Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2003., 19:10   #1
Angry Ht I Dalje Pljacka Narod Uz Pomoc Vlade!

Odvratno se osjecam nakon procitanog clanka u "slobodnoj" o najbezobraznijoj zaradi u danasnjoj Hrvatskoj,onoj HT-a preko pretplate i nemogucnosti dolaska konkurencije sto im je "na papiru" omogucila ova vlada!
Donji clanak zorno prikazuje korumpiranost premijera Racana i njegovog kabineta!

Vlada krši Ustav štiteći
monopoliste HT i HEP

ZAGREB — Među 24 trgovačka društva, posebno značajna za gospodarstvo RH, po ostvarenoj bruto dobiti za 2002. godinu Hrvatski Telekom neprikosnoveno drži prvu poziciju s iznosom od 2,357 milijardi kuna!
Druga je Ina sa "skromnih" 854 milijuna, a Plinacro je treći sa 181 milijunom.
Ostatak tvrtki ima ili relativno skromnu dobit ili bilježi minus u poslovanju, i kod svih se sigurno nedvojbeno javlja zavist na pogled prema HT-u.
Najviše, vjerojatno, željezničarima koji su rekordni gubitaš s minusom od 227,3 milijuna kuna. Jesu li željezničari toliko loši gospodari, a nacionalni Telekom tako efikasan ili mu unosnu dobit ipak osigurava činjenica što je još uvijek monopolist u fiksnoj telefoniji. Kako ocjenjivati poslovanje HT-a koji je lani na 7,9 milijardi prihoda ostvario 2,2 milijarde dobiti!

Koliko ima pretplatnika u fiksnoj mreži HT već neko vrijeme ne želi otkriti, iznosi podatak kako ima ukupno 4,67 milijuna klijenata. No zato je moguće na internet stranicama CIE pronaći informaciju da HT u fiksnoj mreži ima 1.721.139 pretplatnika.

Da nitko među njima uopće ne digne slušalicu i ne kaže čak ni običan "halo" svaki je mjesec dužan platiti 60 kuna pretplate plus PDV. Odbije li se PDV, pa i onih 10 kuna milodara za impulse, uvedenih kao bonus s novim tarifnim sustavom, proizlazi da HT svakog mjeseca samo od pretplate kešira 86 milijuna ili za godinu dana 1,03 milijarde kuna! Ne treba biti poseban mudrac, zaključak se sam nabacuje - da nije pretplate i HT bi vjerojatno plivao među gubitašima.
No, sit gladnome ne vjeruje, kaže narodna. Pa je tako ovoga četvrtka Vlada RH, utvrđujući tekst zakona o zaštiti potrošača za drugo čitanje u Hrvatskom saboru, ponovno (ne)očekivano ubacila članak koji HT-u i dalje jamči zadržavanje mjesečne pretplate, a kroz nju, naravno, i sigurne dobiti. Podsjećamo, za prvog čitanja zakona o zaštiti potrošača, u veljači ove godine, većina zastupnika podržala je, od Udruge za zaštitu potrošača "Potrošač" odlično pripremljene amandmane, među kojima je posebno značajan upravo onaj o ukidanju svih paušala, pretplata ili, kako u HT-u vole kazati, "naknada za spremnost sustava". Obračun i naplaćivanje usluga moraju se obavljati isključivo prema obavljenoj isporuci, zaključili su zastupnici.
Prema riječima Jadranke Kolarević, predsjednice "Potrošača", svih 15 amandmana, podržanih od zastupnika, uredno je upisano u tekst za drugo čitanje. Kolarević je već tada upozoravala kako dvoji da HT neće mirovati nego će krenuti u snažno lobiranje, a to je ovotjedna sjednica Vlade RH zorno potvrdila.

Vlada je HT-u i Hrvatskoj elektroprivredi ostavila pravo na obračun pretplate. Ostaje vidjeti hoće li se zastupnici prisjetiti da su glasovali za ukidanje te stavke ili će ih naglo, zbog stranačke stege, uloviti amnezija.

Da HT iza sebe ima moćan lobi uvjeren je i Ilija Rkman, predsjednik Saveza udruga "Potrošač", te najavljuje da će Ustavni sud ponovno imati posla. Rkman posebno izdvaja dva momenta. Ustav RH jamči jednakost svih pred zakonom (čl. 14) i obvezuje Vladu RH da svim poduzetnicima osigura jednak pravni položaj (čl. 49). "Zakon o zaštiti potrošača, onako kako je dobio blagoslov Vlade RH, izravno krši te dvije odredbe jer HT-u, Hrvatskim poštama i Hrvatskoj elektroprivredi i dalje osigurava pogodovano poslovanje i monopol", ističe Rkman.
S milijardama kuna dobiti u džepu doista nije jednostavno odstupiti s pozicije monopola i dopustiti ulaz konkurenciji. I Josef Vinatzer, predsjednik Uprave VIPneta, i Boris Nemšić, prvi čovjek austrijskog Mobilkoma, krovne kuće VIPneta, već mjesecima ističu kako se njihova tvrtka želi aktivirati u fisknu telefoniju na RH tržištu. Međutim, koncesijski ugovor potpisan s Vladom jamči HT-u pravo diktiranja cijena za priključak na tzv. lokalnu petlju, odnosno korištenje telefonske infrastrukture do kraja 2004. godine.
U VIPnetu tvrde da im HT nudi uslugu po cijeni koja je značajno veća nego što je HT obračunava pretplatnicima pa bi u startu morali biti skuplji. O tom bi sporu moralo presuditi Vijeće za telekomunikacije. Njegov ravnatelj Željko Debanić odgovara kako se o tom problemu intenzivno razgovara. Koliko će trajati razgovori i kada je moguće očekivati "presudu" Debanić ne daje precizan odgovor. Najkraće, dok se to ne dogodi korisnici fiksne telefonije mogu zaboraviti na ulazak konkurencije koja bi mogla pojeftiniti telefoniranje.

B. BABIĆ

Sto jos kazati na ovu jadnu i tuznu vijest!?
Molim sve dobronamjerne forumase da se ukljuce u raspravu jer je to zasad jedino oruzje u borbi s nepravdom koju nam je nametnula vlada i HT!
Za one koji ne znaju:koristenje interneta u Hrvatskoj je medu najskupljima na Euro kontinentu...mogli bi jos o Ht-ovim cijenama dobra dva sata!
__________________
like a bird on a wire,like a drunk in a midnight quire,oh i tryed,in my way
to be free!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 19:31   #2
Sve to me je skroz razbjesnilo pa uopce nisam pazio na gramaticke pogreske...
Nema veze
Ajde da cujem vas,ekonomski eksperti!
__________________
like a bird on a wire,like a drunk in a midnight quire,oh i tryed,in my way
to be free!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 00:08   #3
Korumpirana banda i ništa više.Neka netko jednom pametnom obrazloži "paušal". pogotovo kod hep-a i ht-a. nadam se da dok mi djeca ne poodrastu ovih na vlasti i njihovih sranja više neće biti.
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 10:55   #4
Ja mislim da još samo budale vjeruju u ustav i "svi smo jednaki".
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 14:36   #5
Fiskalna politika kakva se kod nas provodi jednostavno nema prostora za autonomne poteze. Ja vjerujem da HT i ostali monopolisti na ovaj ilio naj nacin pomazu Vladi da "opstane".
Potrosac, Ustav i slicno, zapravo nisu niti bitni
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 09:34   #6
Velite, vlada je kriva?

A dobro, prodali su HT DT-u i dobili su za to prilicnu lovu. Mislite da bi to islo da HT nije monopolist?

Osim toga, tom lovom se je krpao drzavni proracun. Znaci, uzrok svega nije vlada ili DT, vec preveliki rashodi. Sto znaci da bi se morao jos vise stegnuti pojas. Ste svjesni toga kada optuzujete vladu ili statijaznam koga?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 11:03   #7
Re: Velite, vlada je kriva?

Quote:
Secundo kaže:
A dobro, prodali su HT DT-u i dobili su za to prilicnu lovu. Mislite da bi to islo da HT nije monopolist?

Osim toga, tom lovom se je krpao drzavni proracun. Znaci, uzrok svega nije vlada ili DT, vec preveliki rashodi. Sto znaci da bi se morao jos vise stegnuti pojas. Ste svjesni toga kada optuzujete vladu ili statijaznam koga?
Nije to optuzba Vlade, nego facts. Pogledaj vanjski dug i dinamiku otplate. Pod stavkom prihoda uracunati su prihodi od privatizacije, sto znaci da je Hr morala prodati HT jer je time punila prihodovnu stranu. Znaci, nista nije ulozeno u razvoj.
A rashodi pucaju. Npr, iznos place za zaposlene u drzavi (ukljuceni i fondovi i lokalne uprave itd) skoro su isti ko i u zemljama EU (oko 1 post boda je razlika). Ili su place prevelike ili je previse ljudi, pa neka odluce.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 12:10   #8
Pa to i ja kazem. Vladu se moze optuziti zato sto lovu od prodaje HT-inih dionica nije ulozila u investicijske projekte, dakle npr. razvoj infrastrukture, nego je time pokrivala tekuce troskove. Ali na kraju su to sve knjigovodski stosevi, iz jednog djepa u drugi. Temeljni problem su neuskladjeni drzavni prihodi i rashodi, i dok se to ne rijesi, vlada ce uvijek na jedan ili drugi nacin "pljackati" narod ili se zaduzivati (sto izadje na isto). Mislim, sta ti veliki kriticari vlade kazu na povisenje PDV-a? Nesocijalno, zar ne? Ili poreza na prihod? Nedjelotvorno, zato sto su prihodi skoro pa svi vrlo niski, pa bi i to bilo nesocijalno. Ili poskupljenje plina, struje, benzina, duhana?

Ako sam dobro shvatio tvoj post, moralo bi se smanjiti rashode, i to na trosak uposlenih drzavnih sluzbi. S tim se potpuno slazem.

S druge strane, razlika prihoda uposlenih u privatnim i drzavnim poduzecima ne smije biti prevelika, sto bi se moglo postici odgovarajucom poreznom stopom, i to da bi drzavni prihodi bili dovoljni za place drzavnih uposlenih slicne onim u privatnom sektoru.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 13:56   #9
Da, drzavavhitno mora smanjiti troskove. I to ne samo u staffu, nefo i npr, subvencije lencu ili poljoprivredi. To su iskljucivo politicke odluke. Jedna je studija pokazala da je jeftinije drzati radnike Lenca doma i placati im place da ne rade, nego sto sad lenac kosta. On trenutno nema postene narudzbe. A i kad nesto radi, opet koristi svedski celik, talijansko drvo, talijanske pipe. Niskoristi za nasu privredu.
Garancije, poljporivrednici, lova samo curi.

Ja se ne bi brinula za razliku placa u private - nonprivate sectors. To su zakoni trzista i ne smiju biti podvrgnuti vanjskim intervencijama. U svim zemljama je tako. S druge strane,m drzavni sluzbenici imaju i nekih koristi koje privatni nemaju.

Osobno sam za velike rezove. To je trebalo napraviti prije 3 godine pa bi dosada sanirali rane.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 14:12   #10
kad bi to bio samo HT i kad bi samo on pljačkao narod uz pomoć vlade onda bi sve bilo u najboljem redu. Jedan HT bi si i mogli dozvoliti. Ne bismo ga ni primijetili

Ja bih radije rekla -svi pljačkaju narod uz pomoć vlade ili bez nje-

Tako da nema nekakvog prevelikog smisla gubiti živce oko jedne kapljice(HT) u mooooru pljačke.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 18:14   #11
Quote:
vjetar kaže:
kad bi to bio samo HT i kad bi samo on pljačkao narod uz pomoć vlade onda bi sve bilo u najboljem redu. Jedan HT bi si i mogli dozvoliti. Ne bismo ga ni primijetili

Ja bih radije rekla -svi pljačkaju narod uz pomoć vlade ili bez nje-

Tako da nema nekakvog prevelikog smisla gubiti živce oko jedne kapljice(HT) u mooooru pljačke.
Svake godine ovu vladu i drzavu spasavaju gaserbajteri na obali koji tri mjeseca nemaju ni dana slobodna samo da unovce ono eura i dolara sto sranci donesu sa sobom i to je nazalost tako.
Siguran sam da je ova politika spasavanja davno preminulih brodogradilista i sl.mamuta skuplja od otvaranja novih radnih mjesta,tj. stvaranjem uvjeta za nova radna mjesta...
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 18:18   #12
Sta mislite,ima li dovoljno sposobnih i modernih politicara na Hrv.politickoj sceni da naprave te rezove koje tako jako prizeljkujemo i koji su to ljudi?
Radimir Cacic,Vesna Pusic,tko,?!
__________________
like a bird on a wire,like a drunk in a midnight quire,oh i tryed,in my way
to be free!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 18:53   #13
Quote:
Hunter kaže:
Sta mislite,ima li dovoljno sposobnih i modernih politicara na Hrv.politickoj sceni da naprave te rezove koje tako jako prizeljkujemo i koji su to ljudi?
Radimir Cacic,Vesna Pusic,tko,?!
Osobno oni su mi drugi izbor....daleko prvi mi je Ivo Banac....da je Kramarić ostao na čelu LS, to onda ne bi smatrao strankom vrijednom razmatranja....ovako mislim da je on jedini čovjek koji ima za nešto muda napravit.
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 19:07   #14
Quote:
daysleeper kaže:
Osobno oni su mi drugi izbor....daleko prvi mi je Ivo Banac....da je Kramarić ostao na čelu LS, to onda ne bi smatrao strankom vrijednom razmatranja....ovako mislim da je on jedini čovjek koji ima za nešto muda napravit.
Ma ne radi se tu toliko o mudima koliko o znanju i sposobnosti za gospodarenje,ekonomiju...
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 20:50   #15
Quote:
Hunter kaže:
Ma ne radi se tu toliko o mudima koliko o znanju i sposobnosti za gospodarenje,ekonomiju...
Čuj, ja bi te vrlo rado pitao nešto...uzmimo npr. Matu Crkvenca....on je profesor na mom faksu i ima najvišu titulu odnosno prof. dr. i predaje makroekonomiju. Sumnjam da će ga netko nahvaliti ovdje. I onda u čemu je problem? On nema znanja?
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:25   #16
Quote:
Hunter kaže:
Sta mislite,ima li dovoljno sposobnih i modernih politicara na Hrv.politickoj sceni da naprave te rezove koje tako jako prizeljkujemo i koji su to ljudi?
Radimir Cacic,Vesna Pusic,tko,?!
Mislim da bi se takvih politicara naslo. Problem je da nemamo narod koji bi te mjere progutao bez da Banski Dvori gore.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:29   #17
Quote:
daysleeper kaže:
Čuj, ja bi te vrlo rado pitao nešto...uzmimo npr. Matu Crkvenca....on je profesor na mom faksu i ima najvišu titulu odnosno prof. dr. i predaje makroekonomiju. Sumnjam da će ga netko nahvaliti ovdje. I onda u čemu je problem? On nema znanja?
On je teotericar, nikako prakticar. I tu je fak.
Vlada je pokusavala njezno provoditi reforme da ne digne narod protiv sebe, ali to nije bilo dovoljno. Valjda su se bojali rezova da skvadra ne podivlja. Evo, jucer su popustili pred ucjenom sindikata o zakonu o radu. Pa u Hr NITKO ne ulaze nista. Cijena rada je preskupa (u odnosu na ostale tranzicijske zemlje) a uz to je i nas strah od stranih ulagaca (kao fol domace firme su ok).
Ja nisam optmisticna sto se tice razvoja u slijedecih par godina. Mislim da se nista nece desavati.

A strucnjaci? Svi mladji koji su vani studirali su pobjegli (iz Min ekonomije, financija, institucija).
Kad je u Vladu dosao Madzar za savjetnika (dobar strucnjak) i ponudio rezove, bio je kicked out.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 10:58   #18
Ma koje reforme?
Tko se u ovoj zemlji uopće ičim ozbiljnim bavi?
imamo li mi nekakav dugoročan cilj razvoja?
Znamo li uopće kuda idemo?
Znamo li u kojem se pravcu razvijamo?

Tamo negdje davno imali smo barem nekakvu sliku o tome što hoćemo. Bilo je rečeno - mi smo zemlja koja je poljoprivredna, industrije nemamo, ajdmo razvijati industriju, da ne budemo seljaci. Ne tvrdim da je to bilo dobro ali BILO JE NEŠTO.
Ja sada gledam ovu našu zemlju koja se bavi jedino i izričito trgovinom. Jabuke su UVOZNE iz slovenije!!!! Zar nemamo svojih?

Kuda idemo?
hoćemo li razvijati turizam? Hoćemo li razvijati usluge? Hoćemo li razvijati poljoprivredu? Hoćemo industriju? Bilo šta što se mene tiče..ali bih već jednom htjela znati kada ćemo prestati svaštariti i početi ozbiljno ulagati novac, znanje, vrijeme i NEŠTO. Bilo šta.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 11:16   #19
Vjetar, reforma je visak od oko 13.000 ljudi u Obrani, place-zaposleni u drz. upravi, zastarjelo sudstvo, nelikvidna poduzeca, subvencije poljoprivredi, ma ima koliko hoces.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 11:32   #20
nije to reforma. to su posljedice.
posljedice nastale od toga što svaštarimo. što nema razvoja, nema ciljeva, nema nikakvog puta.

da imaš barem nešto razvijeno mogao bi tim ljudima ponuditi rad. Da ti je razvijena poljoprivreda mogao bi im ponuditi da odu raditi u poljoprivredu. Da ti je razvijena industrija mogao bi im ponuditi da idu u industriju. A ovako na cestu, jer im nemaš što dati.
Nemoj reći da u 12 godina nismo mogli BAREM zacrtati smjerove razvoja.
A mi niti toga nemamo. Što ti znači subvencija poljoprivrede???? Mi sigurno ne možemo saditi kaučukovac. Ali dobro se zna što možemo. ZAŠTO TO NE RADIMO????? Zašto uništimo šećeranu koja je usput rečeno na pravom mjestu u pravo vrijeme : sirovine, radna snaga, tržište!!!! I onda ti pod subvencija dodje ovo : uništili smo šećeranu jer nam se tako prohtjelo...ajdmo sada raditi planove kako subvencionirati šećeranu.
Sve je to pretakanje iz šupljeg u prazno.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.