Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2018., 14:51   #461
Danas mi je prekinuto bolovanje od strane komisije. A noga me i dalje boli. Posao je takav da radim 12h nocne smjene i radi se fizicki. Rekla mi je ako me zaboli noga da opet otvorim bolovanje. Pa me zanima, jel mogu ja prijavit ozljedu na radu jer me noga zabolila od posla ili je trebam doslovno ozljedit da bi prijavija ozljedu na radu?
Noga je ozljeđena na poslu al mi nije priznata ozljeda na radu jer se nisam javija na vrime. Ima sam godisnjeg par dana pa sam racuna da ce proc, a nije.
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 19:28   #462
Pozdrav!
Molim pomoc.Rijec je o ozljedi na radu i natezanju s hzzo-om radi priznavanja dijagnoza.Takodjer ni od doktorice opce prakse nemam neke pomoci,prije bi rekla da i odmaze u svemu tome.
Gdje se obratiti i objasniti situaciju u kojoj jesam?
Dali postoji neka pravna sluzba ili sl. radi objasnjenja eventualnih prava koje imam ili nemam?
Dali je netko ovdje trazio strucan savjet po tom pitanju i gdje jer sam ja totalno pogubljena.
Plizz help!
pedola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 10:35   #463
Quote:
Android-split kaže: Pogledaj post
Pa me zanima, jel mogu ja prijavit ozljedu na radu jer me noga zabolila od posla ili je trebam doslovno ozljedit da bi prijavija ozljedu na radu?
Kao što sam naziv kažeš - moraš se zaista ozljediti na poslu.

Quote:
pedola kaže: Pogledaj post
Molim pomoc.
Kakvu? Za pravnu upite imaš pravnu službu HZZO-a.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:53   #464
Ažurirani propisi o ozljedama na radu:

https://preventa.hr
pp2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 09:30   #465
Jučer me poklopio poklopac od čeličnog sanduka po glavi i raskrvario, zaradio dva šava, imao sam svu zaštitnu opremu, podnio sam prijavu zaštiti na radu u tvrtki.
Danas idem kod svoje doktorice pa me zanima moram li šta posebno reći njoj?
Na poslu smo osigurani, imam li pravo na odštetu i imam li pravo na povrat novca, tj. nemam dopunsko pa sam na hitnoj platio 65 kuna, je li i to mogu tražiti nazad ili ne?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 09:54   #466
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Jučer me poklopio poklopac od čeličnog sanduka po glavi i raskrvario, zaradio dva šava, imao sam svu zaštitnu opremu, podnio sam prijavu zaštiti na radu u tvrtki.
Danas idem kod svoje doktorice pa me zanima moram li šta posebno reći njoj?
Na poslu smo osigurani, imam li pravo na odštetu i imam li pravo na povrat novca, tj. nemam dopunsko pa sam na hitnoj platio 65 kuna, je li i to mogu tražiti nazad ili ne?
Obrasce OR ispunjava poslodavac i doktor opće prakse. Kada dobiješ papire od poslodavca idi k doktoru da on ispuni svoj dio i to sve se šalje u HZZO. Prikupi izjave i nadležnog rukovoditelja u firmi koji izjavljuje da je sve bilo po propisima, ali je svejedno došlo do ozljede (u zadnje vrijeme HZZO dosta inzistira na tome). HZZO pregledom dokumentacije izdaje rješenje i priznavanju ili ne priznavanju OR. Priznata OR od strane HZZO-a znači samo da imaš pravo na 100% plaće tokom bolovanja, oni ti ne isplačuju odštetu. Ukoliko imate policu osiguranja od nezgode zatraži obrazac prijave nezgode od osiguravajuće kuće, ispuni je, priloži med. dokum. i predaj osiguravajućoj kući na daljnje postupanje
SnakeDoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 19:26   #467
Guglala sam ali nisam nigdje pronašla odgovor pa ću pitanje postaviti ovdje s nadom da će netko imati više znanja/iskustva od mene..
Naime, prijavila sam ozljedu na radu u ožujku, još uvijek sam na bolovanju. Ozljeda još uvijek nije priznata a sve mi nešto smrdi i da neće biti jer poslodavac baš i nije u moju korist ispunio papire - vrlo oskudno i šlampavo... za ožujak i travanj poslodavac mi je već isplatio 100%tni iznos plaće, minus naknada za prijevoz, iako ozljeda na radu od strane HZZOa još uvijek nije priznata. Ono što mene zanima jest, ukoliko meni ozljeda na radu ne bude priznata od strane HZZO-a, moram li ja vraćati poslodavcu razliku u plaću koju su mi oni već uplatili i inače bi se trebala meni isplaćivati po samom priznavanju i kako to funkiconira, kao i imaju li zakonsku osnovu to učiniti ii na koji način?

Možda glupo pitanje, ali eto malo sam paranoična... zahvaljujem unaprijed na bilo kakvoj pomoći.
mell256 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 21:28   #468
Da, morati ćeš vratiti ako ti ne priznaju ozljedu, razliku od nadoknade plaće do običnog bolovanja.

Zašto misliš da ti neće priznati ozljedu?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 21:55   #469
Baš lijepo, na koji način se vrši taj povrat novca? Uzimaju na sljedećim plaćama ili? Mislim, totalni mi je to apsurd obzirom da oni nisu bili dužni odmah izvršiti potpunu isplatu.Plaću dobijem i potrošim jer živim od prvog do prvog, što bi se reklo. Ali hvala ti na odgovoru, da se barem pripremim ako dođe do toga...

Dobila sam odgovor od HZZO-a kako mi neće priznati ozljedu na radu ukoliko poslodavac u roku od 10 dana ne pošalje potrebnu dokumentaciju kojom dokazuje kako nisam postupala protivno pravilima zaštite na radu. U točki 38. naveli su kako sam postupala protivno navedenim pravilima ali nisu potkrijepili detaljnim informacijama - opisali detaljno sam događaj iako je isti opisan u izjavama svjedoka. Da se razumijemo, osobno ni u čemu nisam pogriješila, kolega je zapravo kriv za nastalu štetu jer je on taj koji me udario uslijed rukovanja strojem a ja sam zaradila ozljedu vratne kralježnice ( po kategoriji lakša ozljeda, nema frakture). Šeficu nitko nije kontaktirao u vezi navedene dokumentacije ( sjedište je u Zagrebu, ja radim u drugom gradu) stoga zaista sumnjam da će oni učiniti išta u moju korist, što znači da će vjerojatno odbiti zahtjev za priznavanjem ozljede. Uvijek mogu uložiti žalbu, no to je onda proces koji traje puno duže, koliko sam uspjela istražiti... Inače i na ovaj odgovor sam čekala dva mjeseca od podnošenja prijave.
mell256 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 22:16   #470
Quote:
mell256 kaže: Pogledaj post
Baš lijepo, na koji način se vrši taj povrat novca? Uzimaju na sljedećim plaćama ili? Mislim, totalni mi je to apsurd obzirom da oni nisu bili dužni odmah izvršiti potpunu isplatu.Plaću dobijem i potrošim jer živim od prvog do prvog, što bi se reklo. Ali hvala ti na odgovoru, da se barem pripremim ako dođe do toga...

Dobila sam odgovor od HZZO-a kako mi neće priznati ozljedu na radu ukoliko poslodavac u roku od 10 dana ne pošalje potrebnu dokumentaciju kojom dokazuje kako nisam postupala protivno pravilima zaštite na radu. U točki 38. naveli su kako sam postupala protivno navedenim pravilima ali nisu potkrijepili detaljnim informacijama - opisali detaljno sam događaj iako je isti opisan u izjavama svjedoka. Da se razumijemo, osobno ni u čemu nisam pogriješila, kolega je zapravo kriv za nastalu štetu jer je on taj koji me udario uslijed rukovanja strojem a ja sam zaradila ozljedu vratne kralježnice ( po kategoriji lakša ozljeda, nema frakture). Šeficu nitko nije kontaktirao u vezi navedene dokumentacije ( sjedište je u Zagrebu, ja radim u drugom gradu) stoga zaista sumnjam da će oni učiniti išta u moju korist, što znači da će vjerojatno odbiti zahtjev za priznavanjem ozljede. Uvijek mogu uložiti žalbu, no to je onda proces koji traje puno duže, koliko sam uspjela istražiti... Inače i na ovaj odgovor sam čekala dva mjeseca od podnošenja prijave.
Može se riješiti sporazumno, pa da ti kroz par mjeseci isplati manje plaće, dok se ne namiri razlika, ili da vratiš iznos njemu na račun. Ako se nikako ne dogovorite, uvijek može ovrhom to naplatiti.

Dakle, poziva se na famoznu šifru 855(rad protivan pravilima ZNR).

HZZO je tražio dopunu dokumentacije od poslodavca, kako bi mogao odlučiti o ozljedi, na što ima pravo. Kad se koristi ta šifra, Poslodavac mora konkretno dokazati koji propis si prekršila(Zakon, Pravilnik, ili interni propis), i na koji način, i to sad od njega HZZO traži. Ukoliko to dokaže, tebi se neće priznati ozljeda, (osim u iznimnim situacijama), ako to ne pošalje, HZZO neće priznati, ili će obustaviti priznavanje(na što također ima pravo). U ovom slučaju, tebi je svejedno, bojim se kako je malo vjerojatno da će ti priznati ozljedu. Priznati će jedino ako dokaže da je tvoj kolega prekršio propis zaštite ne radu, ali onda je na prijavi trebalo stajati 880 (protupravno djelovanje treće osobe), a ne 855, jer si ti žrtva kršenja propisa.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 22:20   #471
Tako je, šifra je 855, upravo provjerih na papirima. Ukratko, pušim lovu i zdravlje, najvjerojatnije, dok krivci nastavljaju kao da se ništa nije dogodilo.
Hvala ti puno na pojašnjenju.
mell256 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 22:41   #472
Ukoliko ti ne priznaju ozljedu, možeš se žaliti, ako ti ti i drugostupanjski ne priznaju možeš na upravni sud.

Osobno nemam iskustva s tim, tako da ti tu ne mogu pomoći.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 22:46   #473
Pomogao si dovoljno, tnx
mell256 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 16:44   #474
muž je pokidao ahilovu tetivu desne noge na poslu. imao operaciju, sad je na drugom krugu terapija..
prije pet godina je na lijevoj nozi na nogometu isto strgao tetivu. i danas mu dolazi rješenje od hzzo-a da mu ne priznaju ozljedu na radu zbog nasljednog čimbenika.. imam filing da ne kuže da je riječ o dvije različite noge i da je ovo sad strgao na mokroj stepenici na poslu. ili se prave blesavi i odbijaju, pa ako prođe-prođe.

moje pitanje je- kako ide postupak žalbe?
ima li netko sa sličnom situacijom da je nakon žalbe ipak dobio priznavanje ozljede na radu i koliko dugo je trebalo da se to riješi? na ovo sad rješenje se čekalo 2,5 mj
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 21:08   #475
uredski posao, radno vrijeme, nehotice padneš i slomiš kost. kakva je sansa da se prizna OR?
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 21:22   #476
Ako nije namjerno izazvana (ne znam zašto, ali to mi je prvo palo na pamet, valjda iz "tona" posta) - 100%-tna šansa.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 21:28   #477
Ne vidim razlog da se to ne prizna. Je li pao na ravnom?

Jedini problem može biti ako je već imao lom te noge, pa mogu tvrditi da je ta ozljeda razlog ove, i onda je mogu nepriznati.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 19:00   #478
pao na ruku i nju slomio. prvi prijelom ikad. sta bi se namjerno polomio, nezgoda cista.

ok, recimo da se prizna. sta je s odstetom, kako to funkcionira?
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 19:29   #479
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
uredski posao, radno vrijeme, nehotice padneš i slomiš kost. kakva je sansa da se prizna OR?
Priznato sigurno, osim ako radnik nije bio pod utjecajem alkohola, droga ili ako nije stradao u obavljanju poslova za koje nije osposobljen za rad na siguran način.

Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
pao na ruku i nju slomio. prvi prijelom ikad. sta bi se namjerno polomio, nezgoda cista.

ok, recimo da se prizna. sta je s odstetom, kako to funkcionira?
Odšteta od koga? Ako se ozljeda na radu prizna, bolovanje ide 100%, a, eventualna, odšteta ovisi o polici osiguranja i što sve pokriva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 20:26   #480
aha, hvala
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.