Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2004., 16:36   #1
Otvaranje i vođenje obrta - skupna tema

htjela bi u dogledno vrijeme otvoriti nekaj svoje privatno za instrukcije, poduku i prijevode. namjerno sam napisala nekaj jer još nemam ideju kaj bi to trebalo biti. naime, mora li biti d.o.o. ili mogu na neku foru otvoriti i obrt, jer je to jeftinije. trenutno imam samo ideju i malo kapitala za početak. još se informiram pa pitam i vas kaj mi je najbolje
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 19:04   #2
KISS - keep it simple s.

d.o.o. cemu? Obrt ili smostalna djelatnost znatno su jeftinije i jednostavnije 'za odrzavanje'.

Kad se obogatis i pozelis prosiriti djelatnost osnovat ces i d.d. ako treba.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 00:05   #3
pogrešno. obrt je cak i skuplji od d.o.o. , ne u osnivanju nego kasnije.
imaš li uopce uvjete za otvaranje obrta?
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 00:32   #4
Quote:
fakin kaže:
pogrešno. obrt je cak i skuplji od d.o.o. , ne u osnivanju nego kasnije.
imaš li uopce uvjete za otvaranje obrta?
Zasto skuplji ?
Ne trebaju joj nikakvi uvjeti za otvoriti obrt za ono sto je spominjala.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 09:43   #5
Re: KISS - keep it simple s.

Quote:
RobiKa kaže:
d.o.o. cemu? Obrt ili smostalna djelatnost znatno su jeftinije i jednostavnije 'za odrzavanje'.

Kad se obogatis i pozelis prosiriti djelatnost osnovat ces i d.d. ako treba.
iz tog razloga sam i razmišljala o obrtu, ali nisam znala jel trebam ispunjavati kakve uvjete i ako da koje.
kakav bi to obrt bio? tj. kak bi se to registriralo?
thnx.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 09:53   #6
To što misliš nije najbolje. Kakav d.o.o. il' obrt. Ništa.

Total crno, jedino ispravno, pa i jedino pravno moguće kolko vidim.

Zapravo, trebaš odlučit zanimaju li tebe novci il puko imanje obrta .
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 09:57   #7
Quote:
DEBEL***** kaže:
To što misliš nije najbolje. Kakav d.o.o. il' obrt. Ništa.

Total crno, jedino ispravno, pa i jedino pravno moguće kolko vidim.

Zapravo, trebaš odlučit zanimaju li tebe novci il puko imanje obrta .
kakva korist od pukog imanja obrta? mene zanima da konačno počnem raditi za sebe i da ispočetka zaradim bar koliko su mi sadašnji prihodi.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 10:18   #8
Re: d.o.o. ili obrt?

Quote:
roberta carlos kaže:
htjela bi u dogledno vrijeme otvoriti nekaj svoje privatno za instrukcije, poduku i prijevode.
Hmmmm... Jesi li sigurna da imaš odgovarajuće kvalifikacije za sve to? Poslovni prostor? Učionicu? WC za učenike?

Možda ne bi bilo loše da porazgovaraš sa savjetnikom na birou za zapošljavanje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 10:26   #9
Re: Re: d.o.o. ili obrt?

Quote:
Vojky kaže:
Hmmmm... Jesi li sigurna da imaš odgovarajuće kvalifikacije za sve to? Poslovni prostor? Učionicu? WC za učenike?

Možda ne bi bilo loše da porazgovaraš sa savjetnikom na birou za zapošljavanje...
imam - za sve to sam se već pobrinula. znači imam prostor (klupe, ploča, komp, kopirka, literatura) s wc-om za polaznike, imam nešto kapitala, imat ću i web str i letke uskoro. zanima me kako da to legaliziram.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 10:33   #10
Re: Re: Re: d.o.o. ili obrt?

Quote:
roberta carlos kaže:
imam - za sve to sam se već pobrinula. znači imam prostor (klupe, ploča, komp, kopirka, literatura) s wc-om za polaznike, imam nešto kapitala, imat ću i web str i letke uskoro. zanima me kako da to legaliziram.
Pođi do a) odvjetnika b) poreznog savjetnika i dogovori.

Odvjetnik ti treba oko papira, a porezni savjetnik će ti reći što ti je bolje otvoriti s obzirom na tvoju djelatnost.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 10:38   #11
Re: Re: Re: Re: d.o.o. ili obrt?

Quote:
Vojky kaže:
Pođi do a) odvjetnika b) poreznog savjetnika i dogovori.

Odvjetnik ti treba oko papira, a porezni savjetnik će ti reći što ti je bolje otvoriti s obzirom na tvoju djelatnost.
Imaš kakve preporuke? Zahvalna
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 10:49   #12
Re: Re: Re: Re: Re: d.o.o. ili obrt?

Quote:
roberta carlos kaže:
Imaš kakve preporuke? Zahvalna
Odvjetnika možeš bilo kojeg (otvaranje firme ili obrta je špranca), ali za poreznog savjetnika - to ti nažalost neznam. A može biti vrlo bitan - jer te treba pravilno usmjeriti u poslovanju narednih par godina (npr. raditi kao obrtnik ili kao firma, kupiti automobil ili uzeti na leasing), a sve kako bi legalno platila štol manje poreza.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 12:02   #13
Za otvaranje obrta ti ne treba odvjetnik
Odi u gradski (zupanijski) ured za gospodarstvo i oni ce ti dati 3 tiskanice koje moras popuniti i popis priloga (rodni list etc). Zatim ides na lijecnicki pregled na medicinu rada. Nakon toga sa svim papirima se vracas u ured za gospodarstvo i u roku dan dva dobijes obrtnicu. Zatim ides u poreznu upravu prema mjestu stanovanja i prijavljujes se u registar poreznih obveznika i ako zelis eventualno registar obveznika PDV-a (nije nuzno u prvoj godini). Nakon toga ides u opcinski ured za gospodarstvo i predajes zahtjev za provjeru minimalnih tehnickih uvjeta za poslovni prostor. Jos odes na mirovinski i zdravstveno (obrasce kupi u papirnici i popuni) i kad dobijes Rijesenje o minimalnim tehnickim uvjetima mozes poceti raditi. U Zagrebu sve ovo mozes obaviti za manje od 7 dana.

Vise detalja mozes naci u knjigama sto ih besplatno dijeli Ministarstvo gospodarstva ( onaj dio na Ksaveru) a koje mozes dobiti u svakoj Obrtnickoj komori ili kod bilo kojeg obrtnika u susjedstvu jer su ih svi dobili od ministarstva.

U Poreznoj upravi mozes dobiti besplatno hrpu brosura u vezi poreza i vodjenja knjiga, CD s kompletnim propisima u vezi posla i poreza.

Ovo cime se mislis baviti ne spada u vezane ili povlastene obrte tako da je sredjivanje papirologije vrlo jednostavno i jeftino.

Do godisnjeg brutto prihoda od cca 250-300 k kn je jeftinije imati obrt. A kad budes toliko zaradjivala vrlo lako ces platiti advokata za pretvoriti posao u doo

Ako ti treba jos detalja pitaj.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 12:07   #14
roberta imas pm
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 12:52   #15
Quote:
Juraj kaže:
Za otvaranje obrta ti ne treba odvjetnik
Odi u gradski (zupanijski) ured za gospodarstvo i oni ce ti dati 3 tiskanice koje moras popuniti i popis priloga (rodni list etc). Zatim ides na lijecnicki pregled na medicinu rada. Nakon toga sa svim papirima se vracas u ured za gospodarstvo i u roku dan dva dobijes obrtnicu. Zatim ides u poreznu upravu prema mjestu stanovanja i prijavljujes se u registar poreznih obveznika i ako zelis eventualno registar obveznika PDV-a (nije nuzno u prvoj godini). Nakon toga ides u opcinski ured za gospodarstvo i predajes zahtjev za provjeru minimalnih tehnickih uvjeta za poslovni prostor. Jos odes na mirovinski i zdravstveno (obrasce kupi u papirnici i popuni) i kad dobijes Rijesenje o minimalnim tehnickim uvjetima mozes poceti raditi. U Zagrebu sve ovo mozes obaviti za manje od 7 dana.

Vise detalja mozes naci u knjigama sto ih besplatno dijeli Ministarstvo gospodarstva ( onaj dio na Ksaveru) a koje mozes dobiti u svakoj Obrtnickoj komori ili kod bilo kojeg obrtnika u susjedstvu jer su ih svi dobili od ministarstva.

U Poreznoj upravi mozes dobiti besplatno hrpu brosura u vezi poreza i vodjenja knjiga, CD s kompletnim propisima u vezi posla i poreza.

Ovo cime se mislis baviti ne spada u vezane ili povlastene obrte tako da je sredjivanje papirologije vrlo jednostavno i jeftino.

Do godisnjeg brutto prihoda od cca 250-300 k kn je jeftinije imati obrt. A kad budes toliko zaradjivala vrlo lako ces platiti advokata za pretvoriti posao u doo

Ako ti treba jos detalja pitaj.
juraj, puno hvala
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2005., 16:03   #16
ugovor vs. firma vs. samostalni obrt

trebam konkretnu pomoc, a situacija je sljedeca:

ugovorom sam vezana za jednu firmu i dobivam redovno placu od x kuna.
honorarnim poslovima (koji su sad prakticki stalni) dobivam skoro isti taj iznos na autorske ugovore i ugovore o djelu.

ja bih sada osnovala firmu/samostalni obrt, potpisala ugovor kao firma/obrtnik sa svojom sadasnjom firmom i ispostavljala racune umjesto ugovora drugim tvrtkama s kojima radim.

sad mene zanima, sto se meni vise isplati? u buducnosti planiram pokrenuti neku vrst vlastitog biznisa (uvoz/izvoz, prodaja, usluzne djelatnosti - to je ne bi vjerovali, sve u jednoj ideji ), ali ne jos sad. za sad se zelim rijesiti ovog ugovora - ako se ne varam, to moju firmu obvezuje da mi isplati brutto placu + pdv, i poceti ispostavljati racune drugim svojim poslodavcima.

sad, ja se uzasno razumijem u ekonomiju pa me zanima, koje su prednosti firme, a koje obrta? sto se meni vise isplati (postoji li ogranicenje u vidu mjesecnih primanja)? kako kao firma mogu dobiti kredit (auto npr)? i sto mi sve treba za osnivanje firme?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 15:46   #17
nitko ne zna?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 14:18   #18
Sve što mogu reći je da i mene ovo jako zanima, jer kao da sam ja slagao ovaj tekst. Dakle, i ja željno čekam odgovor od nekoga...
Kanino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 14:56   #19
I mene zanima
Real-BigMamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 17:45   #20
nitko ne piše jer je tema više puta prožvakana na gospodarstvu

link
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.