Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2013., 17:55   #1
Dodaci prehrani, vitamini, čajevi...

Trazim po netu i nigdje ne mogu naci nista o upotrebi folne kiseline u prehrani psa.

Kujica mi je mrsava, gastriticna, a nedavno je preboljela i piroplazmozu, pa bih joj voljela kvalitetno obogatiti prehranu, a u one psece gluposti s kojekakvim vitaminima i mineralima ne vjerujem...
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 18:07   #2
Mesni iscrpak, sirovo meso, žutanjci, izvor masti, mlijećne prerađevine - sirutka. Zelenje poput blitve i špinata, može i sirovo ako će jest. Ja bi joj davala jesti tri puta na dan , duplu dozu nego obično.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 18:25   #3
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
Trazim po netu i nigdje ne mogu naci nista o upotrebi folne kiseline u prehrani psa.

Kujica mi je mrsava, gastriticna, a nedavno je preboljela i piroplazmozu, pa bih joj voljela kvalitetno obogatiti prehranu, a u one psece gluposti s kojekakvim vitaminima i mineralima ne vjerujem...
Paste isto nula bodova?

Pitam zato što sam imala zajebanu macu, kao prvo bila je užasno izbirljiva što se tiče hrane i u nekim periodima i premršava. Par puta se bila razbolila, jednom sam baš mislila da će uginuti koliko je loše bila, ono danima na infuzijama, antibioticima, ništa jesti ni piti nije htjela.

Meni su se vitaminske paste pokazale kao odlične, ja sam ju šopala s time uz hranu i baš mi se fino oporavila. Imaš konzervice za mačke i pse koji se oporavljaju (recovery od RC-a, ali mislim da svi oni imaju tu liniju) isto je odlična stvar, ako odbijaju jesti može im se davati na špricu.

I postoji ovo: http://www.royalcanin.co.uk/products...port-dogs-cats, to je prašak koji kompletno zamjenjuje jedan obrok, može se davati macama i psima koji se oporavljaju kao nadopuna prehrani. Isto jedna odlična stvarčica. Ja ga stalno spominjem i hvalim, al zbilja u kakvom mi je stanju bila mačka, ja sam se već bila pomirila da je ta gotovo jer je jako loše izgledala i kako se na brzinu oporavila i vratila se barem donekle u normalu ne mogu ne hvaliti ovakve stvari.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 18:31   #4
Ja ne znam u cemu je moj problem, ali imam tako malo povjerenja u sve te stvari iz pet shopova...

Hrani se dobro i u velikim kolicinama, kombiniram barf, brit i kuhani obrok.
Imam nekakvu paranoju da ce joj sve te bolestine ostaviti posljedice, pa bih joj htjela sopat nekakve vitamine i minerale, al za ljude.

Ta folna kiselina mi se ucinila bas kao ono sto njoj treba, a osim toga, b vitamin otvara i apetit
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 18:43   #5
Folna kiselina zapravo je vitamin B9. Imaš ljudski lijek koji se zove Folacin, a kod poznate tete apotekarke možda ga dobiješ bez recepta. Ako ne, onda privatni recept od tvoje doktorice opće prakse. To je čisti B9. Druga je varijanta Neurobion koji je najbolje i najjeftinije kupiti u ljekarni na Dolcu - najveće je pakovanje, a najmanja cijena po tableti, dok ono što se kupuje u ostalim apotekama ispadne puno skuplje: to je kompleks vitamina B, dakle, sadrži i folnu kiselinu, ali više nemam bočice da ti to provjerim pa probaj izguglati. Unatoč tvojem zazoru od vitamina za životinje, ipak ću ti preporučiti Pfizerov VMP, a ne bih zanemarila ni vitaminske paste koje spominje Leeloo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 19:06   #6
Svakako cu izguglat, i ovaj prah mi se cini OK.

Znaci, imas iskustva s folnom kiselinom u prehrani pasa? Ne izmisljam topli vodu?

Koliko da joj uopce dam? Strah me da bih ju mogla potrovat s tim...
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 19:20   #7
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
Znaci, imas iskustva s folnom kiselinom u prehrani pasa? Ne izmisljam topli vodu?
Nemam s Folacinom, imam s Neurobionom. Odraslom psu od 35 kg davali smo dvije ili tri tablete dnevno. Da me ubiješ, više se ne sjećam, ali mislim da je to bila polovica količine za odraslu osobu.

Quote:
Koliko da joj uopce dam? Strah me da bih ju mogla potrovat s tim...
Od B vitamina se još nitko nije otrovao. Nećeš pogriješiti ako joj daješ dječju dozu - kad se vratim iz šetnje, pogledat ću ti postoji li na uputama doza za djecu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 19:56   #8
Mislim da zbilja ne trebaš imati straha od ovoga što sam ti gore navela, vjeruj mi da si vidjela moju mačku kako je izgledala promijenila bi mišljenje. Ta je bila milimetar do smrti. Temperatura danima, infuzije, jezik, njuška, cape žarko crvene, oči caklene, jesti i piti ni pod razno. Kud je mršava još dodatno smršavila da si joj rebra mogla prebrojavati, dlaka joj se sva ošugavila, jedva je hodala, ma ono hodajuća smrt. Dobivala taj prašak na špricu, kasnije recovery konzervice i uz to vitamnisku pastu.

Nisu ti ovi vitamini koje ti Didi navodi ništa puno drugačiji, sve su to sintetički vitamini i minerali kao i ovi u pasti. Jesi radila krvnu sliku? Jel znaš šta joj konkretno fali? Ako nisi bolje nemoj na svoju ruku davati nekakav vitamin/mineral zasebno jer tu imaš i brdo omjera koji moraju biti da se to najbolje apsorbira, ja to ne volim ni sebi naštimavati i paziti već uzmem kompleks, a kamoli životinjama gdje tek nemam pojma koji su omjeri i šta na šta utječe.

I da se razumijemo, ni ja ne vjerujem previše ovim kompanijama, njima je zarada na prvom mjestu, jebe se njima za životinje ali ovo što sam napisala sam vidjela da pomaže, nije samo uzimanje para.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 20:43   #9
Sad sam se sjetila što smo davali labu nakon operacije kuka - CaloPet pastu., a s time se nakon operacije tumora oporavila i mačka naše prijatlejice. Ne od tumora, nego od operacije.

Gledam upute za Folacin. Nigdje nije navedena dječja doza, ali piše da "predoziranje nije zabilježeno". Međutim, osim što je važno paziti na primjenu uz oralne kontracptive (čitala ja na Fejsu! ), piše i da se ne smije koristiti u slučaju perniciozne anemije, a namijenjen je za liječenje megaloblastične anemije. Tako da nije svaka anemija ista. Na tvojem bih mjestu pitala veta, iako ti ni on možda neće znati odgovoriti. Ili joj ipak daj za oporavak nešto od životinjskih preparata.

P. S. Leeloo, mala je preboljela piroplazmozu pa su joj sigurno radili krvnu sliku.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 21:14   #10
Kao što je Didi već spomenula: vitamini VMP.
Nego, ja svojoj dajem vitamin C, pivski kvasac u prahu, crvenu papriku (onda joj ne dajem vit. C), češnjak zbog parazita, razno povrće, žutanjak, voće mi uopće ne voli, pa ju prevarim tako što joj naribam jabuku u barf. Uglavnom sve joj ovo kombiniram, ne dajem svaki dan, tu i tamo ili kad se sjetim. E da, dajem joj povremeno tabletu za kalcij ili kozje mlijeko. Jogurte, acidofile i sl. mi ne voli.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:19   #11
Ja imam super iskustvo sa Calopet pastom, posli sterilizacije sam joj davala. Nisam ni ja za nikakve umjetne likarije ali da trebam opet bi Calopet uzela.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:21   #12
Ako ima karcinom ili sumnju na isti, pazi s davanjem B vitamina.
U svim ostalim slučajevima jako teško možeš predozirati jer će sav višak - ispiškiti.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:46   #13
Ja vjerujem u ulje crnog kima i propolis
mooschitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:59   #14
Sad sam se sjetila, za ovo: http://www.pet-centar.hr/detalji_pro...zivotinje.aspx kažu da je isto odlično, osim kod mačića i štenaca i kod ovako životinja koje se oporavljaju. Ja sam htjela ovo svojoj uzeti kad mi je počela dolaziti k sebi ali mi u PC-u nisu htjeli dati bez veterinarskog recepta pa sam kupila VPM pastu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 02:22   #15
Meni su normalno prodali immunoboost bez ikakvog recepta bas u PC (u Zg)
Doduse, moja (odrasla) je dusu izrigala od toga, doslovce. Pretpostavljam alergija na govedje "stvarcice", dosta je cesto kod macaka.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 09:46   #16
Imunoboost za dizanje imuniteta..
Calopet kad su zivotinji potrebni dodatni vitamini i energija (ja ga dajem bolesnim zivotinjama, narocito kad ne jedu, digne ih brzo)

I VMP sto je Didi stavila..

Uz to, moze i plibex b vitamin, ne mora biti neki super duper skupi.. Ja sam ga davala i stvarno je pomogao brzo, podignuo zivotinju i otvorio apetit.. Provjeris kod veta dozu ili izracunas po omjeru koji ti pise na kutiji i tablici potreba kod pasa..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 10:14   #17
Dosadna sam, znam, ali ja bih ipak prvo pitala veterinara za mišljenje. Sve što sam nabrojila (VNP, Calopet, Neurobion) davali smo psima na veterinarsku preporuku. Folacin sam navela jer ga poznajem iz ljudske upotrebe. Znam da mnogo toga dajemo psima, iako je prvenstveno namijenjeno ljudima, ali uplašilo me malo ono upozorenje u vezi s razlikom između megaloblastične i perniciozne anemije.

Edit. Dovoljno je nazvati veta, ionako je pas donedavno bio na liječenju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 11:12   #18
Nije dobro ici u jednu krajnost ali bome nije ni u drugu..
VMP, Calopet, Imunoboost, to je sve u slobodnoj prodaji sa napisanim uputama, dozama isl.. Nema mi sta vet govoriti u vezi toga osim ako mi zeli preporuciti u nekoj posebnoj situaciji no ja sam se sigurno prije njega sjetila..
Moja vetica svakom nadjenom macicu kojeg donesem na pregled da calopet.. Osim ako sam ga taj dan vec dala..

B vitamin, da, to bi se savjetovala ako bi davala doma.. Kao sto i jesam..
B komplex i c vitamin su vitamini koje vetovi daju kao potporu kod lijecenja od prehlade pa do parvoviroze..

U slucaju pesice od Lehane, koja ima apetit, jede kvalitetno itd ne bi dala nista od samostalnih vitamina.. VMP bi vjerojatno bio moj izbor..
Nema nista lose u tome da mlad pas bude malo mrsaviji.. Nessa je isto bila mrsava, s napunjene dvije godine dosla je do normalne tezine, cemu forsiranje..
Glavno da dobro jede
__________________
😁

Zadnje uređivanje Le0na : 09.05.2013. at 11:48.
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 11:54   #19
Ma treba se izabrati jedna stvarčica i nje se držati. Ali eto neka ljudi znaju šta sve postoji za nedaj bože. A za immmunoboost stvarno nemam blage zašto mi nisu dali ovako, znam da sam uzela VMP umjesto njega jer mi se nije dalo ići kod veta. uzimati recept pa se vraćati opet nazad u trgovinu.

Mislim da b vitamini postoje i u obliku kapi, nisam sigurna, to bi bilo još lakše uvaliti nego tableticu (i dozirati).

A c vitamin koji kupujete i kolike doze dajete svojim živinama? Ja sam razmišljala da micku dajem da mu umjesto sa pastom s time zakiseljavam mokraću ali me malo strah jer ne znam ni koji ni u kojoj dozi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 12:12   #20
C vit za macke (moja je FIV+), dajes bilo koji bez dodataka, idealno je cistu askorbinsku kiselinu. Postoji za kupiti u prahu, pa kupis i prazne kapsule i zapakiras kolicinu koju hoces.
Ja dajem dvaput dnevno po 125mg ali kontroliram pH urina (doma, s lakmus trakicama).
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.