Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2012., 17:33   #5941
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
znači magarac je najrazumnije biće. Razmišlja samo o sjenu koje mu Alah podari?
Mnogi islamski učenjaci slažžu se da nevs insanski balansira između dva svojstva.
Melekski i hajvanski.

pa tako ako uspije odgojiti svoga nefsa onda zadobija mertebu/stepen viši nego što ga imaju meleci.
a ako insan svoga nefsa zapusti do te mjere on postane gori od hajvana.
Primjer psa je znakovit.
pas je u stanju jesti sve dok ima ispred njega za pojesti i, kažu, da je pašće u stanju krepati jedući.

To je primjer koliko nefs može postati neobuzdan i nezajažljiv.
promjer uzdržanosti jesu svakako primjeri Isa a.s. i Jusufa a.s. koji se nikad nije najeo u životu jer nije htio biti sitiji od bilo kojeg podanika u drevnom Egiptu.

Sad naravno na čovjeku je izbor da za svoj uzor odabere onaj put koji mu se čini najrazumniji.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 18:46   #5942
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Kur'an je jasna knjiga, tako piše. Ali piše i da je nejasna onima koji su željni raspravke i samo im povećava njihovu vlastitu propast.


To da je mjesec "prvo nebo", , kao i o 72.djevice, možda si čitao u nekim neislamskim izvorima, koji to eventualno crpe iz na neka nepoizdana (daif) izvješća (hadis). Ništa nema u Kur'anu o tome da je mjesec "prvo nebo" od 7, kao ni o 72 djevice.
Bolan što vam Mjesec trn takav u oku??

A što ćemo s zvezdom??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 22:26   #5943
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Bolan što vam Mjesec trn takav u oku??

A što ćemo s zvezdom??
in hoc signo vinces ......
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 23:13   #5944
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
znači magarac je najrazumnije biće. Razmišlja samo o sjenu koje mu Alah podari?
Od nekih ljudi svakako je razumniji. Onih koji su na nivou šupljeg naslonjenog balvana.

A šta si ti došao ovdje.. da se prepucavaš? Gore si iznio tvrdnju o mjesecu kao nekakvom "prvom nebu" i o nekakve "72 djevice" (i naravno oboje ničim dokumentovano). Fino sam ti odgovorio na te besmislice, a sad odjedamput ubacuješ magarca u priču? Kakvu korist imaš od raspravke?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 23:58   #5945
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Od nekih ljudi svakako je razumniji. Onih koji su na nivou šupljeg naslonjenog balvana.

A šta si ti došao ovdje.. da se prepucavaš? Gore si iznio tvrdnju o mjesecu kao nekakvom "prvom nebu" i o nekakve "72 djevice" (i naravno oboje ničim dokumentovano). Fino sam ti odgovorio na te besmislice, a sad odjedamput ubacuješ magarca u priču? Kakvu korist imaš od raspravke?
JA JESAM ! Oduvjek i zauvjek. Nikakve ja priče nisam ubacio. Ti si, od nepismenog o Bogu učen, iz knjige neznanja znanje usvajao, jutros usiljenost (odlika neinteligentnih ) muhamedansku istresao po svima. Najviše o krsćanima. Kao musliman rasprave se plašiš. Zato se kuran propitivati ne smije...gdje sam došao? Ovoli su putevi vaši gdje sablja mi prijeti??? Hrvatska je ovo!!!! Muhamedovu silu tu zaboravi. Ili "korak naprijed"
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 23:59   #5946
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
in hoc signo vinces ......




upala i da poselamim Shadya, Shady
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:00   #5947
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
JA JESAM ! Oduvjek i zauvjek. Nikakve ja priče nisam ubacio. Ti si, od nepismenog o Bogu učen, iz knjige neznanja znanje usvajao, jutros usiljenost (odlika neinteligentnih ) muhamedansku istresao po svima. Najviše o krsćanima. Kao musliman rasprave se plašiš. Zato se kuran propitivati ne smije...gdje sam došao? Ovoli su putevi vaši gdje sablja mi prijeti??? Hrvatska je ovo!!!! Muhamedovu silu tu zaboravi. Ili "korak naprijed"
Koja sila je natjerala 230 miliona Indonezana da postanu muslimani???Pitanje za milion eura!
NobleWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:03   #5948
kaj se svadite deca, ne buju vas forumski muslimani upiknuli inekcijom pa se mam bute probudili s polumesecom i zvezdom na celu (za neupućene - slang, zagorski)

easy, ima zivota ihaha, jos malo samo
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:03   #5949
Quote:
NobleWarrior kaže: Pogledaj post
Koja sila je natjerala 230 miliona Indonezana da postanu muslimani???Pitanje za milion eura!
sila zvana ratoborne sufije
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:31   #5950
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
in hoc signo vinces ......
Tamo Konstantinu u ime krsta a tu ...

Fight.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:33   #5951
Ja pomenuo Mesec i ubacih zvezdu i eto ti moga sluge posluša me nakeljio znak ovde da pokaže svoje namjere nakon moga upisa.
Shadija nisi dugo mogao da ne postaneš agresor.
Sećam te se kad si Rim hteo da osvajaš ..

Lako je preko neta biti hrabar magarče stari(ovo je pošto si magarce hvalio) ..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 01:00   #5952
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ja pomenuo Mesec i ubacih zvezdu i eto ti moga sluge posluša me nakeljio znak ovde da pokaže svoje namjere nakon moga upisa. Shadija nisi dugo mogao da ne postaneš agresor. Sećam te se kad si Rim hteo da osvajaš.. Lako je preko neta biti hrabar magarče stari (ovo je pošto si magarce hvalio) ..
Dobro kažeš, lako je biti hrabar preko interneta. I kršiti osnovna pravila ove teme.
A sa svim što bih na tvoju uvredu odgovorio, iznad amebe, bilo bi ukazivanje časti.

Pogodio si, avatar je tu da vam malo bode oči, zbog mržnje u prsima onih koji obožavaju kumire. Morate naviknuti na te znake, ionako ih često gledate na nebu. A Rim će sigurno biti muslimanski kao što je to sada npr. Istambul. Sumnjati nemoj. Prije ili kasnije, sa mnom ili bez mene - manje je bitno, ali biće.


Veliki selam za s(t)jenu.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 01:22   #5953
Quote:
Srebreni kaže: Pogledaj post
Molio bih braću muslimane da mi navedu citate iz Kur'ana i hadisa na kojima se temelji islamska dogma da su Duh Sveti i anđeo Gabrijel ista osoba?

Inače i u Bibliji se na nekim mjestima može doći do takvog zaključka, ali piše i da se ispred Božjeg prijestolja nalazi "sedam Duhova Božjih".
mozel sestra muslimanka

ne znam za zvanican stav, ali evo buduci da znam citati arapsko pismo, pokusala sam nekako da ti dovedem to dvoje u vezu...

U suri 2:97 stoji:
"Reci: 'Ko je neprijatelj Džibrilu? – a on, Allahovom voljom, tebi stavlja na srce Kur'an – koji potvrđuje da su i prijašnje objave istinite – kao putokaz i radosnu vijest vjernicima.' "

U ovom ajetu upotrebljena rijec " جِبْرِيلَ " cita se džibril (na arapskom, kao i na bosanskom);

Vidjeli smo u da je Dzibril ovdje spomenut u kontekstu obave. Dakle, Džibril je onaj koji je dostavljao objavu Muhammedu a.s.

Sljedeci ajeti, sura 26:192-194:

"I Kur'an je, sigurno, objava Gospodara svjetova; donosi ga povjerljivi Džibril; na srce tvoje, da opominješ.."

Ovdje je prevod na bosanskom dat kao Džibril, ali bukvalan prevod bi bio "Duh povjerljivi", na arapskom " رُّوحُ الْأَمِينُ ", cita se Ruhul-emin.

Ako uzmemo ova dva ajeta i sagledamo ih u datom kontekstu, dolazimo do zakljucka da je melek Dzibril, kao dostavljac objave Muhammedu a.s., u jednom nazvan kao Dzibril, a u drugom ajetu kao 'duh povjerljivi'.

I sura 16:102 kaze:
"Reci: 'Od Gospodara tvoga objavljuje ga melek Džibril kao istinu, da još više učvrsti vjernike u vjerovanju, i da bude putokaz i radosna vijest svim muslimanima.' "

u ovom ajetu na arapskom sklop koji je preveden kao melek Dzibril " رُوحُ الْقُدُسِ " (ruhul-kudus) u bukvalnom prevodu bi znacio "duh sveti".

Posmatrajuci ova tri ajeta na ovaj nacin, vidimo, da je to ustvari jedno te isto bice, nazvano razlicitim imenima, ali u svakom od ajeta, u istoj ulozi - dostavljaca objave.
sham is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 01:49   #5954
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Bolan što vam Mjesec trn takav u oku??

A što ćemo s zvezdom??
meni zaista nije poznato da, spomenuti simboli, imaju ikakvo uporiste u Kur'anu i hadisu...
sham is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 05:25   #5955
I nemaju.

Mjesec i zvijezda su zapravo tursko obilježje, znak njihove imperije, a ne muslimansko (vjersko) obilježje. Naravno to je povezano jer islam nije samo vjera već širi koncept, koji ne ne brani da narodi sa primanjem islama zadrže svoju raniju kapu, nošnju i druga nacionalna ili kulturna obilježja.

Na primjer: posmatrajući zastavu sa mjesecom i zvijezdom, mi ju doživljavamo kao muslimansku, isto kao što i fes doživljavamo kao muslimansku kapu. Međutim, fes je u stvari turska kapa i turci su je nosili još u vrijeme kada su bili kršćani. Znači, prije nego što su, (zahvaljujući svojoj inteligenciji ) postali muslimani.

Zadnje uređivanje Shady : 05.09.2012. at 05:32.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 06:12   #5956
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I nemaju.

Mjesec i zvijezda su zapravo tursko obilježje, znak njihove imperije, a ne muslimansko (vjersko) obilježje. Naravno to je povezano jer islam nije samo vjera već širi koncept, koji ne ne brani da narodi sa primanjem islama zadrže svoju raniju kapu, nošnju i druga nacionalna ili kulturna obilježja.

Na primjer: posmatrajući zastavu sa mjesecom i zvijezdom, mi ju doživljavamo kao muslimansku, isto kao što i fes doživljavamo kao muslimansku kapu. Međutim, fes je u stvari turska kapa i turci su je nosili još u vrijeme kada su bili kršćani. Znači, prije nego što su, (zahvaljujući svojoj inteligenciji ) postali muslimani.
jest vala. Inteligentni su Turci a i poturci (malo manje kako mi se čini) pomjeri malo zvijezdu u desno
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 06:22   #5957
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
jest vala. Inteligentni su Turci a i poturci (malo manje kako mi se čini)
pomjeri malo zvijezdu u desno
dobro, mi smo poturice. Jesi li ti time što smo mi poturice, bolja osoba?

Zvjezda Na ne može da se pomjeri u desno jer je dozvoljeni format avatara 75x75 piksela.
A ne želim smanjivati mjesec.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 06:30   #5958
Quote:
sham kaže: Pogledaj post
meni zaista nije poznato da, spomenuti simboli, imaju ikakvo uporiste u Kur'anu i hadisu...
nije moglo stati u Kuran... To je rezultat promatranja neba i moguće, utjecaja tih planeta na zemlju, još prije nekih 4 tisuće godina. U Kuranu se pominju sabijci. Od njih su arapi učili, i o vjeri. Zatim je dosla ekipa sa Islamom, ljudi (inteligentni) nisu ga prihvaćali... Zatim, prorok sabljoman, Iblis i dobiješ šadiju koji bi u Rim a ne vidi da mu se "vojska raspada".[nemoj se družiti s njim, bit će da žvače ono lišće]
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 07:33   #5959
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Dobro zboriš. Kumiri, kumiri. Te idole je teško izbaciti, doduše mislim generalno, ali ima prosvjetljenih duša koje bježe od takvih mjesta jer znaju kuda to vodi. Problematika je i prenošenje sa koljena na koljeno, i to onih nepotrebnih, negativnih elemenata – koji se kasnije usvajaju kao konstanta za sva ostala polazišta. Ja stoga vidim onu čuvenu Isusovu izreku: „...tko se ponovo ne rodi u utrobi matere svoje...“ kao lijek – smjer za promjenu na bolje.
Da. Sve se zapravo vrti oko toga, to su univerzalni zakoni od kojih se ne može pobjeći. I što više čovjek tih idola eliminira, to je bliže Bogu. A kako ih se eliminira: ne pridajući im preveliku važnost, ne vežući se za njih. Onaj tko mrzi, veže se za objekt koga mrzi. Onaj tko pak pretjerano obožava također. Pronaći sredinu - to je pravi put.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 07:41   #5960
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
sila zvana ratoborne sufije
Auuu, ti su gadni... osjetio sam na vlastitoj koži.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:02.