Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2007., 09:56   #81
Sjećam se kad sam bio u Njemačkoj 90-tih. Tamo su još onda postojali odlagališta u kojim si mogao sortirati staklo po bojama, te plastiku i papir.
Prije 5-6 godina dok su postavili kontejnere za plastiku, bio sam fanatik koji je skupljao plastične boce doma i bacao ih. A ona rijetka ekipa ako ih je skupljala bacala ih s čepovima + sve su bacali tamo, i od deterđenta, i od ulja, to je bila katastrofa.
Čak sam skidao i one ringove s nožem zbog problema nemješljivosti.
Moje starce sam isto istrenirao pa su skupljali pl. boce u velike vreće koje su čuvali u garaži. Boce su skupljale jer sam im ja rekao da ćemo ih odfurati u reciklažno dvorište, a i kolegica me molila da ih skupljam jer ona radi s njima.
A onda su uveli naknadu

U konačnici za mase pali jedino kad te ili opali po džepu, ili kad dobiješ naknadu. Tako da su zapravo učinili genijalnu uslugu ovim "profesionalcima" - kako ih El Tomo zove, a to su uglavnom jadni penzići, jer oni popunjavaju svoj mršavi budžet.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 09:27   #82
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
U konačnici za mase pali jedino kad te ili opali po džepu, ili kad dobiješ naknadu. Tako da su zapravo učinili genijalnu uslugu ovim "profesionalcima" - kako ih El Tomo zove, a to su uglavnom jadni penzići, jer oni popunjavaju svoj mršavi budžet.
Da, sve to stoji. No ako se počne i s malom organizacijom, na primjer skupljanja tih čepova ( ) mogao bi se dio mase preusmjeriti.. Poanta je u ovim čepovima da su spretniji od boca. Kad doznamo da li se zbilja od njih može nešto korisno učiniti, tj. da ih netko želi kupiti, onda možemo razmišljati kako ljude nagovoriti da ih skupljaju za neki zajednički cilj, i što je još važnije, za neko opće dobro (ili općije dobro), ne baš za vlastiti džep! Velikim narodima to ide. Tu bi mediji mogli pomoći.. uh, idem!
Raskoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:54   #83
Plastični čepovi - skupljanje u Francuskoj

Evo malog napretka, web stranice koja opisuje akciju skupljanja plastičnih čepova u Francuskoj!
http://www.bouchonsdamour.com/index.html

Ako netko ima vremena neka malo pogleda što je primjer organizacije. Tu su dakle svi volonteri. Imaju predsjednika, blagajnika, statut..
Ne znači da mi moramo biti tako savršeni, no mogli bismo pokušati.. na stranicama "čepova ljubavi" sve je objašnjeno, uslikano..
Raskoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 08:59   #84
Evo dižem ovu temu iz prašine jer se na drugom topicu raspravlja o spalionju vs recikliranju!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 09:53   #85
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Evo dižem ovu temu iz prašine jer se na drugom topicu raspravlja o spalionju vs recikliranju!
hvala rebecca...

evo da aktualiziram:

*CO2 saving potential of municipal waste recycling*

Waste recycling provides numerous environmental and economic benefits,
including reducing overall consumption of natural resources and energy
and creating employment. For the first time research has been carried
out to calculate the CO2 emission reduction potential from establishing
EU wide legally binding recycling targets for municipal solid waste
(MSW), as demanded by the European Parliament in their first reading.
MSW represents a small but important fraction of the total waste
volumes. The consultancy Oekopol, who carried out the research, provided
following preliminary figures:

*

Current EU average MSW recycling rate of 37% saves 160 mill t CO2
eq yearly compared to zero recycling;

*

An additional 88 mil t CO2 eq yearly can be saved by achieving an
average recycling target of 53% by 2020. This rate corresponds
with an EU minimum 50% target and the assumption that countries
currently above that level will not reduce the recycling rates; and

*

An additional 144 mil t CO2 eq yearly can be saved by achieving a
minimum rate of 65% by 2020. This rate is the current maximum
achieved in a country in Europe – the Netherlands.
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 12:28   #86
netko je napisao da se od reciklirane plastike nemogu napraviti ponovno boce, a piše da se u onoj tvornici u marofu ponovno prave boce. Znači da se može ili?

a od recikliranog papira se može ponovno napravit papir, i takvih tvornica u hrvatskoj ima dosta.

Šta se još reciklira u Hrvatskoj? papir(više tvornica), plastika(jedna tvornica?), i staklo(2 tvornice?)

Ove boce što vraćamo u trgovinu, jel idu u hrvatske tvornice ili u kinu?
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 14:14   #87
Neznam je li ovo pravi topic,ali zanima me gdje Hrvatska spaljuje smeće,ako ga spaljuje,ili ga odvozi negdje na recikliranje ?Kako to ide?
Nekidan sam čitala u onom najžutijem(najžućem?) smeću od dnevnih novina da će Talijani riješiti problem u Napulju tako što će dio smeća reciklirati/spaliti,a pola će završiti u njihovom dijelu Jadrana.E sad...meni je stari rekao da je na vijestima bilo kao nešto o nekim kontejnerima/tankerima,njih stotinjak koji su stigli iz Ancone u Split,neisključujem njegove tvrdnje,ali poznat je po žešćim stavovima oko Kennedya,spuštanja na mjesec,belosvetske masonerije,antielementima suverene nam Hrvatske i tako to,pa ono...a-a...
i nekidan idem kod frendice u Sisak i prolazimo ispred Inine zgrade i cijeli,
c-i-j-e-l-i red parkinga ispunjen džipcima i bmwima s tal. registracijama...
ajde,dobro,ima puno Talijana u Sisku
i tako ja bzvze počnem pričat o tom smeću na ulicama i to,i ona meni kao:ma to su ziher dovezli tu smeće,u Sisku je kao najveća spalionica na Balkanu,koja to službeno nije,ali ima te najveće peći u ovom dijelu Europe za spaljivanje takvih količina
E sad,jel ovo ide na Na rubu znanosti ili na Politiku,ja neznam,ali važnije je pitanje,jel' oni to smiju,ako je istina?
ionak ima puno oboljelih od tog zraka od rafinerije tamo...
i da,još jedno važnije pitanje...oćemol' mi to njima dobro masno naplatit'?
možda u pogledu lobiranja za eu ili prešućivanja o koćaricama u teritorijalnim vodama?
i da...gdje mi to spaljujemo otpad,ako ga spaljujemo,jel' ga možda zatrpavamo ko Ameri na neplodne površine ili ?
Klonusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 06:13   #88
Quote:
Klonusha kaže: Pogledaj post
Neznam je li ovo pravi topic,ali zanima me gdje Hrvatska spaljuje smeće,ako ga spaljuje,ili ga odvozi negdje na recikliranje ?Kako to ide?
Nekidan sam čitala u onom najžutijem(najžućem?) smeću od dnevnih novina da će Talijani riješiti problem u Napulju tako što će dio smeća reciklirati/spaliti,a pola će završiti u njihovom dijelu Jadrana.E sad...meni je stari rekao da je na vijestima bilo kao nešto o nekim kontejnerima/tankerima,njih stotinjak koji su stigli iz Ancone u Split,neisključujem njegove tvrdnje,ali poznat je po žešćim stavovima oko Kennedya,spuštanja na mjesec,belosvetske masonerije,antielementima suverene nam Hrvatske i tako to,pa ono...a-a...
i nekidan idem kod frendice u Sisak i prolazimo ispred Inine zgrade i cijeli,
c-i-j-e-l-i red parkinga ispunjen džipcima i bmwima s tal. registracijama...
ajde,dobro,ima puno Talijana u Sisku
i tako ja bzvze počnem pričat o tom smeću na ulicama i to,i ona meni kao:ma to su ziher dovezli tu smeće,u Sisku je kao najveća spalionica na Balkanu,koja to službeno nije,ali ima te najveće peći u ovom dijelu Europe za spaljivanje takvih količina
E sad,jel ovo ide na Na rubu znanosti ili na Politiku,ja neznam,ali važnije je pitanje,jel' oni to smiju,ako je istina?
ionak ima puno oboljelih od tog zraka od rafinerije tamo...
i da,još jedno važnije pitanje...oćemol' mi to njima dobro masno naplatit'?
možda u pogledu lobiranja za eu ili prešućivanja o koćaricama u teritorijalnim vodama?
i da...gdje mi to spaljujemo otpad,ako ga spaljujemo,jel' ga možda zatrpavamo ko Ameri na neplodne površine ili ?
Evo u planu je da se izgradi masivna spalionica otpada u Zagrebu.

To je super jer će spaljivati preko 420,000 tona otpada godišnje, tako da ovaj otpad kojeg nam Talijani pošalju samo gurnemo u peć i sve ode u dim. (ako ne bude dosta otpada, uvažati će se) Ostane oko 100,000 tona štetnog pepela godišnje, no njega možemo koristiti u cestogradnji, tako da je i to dobro.

Spalionica će biti dosta udaljena od samog Zagreba, oko 8 kilometara od trga. Biti će u Resniku koji je ionako industrijska zagađena zona, a i Jakuševac je tamo, tako da je to najbolje mjesto gdje da je izgrade.

Neki kažu da je dim iz spalionice štetan, al to su gluposti, živimo u 21 stoljeću i filteri su tako dobri da u tom dimu nema ništa štetno. Sve u svemu, spalionica jedan pravi projekt projekt za ekologiju, ekonomiju.

PS to kaj se u Sisku nešto spaljuje za što se ne zna, ma to je druga priča. Oni tamo vjerojatno spaljuju opasni otpad kojeg nema tako puno, tako da se ne treba brinuti.
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:47   #89
zanimljivo.
hvala na odg.
ak nije štetno,onda nema problema,a za filtere znam.vidiš kak oni dobro iskoriste taj pepeo
Klonusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:31   #90
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
Evo u planu je da se izgradi masivna spalionica otpada u Zagrebu.

To je super jer će spaljivati preko 420,000 tona otpada godišnje, tako da ovaj otpad kojeg nam Talijani pošalju samo gurnemo u peć i sve ode u dim. (ako ne bude dosta otpada, uvažati će se) Ostane oko 100,000 tona štetnog pepela godišnje, no njega možemo koristiti u cestogradnji, tako da je i to dobro.

Spalionica će biti dosta udaljena od samog Zagreba, oko 8 kilometara od trga. Biti će u Resniku koji je ionako industrijska zagađena zona, a i Jakuševac je tamo, tako da je to najbolje mjesto gdje da je izgrade.

Neki kažu da je dim iz spalionice štetan, al to su gluposti, živimo u 21 stoljeću i filteri su tako dobri da u tom dimu nema ništa štetno. Sve u svemu, spalionica jedan pravi projekt projekt za ekologiju, ekonomiju.

PS to kaj se u Sisku nešto spaljuje za što se ne zna, ma to je druga priča. Oni tamo vjerojatno spaljuju opasni otpad kojeg nema tako puno, tako da se ne treba brinuti.
Što je ovo božja providnost ti je otvorila oči ili vjerovatnije sarkazam
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:55   #91
ja bi rekla ak akutni oblik sarkazma,al opet nikad neznaš...sad nam odjedamput paše spalionica 8 km od harmice...
Klonusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 18:05   #92
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Što je ovo božja providnost ti je otvorila oči ili vjerovatnije sarkazam
Zapravo ponavljao sam što ste me učili, jel sam nešto pogrešno shvatio iz onog što ste mi govorili?
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 20:37   #93
I mene zanima kome mogu dati te plastične čepove.
Jedan vrtić je skupljao za tobogan, tako sam ja angažirala cijelu obitelj da pomogne, i tom vrtiću valjda više ne treba, a nama je ostala hrpetina plastičnih čepova.
Čula sam i da se to skupljalo za invalidska kolica, ali nemam nikakve druge informacije, pa vas molim ako znate za tako neku akciju, javite, jer imam puuuno čepova.
student_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:50   #94
vidim da neki vele da se ne može sav papir reciklirat. (to i wiki potvrđuje)

zašto onda na kontejneru ne piše (ili negdje) "molim reciklirajte papir samo s oznakama npr. 21 i 22"? kako drukčije skužit smije li određeni papir u kontejner?
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 13:51   #95
a što s vrećicama? jel se može i njih nekamo odnijeti?

Vidjela sam u Engleskoj da imaju kontejnere za odlaganje plastičnih vrećica.
Ja bih zabranila dijeljenje vrećica u dućanima pa bi svi bili prisiljeni nositi vlastite. Opet primjer u Engleskoj, za siću možeš kupiti vrećicu trgovačkog lanca koja je napravljena od recikliranog materijala, a ako ti se podere, samo im je vratiš i oni ti daju novu. Mi o tako nečem možemo samo sanjati.

idem mi na quratz što i za hebenu žvaku dobiješ vrećicu iako ja nosim svoje vrećice, no nemoguće je izbjeći nagomilavanje istih.
anchi:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 01:05   #96
bok bok,

evo malo novosti iz svijeta recikliranja...

evo vratio se jucer iz italije, tocnije mjesto Capanorri. mogu vam reci da sam pao na guzicu od njihove uspjesnosti u odvojenom prikupljanju otpada... uvedeni sustav "porta a porta" ili ti od vrata do vrata je uspjesan otprilike 82%. Sto je dovelo do takvog rezultata - kazu oni sami; "vizija, dobra politicka i volja i angazman svih ljudi. Izgleda da mi nemamo nista od toga.

Sto se tice reciklaze papira... ako se nemoze reciklirati moze se kompostirati . hi hi hi

A sto se tice vrecica u hrvatskoj i ostalih vrsta plastike koje ne spadaju unutar sustava predvidjenim pravilnikom o ambalazanom otpadu Fond za zastitu okolisa krece u prikupljanje! Kako je netko u fondu vidio da je to itekako unosno odlucio je to organizirati mimo nesposobnih struktura u komunalnim poduzecima!

Dobra je vijest sto ce se sada zakonski urediti naplata odvoza otpada za građane gdje ce se pauslna naplata prema kvadraturi zabraniti ... ma imamo mi ljudi potencijala stici i prestici njemacku, belgiju i nizozemsku... samo nam treba malo dobre politicke volje... nije sve tako crno.

Vrecice i irska! Eh pa oni su stavili porez na vrecice od 15 euro centi; rezultat - smanjena kolicina vrecica za 90%!!!!! a k tome u blagajnu su stavili 9 milijuna eura za pojacavanje aktivnosti u sektoru gospodarenja otpadom.

Pozdrav starim "ratnicima" sa foruma.
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 16:16   #97
Quote:
LADS kaže: Pogledaj post
Sto se tice reciklaze papira... ako se nemoze reciklirati moze se kompostirati .
ja zivim u zgradi tak da bi morala pitat susjede smijem li napravit kompostište. nego postoje li u zg mjesta gdje se prima biološki otpad?
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 02:11   #98
Quote:
neve_ergosum kaže: Pogledaj post
ja zivim u zgradi tak da bi morala pitat susjede smijem li napravit kompostište. nego postoje li u zg mjesta gdje se prima biološki otpad?
Teoretski da, na ulazu u jakusevac se moze sigurno... navodno i na reciklaznim dvoristima kojih sada trenutno ima 9 u zagrebu. aj da postavim adrese odmah kada vec pricamo o tome;

1. Sarajevska 3
2. Domobranska bb
3. Ulaz na deponij Jakuševac
4. Križanje Kvintičke i Gračanske
5. Kajzerica (južno od X. Pobrežja)
6. Gospodska ul. 20
7. Jalkovečka 4
8. Maksimir (Prilesje)
9. Osiječka ul. bb (kod Unske)

Na zelene otoke građani mogu bez naknade odložiti:
• Papir i karton (moze tu i tamo i u gradu gdje ima kontejner za to)
• Stakleni ambalažni otpad (isto ko gore)
• Ravno prozorsko staklo
• Metalni ambalažni otpad (limenke) (u ducan nosite)
• PET ambalaža (u ducane od napitaka - se ostalo u RD)
• Plastične gajbe od pića
• PE folija
• Stiropor
• Stare baterije (Svaki ducan bi to sada vec trebao imati)
• Stari lijekovi (u ljekarnu - ak vam nece uzeti tamo u RD)
• Gume osobnih vozila (nebi ih vise ni smjeli imati - vulkanizeri)
• Metalni glomazni otpad (bijela tehnika)
• Otpadna elektro oprema (video i audio tehnika, računala i sl.) (ili Flora VTC - 0800 444 110)
• Stari akumulatori
• Fluorescentne cijevi
• Metali i obojeni metali
• Građevinski otpad
• Glomazni otpad iz kućanstava (namještaj)
• Zeleni otpad (organski otpad)
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:50   #99
Zanima me kako vi rjesavate problem plasticnih vrecica? Naime, nije mi problem ne uzimati vrecice u ducanu (u autu uvijek nosim svoju platnenu vrecu za namirnice) a cesto kupim onu kartonsku kutiju u Mercatoru jer mi dobro dodje kod kuce.

Medjutim, moram u nesto bacati smece!

Ima li kod nas neko rjesenje za to? Razgradive vrecice za smece ili nesto slicno?
ivan01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 17:40   #100
POstoje razgradive vrecice za smece koje se proizvode u Hrvatskoj (vise na: http://www.ecocortec.hr/). Vrecice se mogu predati na reciklaznim dvoristima jer one ipak jesu PE folija odnosno film. ali uskoro ce FZOEU organizirati njiovo prikupljanje od vrata do vrata - gdje ce građani sav ambalazni otpad osim onog od napitaka stavljati u posebne vrecice, i u zadane dane ostavljati na ulici kada ce posebni kamioni tu ambalazu prikupljati.
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.