Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 16:40   #101
Quote:
ariella kaže: Pogledaj post
Moja situacija je sljedeća:

1.3. istekla su mi prava na faksu, nisam još diplomirala, imam 26 godina i trebam dakle otići u HZZO da bih ponovo dobila zdravstveno.

Zvala sam info telefon HZZO-a i rekli su mi da mi treba potvrda s faksa o prestanku prava, osobna i da me stara treba odjaviti. E sad, zanima me kako ide to odjavljivanje, kaj stara samo kaže poslodavcu da me odjavi ili kaj? Jel' se čeka nekakva potvrda o odjavi? Tko to šalje? Koliko to vremenski traje da se odjavi? Jer imam rok do 1.4. (tad ističe onih 30 dana).

I vidim da se spominju nekakve tiskanice, di se to kupuje, jel' mi i to treba?
Tiskanicu za odjavu sa zdravstvenog popunjava poslodavac tvoje mame, oni ju trebaju imati u firmi(ako nemaju kupiš ju u knjizari od narodnih novina),
tvoja mama im donese na uvid tvoju potvrdu s faksa(napravi i fotokopiju ako zele zadrzat u evidenciji, trebali bi )da su ti istekla prava te da te se zato odjavljuje i da se vidi s kojim datumom,
kad to popuni poslodavac tad njihov dostavljač ili ti, svejedno, nose to na hzzo prema sjedištu firme (tiskanicu i potvrdu). To sve može biti gotovo isti dan!
1 primjerak odjave ide poslodavcu, jedan tebi i onda se možeš prijavit
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:06   #102
Hvala ti na iscrpnom odgovoru, sad mi je sve jasno

Thanx
ariella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:13   #103
Zdravstveno osiguranje

Ovako, danas mi je sestra skužila da joj je zdravstvena iskaznica istekla prije više od godinu dana. Sad me zanima dali će joj ovi u zdravstvenom praviti probleme kada bude išla praviti novu iskaznicu. Maloljetna je, upravo je napunila 17god.
Basil Fawlty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:22   #104
Quote:
Basil Fawlty kaže: Pogledaj post
Ovako, danas mi je sestra skužila da joj je zdravstvena iskaznica istekla prije više od godinu dana. Sad me zanima dali će joj ovi u zdravstvenom praviti probleme kada bude išla praviti novu iskaznicu. Maloljetna je, upravo je napunila 17god.
jel osigurana preko ikoga? s obzirom da je maloljetna, i vjerojatno se skoluje, osigurana je preko jednog od zaposlenih roditelja, koji je uredno placao osiguranje cijelo vrijeme. Tako da ne bi trebalo bit problema.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 00:31   #105
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
jel osigurana preko ikoga? s obzirom da je maloljetna, i vjerojatno se skoluje, osigurana je preko jednog od zaposlenih roditelja, koji je uredno placao osiguranje cijelo vrijeme. Tako da ne bi trebalo bit problema.
Tako je...odeš na HZZO po novu i to je to....
Problem bi bio da je napunila 18g
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 12:55   #106
Quote:
Basil Fawlty kaže: Pogledaj post
Ovako, danas mi je sestra skužila da joj je zdravstvena iskaznica istekla prije više od godinu dana. Sad me zanima dali će joj ovi u zdravstvenom praviti probleme kada bude išla praviti novu iskaznicu. Maloljetna je, upravo je napunila 17god.
Pretpostavljam da je do sada bila osigurana preko roditelja kao član obitelji. Neka uzme potvrdu u školi da pohađa redovno školovanje i da roditelju preko kojeg je do sada bila osigurana da odnese svojem poslodavcu. Poslodavac će izvršiti prijavu u HZZO. Potrebna je priložiti staru iskaznicu.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 13:19   #107
Quote:
Berkut kaže: Pogledaj post
Tako je...odeš na HZZO po novu i to je to....
Problem bi bio da je napunila 18g
kakav bi problem bio??? meni je zdravstveno isteklo prošle god. u 10-om mj. jer sam izgubio redovna studentska prava, i po tom pitanju nisam ništa poduzimao do sad jer mislim u 7. mj. upisat drugi fax. jesam si zakomplicirao što?
azzoresk8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 14:30   #108
Quote:
azzoresk8 kaže: Pogledaj post
kakav bi problem bio??? meni je zdravstveno isteklo prošle god. u 10-om mj. jer sam izgubio redovna studentska prava, i po tom pitanju nisam ništa poduzimao do sad jer mislim u 7. mj. upisat drugi fax. jesam si zakomplicirao što?

problem bi bio da se razboliš ili ti se nešto dogodi....

a zašto ne odeš u HZZO i ne reguliraš to? u RH svi imaju pravo na osnovno zdravstveno osiguranje. svi!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 14:52   #109
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
problem bi bio da se razboliš ili ti se nešto dogodi....

a zašto ne odeš u HZZO i ne reguliraš to? u RH svi imaju pravo na osnovno zdravstveno osiguranje. svi!
da ali ja se nisam javio u roku od mj. dana nakon isteka zdr. osiguranja, pa sam ga izgubio.

pa me zanima jel će biti problema kad se budem ponovo prijavljivao? jer staru iskaznicu nisam odjavljivao, niti išta
azzoresk8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 15:18   #110
Quote:
azzoresk8 kaže: Pogledaj post
da ali ja se nisam javio u roku od mj. dana nakon isteka zdr. osiguranja, pa sam ga izgubio.

pa me zanima jel će biti problema kad se budem ponovo prijavljivao? jer staru iskaznicu nisam odjavljivao, niti išta
ma ja mislim da ne bi trebalo biti....što ti mogu učiniti? mogao si biti npr,. u inozemstvu. uostalom, najbolje ti je nazvati HZZO i traži pravnu službu i reci sve točno kak je...i reći će ti po kojoj osnovi te mogu osigurati. živiš s roditeljima, da li oni rade?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 15:26   #111
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ma ja mislim da ne bi trebalo biti....što ti mogu učiniti? mogao si biti npr,. u inozemstvu. uostalom, najbolje ti je nazvati HZZO i traži pravnu službu i reci sve točno kak je...i reći će ti po kojoj osnovi te mogu osigurati. živiš s roditeljima, da li oni rade?
nemam zdravstveno preko njih, i ne mogu biti osiguran po nijednoj osnovi osim da se zaposlim/pa dobijem otkaz/, ili postanem redovni student. ma nije mi tolika sila za zdravstveno, mogu si priuštiti da ga nemam, nego me samo muci to hoce li biti komplikacija kad ponovo steknem pravo na njega kao redovni student.
azzoresk8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 19:33   #112
Problem ce ti se javit onog trenutka kada budes isao se osigurat, i trazit ce da platis svu razliku.
Ja sam izbivao iz Hrvatske, i cak sam i pitao gospodicnu na salteru oko toga (i rekla da ne moram nista placat), a kad sam se vratio, cekala me uplatnica u tom periodu sta nisam placao.
Dakle, postankom redovnog studenta i/ili zaposljavanjem ti vise ne vrijedi ovo od prije, odnosno mozes biti neosiguran, ali ima tu i odgovornosti (banalna situacija i potreba lijecnika) ce te dovest u jako nezgodnu situaciju. Dakle, onog trenutka kada postanes student i/ili se zaposlis, ponovo si osiguran bez problema.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 19:53   #113
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Problem ce ti se javit onog trenutka kada budes isao se osigurat, i trazit ce da platis svu razliku.
Ja sam izbivao iz Hrvatske, i cak sam i pitao gospodicnu na salteru oko toga (i rekla da ne moram nista placat), a kad sam se vratio, cekala me uplatnica u tom periodu sta nisam placao.
Dakle, postankom redovnog studenta i/ili zaposljavanjem ti vise ne vrijedi ovo od prije, odnosno mozes biti neosiguran, ali ima tu i odgovornosti (banalna situacija i potreba lijecnika) ce te dovest u jako nezgodnu situaciju. Dakle, onog trenutka kada postanes student i/ili se zaposlis, ponovo si osiguran bez problema.
ovo je malo zbunjujuce. znaci, kad postanem redovni student, necu morati nista platiti, i biti cu normalno osiguran? isto tako da se zaposlim, ne bi nista morao platiti?
azzoresk8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 20:19   #114
Quote:
azzoresk8 kaže: Pogledaj post
ovo je malo zbunjujuce. znaci, kad postanem redovni student, necu morati nista platiti, i biti cu normalno osiguran? isto tako da se zaposlim, ne bi nista morao platiti?
ne sjecam se kako je za vrijeme studiranja, ali kad se zaposlis, osiguranje ti placa poslodavac. Te u tom slucaju ne trebas placat vremenski period od prije sta nisi bio osiguran.
Ako si na zavodu, osiguran si preko drzave, ako si maloljetan ili se skolujes, osiguran si preko roditelja. Ako radis, osiguran si preko poslodavca, tako da ne vidim kako bi mogao bit neosiguran, osim ako si smotan
Ja sam bio van Hrvatske, i nisam se prijavio na HZZ, jer sam dobio krive informacije, i onda kad sam se vratio, isao prijavit na HZZO, ispalo je da moram platit sav period, makar izbivao iz hrvatske.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:48   #115
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
ne sjecam se kako je za vrijeme studiranja, ali kad se zaposlis, osiguranje ti placa poslodavac. Te u tom slucaju ne trebas placat vremenski period od prije sta nisi bio osiguran.
Ako si na zavodu, osiguran si preko drzave, ako si maloljetan ili se skolujes, osiguran si preko roditelja. Ako radis, osiguran si preko poslodavca, tako da ne vidim kako bi mogao bit neosiguran, osim ako si smotan
Ja sam bio van Hrvatske, i nisam se prijavio na HZZ, jer sam dobio krive informacije, i onda kad sam se vratio, isao prijavit na HZZO, ispalo je da moram platit sav period, makar izbivao iz hrvatske.
Nije smotan, već zbog neznanja ili nemara nije se prijavio u roku od 30 dana od gubitka prava na redovno školovanje budući da mu se promijenio osnov osiguranja. Gubitkom prava na redovno školovanje, trebao se je odjaviti na zdravstveno osiguranje po tom osnovu i prijaviti kao nezaposlena osoba.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:56   #116
a sta je to nego bit smotan. Jedan odlazak na HZZO, je i ljenost i nemarnost i smotanost ali dobro, upravo sam na to ciljao, da je prosao rok od 30 dana.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:03   #117
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
a sta je to nego bit smotan. Jedan odlazak na HZZO, je i ljenost i nemarnost i smotanost ali dobro, upravo sam na to ciljao, da je prosao rok od 30 dana.
to je ignorantia, a ignorantia iuris nocet
azzoresk8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:54   #118
UPOMOĆ!!!!
ostao sam bez zdravstvenog!

naime do 30.10.2008.g. bio sam osiguran kao nezaposlena osoba, inace sam izvanredan student, 27g. , kad je dosao dopis da mi se ukida osiguranje jer ne mogu biti vise osiguran po toj osnovi. ZAŠTO?
kako sam u medjuvremenu stekao status redovnog studenta na jednom veleucilistu odlucio sam se prijaviti preko nijh, i to sam ucinio,da bi danas saznao da su me odjavili sa zdravstvenog s 31.12.2008.godine. Zvao sam ih da pitam zasto, rekli su mi da su dobili nekakvu uredbu da ako mi je roditelj u radnom odnosu ne mogu biti preko njih osiguran.

I sto sad?

1) zasto me je faks odjavio i to prije 3 mj. retroaktivno bez mog znanja?
2) zasto sam prvenstveno izgubio pravo biti osiguran kao nezaposlena osoba, kad znam ljude koji imaju 28.g. i nemaju problema?
3) kako se sad osigurati?
beare is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 11:32   #119
oh..,ja već tri godine nemam zdravstveno i to zbog neznanja...
nakon srednje sam upisala fax izvanredno i nisam imala pojma šta trebam radit,i tako se nisam prijavila na hzzo i burzu i ostah bez svega...kad sam došla,treba mi je rekla da ili neka platim sve zaostaatke( što mi je skroz retardirano,da ja platim nešto unazad što nisam ni koristilA) ili da se zaposlim pa nek mi oni plaćaju...bemti retardiranu državu
lolita21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 13:16   #120
imam jedno pitanje

redovni sam student, osigurana sam preko mame

ispisala bi se sada s faksa i ponovno u 7. mjesecu upisala drugi faks

koja je sad procedura za zdravstveno? jel moram ić u HZZO prijavit da sam odustala od školovanja ili nešto drugo...?

i kakva je procedura kad ponovno upišem faks?
__________________
samo je jedan kutak svemira kojeg sigurno možemo promijeniti ,, a to smo mi sami ...
snoopy_girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.