?

Ali i taj zavjetni kovčeg je samo izvanjski simbol koji je trebao ljude podsjecati na nesto sasvim drugo.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 15:19   #11
Quote:
Porto kaže:
Hahaha, bip....

Sve te price o "blagu iz hramova" su vise nego simbolicke. Pravo "blago" je uvijek nesto sasvim drugo. Pogotovo ovo na koje ti aludiras koje je zavrsilo u juznoj francuskoj i kojeg su prošvercali Marija Magdalena i Josip iz Arimateje. To je isto ono "blago" koje je iznjela mala skupina Katara noc uoci pada Montesgura i neznam koliko ima veze sa onim zakopanim i skrivenim blagom o kojem bi htio pricati Secundus. To je jedno "blago" koje nema veze sa ovim svijetom i svim njegovim materijalnim odlikama i vrijednostima. Za to blago je i bolje da ostane dobro skriveno sve dok se svaki od nas ne prisjeti gdje da ga potrazi.

Secundus ovdje misli ma materijalne artefakte koji se mogu potkrijepiti arheologijom. Nešto kao što je npr. bio zavjetni kovčeg? Mozda nedgje.., errrr.., u nekom od manastira Etiopije?

Ali i taj zavjetni kovčeg je samo izvanjski simbol koji je trebao ljude podsjecati na nesto sasvim drugo.

Porto,
ja sam ovdje stvarno htio povijesne cinjenice o tom blagu, a ne nikakvom duhovnom blagu i jos manje o legendama.

Titus je to blago poslije rusenja Herodovog (prvotno-Salamonova Hrama), stvarno odnio u Rim, sto je potvrdio i Josip Flavije i Arheolozi, koji su na njegovu Slavoluku otkrili zidovsku MENORU, koja je bila inventar Hrama, bas kao i Salamonov stol za kruhove!
Da li znas povijest tih predmeta ?
O Zavjetnom Kovcegu je teze raspravljati jer mu se svaki trag i spomen gubi prije babilonskog sizanjstva!
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 15:21   #12
Re: Južna Francuska

Quote:
bipolar2000 kaže:
Jutros žurim, ali bih se zadržala na ovom mitskom prostoru.
Kultovima, običajima i legendama.
Jako bogat prostor.
Neki tragovi definitivno navode na taj geografski prostor.
Ovako na brzinu, jedan motiv, jedan kult-Crna Bogorodica....
ima li asocijacija...?
Bipolar,
povijest i arheologija ovdje trebaju doci do izrazaja, a ne legende.
Prokopius, Justinijanov kronicar !? Da li ti to nesto kaze?
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 17:59   #13
Re: Re: Južna Francuska

Quote:
Secundus kaže:
Bipolar,
povijest i arheologija ovdje trebaju doci do izrazaja, a ne legende.
Prokopius, Justinijanov kronicar !? Da li ti to nesto kaze?
S.
Arheologija i istorija imaju svoje izvore.
Kroničara je mnogo.
Ne kaže mi u ovom trenutku ništa.

Izvori nisu samo istoriografi ili hronografi ili kako hoćeš.
To su PISANI izvori.
Postoje I usmena predanja, na koja se inventivni istraživači ne oglušuju.
Materijalni ostaci i priče, pisane ili ne, o istim...su samo osnova.

Možemo izlagati do besvijesti već napisano.
I šta ćemo dobit?

Forumski sažetak povijesti Salomonovag blaga.
Meni odma dođe da radim film
"Kako se kalio kovčeg..ili put oko svijeta za 10MB"

Može i muzika.

"Pasija po kravljoj muži"


Ovim postom se odjavljujem sa teme.
Definitivno se uvijek desi da pokvarim tuđi naum.
I to dobar i konstruktivan.
To mi dovoljno kazuje o samoj sebi.

Pozdrav,
B.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 18:02   #14
Quote:
Porto kaže:
Hahaha, bip....

Sve te price o "blagu iz hramova" su vise nego simbolicke. Pravo "blago" je uvijek nesto sasvim drugo. Pogotovo ovo na koje ti aludiras koje je zavrsilo u juznoj francuskoj i kojeg su prošvercali Marija Magdalena i Josip iz Arimateje. To je isto ono "blago" koje je iznjela mala skupina Katara noc uoci pada Montesgura i neznam koliko ima veze sa onim zakopanim i skrivenim blagom o kojem bi htio pricati Secundus. To je jedno "blago" koje nema veze sa ovim svijetom i svim njegovim materijalnim odlikama i vrijednostima. Za to blago je i bolje da ostane dobro skriveno sve dok se svaki od nas ne prisjeti gdje da ga potrazi.


Ali i taj zavjetni kovčeg je samo izvanjski simbol koji je trebao ljude podsjecati na nesto sasvim drugo.
Evo, tek sad vidjeh tvoj post.
Amo mi novu temu otvarat..može?
Nemam se gdje pojadat, a puna mi je ćonta simbola, metafora i onomatopeja...
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 22:18   #15
Re: Sto se dogodilo sa blagom iz Salamonova Hrama u Jeruzalemu ?

Quote:
Secundus kaže:
[B]Svima vam zelim sretnu i uspjesnu _Novu 2004_ godinu !

A sada na temu.
Da li znate, sto se dogodilo sa blagom iz Salamonova hrama u Jeruzalemu, poslije njegova potpunog razaranja ?
Bakreni skrol iz Kumrana govori o nekakvom sakrivenom blagu. Moguce je da se radi o mozda dijelu toga blaga?
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 17:33   #16
Re: Re: Sto se dogodilo sa blagom iz Salamonova Hrama u Jeruzalemu ?

Quote:
Slartibartfast kaže:
Bakreni skrol iz Kumrana govori o nekakvom sakrivenom blagu. Moguce je da se radi o mozda dijelu toga blaga?
Tu je vjerojatno rijec o blagu prije razaranja Jeruzalema.
Ovo blago, o kojem ja pisem, a koje je Titus u trijumfu donio u Rim poslije razaranja Jeruzalema, odnijeli su Germani sa sobom, najprije jedan dio zapadni Goti, a drugi Vandali.
E sada, sto se s njim dogodilo poslije toga?
To je bitno!
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 01:43   #17
Secundus, neke zanimljive teorije sudbini i prirodi tog blaga nudi "Sveta Krv Sveti Gral" od Baigenta, Lee-a i Lincolna, koja je prevedena na hrvatski. prepuna je spekulacija i sumnjivih nedovoljno provjerenih podataka, ali bar te natjera da se zamislis.
StoneColdCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 10:36   #18
Quote:
StoneColdCrazy kaže:
Secundus, neke zanimljive teorije sudbini i prirodi tog blaga nudi "Sveta Krv Sveti Gral" od Baigenta, Lee-a i Lincolna, koja je prevedena na hrvatski. prepuna je spekulacija i sumnjivih nedovoljno provjerenih podataka, ali bar te natjera da se zamislis.
Poznata mi je sva ta literatura, ali ona nije znanstvena. Traze se kronike, koje pisu vjerodostojnije izvjestaje.
Da li poznajes neke od njih: iz zidovskog, europejsko-krscanskog ili islamsko-arapskog miljea?
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.