Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2016., 16:16   #2861
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
zna li netko rok za prijavu na zdravstveno nakon otkaza radnog odnosa?
dao sam otkaz i radio do 1.1.2016.
u firmi su mi rekli da će mi poslat papirologiju na adresu (odjavu sa za zdravstveno pretpostavljam) ali još nisu.
kako to ide sa zdravstvenim nakon otkaza?
Mislim da je 30 dana. Provjeri na HZZO jesu li te odjavili, ako jesu - prijavi se, ako nisu, onda ne znam...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 17:46   #2862
Pozdrav!
Radila sam sezonu i nakon sto mi je poslodavac na kraju otkazao suradnju, nisam na vrijeme predala papire i izgubila sam zdravstveno osiguranje.
Sad sam ponovno pronasla posao, pa me zanima jeli dobivam zdravstveno odmah automatski nakon sto me poslodavac prijavi ili moram sredivati neke papire u vezi toga??
chocolina1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 10:54   #2863
Nezaposlena osoba i dopunsko

Pozdrav,

molim Vas znali li tko da li nezaposlena osoba moze ostvariti dopunsko zdravstveno osiguranje (sifra osnove obveznog osiguranja je F 115)?

Ili ga kao nezaposlena osoba (nisam prijavljen na burzi!) imam automatski (to mi se cini malo nevjerojatno, ali ipak pitam)?

Hvala unaprijed.
Moskvic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 13:14   #2864
moja sestra je nezaposlena i ima dopunsko.
ali moraš uplaćivat 80 kn mjesečno
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 15:05   #2865
Hvala 2+2=3
Moskvic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 13:45   #2866
Pozdrav svima!
Nešto me zanima. Ako me poslodavac fiktivno prijavi u svrhu ostvarivanja prava na osnovno zdravstveno, mora li poslodavac platiti onih 400kn x broj mjeseci koliko sam bez zdravstvenog?
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 22:29   #2867
Pozdrav!
Imam jedno pitanje, vjerojatno glupo ali nema veze. Ako sam prijavljen pod osnovom
F 115 odnosno nezaposlena osoba po prestanku radnog odnosa i u međuvremenu završim studij (još uvijek sam studirao bez studentskih prava na zadnjoj godini kad sam tu osnovu stekao), da li sam onda obvezan prijaviti se u zdravstveno po osnovi završetka studija (mislim da je F 120)? Rekao bih da ne moram ništa mijenjati zato što je kategorija ista F - nezaposleni, ali da pitam svejedno. Hvala!

Zadnje uređivanje Mystery phantom : 02.02.2016. at 22:39.
Mystery phantom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 12:37   #2868
Da li se kod promijene radnog vremena dijelatnika. Koja je puštena kroz aplikaciju mirovinskog. Automatski mijenja i radno vrijeme na zdravstvenom?

Kako ide automatski prijava zdravstvenog nakon prijave na mirovinsko tako ide i automatski promjena?
Kruno M is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 11:04   #2869
Ovako. Redovni sam student ispod 26 godina (23) i danas sam dobio obavjest o prestanku važenja dopunskog zdravstvenog osiguranja. Po toj obavjesti imam rok od 15 dana da donesem dokumentaciju kojom bih spriječio prestanak valjanosti police. E sad, kad pogledam na onom njihovom portalu status o osiguranju stoji mi kategorija F osnova 00123, i koliko sam shvatio, to vrijedi za studente koji su prekinuli studij ili izgubili status redovnog studenta. (radi se o tome da sam je promjenio faks prije četiri godine). E sad mene zanima, pošto je bilo rečeno da će se za redovne studente vršiti obnova osiguranja automatski, a prje te odluke je bio rok za prijavu 31.10. što da radim? Pošto je 31.10. davno prošao, a ja po ovoj obavjesti više nemam pravo na osiguranje. Može li se to obaviti iako je prošao taj zakonski rok (31.10.)?
__________________
https://www.last.fm/user/count_bigby
The_count is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 12:03   #2870
Quote:
Moskvic kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molim Vas znali li tko da li nezaposlena osoba moze ostvariti dopunsko zdravstveno osiguranje (sifra osnove obveznog osiguranja je F 115)?

Ili ga kao nezaposlena osoba (nisam prijavljen na burzi!) imam automatski (to mi se cini malo nevjerojatno, ali ipak pitam)?

Hvala unaprijed.
Možeš ostvariti dopunsko zdrastveno osiguranje, aliga plaćaš.
Ovo drugo je mislim bilo, ali ukinuto je prije par godina.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:00   #2871
Pozdrav, trenutno sam nezaposlena i na HZZO sam donijela potvrde o prihodima iz 2015. za ostvarivanje prava na besplatno dopunsko na temelju prihoda. Pri izračunu su u prihode kućanstva uračunati i moji primitci preko SC-a i stipendija. Prema Zakonu o dobrovoljnom ZO i Pravilniku o izmjenama i dopunama Zakona u prihode se među ostalim svrstavaju plaća i ostali oporezivi primitci, dohodak s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak. Moji primitci mogu spadati jedino u jednu od te dvije kategorije. Međutim, budući da stipednija i ni plaća preko SC-a nisu prešli iznose nakon kojih se oporezuju time i ne spadaju u oporezive primitke. Djelatnik HZZO me uvjerava da se moji primitci uračunavaju u dohotke iako nisu oporezivi te da spadaju u drugi dohotak, međutim prema Zakonu o porezu na dohotak i prema brošuri iz Porezne uprave drugim dohotkom se smatraju samo ako prelaze propisane iznose. "Primicima od kojih se utvrduje drugi dohodak osobito se smatraju:...Stipendije učenicima i studentima za redovno školovanje na srednjim, višim i visokim školama i fakultetima iznad 1.600,00 kn mjesečno....Primici učenika i studenata na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga prema posebnim propisima, iznad 50.000,00 kn godišnje." Do ove godine ili prošle (nisam sigurna) prihodi preko SC-a nisu ni bili vidljivi na potvrdama Porezne ako nisu prelazili navedene iznose, a izmjene Zakona su bile 2010. god. Molim vas ako netko ima drugo objašnjenje da me uvjeri da sam u krivu jer se meni čini kao da oni iskorištavaju što se sad i drugi primitci vide i žele ih uračunati. Djelatnica Područnog ureda mi je rekla da je njima naloženo da sve što vide na potvrdi uračunavaju, međutim po meni je to kršenje Zakona jer ne ulaze apsolutno svi primitci u obračun. Prema toj računici moji primitci bili bi veći od onih koje mi je službenica rekla kad je odbila moj zahtjev, prema tome ona je neke primitke računala, neke ne. Ako itko ima nekakav savjet ili prijedlog molim vas pomozite jer imam zakazan pregled za nekoliko dana koji ću morati otkazati jer u slučaju plaćanja dopunsko vrijedi tek nakon 30 dana.
MyPrecious1811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:15   #2872
Jeli potrebno mijenjati zdravstvenu iskaznicu osnovnog osiguranja ukoliko dodje do promjene prebivalista?
sicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:56   #2873
Ne, odi na zdravstveno i primjeni adresu tamo, ali iskaznica ostaje ista.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 22:58   #2874
Pozdrav!

Imam jedno pitanje.

Prošle godine smo imali besplatno dopunsko osiguranje preko HZZO-a, ove godine su nam rekli da moramo plaćati jer nam prihod po članu obitelji prelazi 1.516,32 kn.
Išli smo u poreznu upravu po potvrdu o visini dohotka i primitka i oni nas uvjeravaju da nam ne smiju uračunati neoporezive primitke u svotu za dopunsko osiguranje,
no u HZZO-u kažu da ovi iz Porezne nemaju pojma i da se sve računa

Ukoliko se ne računa taj neoporezivi dio onda i dalje imamo pravo na besplatno dopunsko, u suprotnom moramo plaćati. No nemamo pojma što nam je činiti jer eto
svatko govori drukčije a nigdje ne mogu pronaći da li taj neoporezivi dio ulazi u računanje prosjeka ili ne.

Pod neoporezivim primitkom nam je: - prigodne nagrade (božićnica, godišnji odmor...), nagrade radnicima za navršene godine staža, do propisanog iznosa
- naknada plaće za vrijeme spriječenosti za rad isplaćena na teret sredstava obveznih osiguranja

Ako netko zna odgovor da li moramo plaćati ili ne, bila bih mu/joj zahvalna da napiše. Hvala!!
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 11:45   #2875
Osiguranje djeteta nezaposlenih roditelja

Pozdrav!

Kako osigurati novorođenu bebu ako su oba roditekja nezaposlena?
Ja sam zdravstveno osigurana preko HZZO-a kao nezaposlena osoba, otac isto. On je na burzi, ja nisam.
Što se u tom slučaju radi?

Hvala unaprijed na odgovorima!
Sailing ship is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 12:43   #2876
Po novom zakonu dijete se ne prijavljuje kao clan obitelji-dovoljno je prijaviti ga kao zasebnog osiguranika cime je osigurano do 18. godine. Jos uvijek primaju te zastarjele tiskanice iz firme ako su roditelji zaposleni, ali teta na salteru mi je lijepo rekla da im to samo uzrokuje komplikacije i da od toga osiguranik (dijete) nema apsolutno nikakve koristi.

Dakle dijete nema veze s vasim statusom, dobit ce svoje osiguranje na koje ima pravo.
Potrebna je kopija r.lista , kopija uvjerenja o mbg i kopija uvjerenja o prebivalistu i to je sve s cime se trebate zaputiti u podrucni ured HZZO.

Dakle prvo maticni ured po rodni list, pa MUP po uvjerenje o prebivalistu i MBG i onda HZZO.
Tamo jos predate zahtjev za jednokratnu pomoc, te buduci da ste nezaposleni imate pravo na rodiljnu naknadu od 1600kn mjesecno godinu dana- to da li ste prijavljeni na burzu ili ne nema nikakve veze.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 22:19   #2877
Pozdrav ljudi. Imam pitanje o europskoj zdravstvenoj iskaznici.
Ne mogu nigdje nac temu o tom a znam da sam prije nesto cito ovjde o njoj.
Ovo sam sad procito na sluzbenoj stranici Hzz-a pa bi molio nekog da mi malo pojasni sta tocno to znaci.

Što pokriva EKZO?

EKZO pokriva troškove neodgodive zdravstvene zaštite, za koju liječnik zdravstvene ustanove kojoj se u inozemstvu javite kaže da se ne može odgoditi do vašeg planiranog povratka u Hrvatsku.

Dali ja moram dokazat kada imam u planu vratit se u Hrvatsku ili mi oni moraju vjerovat na rijec?

Ne razumijem kako bi im trebo dokazat koliko imam u planu ostat u njihovoj zemlji?
tole1710 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 19:25   #2878
Quote:
tole1710 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi. Imam pitanje o europskoj zdravstvenoj iskaznici.
Ne mogu nigdje nac temu o tom a znam da sam prije nesto cito ovjde o njoj.
Ovo sam sad procito na sluzbenoj stranici Hzz-a pa bi molio nekog da mi malo pojasni sta tocno to znaci.

Što pokriva EKZO?

EKZO pokriva troškove neodgodive zdravstvene zaštite, za koju liječnik zdravstvene ustanove kojoj se u inozemstvu javite kaže da se ne može odgoditi do vašeg planiranog povratka u Hrvatsku.

Dali ja moram dokazat kada imam u planu vratit se u Hrvatsku ili mi oni moraju vjerovat na rijec?

Ne razumijem kako bi im trebo dokazat koliko imam u planu ostat u njihovoj zemlji?
To ti je samo za hitne slučajeve tipa prometna nesreća, lom, itd. Nema veze s duljinom tvog ostanka u inozemstvu; svi građani mogu ostati u zemljama EU do 3 mjeseca, no tipa ako te zaboli zub ili slično, morat ćeš plaćati punu uslugu jer ona nije pokrivena EKZO-om.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 17:53   #2879
Pozdrav!
Istekao mi je ugovor na poslu i sad se trebam prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
Koju tiskanicu za to trebam: tiskanicu 1 http://cdn.hzzo.hr/wp-content/upload...1_16012015.pdf

ili tiskanicu 2 http://cdn.hzzo.hr/wp-content/upload...2_16012015.pdf ?
francy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 23:55   #2880
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Istekao mi je ugovor na poslu i sad se trebam prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
Koju tiskanicu za to trebam: tiskanicu 1 http://cdn.hzzo.hr/wp-content/upload...1_16012015.pdf

ili tiskanicu 2 http://cdn.hzzo.hr/wp-content/upload...2_16012015.pdf ?
Ja nisam nosila ništa u HZZO, samo sam dala osobnu i zdravstvenu i teta na šalteru je sve u komp upisala i isprintala.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.